Skocz do zawartości
Kyle

Panoramy Lcd 22"

Rekomendowane odpowiedzi

Tyle ze oba te monitory przekraczaja zalozone 2 tys. No ale skoro "wymagań nie mam duzych" to moze tez byc jeszcze HP LP2275w, na ktorym mozna ustawic przyjazdna dla oczu jasnosc, troche gorzej do gier bo spory ma inputlag.

W tej chwili NEC P221W nie przekracza 2K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEC P221W ma 12 bit LUT programowalne a EIZO S2231W 10 bit LUT nieprogramowalne (ale przynajmniej jak zmienisz gammę to nie ma najmniejszych strat w palecie ... o zakresie regulacji jasności nawet nie wspominam).

A Hp LP2275w ile ma? Matryca ta sama co w P221W.

I programowalne/nieprogramowalne - o co dokładnie chodzi i jaki daje to efekt?

Edytowane przez Mike L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Hp LP2275w ile ma? Matryca ta sama co w P221W.

I programowalne/nieprogramowalne - o co dokładnie chodzi i jaki daje to efekt?

HP LP2275 też ma zapis 8 bit.

 

Jak masz programowalny LUT to możesz kalibrować wyświetlacz sprzętowo - bezpośrednio programujesz/wpisujesz "wartości" do elektroniki monitora ... praktycznie każdy sprzętowo kalibrowalny monitor ma minimum 10 bit zapis barw (na kanał czyli minimum 1 073 741 824 barw) ... dzięki czemu możesz wyselekcjonować z tej palety te 16,8 mln najbliżze ideałowi. Efekt końcowy jest taki że odchyłka barw jest pomijalna i nie da się tego praktycznie osiągnąć poprzez OSD.

 

Co bym potrzebował jeszcze do kalibracji takiego monitora?

Kolorymetru z oprogramowaniem umożliwiającym programowanie tego NEC'a ... a to kolejne kilka stówek ... ale to jedyny sposób by uzyskać na prawdę dokładną reprodukcję o zadanej temp. barw i gammie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślnie LG W2252TQ, LG 2252TE a może Samsung T220?

Co wy byście wybrali?

Też stanąłem przed takim wyborem, lecz gdy pojechałem oglądać te monitory do media, trochę mnie zwaliła z nóg ich cena spowodowana podskoczeniem dolara. Skończyło się to zakupem Samsunga 2233BW - identyczny design jak T220, lecz cały jest w kolorze fortepianowej czerni + zamiast 2ms ma 5ms odświeżania. Stwierdziłem, że 3ms nie są warte 200zł (różnica między 2233BW, a T220). Co do 2233BW wszystko jest super, poza podstawką. Tak jak wypowiadali się inni forumowicze, przy poruszeniu stołu/blatu może się bujać na boki (nie są to oczywiście przechylenia takie, że monitor się przewróci co najwyżej 1-2mm od stanu początkowego), ale ja rozwiązuje ten problem zawieszając ten monitor na ścianie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoje przed dylematem, a mianowicie IIYAMA 22" 2209HDS-B1 czy LG 21,5" W2261V-PF? Zalezy mi na panoramie format 16:9 wiec wybor padl na te dwa modele, jest jeszcze BENQ ale nie zachwycil mnie na zywo, zreszta BENQ kojarzy mi sie z Siemens a to nie dobrze hehehe (zle doswiadczenia z produktami tej firmy). Monitor bede uzywac glownie do ogladania filmow ale w wolnych chwilach napewno bym sobie zagral w jakas nowa gre. Za LG przemawia w takim razie "Funkcja ARC 4:3 w panoramie". Czy oplaca sie doplacac do drozszej iiyamy czy na spokojnie wybrac LG? Jak juz mam wydac tyle pieniedzy to chcialbym aby mozliwie jak najlepiej monitor sie prezentowal pod wzgledem wyswietlanego obrazu. Wiec moglby ktos pomoc? iiyama vs LG which one?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosba do posiadaczy Della 2200WA (i innych modeli tez) o szybki test w Win XP:

 

kliknijcie prawym myszy na pulpicie, ustawienia ikon i ODhaczcie pokazywanie ikon na pulpicie (najlepiej zamknac tez wszystkie programy, zeby pasek zadan Windowsa byl pusty). Teraz, z pustym pulpitem przycisnijcie F5 (odswiezanie pulpitu) i trzymajcie go wcisnietego przez caly czas.

