Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Twoja wypowiedź jeszcze bardziej mnie umocniła w decyzji zakupu 2x hdd. Jutro będę zamawiał te Barracudy, w razie problemów będę pisał. Kiedy wszystko pójdzie dobrze, zrobię testy i wkleję w tym temacie.

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozamieniałem porty do ktorych były podpiete dyski i o to efekt teraz to chyba wykresik wyglada możliwie?

post-103389-1200252426_thumb.jpg

Zdecydowanie lepiej, co do samych portów SATA w artykule na głównej stronie przeprowadziłem małe porównanie i faktycznie wydajność może się różnić (nie wiele ale zawsze) w zależności do jakich portów wepniemy dyski wchodzące w skład macierzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie strip size. Jaki jest najlepszy strip size do gier? Czy aby napewno 32KB sie sprawdzi? Przy grach gdzie sa pliki z danymi po 2GB teoretycznie lepszy powinien byc strip size 128KB bo zapewnia lepszy transfer dla duzych plikow. Poprawcie mnie jesli sie myle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie strip size. Jaki jest najlepszy strip size do gier? Czy aby napewno 32KB sie sprawdzi? Przy grach gdzie sa pliki z danymi po 2GB teoretycznie lepszy powinien byc strip size 128KB bo zapewnia lepszy transfer dla duzych plikow. Poprawcie mnie jesli sie myle.

Widać nie przeczytałeś tego wątku uważnie, w wypadku kontrolerów softwarowych (czyli takich najczęściej wbudowanych w płytę główną) powinno się stosować Strip Size od 64KB w dół, spowodowane jest to ograniczeniami kontrolera który najprościej mówiąc "dławi" się na większych wartościach. Osobiście zalecam ustawienie 32KB gdyż wydaje się być najlepszym kompromisem dla tego typu kontrolerów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz. Mam kolejne pytanie. Czy majac kontroler ICH9 i dwa dyski powiedzmy po 500 GB da sie utworzyc na tych dyskach dwie partycje jedna w trybie RAID 0 i druga w trybie RAID 1?

Slyszalem ze cos takiego da sie zrobic (gdzies o tym czytalem), byloby fajnie szybkosc i bezpieczenstwo w jednym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz. Mam kolejne pytanie. Czy majac kontroler ICH9 i dwa dyski powiedzmy po 500 GB da sie utworzyc na tych dyskach dwie partycje jedna w trybie RAID 0 i druga w trybie RAID 1?

Slyszalem ze cos takiego da sie zrobic (gdzies o tym czytalem), byloby fajnie szybkosc i bezpieczenstwo w jednym.

Na kontrolerze ICH9R dostępna jest technologia Intel® Matrix Storage która pozwala ona tworzyć nie tyle partycje a osobne macierze w rożnych poziomach RAID, dzięki czemu jest możliwe stworzenie na dwóch dyskach dwóch macierzysty jedną w poziomie RAID 0 na przykłada dla systemu a druga w RAID 1 dla danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mardok, mam do Ciebie pytanie, posiadasz dużą wiedzę na temat macierzy, ale powiedz mi, jak to jest z utratą danych, na pewno parę razy zdarzyło Ci się, że macierz padła ( a może jednak nie? :) ), jakie to były sytuacje?. Jeszcze jedno, posiadam ICH9R, dwa dyski, możesz powiedzieć jak wygląda robienie tych dwóch macierzy na raz na dwóch dyskach ? Edytowane przez vincT_T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mobo P5W DH.

Zrobiłem Raid0 dzięki poradnikowi Mardoka :) (GZ MAN)

Ale mam na mobasie jeszcze jmicrona. Może na nim lepiej stawić raid?

Który wydajniejszy? ICH7 czy micron?

Przetestowałem Strip Size 128 i 32. Na kozyść 32 przemawia u mnie 3mb :/ Za to na niekorzyść 40mb brust speed. Zostaję więc na 128 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego 2x Raptor skoro bez raidu ich nie połączysz?

Szybkość?

Raid0 robi teoretycznie 2x większa wydajność.

Poczytaj testy raptorków z tym że do każdego dysku dodaj +90% wydajności i masz...

Ja zastanawiałem się nad raptorem zamiast raidu. Ale kupiłem dwie barakudy 80GB 8mbcache i zrobiłem raid0. Rapek się chowa i koszt mniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja plyta nie ma kontrolera RAID. Szybkosc bedzie duzo mniejsza ?

