Skocz do zawartości
cavarr

[cpu] Thermalright Ultra-120/extreme/true Black/cu

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie wczoraj odebralem to cudo TR 120 Extreme i Scythe S-Flex (1200 obr.). Pierwsze wrazenie byla takie ze nie moglem sie na to na patrzec i balem sie go wogle dotykac/zakladac :) Nie mialem nigdy w zyciu doczynienia z tak wielkim chlodziwami :). Juz moj Zalman 7000Cu-B (ktory byl obecnie w kompie) wydawal mi sie duzy ale to to juz byla masakra :)

DObra do rzeczy szczescie chyba chcialo ze trafila mi sie dobra sztuka (byla tylko 1) i nie ma praktycznie zadnych wybrzuszen. Sprawdzalem karta kredytowa po przez srodek po prostej i po przekatnej i w jednym mijescu (w rogu w stosunku do srodka) widzialem moze ok. 1 mm spadek.

Zalozylem go na plyte i nie chcac ryzykowac (bo nie mialem czasu) od razy pod krzyzak dalem 2-3 mm grubosci podkladke z filcu zeby docisnac TR'a do procka i zeby sie nie krecil.

Odpalilem kompa ustawienia mam E2180 - 8x390 Mhz przy 1.4 V wentyl podpialem do starego Fan Mate'a Zalmana i podkrecilem na maxa i co slyszalem, no wlasnie nic (cisza, zero szumow, po prostu bajka). Teraz temp. przy takim ustawieniu procka wczesniej na Zalmanie po obciazeniem (Orthos) temp. mialem 72-73 procek (rdzenie po ok. 64-67 st.) teraz na 120 Extreme mialem temp. proca 55-57 st. (rdzenie 49-52). Chlodzenie poprostu piekne. Pewnie jak sie pasta AS5 wygrzeje to temp. jeszcze z pare stopni spadnie. Jestem super zadowolony. Aha i roznice w temp. miedzy rdzeniami nie przekraczaj 2-3 st. raz na jedna strone raz na druga, czyli wnioskuje ze chlodzenie rowno przylega do czapki procka.

 

Naprawde super jest to chlodzenie i jak na razie nie zaluje ze wydalem na nie tyle kasy. W sumie i tak okazyjnie bo kupilem TR'a za 180 PLN i wentyl Scythe za 40 PLN. Wydaje mi sie ze z cena niezle trafilem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie lepiej kupić NOCTUA NH-U12P?

Tak siedzę i myślę...

Co myślicie, w końcu w zestawie jest już b. dobry cooler i elegancka pasta... no i z tego co wyczytałem to i radiatorek lepiej wykonany od Ultry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noctua dostaje po pupie od infinity nie mówiąc o produkcie TR. Popatrz na testy gdzie w których temperatury od Noctuy są o 3-4 stonie wyższe niż na pozostałych produktach podanych przezemnie.

raczej to infinity dostaje po tyłku od noctua(tej najnowszej)

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Panowie nie lepiej kupić NOCTUA NH-U12P?

Tak siedzę i myślę...

Co myślicie, w końcu w zestawie jest już b. dobry cooler i elegancka pasta... no i z tego co wyczytałem to i radiatorek lepiej wykonany od Ultry.

dobrze kombinujesz

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

NOCTUA NH-U12P to nowosc jeszcze trudno dostepna w polsce,jest wydajniejsza od mugena,troche droga ale w zestawie jest wentylator(70zł),pasta(30zł) wszystko jest bardzo solidnie wykonane,no i mamy solidne mocowanie no i ten wentylator :)

 

http://www.frazpc.pl/b/199882 tu masz porównanie Noctua NH-U12F(czyli starszej wersji Noctua) vs Thermalright Ultra-120 eXtreme .Jak widac wlasciciel nie do konca zadowolony jest z zamiany NOCTUA U12F na Thermalright Ultra-120 eXtreme co nie zmienia faktu ze 120 eXtreme jest oczywiscie wydajniejsze

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mialem Noctuy wiec ciezko sie wypowiadac w mi w tym temacie ale kupilem Thermalright'a 120 Extreme + Scythe S-FLex'a 120 mm za wszystko zaplacilem 220 PLN. Z tego co widze Noctua kosztuja 198 PLN np. w cooling.pl

Patrzac testy TR jakby nie mierzac jest wydajniejszy od Noctua od 3-6 st. C. Jesli chodzi o 20 PLN roznicy w cenie to wydaje mi sie ze warto.

