Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.

 

Mam jeżeli mozna kilka pytań, które mogą, acz nie muszą dla mnie być banalne.

 

1. Czy pamięci do pracy w dual-channel obsadza sie w slotach tego samego koloru ? W tej chwili obsadziłem sloty żółte, pytam się, bo nie mam przy starcie w post informacji, że pamięci pracują w dualu. A z drugiej strony Everest pisze, że jest dual :)

2. Czy ktoś zaobserwował, czy pamięci w modułach po 2GB mogą ograniczać możliwości OC ? Pamiątki to Kingstony moduły 2GB CL 5-5-5-18 1.8V.

 

Tu rodzi się pytanie.

 

Chciałem co nieco podkręcić procesor (E2180), ustawiłem tak:

 

Mnożnik bez zmian (10x)

FSB 280 (powyżej zwiechy w Orthosie), ale o tym dalej.

PCI-E wymuszone 100

 

Sprawa rozbija się o dwa parametry. System voltarzu zostawiłem na AUTO i bios ustawił mi 1,42 na procu i 2,16 na RAM'ach. Czy to nie za dużo ? Temperatura po godzinie Orthosa to na obu rdzeniach 52-53 stopnie (wentyl Arctic Freezer 7 pro z regulacją obrotów z poziomu biosu (ta nowa wersja).

 

Czy możecie doradzić co mam ew. poprawić i jak ew. ustawić parametry, żeby udało się dźwignąć jeszcze tak do 3GHz'ów. Więcej mi nie potrzeba by było do szczęścia. Troche jestem lajkonik w tych klimatach, coś jak dla mnie za dużo parametrów ;)

 

Przeczytałem dogłębnie ten obszerny artykuł o podkręcaniu Intelów na stronie E-Giełdy, ale jednak jest tam masa tekstu, ale dla mnie nie zrozumiała, gość powtarza całe moduły tekstu, a samej wiedzy jak na lekarstwo.

 

Za wszelaką okazaną pomoc będę wielce zobowiązany.

 

Pozdrawiam,

 

Fiskomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCIE freq daj na auto

jak na 2,8ghz to 1,42 imo kapke za duzo

ustaw na sztywno 1,35

na pamieci daj +0,2V

sprobuj dac fsb 300 i dzielnik pamieci tak, zeby nie bylo duzo za duzo wiecej niz 800 ;)

Niestety, co bym nie wyczyniał, to powyżej 2,8GHz wall. Trudno chyba się pogodzę z 2,8GHz na procu, nie jestem fachmanem w podkręcaniu az takim, żeby wiedzieć jak kombinować, coby 7 soki wycisnąć. Temp. po 2 godzinach Orthosa cały czas 53 stopnie na obu rdzeniach.

Chyba, że masz, lub inni jakieś pomysły, co by tu jeszcze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź gdzie masz walla na fsb. Mnożnik na 6 i szyna w górę. (próbuj po kilka razy, nawet jak płyta wstanie na default, po prostu mobo może gubić ustawienia - normalne)

Ja mam np tak. przy mnożniku 6 - wall na 411mhz (wbija do windy, na 412 już nie ma mowy). na mnożniku 8 winda 407fsb, a 400 stabilne na maxa.

Z tym 280 to albo masz padakę, albo dziurę w fsb, więc sprawdź inny mnożnik niż 10, np 9*333, napięcie w biosie 1.4V (potrenuj jeszcze z napięciem fsb i mch +0.1V nie zaszkodzi)

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym się zabrać za podkręcanie procesora. Czytałem poradnik na 1 stronie, lecz nie ma tam nic o ustawianiu timingow, a to chyba tez jest potrzebne przy podkręcaniu(?) Poprawcie mnie jak źle mówię. Jak wszedłem do biosu to jak zacząłem zmieniać ustawienia system memory multiplier czy cpu host clock control to wyskoczył mi niżej jakiś komunikat z czerwoną czcionką. To normalne?

Edytowane przez mikla91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sobie życzysz - można pokombinować, można zostawić pamięci na def.

Jakieś tam procenty wydajności zyskasz jak je podkręcisz.

Jednakże uzyskane efekty są mniej widoczne niż przy oc procka.

Ustawiasz w biosie pamięci na standard (zdaje się jest jeszcze enhanced i extreme).

Dobrze sprawdzić czy podczas stresu się nie grzeją (orthos blend).

Moje np. są zimne nawet przy 2,1v bez nawiewu.