 

Nie ma to jak kupowanie najtanszych plyt a poznij budzenie sie z reka w nocniku. Zamiast dwoch halasliwych raptorow, lepiej bym wymienil mobo na inne (takie z ICH*R, badz innym kontrolerem) i kupil normalne dyski stawiajac raid.

Edytowane przez lukasp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mardok, mam do Ciebie pytanie, posiadasz dużą wiedzę na temat macierzy, ale powiedz mi, jak to jest z utratą danych, na pewno parę razy zdarzyło Ci się, że macierz padła ( a może jednak nie? :) ), jakie to były sytuacje?. Jeszcze jedno, posiadam ICH9R, dwa dyski, możesz powiedzieć jak wygląda robienie tych dwóch macierzy na raz na dwóch dyskach ?

Macierze Matrix buduje się bardzo podobne jak to opisałem w pierwszym poście jedynie przy budowie pierwszej macierzy musisz wybrać mniejszą pojemność niż łączna pojemność dysków załóżmy 20GB na system ustawiasz poziom na RAID 0 zatwierdzasz zmiany i tworzysz kolejną macierz na tych samych dyskach z reszty wolnego miejsca ustawiając poziom RAID 1. Natomiast co do warunków "padania" macierzy są one niemal identyczna jak podczas "padania" zwykłych partycji, czyli przez nadmierne O/C czy za dużo MHz na PCI (choć to już rzadkość) nieumiejętna obsługa programami do edycji partycji czy też przełożenie macierzy do nie kompatybilnego kontrolera. W zasadzie ryzyko spowodowane użytkowaniem macierzy RAID 0 sprowadza się do podzielenia danych na dwa dyski i główne podkreśla się ten fakt iż jak uszkodzi się choć jeden napęd traci się wszystkie dane.

 

Mam mobo P5W DH.

Zrobiłem Raid0 dzięki poradnikowi Mardoka :) (GZ MAN)

Ale mam na mobasie jeszcze jmicrona. Może na nim lepiej stawić raid?

Który wydajniejszy? ICH7 czy micron?

Przetestowałem Strip Size 128 i 32. Na kozyść 32 przemawia u mnie 3mb :/ Za to na niekorzyść 40mb brust speed. Zostaję więc na 128 :)

Niestety nie testowałem kontrolera JMicron'a i nie wiem jaką wydajnością sięon charakteryzuje. Natomiast co do Strip Size i "straty" 40MB/s w Burst Speed, było już kilkukrotnie podkreślane iż Burst nie ma najmniejszego wpływu na wydajność gdyż jest to tylko informacja o teoretycznej przepustowości kontrolera. Wiec jak w średnim odczycie na ustawieniu Strip Size 32KB masz większy odczyt liniowy a mniejszy Burst Speed stawiał bym na odczyt liniowy.

 

Chcialbym zapytac o jedna rzecz :

Czy oplaca sie kupowac 2xRaptor 40GB dla chodzenia bez RAIDu ?

Moja plyta nie ma kontrolera RAID. Szybkosc bedzie duzo mniejsza ?

Zamiast brać 2x Raptor bez możliwości budowy macierzy, lepszym rozwiązaniem było by kupno 2x 250GB 7200.10 sprzedasz twojej obecnej płyty i kupno nowej już z kontrolerem RAID. Wydatki powinny być podobne (może nawet taniej) a wydajność zdecydowanie większa. Oczywiście jak nie chcesz zmieniać płyty głównej zawsze pozostaje jeszcze możliwość dokupienia osobnego kontrolera RAID na karcie rozszerzeń, ma to swoje plusy ale i minusy którym najczęściej jest cena za dobre urządzenie tego typu.

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macierze Matrix buduje się bardzo podobne jak to opisałem w pierwszym poście jedynie przy budowie pierwszej macierzy musisz wybrać mniejszą pojemność niż łączna pojemność dysków załóżmy 20GB na system ustawiasz poziom na RAID 0 zatwierdzasz zmiany i tworzysz kolejną macierz na tych samych dyskach z reszty wolnego miejsca ustawiając poziom RAID 1.

Mam pytanie: Czy ta operacje powyzej moge zrobic z poziomu BIOS czy tez musze uzyc trzeciego dysku z ktorego odpale windows i intelowska aplikacje do zarzadzania RAID?

