Skocz do zawartości
Bolo8888

Abit Ip35-e, Ip35 "dark Rider", Ip35-pro "snake"

Rekomendowane odpowiedzi

Gość lucas234

Tak. Nie ma raidu i NCQ. Żeby mieć te rzeczy musisz mieć płyte z chipsetem ich-9r.

ich9 posiada obsluge NCQ

 

a tu link do postu w ktorym zamiescilem screen z oficjalnego pdfa intela w ktorym jest napisane ze ich9 obsluguje ncq zreszta nie zapewnienie obslugi ncq przez intela w nowych chipsetach bylo by jak dla mnie czysta glupota skoro wszystkie nowe dyski go wspieraja

Edytowane przez lucas234

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

BTW. benek Jak tam plany testu mojego super-pro zmodowanego biosu? ;-) Ruszyło sie coś z miejsca, czy zrezygnowałeś?

Na razie nie mam czasu na zabawy z kompem, jak będe "luźniejszy" ;) to pewnie powrócę do tego pomysłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Podstawowa różnica pomiędzy P5B (zwykłą) a P5B-E (i wszystkie inne), AB9 a AB9 Pro/QuadGT, P5K/P5K SE/P5KC a P5K-E (i cała reszta), IP35-E a IP35/IP35-Pro to mostek ICH8 a ICH8R lub ICH9 a ICH9R. Oprócz większej ilości złącz i RAID, wersje z ICH8R/ICH9R obsługują AHCI, czyli NCQ, Hot Swap, a wersje ICH8/ICH9 nie. Żeby uaktywnić tryb AHCI w XP już zainstalowanym w normalnym trybie, raczej konieczny jest reinstal (lub przepinanie dysku na JMicron itd.) i przy instalce podawanie dodatkowych sterowników Intel Matrix Storage (lub ich zintegrowanie z instalką).

 

Teoretycznie mostek ICH8 (i chyba ICH9) może pracować w trybie AHCI (trzeba trochę zmodyfikować sterowniki), ale czy na pewno pracuje - trudno mi powiedzieć. Mój przykład (zwykła P5B): w trybie AHCI (po modyfikacji sterowników) dysk SATA2 nawet nie wiem w jakim trybie Ultra ATA pracuje - żaden program tego nie pokazuje lub nie rozpoznaje napędu... Jeśli chodzi o wydajność to wydaje mi się, że jest podobna do trybu IDE. NCQ chyba brak - nie ma jak sprawdzić czy aktywny, ale raczej nieaktywny. Hot Swap'a też brak.

Np. w BIOS-ie mojej płyty (ICH9) można włączyć AHCI, jednak właśnie Windows się nie wczyta. Następnym razem jak będę robił format włączę AHCI i zobacze co i jak. Jednak skoro jest taka opcja w BIOS-ie to powinno wszystko obsługiwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lucas234

tak podlaczysz ale predkosc dzialania dysku bedzie ograniczona do predkosci dzialania nagrywarki czyli np. jesli nagrywarka ma transfer 33MB\s to dysk tez bedzie chodzil z taka predkoscia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak podlaczysz ale predkosc dzialania dysku bedzie ograniczona do predkosci dzialania nagrywarki czyli np. jesli nagrywarka ma transfer 33MB\s to dysk tez bedzie chodzil z taka predkoscia

Co?? Chyba tak nie teges cos.

Wedlug mnie tak nie jest. Dysk bedzie chdzil tyle i le fabryka dziala i tak samo nagrywarka.

EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są 2 urządzenia ATA na jednym kablu to pracują (oba) z prędkością najwolniejszego ;] Tak było, jest i będzie.

Inaczej... Jeśli dysk solo pracuje w trybie (po chłopsku) UDMA 133 a nagrywarka UDMA 66 to na zdrowy rozum na jednym kablu 2 urządzenia nie mogą chodzić w różnych trybach. Dla zachowania kompatybilności chodzą oba w trybie UDMA 66.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze mozna odlaczyc cd-rom na chwile :D podlaczalem tak dysk i czy był z cd-romem podpiety czy sam nie zauwazylem zeby była jakas gigantyczna roznica...

