Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnią sobotę miałem mini doświadczenie z ta płytą.

Trafił mi się Pentium 4 631, a że nie mogłem załatwić żadnej innej płyty wybór padł na Gigabytowskiego p31.

 

Początki było dobre, bios miły nawet, system postawiony bez problemów.

 

Jednak to tylko początki.

Szybkie ustawienie Biosu, wyłączenie wszystkie niepotrzebnych opcji, EIST C1E.

V-core 1.6v, fsb 333 i boot.

Windows ładnie wstał. Cpu-z i napięcie na poziomie 1.5V. Drop 0.1v. Ok, to konstrukcja budżetowa, nie można dużo od niej wymagać.

Procek spod windows-a doszedł do 5200 i to był koniec.

 

Powrót do Biosu, ustawienie v-core 1.8V. I pierwsze zdziwienie - płyta z takim napięciem nie chciała się uruchamiać. Na chwile się włączała i gasła. Wszelkie kombinacje z ustawieniem całej reszty, nie pomagały. Konturowałem na 1.6V, już trochę zniesmaczony. W biosie było jeszcze 2.0 v-core, tylko ciekawe po co. Procek po krótkiej walce doszedł do 5300 MHz.

 

Dołączona grafika

 

Napięcie spadało do 1.488, procek dalej pracował nawet stabilnie na takim taktowaniu.

 

Działy się różne dziwne rzeczy. Samoczynnie mnożnik spadał. Przy taktowaniu powyżej 5GHz, mnożnik sobie dowolnie spadał do 12 i wzrastał do 15. Nie było to uwarunkowane od obciążenia. Dlatego nie udało się zrobić żadnej walidacji, wszystkie robiły się przy mnożniku 12.

Podczas puszczania spi na 5200 czas przekraczał grubo minute. Po kliku loopach było już 45 sek.

 

Sekcja zasilania zaczęła piszczeć po pewnym czasie. Krótko mówiąc parzyła, mimo tego za była dobrze wentylowana.

Procesor nie był zbytnio ciepły: 75-80 stopni maximum.

Pod koniec nie umiałem już nawet utrzymać mnożnika 15 na kilka sekund, a na samym końcu to już nawet nie włączał się w ogóle.

 

Próbowałem jeszcze tak sobie zobaczyć ile ten Pentium potrafi. Zresetowałem bios, zmieniłem fsb na 266. Windows działał bez problemu, nawet dłuższą chwilkę pod orthosem. Super pi leciało normalnie. O wiele szybciej niż na 5GHz. Napięcie było 1.12V :D - w Biosie nic w tej kwestii nie zmieniałem.

 

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego działy sie takie dziwne rzeczy z ta płytą?

Powiem tylko że nie była to wina zasilacza.

 

Wczoraj byłem tak zły na ta płytę ze do jej opisu używałem samych słów niecenzuralnych.

Edytowane przez n30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na vdropa(vdroopa) jest mod ołówkowy. 1,8 podobnie u mnie chociaż walidacje zrobił w cpu-z, 1,6 stabilnie na tyle żeby puścić marka05. Jak widać nie jest to płyta do wyczynowego oc ;E Może powinieneś był popodbijać inne napięcia (fsb) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczynowe oc to to nie było, bo przecież fsb 353 mhz to nie jest dużo. Może napiecie było wysokie, ale po to są takie opcje w bioie zeby je szło ustawić i źeby to działało. Procesor chyba nie brał zbyt dużo prądu, ta płyta przecieź obsługuje Quady, a taki przykładowy q6850 wcale mało prądu nie bierze i też powinienen działać.

 

Napiecie podbijałem na wszystkim czym szło: na mostku północnym, fsb, pamieciach ( chociaż z nia nie miałem problemu). Na samym koncu podbijałem o ile tylko szło, czyli +0.3. Nic to nie dawało.

 

Z czasem miałem wraźanie że płyta powoli umiera, coraz gorzej działał mnożnik, naciecie było coraz niższe a sekcja zasiania coraz głośniej piszczała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po 7 miesiącach przeżyć z tą MOBO powiem tyle - szukaj odpowiedniego dzielnika na pamięciach. Mi na dzielniku 2,5 płyta wstaje prawie że od strzału po nocy (tzn najpierw się nie uruchomi ale wystarczy przestawić w BIOSie ustawienia na OC i po jednym lub dwóch restartach płyta śmiga aż miło).

Wcześniej używałem dzielników 2,00 i 2,4 ale płyta pozwalała się przełączać do OC dopiero po restarcie z systemu (i to komp jeszcze musiał popracować tak z 10 minut). Także teraz pracuję na 2,5 i jest lepiej bo nie musze tych 10 minut czekać ale i tak jest porażka że z niewiadomych przyczyn komp nie potrafi sam z siebie wstać na ustawieniach OC.