Przynajmniej ja jakbym mial wybor raz jeszcze to kupilbym znowu TR'a 120 Extreme

Fakt mozna sie naciąc na kiepski spod od radiatora w TR ale mnie to nieszczescie na szczescie ominelo :D

 

obecnie procek jak w sigu pod obciazeniem (wczoraj sprawdzalem stabilnosc) 8x400 przy 1.450V w Orthosie temp. zatrzymala sie na 62 st. C i dalej juz nie rosla. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mialem Noctuy wiec ciezko sie wypowiadac w mi w tym temacie ale kupilem Thermalright'a 120 Extreme + Scythe S-FLex'a 120 mm za wszystko zaplacilem 220 PLN. Z tego co widze Noctua kosztuja 198 PLN np. w cooling.pl

Patrzac testy TR jakby nie mierzac jest wydajniejszy od Noctua od 3-6 st. C. Jesli chodzi o 20 PLN roznicy w cenie to wydaje mi sie ze warto.

Przynajmniej ja jakbym mial wybor raz jeszcze to kupilbym znowu TR'a 120 Extreme

Fakt mozna sie naciąc na kiepski spod od radiatora w TR ale mnie to nieszczescie na szczescie ominelo :D

Thermalright Ultra-120/extreme oczywiscie jest wydajniejszym chłodzeniem(napewno wartym tej kasy) ,chodziło mi o to ze jak ktos juz ma Noctua to chyba nie warto zmieniac go na Thermalright Ultra-120 dla tych paru stopni mniej (ale to moje zdanie :wink: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no nawet starsza Noctua dawała w tyłek Infinity - skąd te stwierdzenie,że było inaczej.Nie można patrzeć tylko na testy w necie bo każdy jest robiony w innych warunkach - większość z nich mija się z prawdą.

Poza tym sam sposób mocowania Infinity to porażka, żeby cooler tej klasy miał intelowski sposób montażu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermalright Ultra-120/extreme oczywiscie jest wydajniejszym chłodzeniem(napewno wartym tej kasy) ,chodziło mi o to ze jak ktos juz ma Noctua to chyba nie warto zmieniac go na Thermalright Ultra-120 dla tych paru stopni mniej (ale to moje zdanie :wink: )

akurat z tym stwierdzeniem sie zgodze. Majac Noctue nie zmienialbym chlodzenia.

Kupujac nowe i majac budzet 200 PLN (+-20-30 PLN) wybralbym TR'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update:

poprzednio na arctic cooling (1200obr.) :idle - 47-51*C i orthos - 60-64*C(uchylone okno 39-42 w idle i 51-54 w stresie)

teraz na 1x scythe Scythe Ultra Kaze (3000 obr.): idle - 39-41*C i orthos - 49-51*C a przy uchylonym balkonie idle - 24-26*C i ortos - 39-42*C.

tak więc dużo zależy od temp. pomieszczenia i wentylatora.

 

ps. szkoda że nie mieli 2szt. tego scytha bo z dwoma takimi potworami temp. byłaby pewnie jeszcze niższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj założyłem swojego TR Ultra-120 extreme. Kupiłem go już szlifowanego, ale po przyłożeniu noża introligatorskiego w dalszym ciągu widać było "garb". Po 30 min zabawy, na papierze 2000 kończąc od spodu radiatora już ładnie odbijały się kreski termometru (akurat tak się złożyło, że chory jestem). Nie bawiłem się w żadne pasty polerski itp.