 

btw. reinstalka pomogla i mam juz dzwiek ;) i to fajny dzwiek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od abita na moje sugestie.

 

Hi. IMy name is Milosz Sakowski I'm member of the best polish computer and overclocking forum- purepc.pl. I'm also IP35-e happy user. I have few sugestions and questions about this motherbord..

1. This double start of computer before POST-screen is very annoying. Could You do something with this?

2.CAS latency=3, and tRAS latency lower than 9 lacks.

3.STRAP settings lacks.

4. Thermal monitor readings are not enough precise. For example: I have about 30*C(~170*F) reading in AbitEQ and stress my cpu with orthos or superpi, then in one second time CPU-temp raises to 50*C. When I turn stress-test off in one second temperature get back to 30*C.

3.Fan-fail warning should be disabled defaultly. When someone uses water-cooling or fan without RPM-monitoring he is annoyed by alarm, after every clr-cmos.

4. If you overclock something to much, and computer doesn't respond after start (when you have dead black screen) and do clr-cmos, You have to cut the power off. (Turn off power supply, or put the power cable off for few seconds) Unless computer still won't start. It's horrible. First time i though that i killed my new lovely abit.

5. Thermal grease on northbridge and PWM sucks. It's more like gum or plastic than like grease. Can't You put there normal white silicon grease like this on southbridge?

6.Clear-cmos jumper location is very uncomfortable. Maybe in next revision try to find some place for it closer to the Sata and IDE sockets. (But i have to say that Project of IP35 is great. Placement is much better than in AB9. Send my love to the IP35 designers.)

And at the ending i have one little question. When can we expect new bios?

 

Dear Sir/Madam

 

Thanks for your eamil of 6 August.

 

1. About the double booting up issue, it is the limitation of the chipset, P35.

 

2-8. We do appriciate your great suggestions. I have transfered them to our RD team.

 

I can not give you a confirmed date of next version of BIOS for IP35. But I believe it

 

will be coming soon.

 

If there is any further question do let us know.

 

Thanks.

Odpisałem:

 

Ok I have one more idea. Default dram voltage should be abotu 2.1V not 1.8 Some high-clocked memories need it to normal work. Some people on forum purepc.pl had to start computer with ram which work on 1.8v, raise voltage and then plug faster ram in. It's also such a big problem.

Thanks for answer. I didn't expect it. ;)

Bye.

Zadziwili mnie tą odpowiedzią, choć naprawdę nie napisali nic szczególnego. ;-)

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Nie zrobią 2.1 V domyślnego bo to nie jest oficjalna specyfikacja.

Producenci pamięci tu ponoszą winę, bo w SPD powinny być wartości dla 1.8 V.

Jak chcą dawać lepsze timingi to powinni dodawać EPP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od abita na moje sugestie.

Odpisałem:

Zadziwili mnie tą odpowiedzią, choć naprawdę nie napisali nic szczególnego. ;-)

Co oni chrzanią, że double start jest na wszystkich chipsetach P35. Przecież na IP35 Pro udało im się tego pozbyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobią 2.1 V domyślnego bo to nie jest oficjalna specyfikacja.

Producenci pamięci tu ponoszą winę, bo w SPD powinny być wartości dla 1.8 V.

Jak chcą dawać lepsze timingi to powinni dodawać EPP.

Z tego co pamiętam w ab9 domyślne było 2.1v. Moim zdaniem to rozwiązanie ma same plusy. 2.1v i tak jest w 100% bezpieczne, a stabilność i kompatybilność rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli są na jednej taśmie to zawsze będzie pracować z prędkością najwolniejszego.