Być może trzeba kupić jeszcze szybsze pamięci RAM i wtedy ustawić dzielniki na poziomie 3,0 3,33 3,0+. Może byłby wreszcie zamierzony efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wgrałem ten nowy Bios - F5F - i musze przyznać że sie spisali ;] szkoda że tyle czasu im to zajęło ale wreszcie OC "na stałe" ma jakiś sens ;) nie gubi ustawień, nie miałem jeszcze ani razu D.Boot-a - polecam - jeżeli ktoś jeszcze jedzie na starszej wersji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogli by coś poprawić w kwestii biosu wersji bez "E" ;) moja powyżej fsb ~333 po kilku godzinach 'off' nigdy nie chce odpalić. Ale jak już odpali śmiga aż miło (aktualnie 389x9). Co do V, to najwięcej dawałem 1,6, dla tego cepka 1,8 to chyba by był grill...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj mi z niewiadomych przyczyn przestało wykrywać zintegrowaną kartę sieciową na tej płycie (ep31 rev.1). W BIOSie zniknęła opcja "Onboard H/W LAN". Najpierw wgrałem nowy BIOS i dalej to samo. Potem wpadłem na genialny pomysł, zrobiłem reset CMOS i ta opcja została przywrócona. Na razie wszystko działa.:blink: Ktoś wie o co może w tym chodzić albo też miał taki problem? Aha, korzystałem wcześniej ze stanu wstrzymania (standby) w Windowsie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem z podlaczeniem front Panel Audio. Po podlaczeniu - po prostu nie dziala. Wczesniej mialem podlaczona karte SB X-Fi i nie bylo zadnych problemow. W momencie, gdzy karta jest odlaczona (oczywiscie w BIOS wlkaczylem kodeki Azalii) i ten sam kabel HD Audio podlaczylem do plyty - system (soft od Gygabyte) nie widzi zadnej aktywnosci.

 

Czy sa jeszcze gdziesj jakis miejsca, w ktorych musze cos uaktywnic? W BIOSie, w uslugach, itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GA-P31-DS3L rev. 1.1 - posiadam taką płytę główną, ale nie trzyma ustawień OC.

 

Czy nowy BIOS F10Beta

http://gigabyte.pl/products/mb/bios/ga-p31-ds3l_1x.html

 

Poprawi sprawę?

 

Druga sprawa, że przy odpalaniu programu @BIOS dostaje taki komunikat:

"In order to avoid race condition between programs,this program will automatically terminate some program, (such as EasyTune,Gwum,etc..)Do You want continue?"

 

Czy przy takim komunikacie mogę aktualizować BIOS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GA-P31-DS3L rev. 1.1 - posiadam taką płytę główną, ale nie trzyma ustawień OC.

 

Czy nowy BIOS F10Beta

http://gigabyte.pl/products/mb/bios/ga-p31-ds3l_1x.html

 

Poprawi sprawę?

 

Druga sprawa, że przy odpalaniu programu @BIOS dostaje taki komunikat:

"In order to avoid race condition between programs,this program will automatically terminate some program, (such as EasyTune,Gwum,etc..)Do You want continue?"

 

Czy przy takim komunikacie mogę aktualizować BIOS?

Wgraj nowy bios, być może to poprawi.

A odnośnie komunikatu to po prostu lepiej, żebyś nie miał odpalonych programów do podkręcania proca jak easy tune itp.

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w zastępstwie starą P31-DS3L, wkrótce zapewne będę miał coś na P35 lub coś innego, ogólnie ta płyta jest dziwna wrzucam fsb = 400 i windows startuje normalnie, włącza sie itd. ale nie wykrywa karty dźwiękowej na pcie 1x :lol2: nie pomaga dodawanie voltów na fsb itp. wie ktoś jak temu zaradzić :damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

...proszę o pomoc w podkręceniu procesora, mój sprzęt to:

 

E5200

płyta Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

pamięci Goodram 1 x 2 GB DDR2 800 MHz

9800 GT

zasilacz Chieftec 450 W

 

...przykładowy screen z biosu mojej płyty...

 

Dołączona grafika

...co i jak dokładnie ustawić, by uzyskać chociaż 3 Ghz...lub więcej jak się uda

 

...z góry dziękuję za pomoc...

 

Pozdrawiam

janekx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w zastępstwie starą P31-DS3L, wkrótce zapewne będę miał coś na P35 lub coś innego, ogólnie ta płyta jest dziwna wrzucam fsb = 400 i windows startuje normalnie, włącza sie itd. ale nie wykrywa karty dźwiękowej na pcie 1x :lol2: nie pomaga dodawanie voltów na fsb itp. wie ktoś jak temu zaradzić :damage_wall:

Przy takim FSB PCIE freq. wynosi około 120MHz, więc niektóre urządzenia na PCIX x1, czy dyski na SATA mogą być niewykrywane. Na to raczej nic nie poradzisz [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak da sztywne 100Mhz?

Pozwolę sobie przekleić z tematu o procku:

U mnie niestety ale wszystko wskazuje na to, ze ram jest do d..., a może płyta? a może jedno i drugie? Otóz nie ma postowania przy FSB 350...360...380, jedynie wstaje przy 340x9 oraz 400x9 i wtedy można pracować. Co ciekawe, zapostował przy 450x9 i tyle. Teraz pytanie: jaki kupić ram? Czy te polecane G.Skille 800 wystarczą? a może kupić 1066 (które właściwie nie są obsługiwane przez nasze mobo)?