Później trzeba sobie wybrać jakiś programik żeby sprawdzić ile zyskujesz na danych ustawieniach.

Od biedy może być everest (Tools/Cache and memory benchmark).

No i ustawiasz sobie albo niskie timingi niska częstotliwość, albo wyższe timingi i wyższa częstotliwość, albo niskie timingi więcej napięcia i wyższa częstotliwość ;)

Obecnie mam def napięcie 800mhz 4 4 5 15 6 34 6 6 6. Mogę też ustawić 800 4 4 4 12 5 38 5 5 5 2v.

Albo 900 2,1v 4 4 5 15 5 38 5 5 5. Na 1000 łażą ale z wysokimi dalszymi timingami i na cl5 :c

Jest z tym trochę zabawy.

Niestety orthos nie sprawdza dobrze pamięci - dowód.

W memteście (odpalanym z płytki) wysypały sie po pół godziny.

Testuję memtestem (kilka kółek) a później orthos i jednocześnie gra (TCE na silniku q3) przez kilka godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój pierwszy raz to chyba nie najgorzej mi wyszło z moim O/C :)

Wpierw doszedłem do 2,8Ghz, ale po chwili to Orthonie wywaliło mi błędy, więc zmniejszyłem do 2,66Ghz. Moje OC na razie ograniczyło się do tego, aby nie zwiększać napięcia. Nie ruszałem ramu, ale mam nadzieję, że w przyszłości ktoś życzliwy z forum mi pomoże.

I teraz mam pytanie. O ile % zwiększyłem wydajność, podkręcając procesor z 1,8 na 2,66? Czy dużo zyskam próbując podkręcić go do 3,0Ghz?

post-152468-1217867839_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ja coś napisze choć nie mam P31 a G31 ...otóż miałem problem z updatem biosu z poziomu windy @bios oczywiście fail jednak mobo bootwoała

Qflash zbytnio nie dało rady bo floopa nie mam a z pena nie widziało biosów ;/

dopiero Winflash pomógł zupdatować biosik do fajnej najnowszej w moim przypadku wersji f6

to tak ku przestrodze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie to byl blad ze nie ruszales ramu , prawdopodobnie przez niego nie dojechales wyzej , zmien dzielnik pamieci

a mozesz mnie poprowadzic jak to zrobic?

 

Może to będzie pomocne

 

Taktowanie pamięci

@ 333 MHz 5-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS) / 20-35-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

@ 266 MHz 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-28-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

@ 200 MHz 3-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-21-2-3-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacytowałeś SPD pamięci, czyli domyślne timingi ustawione przez producenta.

Pietia(lania) miał na myśli System Memory Multiplier (SPD) . Ma on wartości 2 2,4 2,5 3 3,3 i def 4.

Wszystko poniżej 4 obniża wartość taktowania pamięci poniżej domyślnej przy standardowym fsb (200).

Czyli jak ustawisz fsb 266 to aby mieć nadal domyślne taktowanie pamięci ten dzielnik musisz dać na 3.

Jeżeli nie przestawiłeś dzielnika to podkręciłeś pamięci na ~885,8Mhz.

Taktowanie pamięci od razu widać w biosie w polu Memory Frequency.

Można też podejrzeć w cpu-z zakładka Memory (rzeczywiste czyli o połowę mniejsze).

 

Konkluzja - proc Ci nie idzie (zakładając, że nie ruszyłeś tego dzielnika) bo się pamięci kończą - przy standardowym napięciu i timingach (pewnie wysokich), które daje płyta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam takie pytanie zaktualizowałem bios programem (Q-FLASCH) f8 na f9 skopiowałem wszystkie pliki na pendrive , zrestartowałem komputer aktualizacja przebiegła prawidłowo i po restarcie komp się już nie uruchomił musiałem zresetować bios zworką. Dlaczego tak się stało coś zrobiłem źle ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam takie pytanie zaktualizowałem bios programem (Q-FLASCH) f8 na f9 skopiowałem wszystkie pliki na pendrive , zrestartowałem komputer aktualizacja przebiegła prawidłowo i po restarcie komp się już nie uruchomił musiałem zresetować bios zworką. Dlaczego tak się stało coś zrobiłem źle ?

teraz wstaje normalnie? jeśli tak to nie masz się czym przejmować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i niestety doooooooooooooopa, się mi trafił albo nedzniejszy proc, albo płyta. W każdym razie wyżej 2,8GHz co bym nie wyczyniał mur i ani grama wyżej. nawet zmieniłem pamiątki, bo myślałem, że może one ograniczają.