Jeśli HD jest jako master, a napęd DVD/CD na slave to dysk bedzie pracowal z pelna prędkością. Oczywiście taśma 80-żyłowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lucas234

Jeśli HD jest jako master, a napęd DVD/CD na slave to dysk bedzie pracowal z pelna prędkością. Oczywiście taśma 80-żyłowa.

a co to ma za znaczenie skoro nagrywarka ma natywny transfer np. UDMA 66 to jakim cudem bedzie pracowala z predkoscia dysku mowa caly czas o jednej tasmie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to ma za znaczenie skoro nagrywarka ma natywny transfer np. UDMA 66 to jakim cudem bedzie pracowala z predkoscia dysku mowa caly czas o jednej tasmie

Dysk będzie pracował na ata100 (UDMA5), a nagrywarka ata 33/66 (UDMA2). Z resztą dysk i tak nie wykorzysta przepustowości taśmy ata100, skoro maksymalne przepustowości dysków to 40-70MB/sek.

W ogóle nie martwiłbym się problemem prędkości dysku i nagrywarki na jednej taśmie.

W zasadzie Sata/ata to marketing. Nie zauważyłem wielkiej (jeśli jakąkolwiek w ogóle) róznicy prędkości pracy mojego dysku Sata II między kontrolerem Sata150 i Sata300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk będzie pracował na ata100 (UDMA5), a nagrywarka ata 33/66 (UDMA2). Z resztą dysk i tak nie wykorzysta przepustowości taśmy ata100, skoro maksymalne przepustowości dysków to 40-70MB/sek.

W ogóle nie martwiłbym się problemem prędkości dysku i nagrywarki na jednej taśmie.

W zasadzie Sata/ata to marketing. Nie zauważyłem wielkiej (jeśli jakąkolwiek w ogóle) róznicy prędkości pracy mojego dysku Sata II między kontrolerem Sata150 i Sata300.

A niech sobie pracuje z jakim udma chce. Ważne, że transfer spada - oznacza to, że dysk jednak czuje się nie najlepiej na jednej taśmie z nagrywarką, nieważne czy jest master czy slave.

 

Co do sata I/II - mój dysk (sp2004c) dostał ~10mb/s po wyjęciu zworki powodującej użycie trybu SATA1 - mimo, że nie przekroczył 150, to i tak 10 więcej było, więc jednak coś to daje.

 

Może zależy to też od kontrolera - ja sprawdzałem na DFI LP (oba testy, dysk + naped na jednej taśmie i wyjęcie zworki z dysku).

 

eot ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie bzdury piszecie czasem. Dysk bedzie dzialala z pelna predkoscia jak jest na jednej tasmie z napedem optycznym. Jednak jesli ten naped zacznie pracowac, tzn odczytywac/zapisywac dane to wtedy "przyblokowuje" dysk do nizszego trybu DMA. Tyle. Jesli ktos chce tymczasowo dysk tak podpiac to nie ma problemu bo na wydajnosci praktycznie nic nie straci chyba ze na codzien przesyla duzo danych rpzez naped optyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ip35. Stworzyłem raida 2xSamsung HD501LJ z menu kontrolera, wszysko ok. dyskietka ze sterownikami zrobiona z bootującej płytki abita, oczywiście F6 na początku instalacji, sterowniki z dyskietki ładują się poprawnie, instalacja przebiega nadal, ale potem komunikat plik iaStor.sys jest uszkodzony. Uszkodzona dyskietka, stacja, uszkodzony kabel itd. nie wchodzą w grę. Ręce opadają, nie wiem co robić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie bardzo rozumiem,

Płytka z windą nigdy nie sprawiała problemów, czy coś z płytą główną? diabli wiedzą (nie mam możliwości sprawdzenia innego egzemplarza mobo), na poziomie biosu i samego kontrolera jest wszystko ok. Trudno mi w to uwierzyć, ale może winna jest płytka z której robiłem dyskietkę, może ktoś by sie zlitował i mógłby przesłać mi tą nieszczęsną dyskietkę mailto7@wp.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc!

Do 23:40 walczyłem z tym problemem i rozwiązałem, ale połowicznie.

Wniosek jest taki – trzeba pożegnać się ze swoim starym ulubionym w2k sp4, na XP sp2 nie ma żadnych problemów. Trochę dziwne, nie zauważyłem żeby nie było wsparcia dla 2000. Tak czy owak jest przestroga! Jednak w przyszłości spróbuję pomęczyć 2000 ze sterami od Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...