Edytowane przez KuBaB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...proszę o pomoc w podkręceniu procesora, mój sprzęt to:

...co i jak dokładnie ustawić, by uzyskać chociaż 3 Ghz...lub więcej jak się uda[/b][/size]

Ludzie 'trzymta' mnie, bo zaraz padnę. Pierwsza strona tematu się kłania

3281556[/snapback]

Nawet jak da sztywne 100Mhz?

Jak da na sztywno to ma 90% szans, że mu nie wstanie przy 400. Tą płytę trzeba przećwiczyć. Tak długo ją katowałem różnymi ustawieniami taktowania pci-e, że teraz na auto łyka praktycznie każde potrzebne mi fsb bez zająknięcia. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak da sztywne 100Mhz?

Pozwolę sobie przekleić z tematu o procku:

U mnie niestety ale wszystko wskazuje na to, ze ram jest do d..., a może płyta? a może jedno i drugie? Otóz nie ma postowania przy FSB 350...360...380, jedynie wstaje przy 340x9 oraz 400x9 i wtedy można pracować. Co ciekawe, zapostował przy 450x9 i tyle. Teraz pytanie: jaki kupić ram? Czy te polecane G.Skille 800 wystarczą? a może kupić 1066 (które właściwie nie są obsługiwane przez nasze mobo)?

Na 100MHz PCIE freq i 400FSB komp nie odpali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam oto taki zestaw - P31-DS3L i E2180 (na boxie) . Na stockowym napieciu idzie 3.0 To mi wystarcza, ale chcialem zobaczyc do ilu w takim zestawieniu moze dobic - podwyzszenie napiecia. I tu zaczynaja sie schody (?). Otoz w Windzie pokazuje napiecie 1,28 jako stock, co ciekawe w stresie spada do ok 1,264 (?, wszystkie funkcje oszczedzania energi wylaczone, oprocz Thermal Monitor2, czy jakos tak). No dobra wchodze do biosu , a tam zonk- standardowe napiecie pisze ze 1,31250V (WTF?) Nie przejmujac sie tym komunikatem, zmieniam opcje z normal na 1,3V. Odpalam winde , orthos wywala sie po kilku sekundach, mysle wtf, patrze a napiecie zanizone jeszcze bardziej - cos ponizej 1,26V juz nie pamietam. I teraz pytanie do was , o co chodzi? Czemu w biosie przyjmuje takie napiecie za standardowe (1,3125V), co z tym fantem zrobic? Podbijac w gore jeszcze ? Do 1,4 i wiecej? (wg biosu)

EDIT. Dodam ze bios F8. Czy moze to byc tym spowodowane? Bo w F9 dodali obsluge "E0-stepping CPU" . Zdaje sie ze moj Pentek jest z serii E0 (czy to o to chodzi?)

Edytowane przez Kuba111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawisz 1,6 i też pokaże w biosie, że standardowe 1,6 - nie wiem czemu. Grunt, że jak dasz z powrotem na auto to ustawia z powrotem vid - 1,3 czy ile tam ma dany procek. Te spadające napięcia to vdrop (różnica miedzy ust. w biosie a windą idle) i vdroop (różnica między idle i stresem). Na vdroop jest ołówek. Wiele płyt tak ma.

spowrotem sic

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to jak ktorymi pomiarami sie sugerowac, tymi z cpuz? Bo w biosie jak ustawie 1.3 to w windzie mam ponizej 1.25 , czyli aby mi wyszlo 1,4 , musialbym ustawic w biosie ponad 1,45, co mogloby byc niebezpieczne. (jezeli to na takiej zasadzie dziala- podaje wyzsza wartosci niz jest w rzeczywistosci. Bede kombinowal. Mam nadzieje ze gdy w razie czego przevoltowalbym proca, to po resecie ustawien biosu wstanie proc? Co radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji deszczowego dnia i temperatury otoczenia sprzyjającej OC postanowiłem się trochę pobawić:

 

BIOS VCORE 1,6V (real 1.55 idle, 1.52 stress)

 

395x9 PCIEX 119MHz - orthos 15min STOPPED

394x9 PCIEX 119MHz - orthos 22min STOPPED

393x9 PCIEX 118MHz - zawias przy ładowaniu windy :o

393x9 PCIEX 119MHz - BSOD sekund kilka po załadowaniu windy :o (dziura fsb?)

392x9 PCIEX 119MHz - śmiga już ponad 45 minut (small FFTs, prio 7)

 

Procek ma apetyt na więcej, ale nie chcę mi się malować ołówkiem, 1,8V nie dam, bo grila to się na dworze robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał może ktoś z Was problem z przegrzewaniem się mostka północnego w tej płycie? Normalnie jak się tylko zrobiło gorąco to mi się zaczyna płytka sypać, nawet na standardowych ustawieniach. Dźwięk sie zaczyna ścinać i po chwili już w ogóle komp zwisa. Niby się restartuje ale brak obrazu na monitorze i nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...