 

Następnie nałożyłem AS5 na cpu i cooler przy pomocy wspomnianego nożyka tak, jak nakłada się gips na ścianę :)

Dodałem jeszcze podkładkę podobnie jak w penny modzie, tylko, że z 1-2 mm grubszą. Swoją drogą gdyby nie pomoc kobiety to bym tego sam nie założył, tak ciężko było nagiąć zapinkę i wkręcić śruby. Po założeniu nie było tak dobrego docisku, żebym go nie mógł ruszyć (poprzedni BT jak dokręciłem to nie było zmiłuj się, ani drgnął)

 

post-586-1197197953_thumb.jpg

 

Założyłem na niego Silverstone R121225BL, który został podłączony do molexa "for fan only" z zasilacza (ANTEC 480W) regulującego prędkość. Nie jestem pewien z jaką prędkością się kręcił, ale pewnie dostawał coś ok 7V.

 

Co gorsze, musiałem odkręcić jeden wentyl 92x92 na bocznej ściance mojego chiefteca gdyż nie mogłem domknąć obudowy :mur:

(dodatkowo, mam scythea 120x120 na wyciągu pod zasilaczem)

 

W efekcie tak wypadło porównanie z poprzednim TT Big Typhoon ze zwykłą białą pastą termo, który był jeszcze wspomagany wentylem na ściance budy.

 

8x400 - 3.2Ghz 1.378V

IDLE

 

BT - 29-30C

TR - 30-21C

 

STRESS

 

BT - 52-53C

TR - 60-61C

 

Po zmianie wentylatora na ten z BT i podpięcie go na full, tak jak wcześniej działał na BT

 

IDLE

 

BT - 29-30C

TR - 29-30C

 

STRESS

 

BT - 52-53C

TR - 50C

 

Po założeniu silverstona na 12V ( zapewne jakieś 2000 obr.) temp spadła do 48C.

 

Generalnie mam mieszane uczucia.

 

Zrobiłem teraz test polegający na przykręceniu (wcześniej zamontowanej wewnątrz) 92x92tki na zewnątrz tak, żeby wiała na cooler, ale rezultat zerowy, ani 1C mniej. Dopiero po podkręceniu obrotów na full temp na cpu spadła o 2C...

 

Muszę popracować nad dostarczeniem świeżego powietrza do budy.

 

Nie mniej jednak ta zmiana kosztowała mnie wraz z pastami (kupiłem sobie oprócz AS5 jeszcze ceramique) tyle, ze po sprzedaży BT musiałem dołożyć jeszcze 2x jego wartość.

 

Macie jakieś propozycje optymalizacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam właśnie kupiłem i założyłem na procka X2 am2 5600+ radiator # THERMALRIGHT Ultra-120 eXtreme z wentylatorem akasa amber120mm z pastą ZM-STG1

komp już chodzi cały dzień i ma takie temperaturki :

http://www.postimage.org/image.php?v=aV2aBc_r

czy one nie są za duże może żle coś założyłem docisk radiatora stabilnie czyma ale nie dokońca na powera przykęcałem bo boje się że coś popsuje ale wkażdym badżrazie niemożna nim w żadne strony ruszaćsmilies/smile.gif

Zamątowałem radiator w taki sposób

http://www.postimage.org/image.php?v=Pq2gZ1TA

ale to nie moje zdięcie i wentyl akasa mam z dołu

Spód radiatora tak jak był założyłem nic nie szlifowałem spód był idealnie płaski.

Może słaby nawiew na radiator ale miałem przedtem zalmana CNPS9500 i jak nic nie robiłem przy 1450rpm miałem 23*

teraz jak nic nie robie mam 37do 40* i skacze:(nawet gry jeszcze nie odpaliłem bo się boje że wyskoczy mi temp 70*

Co sądzicie co to za objaw czy taka temp jest ok,co zrobić by spadła jeszcze temperatura!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to ze, zły docisk, tak jak u mnie.

