Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie tej płyty,

jak czytam to wszyscy są zadowoleni z niej, ja nie do konca

Płyta chodzi z prockiem e2180. Na początku wszystko było ok ale od kilku tygodni everest pokazuje mi temperature płyty głównej w okolicach 90C, radiator chipsetu jest rzeczywiście gorący. Domyślam się, że to może powodować problemy z niektórymi grami, które się wysypują.

Dodam, że komp chodzi teraz bez oc, buda otwarta. Zaobserwował ktoś coś podobnego?

Edytowane przez marcinzg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wieje coś na niego ? Bo mój był też bardzo ciepły 1 dzień - później dostał trochę wichru i już chłodny na dotyk.

Sprawdź czy chłodzenie się nie obluzowało na NB. Jeżeli to nie pomoże to na gwarancję.

Odczyt to już doszliśmy, że nie ma nic wspólnego z temperaturą mostka.

tak btw...albo ja mam takiego mega pecha do tych procków, albo p31 nie daje rady - smarki 05/06 wykrzaczały się przy testach procka, dopiero 1.425 biosowe pomogło Oo

Smarek po prostu bardziej męczy procka - na cielaku trzeba 0,03v więcej do cpu test w 05.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam gorący radiator na NB. Naprawdę gorący. Chociaż komp w zasadzie cały czas idzie na OC, to jednak chyba zbyt gorący ten radiatorek jest. Zastanawiam się czy by może go nie wymienić na Zalmana, który leży mi w pudełku jeszcze po ABIT NF7-S :D

(jednak w moim przypadku raczej problemów ze stabilnością nie mam ani w grach ani w benchmarkach ani w systemie)

Edytowane przez SlaV0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj tez jest niezle goracy, mozna powiedziec ze prawie parzy. dalem na niego jakies wolnoobrotowe 80mm na 5V ale za duzo nie pomaga, a na 12v nie puszcze bo to jakis stary grat i zaglusza reszte :D (aktualnie ustawione 367x9 1,4625V na nb chyba +0.2

Edytowane przez kwasior500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akjutejk ? Wymiana radiatora to średni pomysł bo oryginalny jest spory i z nawiewem styka.

dalem na niego jakies wolnoobrotowe 80mm na 5V ale za duzo nie pomaga, a na 12v nie puszcze bo to jakis stary grat i zaglusza reszte :D (aktualnie ustawione 367x9 1,4625V na nb chyba +0.2

Nie pomaga w sensie, że dalej jest gorący czy, że odczyt sie nie zmienił ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

on nie jest spory ( zludzenie )

 

zauwaz ze pod ta blaszka z napisem gigabyte jest tylko 1 zeberko "pelne" reszta jest o 2/3 i 1/2 krotsze ( coby nie przeszkadzalo blaszce )

 

ja przy najblizszym czyszczeniu wymienie ten radiator na Pentagram Freezone NP-40 Cu ktory sobie lezy od czasow radeona 9550 :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż zajrzałem ;p Poza tym jednym z logo ma jeszcze 14 blach (6 pełnych i 8 średnio połowicznych) - imo nie jest zły :wink2: Oczywiście jak by miał zamiast logo same blachy, albo lepiej piny był by lepszy ale marketing ..

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Może ktoś tutaj miał podobny problem z tą płytą i będzie w stanie mi pomóc.

Na początek może podam specyfikację:

Intel Pentium Dual Core E5200

GA-P31-DS3l

Geil 2x1GB

Radeon HD 3870

Chieftec GPS 450W

 

Chciałem podkręcić nieco procka, odrobinę, powiedzmy gdzieś do 2,9 - 3,0 GHz. I tu pojawia się problem.

Ustawiam CPU Host Frequency na Enabled i zmieniam częstotliwośc. Jednak po wejściu do systemu nadal jest 200MHz, brak zmian w taktowaniu procesora. (sprawdzałem m.in. w Cpu-z i Everest). Opcje C1E, EIST oraz Thermal Monitor wyłączyłem.