 

U mnie, gdy tak robie na ww. Dellu, pojawia mi sie przez caly czas migajacy (poruszajacy sie b. szybko z gory na dol) jasny pasek o wysokosci kiludziesieciu pikseli przez cala szerokosc ekranu. Co to moze byc (efekrt jest niezalezny od polozenia/wielkosci paska zadan).

 

Z ikonami wlaczonymi na pulpicie tego paska nie mam widocznego przy ciaglym F5. Testowalem na innym LCD (TN-ka 17'' nno-wide 1280x1024 @60Hz + XP), i takiego efektu tam nie ma.

 

Wlasnie co przesiadlem sie na LCD z CRT i zastanawiam sie, czemu pojawia mi sie opisany wyzej efekt (testowalem na rozdzialce standardowej 1680x1050 @60Hz i w nizszych @75Hz - i w nizszych jest to samo). Czy przypadkiem nie oznacza to, ze monitorek (moj egz.) jest walniety czy cos?

 

Prosze o przetestowanie tego - zajmuje to pare sekund.

Edytowane przez beiks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie nic nie lata, ale OS to Vista a nie XP. bardziej skłaniałbym się ku temu, że to problem softowy a nie ze sprzętem. spróbuj może ściągnąć jakieś LiveCD Ubuntu (lub inne) i przeprowadzić podobny test, niestety nie wiem czy tam jest taka opcja o jakiej piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha: zapomnialem dodac - testujcie na golym pulpicie - bez zadnej tapety, tylko samo (jednoolite) tlo (+ oczywiscie bez ikon - caly pulpit pusty).

 

dzieki za testy do tej pory - jeszcze pyt.: faktycznie odswiezacie najszybciej jak sie da (F5 caly czas mocno wcisniete bez puszczania)?

 

i 2-gie pyt.: wie ktos, co to moze byc? Wyglada to tak, jakby monitor nie wyrabial, i wyswietlal resztki jakiegos obiektu (okna?), gdy sie naciska caly czas F5.

 

To jest taki pasek (przesuwajacy sie), jak sie czasem widzi w telewizji, jak pokazuja wlaczone moniory na ekranie TV, to widac. jak przesuwaja sie gora-dol po nich takie poziome paski. Tu jest to samo, tylko duzo szybciej.

Edytowane przez beiks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak a propos tego Della 2209WA jeszcze: czy przy ustawieniu jasności na niskie wartości (powiedzmy 0-15) kolory nie robią się wyblakłe/nienaturalne?

Nic takiego nie zauważyłem. Kolorki są ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Jesli masz 1:1 to wlasnie masz paski bo bokach przy nienatywnej , jesli nie masz to obraz jest rozciagany na calosc ekrany. Konsenkwencje? Tak zwane "szerokie usmiechy" czyli postac jest 2x grubsza niz normalnie , F1 jest 2x szersza. Odpal sobie Crysisa w natywnej i zobacz ten okrag EA czy celownik optyczny broni , a odpal to samo ale z rozciagnieciem - zamiast okragu , kola bedziesz miec splaszczone jajo.

 

Ps - olewam zupelnie paski bo bokach itd - wole miec rozziagniety obraz przy ogladaniu niz maly z pasami , a moj HP ma ta funkcje - nie uzywam. W grach jesli nie moge grac w natywnej to gram z proporcjami (Crysis nie z pasami tylko 1440x900 i jest wsio ok).

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, a tu: http://www.tftcentral.co.uk/featurescontent.htm#1:1 jest, że 1:1 dotyczy tylko wyświetlania obrazu o mniejszej rozdzielczości pośrodku, a to o czym ja mówiłem to co innego?

Jakiś użytkownik tego Della może się wypowiedzieć jak to u niego działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, to "No 1:1 scaling"... Co to dokładnie oznacza? Ma to jakieś konsekwencje przy oglądaniu filmów? A w grach - nie można sobie ustawić np. rozdzielczości 1280x1024 tak, żeby były paski po bokach?