 

Z tym, ze na razie odpuszczam sobie zabaw z poprawianiem bo na 3.3ghz 1.44V mam idle 30C, stress 56C przy wentylu na 1300obr i zamkniętej budzie bez wentyla wiejącego do środka, a jedynie ze 120tką na wyciągu na 800rpm. Leje na to.

 

Zrobiłem test bez ścianki bocznej z wentylem na 1800obr i orthos 3.6ghz 1.58v. Po godzinie zobaczyłem 68C...

Edytowane przez wampir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem że temperaturki się ustabilizowały ładnie ale jak dotykam heat pipe to są zimne może coś tam laciutko ciepłe ale bardzo mało!może na maksa przykręcić płyte i będzie jeszcze lepiej albo musiał bym podszlifować podstawke bo nic z nią nie robiłem!

Teraz mam takie tempy ale zastanawia mnie temperatura między rdzeniem 1 a 2 są różnice 6* to tak jak by nie był dokładnie chyba radiator dociśnięty:(

http://www.postimage.org/image.php?v=Pq2o4ZKS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy "inaczej"? Napisz, przyda się innym :)

 

Co się tyczy pasty to TYLKO CLP! Używanie czego innego to marnowanie potencjału :P I pisze całkiem serio - nie po to kupujesz najdroższe, żeby korzystać z półśrodków... ale to już pisałem chyba :rolleyes:

 

Pozdrawiam

a co z gwarancją na procesor jak się użyje CLP?

 

ps: zakupiłem niedawno TR Ultima 90i - i problemy są dokładnie takie same jak w przypadku Ultry 120

Edytowane przez Gromitek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie dziś doszedł ten potwór ;)

 

Przykładałem linijke do podstawki i w jednym ułożeniu, z jednego kąta do drugiego, było widać małą wypukłośc (1-2mm), lecz cooler bardzo dobrze się spisuje

Na nim Acutake 120

 

E8400 4Ghz @ 1.33V

Freezer - [idle - 45] [stress - 72C]

TR 120 Ultra(acutake 120) -[idlee 38C] [stress - 57C]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zachecony opisami postanowilem kupic sobie Thermalright 120 Extreme + Fander FX120 Okazja byla podwojna poniewaz moglem kupic ten zestaw bez podatku i za wszystko zaplacilem 180zl. Przesiadka z Arctic Freezer 7 Pro wyszla na wielki plus. Na wypolerowanym Freezerze udalo mi sie osiagnac stabilne 3.28GHz (procesor Q6600 rev GO), a na TR120 bez problemu 3.7GHz. Poniewaz na razie prowadze tylko testy dlatego zastosowalem paste dolaczona do opakowania razem z chlodzeniem. Pozniej zastosuje Zalmana z pendzelkiem.

 

Drugi plus to poziom halasu. Razem z lepszymi osiagami zmniejszyl sie halas w obudowie (wczesniej w stresie 2400RPM, a teraz 1400RPM). Obecnie najglosniejsza czescia mojego komputera jest karta graficzna.

 

Oczywiscie pierwsze co zrobilem to szlifowanie. Najpierw przylozylem pare plaskich przedmiotow i sie okazalo, ze ma garba. Garba zeszlifowalem do takiego stopnia, ze srodek jest plaski, ale jakies 3mm od brzegow jest spadek w dol. Moglbym go zeszlifowac do konca, ale szkoda mi bylo czasu bo i tak powierzchnia radiatora jest duzo wieksza od powierzchni procesora (moge sie mylic B-) )

 

Pozniej podlozylem podkladke, zeby zwiekszyc docisk.

 

Teraz mam pare pytan do bardziej doswiadczonych:

1. W core temp temperatury przedstawiaja sie nastepujaco 71 71 66 67 (maxymalne jakie zanotowalem). Widac od razu, ze 2 rdzenie grzeja sie mocniej od 2 pozostalych o jakies 4-5 stopni. W idle temperatury sa wyrownane. Probowalem dociskac palcami chlodzenie w czasie stresu procesora, z roznych stron, ale nic to nie dalo. Czy to oznacza, ze mam krzywa czape na procesorze? Czy moze powinienem jeszcze bardziej zeszlifowac radiator? A moze to jest normalne?