Szukając na google znalazłem informację, żeby ustawić System Memory Multiplier na 2.00, ale wtedy komputer nie wstaje, a jak już wstanie, to dlatego, że BIOS przywraca to ustawienie na AUTO.

Tak, próbowałem wchodzić do BIOSu z ctrl+f1.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?

Z góry dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: siakiś mały ten screen ;c

@kryptos

To nie wiem co to może być. Inny dzielnik 2,4 2,5. Napięcie na stałe dla procka. Te Geile to nie są jakieś udziwnione - nie potrzebują przypadkiem 2-2,2 v ? A jaki bios ?

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na biosie F10a zapamietuje zawsze ustawienia z E8400@4ghz na wczesniejszym procku tez nie mialem z tym problemow :D

 

http://img57.imageshack.us/my.php?image=42pivi6.jpg

 

wiecej mi pamiatki nie wyrabiaja :mur:

 

4.05ghz stable przy 1.37V

 

http://img225.imageshack.us/my.php?image=4...able137vku0.jpg

Edytowane przez pavel54

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

q8ic, BIOS f7.

Ale czy to pamięci mogą mieć wpływ na to, czy system widzi zmiany w FSB?

Nie wiemy (nikt nie pisał) czy 45nm chodzi w pełni sprawnie na niższym niż f8. Ktoś pisał, że na f8 działa i że daje się kręcić. Pamięci teoretycznie powinny chodzić skoro są dawane poniżej ustawień fabrycznych ale teoria nie zawsze sie sprawdza bo timingi zostawiłeś na auto więc zawiaduje nimi płyta i robi co chce. Sprawdź czy producent tych kostek nie zaleca większego v niż 1,8 przypadkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc- u mnie GA-P31-DS3L rev.1.1 też nie trzymała ustawień- do czasu- kiedy to (może to i trywialne) wyłączyłem w BIOS`ie opcje szybkiego wykrywania sprzętu USB. Jeżeli u mnie dysk zewnętrzny nie wystartował za wczasu- reset ustawień. Sprawdzcie- może u Was pomoże.

AHA- bios F9

Sledze ten temat prawie od poczatku powstania i nikt nie mógł rozwiązac problemu z resetami ustawien biosu.

Brawa dla tego uzytkownika !!!

Naprawił u mnie problem z restartami.

Wyłaczcie Legacy USB storage detect a problem zniknie przypominam ze mam wersje 1.1 z biosem f10 beta.

Pozdro !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaaktualizowałbym BIOS, ale nigdy tego nie robiłem, i boję się, że coś spieprzę. A kasy w zapasie nie mam, długi czas oszczędzałem, żeby kupić ten sprzęt.

Sprawdziłem u producenta, jest tam napisane, że pamięci powinny pracować w 1,8V +/- 0,1V, więc chyba jest dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaaktualizowałbym BIOS, ale nigdy tego nie robiłem, i boję się, że coś spieprzę. A kasy w zapasie nie mam, długi czas oszczędzałem, żeby kupić ten sprzęt.

Ryzyko przy biosie zawsze jest. Ale f8 (z f9 są problemy) @bios spod windowsa - nie powinno sie nic stać. Używałem wielokrotnie i nic złego się nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze więc, chyba spróbuję.

Pytanie: wiem, że po zmianie mobo trzeba instalować świeżego windowsa, po instalacji nowego biosu też?

 

Ech, jak na złość, jak chcę pobrać BIOS ze strony producenta, "strona w budowie".

 

P.S. g8ic, czemu więc używasz teraz f5? (tak masz w podpisie)

Edytowane przez kryptos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: wiem, że po zmianie mobo trzeba instalować świeżego windowsa, po instalacji nowego biosu też?

Nie. Bios. Bo jest w nim wyższe gtl ref ratio niż w nowszych (jakieś v od procka), bo mam klawe na usb (na ps2 na f5 wariowała), bo działa - a jak działa to się nie kombinuje ;p Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...