Po zwiększeniu poza te 280*10 (wyższe FSB, przy niższym mnożniku nic nie daje). komputer odpala, bio przechodzi, ale w momencie kiedy ma sie ładować Windows mam na ułamek sekundy blue screen'a i restarcik.

Więc trudno, nie mam sił walczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc trudno, nie mam sił walczyć.

Ustaw nisko taktowanie pamieci np. 667 lub co najwyzej 800 daj im defaltowe napięcie nastepnie daj 1.425v napięcia na procku i ustaw 290fsb i mnożnik x10. Jak pojdzie to mozesz dac wyżej magistralę np 295 a później 300. Cały czas kontroluj taktowanie pamięci aby nie wychmdzily ponad 800. Kontroluj tez temperatury procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi all

 

Na początek może o konfiguracji obecnej:

PROC: Intel Dual Core E2160 (1,8)

MB: Gigabyte GA-P31-DS3L

RAM: Kingstony 2x1 GB 800 CL 5-5-5-12

GRAFIKA: Nvidia Gigabyte 9500GT 512 DDR3

ZASILACZ: MODECOM FEEL III 400 W

 

Przejdźmy do konkretów, na mojej starej płycie ASRock 775i65G bez problemu mój procek (ten sam) lekkim dydem dawało się podkręcić na 2.50 Ghz przy zmianie FSB oraz taktowaniu pamięci. Płyta była o tyle ograniczona iż działała na maxymalnym napięciu VCore 1,325 V i nie było opcji zmiany. Opcje Biosu były mocno ograniczone do minimum. To mi w zupełności wystarczało. Schody zaczęły się kiedy to wymieniłem płytę główną i inne podzespoły jak w opisie. Dodatkowe opcje na Gigabyte w BIOSie to Ctrl+F1, wchodzę ustalam FSB tak aby częstotliwość procka wynosiła 2,6 Ghz czyli 288 (przypomnę iż mnożnik procka to 9). Nie zmieniam napięć bo przy tej częstotliwości nie powinno być problemów. Zmniejszam mnożnik tak aby pamięć pracowała z częstotliwościa 667 lub 800 MHz. Zapisuje ustawienia do CMOS i dpa- czarny ekran i muszę ręcznie resetować komputer. Opcje C1E i EIST wyłączone, reszta na auto. Hylp. :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak wpierdzieliłem dużo pieniędzy w tym miesiącu w kompa, więc muszę mieć pewność iż to zasilacz. Jak kupie i się okaże, że to płyta, to się chyba załamie. Próbowałem nawet ponieść napięcie na DDR2 +0,2V oraz na procka 1,4V, jednak to samo. Jestem zdołowany. Anyway jaki zasilacz do max. 200 zł- no chyba 500W mu wystarczy. :huh: Może tutaj OCZ http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_obu...pelny,id,41269/

 

Piszcie na gadulaca 697811 lub jabber blackedeyed<<małpka>>aqq.eu

Edytowane przez blackedeyed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszcie na gadulaca 697811 lub jabber blackedeyed<<małpka>>aqq.eu

A można tutaj ? Wystarczy mc 350 (nie feel).

Ale to mi wygląda raczej na padaczkowego procka. Płyta bez problemu robi 350-400.

Czy sprawdziłeś identyczne taktowania jak na asrocku ?

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

miesiac temu kupilem ta plyte

moj zestaw wyglada tak:

2180 p31

2 x 1 goodram 667

modecom mc-350

 

wypadaloby to podkecic ;)

 

daje 266 na szynie dzielnik 2.5 i wtedy powinno byc 2,66 ghz

pomyslamezeby pamieci z auto zmienic na sztywno timminigi i wszystkie je przepisalem plus dalem 0,1v na nie.

Aha i napcie na proca sztywno 1.35

 

aaa i szyna pcie na sztwno 100

 

co sie oakzuje po restarcie wszytko sie zeruje ;/

 

co zle ;/

 

no przeciez to nie mzoe byc taka padaka ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ASRocku procek działał stabilnie aż do 2,6 GHz przy każdym ustawieniu FSB. Więc tutaj też nie powinno być problemów. Może po zmianie karty graficznej na GeForce 9500 zasilacz nie wyrabia??? Przewertowałem teraz instrukcje i jest napisane iż wymagany zasilacz 430 W !!!!! Chyba jednak wina zasilacza. Zmieniać ten zasilacz czy oddać płytę do serwisu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...