Zawsze mozna ustawic 1:1 scaling z opcji sterownika grafy, w praktyce ma to znaczenie tylko jak podlaczysz PS3 do monitora (wiec nie bedzie sie dalo tego ustawic z poziomu karty graf.) i wtedy ci 16:9 rozciagnie do 16:10.

 

A co do tego 2209WA to jest tam opcja skalowania w formacie 4:3 wiec zawsze se mozna pograc z pasami po bokach.

 

A może coś innego w tym przedziale cenowym?

Moze byc jeszcze BENQ FP241W - 24 cale na MVA.

Edytowane przez grz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozna ustawic 1:1 scaling z opcji sterownika grafy, w praktyce ma to znaczenie tylko jak podlaczysz PS3 do monitora (wiec nie bedzie sie dalo tego ustawic z poziomu karty graf.) i wtedy ci 16:9 rozciagnie do 16:10.

zawsze? nawet jak włączasz starą grę DOSową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie (userzy Della 2209WA ;) ) - czy w tym monitorku zauważalne są w czasie pracy świecące rogi? Bo jak tak patrzę na ten filmik:

to lekko niepokoi mnie widok z 3-4 sekundy (ciemne tło filmu). Miałem kiedyś chwilę monitor na MVA i tam świecące rogi dawały się we znaki - na PVA już tego na szczęście nie było tak widać. Mam nadzieję, że temu IPS jest bliżej PVA pod tym względem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ;)

 

Mój Acer AL2416W się popsuł, mianowicie po około 30 minutach zaczynają się pojawiać po lewej fioletowe kropeczki, a po godzinie już jest fioletowy pasek szerokośći 5 cm, przezroczysty, i tak sobie wisi... Gwarancji nie mam, stąd chyba nie zostaje mi nic innego jak nowy monitor.

 

Myślałem nad 24 cale, ale jednak budżet nie pozwoli.

 

Potrzebuję więc monitora 22 cale do 600zł

Raczej TN, bo w tym przedziale cenowym nie ma co liczyć na coś innego ;)

 

Moje wymagania: DVI, D-SUB, nie musi być HDMI.

Zastosowanie: internet i jeszcze raz internet. Raz na miesiąc film, od czasu do czasu xbox ;)

 

A wyszukałem sobie mianowicie

 

Gateway HD2201

Samsung 2233BW

 

Jest w sumie jeszcze sporo LGków, Samsungów, itd. Ogólnie nie chce ich tu wszystkich wypisywać, więc podaje link do aukcji od 500 do 600zł KLIK

 

Fajnie by było, jakby matryca była szklana, ale podejrzewam, że to już przy droższych monitorach ;)

 

Z góry dziękuje za propozycje :)

Edytowane przez FoX 13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 3ch dni posiadam tego DELLa 2209 WA - wymienił wysłużonego samsunga 700IFT ( ponad 10 lat i 0 problemow:) ). Jestem BARDZO zadowolony. Nie wiem czemu wiekszosc osob podnieca sie tak kątami ? przeciez kożystajac z kompa siedzi sie raczej na wprost , ewentualnie lekko z boku a nie kurde pod kątem 90 stopni :D

Jasnosc jest przesadzona - ustawilem na 0. Jakie polecacie inne ustawienia ? np kolorów? ew jakiś program ktory mi pomoże w ustawieniu " naturalnych " kolorów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu wiekszosc osob podnieca sie tak kątami ?

Kąty na TN są tak beznadziejne że siedząc na wprost widać różnicę między dołem a górą ekranu (przy zabawie można na to nie zwrócić uwagi ale przy jakiejkolwiek pracy z grafiką widać qpe). Na PVA jest pewien rozjazd gammy (oczywiście 10x mniejszy niż na TN gdzie wszystko jest rozwalone). ... nawet na IPS bez TW są niedoskonałości (wszystko przy patrzeniu na wprost) ... choć wielokrotnie mniejsze niż na TN (na dobrym IPS z A TW jest praktycznie doskonale).

 

Więc podnieca się wiele osób kątami dla tego że obraz przy patrzeniu na wprost jest albo jednolity albo jak na TN NIE.

 

ps. Ty kupiłeś IPS więc problem kątów raczej Cię nie dotknie

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Kąty na TN są tak beznadziejne że siedząc na wprost widać różnicę między dołem a górą ekranu (przy zabawie można na to nie zwrócić uwagi ale przy jakiejkolwiek pracy z grafiką widać qpe).