2. W biosie mojej plyty ustawilem Vcore na 1.52V a CPU-Z pokazuje mi 1.45. Co jest prawidlowym wskaznikiem?

 

Pozdrwiam i czekam na jakies wskazowki. Chcialbym wyciagnac z mojego procesora jakies 3.8-3.9GHz.

 

Mala edycja.

 

Zrezygnowalem z podkladki. Temperatury spadly mi o jakies 5 stopni, ale nadal rdzenie sa nierownomiernie chlodzone. Ale jest lepiej teraz mam 66 66 63 67.

Edytowane przez Kubaswielgus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roznica miedzy tempami rdzeni nie zalezy tylko od radiatora ale tez od tego jak sa one przyklejone do IHSa

 

nie wiem czy ktokolwiek na forum ma przypadek ze wszystkie rdzenie w stresie maja identyczna temperature

 

co do napiecia - programy zawsze zanizaja to co ustawiasz w BIOSie, takze sugeruj sie BIOSem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do napiecia - programy zawsze zanizaja to co ustawiasz w BIOSie, takze sugeruj sie BIOSem

nie do konca, zalezy od plyty glownej, programu i tego czy jest to idle/load. Generalnie tylko miernik Ci prawde powie.

Np. na mojej plycie vdrop wystepuje i ma on ok. 0,05V. Generalnie to co ustawie w biosie i to co pokazuje mi np CPU-Z wersja 1.43 w dół jest porownywalne. Po wlaczenie orthosa w CPU-Z spada napiecie o ok. 0.05 V czyli tyle ile jest vdrop na tej plycie.

CPU-Z 1.44 pokazuje VID procka czyli nijak sie to ma to ustawienia napiecia w biosa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

..zdecydowałem się na kupno TR Ultra-120 Extreme.. Jednak kilka dni temu prześledziłem test coolerów LGA775 na egieldzie, no i 120A wypadała od swojego młodszego brata tylko o 1*C gorzej..

 

Także chciałbym się dowiedzieć, czy pomiędzy nimi jest na prawdę tak mała różnica, czy wersja extreme jest na prawdę warto dopłacenia? Oczywiście wolałbym konstruktywne odpowiedzi, nie w stylu "bierz extreme" i to wszystko.. Będę chłodzić E4300 @3GHz (może więcej), później E8400 na jakimś ciekawym @ (4GHz jeśli dojdzie ;) )

 

Głównie chodzi mi o różnice tego jednego stopnia.. jeżeli na prawdę to tylko taka różnica, to nie zawaham się wziąć 120A, oczywiście jeżeli różnice oscylują w granicach 5-7*C, to definitywnie wezmę extreme..

 

Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam, życzę miłego wieczoru..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem i teraz prosze powiedziec czy 65 stoni(Tjuncion 85) w orthosie po 1godz przy 3222Mhz 1.5V i wentylu na 500obrotów to dobry wynik? i wlasciwie jak uzywac tych drucikow,bo za nic nie moglem za pomoca nich zamontowac wentyla.

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezle ale chyba moglobyc lepiej - teoretycznie moj hr z xthermalem prezentuje taki sam poziom? :blink:

Druty wymagaja cierpliwosci [;

dzięki za foto ,posiłuje sie jeszcze z tym chłodzeniem bo tez wydaje mi sie ze powinno byc troche lepiej z temp. podkładke podłozyłem pod płyte główną pod te mocowanie czy tak moze być ? Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktora podkladke? :wink:

Opierajac sie na wczesniejszych postach rzuc jeszcze okiem czy jestes w stanie przekrecac radiator po zamontowaniu go zgodnie z instrukcja. Bo byc moze slaby docisk daje takie tempy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...