Mam TNke Glare i u mnie nie mam takiego problemu , a zawsze patrze na wprost :P * , zmiane to ja widze w momencie gdy robie cos na podlodze i gapie sie oczami w gore w strone monitora. Wtedy wiadomo - obrazu prawie nie ma :)

 

 

 

*mozliwe , ze problemem sa te monitory , ktore maja regulacje jedynie pochylu o pare stopni jak modele 22 LG czy Samsunga oznaczone T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie polecacie inne ustawienia ? np kolorów? ew jakiś program ktory mi pomoże w ustawieniu " naturalnych " kolorów ?

Ja korzystam z profilu kolorow do 2209wa ktory udostepnil forumowicz z hardforum download

i ustawien do niego custom color R99, G98, B100.

 

Sprawdz jak teraz wygladaja u ciebie gradienty na tej stronie link u mnie po zmianie profilu kolorow z domyslnego na ten do ktorego dalem linka, znacznie sie poprawily.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam TNke Glare i u mnie nie mam takiego problemu , a zawsze patrze na wprost :P * , zmiane to ja widze w momencie gdy robie cos na podlodze i gapie sie oczami w gore w strone monitora. Wtedy wiadomo - obrazu prawie nie ma :)

 

 

 

*mozliwe , ze problemem sa te monitory , ktore maja regulacje jedynie pochylu o pare stopni jak modele 22 LG czy Samsunga oznaczone T.

Jesteś mało spostrzegawczy może ... wyświetl na cały ekran np. pomarańczowy kolor a nawet ktoś z na prawdę słabym wzrokiem zobaczy rozjazd barw spowodowany kiepskimi kątami TN (oczywiście przy patrzeniu idealnie na wprost z odległości standardowej czyli powiedzmy 50-80 cm)

 

ps. glare tutaj absolutnie nic nie zmienia - "glare" to tylko gładka nawierzchnia

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Glare to tez lepsze kolory...

 

Rozjazd barw? Jakim cudem skoro wyswietla Ci jedna? Mozesz miec co najwyzej "rozjazd" jasnosci tejze barwy zwiazany z kiepskim podswietlaniem gdzie dol monitora swieci mocniej/jasniej/bardziej kolorowo niz gora tego samego monitora. Jedyna roznica jaka do tej pory na tej TNce widzialem wzgledem CRT to SZARY layout PurePC , tam widac bylo "schodkowanie" szarego koloru co jest raczej oczywiste - z innymi barwami tego nie mialem , a sporo gram , siedze na www jak i ogladam na nim.

 

Ps - wyswietlalem juz to , pisalem wczesniej w tym temacie. Mialem okazje bawic sie xVa FP93GP od Benqa jak i porownywac z moim starym CRTkiem FE771SB NECa wiec jakby nie bylo - cos o tym wiem :)

 

Ps 2 - mozesz sobie zrobic sam prosty test. Patrz na posta ze srodku tematu , na obramowania i zjezdzaj w gore , w dol z nim patrzac. U mnie praktycznie* na belkach nie widac roznicy miedzy postem na dole , na srodku , a na gorze.

 

 

*dlatego , ze to sie w zasadzie nie rzuca nawet w oczy. Zgodze sie , ze na slabszych , tanszych panelach ten problem jest **- mialem sam to na IIYamie , ktora produkowana byla jakos 2 lata temu.

 

** i to spory nie mowac juz o czerni na takich ekranach. W Spilntera na niej nie dalo sie grac.

 

 

PS3 - ja nie neguje tego , ze takiego problemu nie ma w ogole - neguje jedynie pewne pojecie , opinie jaka widze na forach - do TNek nie podchodz bo katy , bo obraz. Katy tez pokazywalem swojej , i te "lewo-prawo" ma bardzo mocne , ze sie tak wyraze. Zreszta , TNka nie jest monitorem do pracy z grafika i zaawansowanymi aplikacjami graficznymi , ale lepsze TNki nadaja sie wprost idealnie do grania/ogladania czy www z racji szybkich niesmuzacych matryc , a i w zaleznosci od producenta masz lepsze/gorsze kolory co sie przeklada na ogolna jakosc obrazu - dlatego sam wolalem GLARE bo widzialem najczesciej polecane non glarowki i nie podobalo mi sie to co widzialem.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glare to tez lepsze kolory...

Glare nie "rozmywa" refleksów i dla tego może sprawiać wrażenie że wyświetla lepsze kolory (w ciemnym pokoju nie będzie różnicy).

 

Przy glare nie ma efektu pyłu ale są te nieszczęsne refleksy. Miałem oba typy monitorów (z glare to NEC WGX2PRO) ... na dłuższą metę nie do zniesienia (a wystarczyło napylić antyodblask podobny do tego z CRT - a tak to refleksy na LCD Glare były znacznie większe/uciążliwe niż na stojącym obok CRT)

 

Rozjazd barw? Jakim cudem skoro wyswietla Ci jedna? Mozesz miec co najwyzej "rozjazd" jasnosci tejze barwy zwiazany z kiepskim podswietlaniem gdzie dol monitora swieci mocniej/jasniej/bardziej kolorowo niz gora tego samego monitora. J

No takim cudem że nie widać by to była jedna barwa x-P

 

A to o czym piszesz (dół monitora świeci jaśniej) to najczęściej nie jest to podświetlenie/nierównomierność luminacji tylko właśnie tragiczne kąty matrycy TN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Glare nie "rozmywa" refleksów i dla tego może sprawiać wrażenie że wyświetla lepsze kolory (w ciemnym pokoju nie będzie różnicy).

 

Przy glare nie ma efektu pyłu ale są te nieszczęsne refleksy. Miałem oba typy monitorów (z glare to NEC WGX2PRO) ... na dłuższą metę nie do zniesienia (a wystarczyło napylić antyodblask podobny do tego z CRT - a tak to refleksy na LCD Glare były znacznie większe/uciążliwe niż na stojącym obok CRT)

Mam glarowke w jasnym , mocno oswietlonym pokoju , gdzie dokladnie za plecami mam okno + slonce i naprawde mi to w zupelnosci nie przeszkadza. Odbija mi sie mebelek w ekranie , nie przecze ale nie mam znowu tego co sie bez ladu i skladu klepie na forach - "nie podchodz do glare bo cie oczy beda bolec , bo sie swiatlo odbija , razi". Dzizas , to nie 100W zarowka. Na dluzsza mete nie do zniesienia? W twom przypadku bo ja siedze na nim jakos od pazdziernika , dzis mamy kwiecien i nie tylko nie narzekam , ale jestem bardzo zadowolony.

 

Tutaj jeszcze jedna uwaga - wczesniejsze CRT w ogole nie mialy antyrefleksow , a ludzie jakos nie narzekali , nie widzialem lamentow - dziwne , ze przy LCD jest juz to problem.

 

No takim cudem że nie widać by to była jedna barwa x-P

 

A to o czym piszesz (dół monitora świeci jaśniej) to najczęściej nie jest to podświetlenie/nierównomierność luminacji tylko właśnie tragiczne kąty matrycy TN.

Ja mowilem o siedzeniu na podlodze przy np. skrecaniu czegos i patrzeniu na monitor , ktory jest 150 cm wyzej. W tanich widzialem to siedzac na wprost i to naprawde byla spora wada , ale w dzisiejszych lepszych jakos nie jest to dla mnie wielki problem bo i malo to widac.

 

Ps - ja nikogo nie zachecam do TN , ani nie zniechecam od brania panelu xVA/IPS itd :)

 

Edit - jednak mam skleroze.

 

Jak mowilem , wiekszosc monitorow ma bardzo maly zakres regulacji i takie cos powoduje wlasnie trudnosci w odbiorze. Moj HP ma tak swobodny , ze przeprowadzilem sobie maly tescik - polozylem sie na lozku , odpalilem film i zastanawialem sie czy da sie to ogladac. Monitor ma regulacje gora-dol , ale i jeszcze wychyly przod-tyl , wiec naprawde mozna sobie to tak ustawic by nie bylo to wiekszym problemem , a film z lozka ogladlao mi sie idealnie :P , tego nie mialbym na monkach tradycyjnych z regulacja przod-tyl w zakresie odchylenia pionowego :P

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...