Edytowane przez Uriziel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: Czy ta operacje powyzej moge zrobic z poziomu BIOS czy tez musze uzyc trzeciego dysku z ktorego odpale windows i intelowska aplikacje do zarzadzania RAID?

Zalecał bym to robić z biosu kontrolera, choć też jest możliwość pod Windowsem oczywiście jak się go dopali z dysku nie wchodzącego w skład macierzy. Zawsze miałem jakieś większe zaufanie do zmian dokonywanych z Biosu niż narzędzi systemowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mobo P5W DH.

Zrobiłem Raid0 dzięki poradnikowi Mardoka :) (GZ MAN)

Ale mam na mobasie jeszcze jmicrona. Może na nim lepiej stawić raid?

Który wydajniejszy? ICH7 czy micron?

Przetestowałem Strip Size 128 i 32. Na kozyść 32 przemawia u mnie 3mb :/ Za to na niekorzyść 40mb brust speed. Zostaję więc na 128 :)

Masz taką samą płytę jak ja. Posiada ona jeszcze Silicon Image SiI 4723 SteelVine o czym pisałem kilka postów wyżej. Sam będę robił Raid 0 za kilka dni, więc jak ci się chce to porób testy na tych 3 kontrolerach i wstaw na forum. Ciekaw jestem, który będzie najszybszy.

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego raid co teraz postawiłeś. Czy musiałes instalować sterowniki, do Windows Xp Sp2?

 

Będę bardzo wdzięczny : )

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz taką samą płytę jak ja. Posiada ona jeszcze Silicon Image SiI 4723 SteelVine o czym pisałem kilka postów wyżej. Sam będę robił Raid 0 za kilka dni, więc jak ci się chce to porób testy na tych 3 kontrolerach i wstaw na forum. Ciekaw jestem, który będzie najszybszy.

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego raid co teraz postawiłeś. Czy musiałes instalować sterowniki, do Windows Xp Sp2?

 

Będę bardzo wdzięczny : )

 

Pzdr.

Każdy RAID na którym stawiamy Windows XP wymaga sterowników do jego obsługi albo z dyskietki albo wcześniej przygotowana wersja instalacyjna systemu np. za pomocą nLite z granymi już sterownikami. Jak na razie z rodziny systemu Windows jedynie Vista nie wymaga tego typu zabiegów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy RAID na którym stawiamy Windows XP wymaga sterowników do jego obsługi albo z dyskietki albo wcześniej przygotowana wersja instalacyjna systemu np. za pomocą nLite z granymi już sterownikami. Jak na razie z rodziny systemu Windows jedynie Vista nie wymaga tego typu zabiegów.

Ok w takim razie zabieram się za tworzenie systemu z sterownikami bo nie mam stacji dyskietek : /

 

EDIT:

 

Być może, nie będę potrzebował sterowników bo Raid 0 będzie na Silicon Image SiI 4723 SteelVine.

 

Jeżeli jednak coś nie będzie chciało działać, to na Intelu lub JMicronie. Ale tu jest problem bo sterowniki do intela są dziwnie zrobione, bo jest to obraz o nazwie Intel RAID F6 Floppy Utility, który można rozpakować na dyskietkę tylko. ASUS.

 

JMicron JMB363 RAID Driver V1.17.6.4 WHQL chyba zintegrowałem dobrze z Windows.

 

P.S. Czy zamiast dyskietki, można użyć PenDrive?

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mardok w swoim poradniku pisałeś o norton ghost

Mam wersję 12. Z kąd mam <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> ten ghost.exe by dodać go na botującege pendriva?

Stworzyć dysk boot'ujący w Norton Ghost i z niego przegrać Ghost.exe.

 

Jak zrobić botuącego pendriva?

Na przykład patrząc w moja sygnaturkę : PenDrive Boot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast brać 2x Raptor bez możliwości budowy macierzy, lepszym rozwiązaniem było by kupno 2x 250GB 7200.10 sprzedasz twojej obecnej płyty i kupno nowej już z kontrolerem RAID. Wydatki powinny być podobne (może nawet taniej) a wydajność zdecydowanie większa. Oczywiście jak nie chcesz zmieniać płyty głównej zawsze pozostaje jeszcze możliwość dokupienia osobnego kontrolera RAID na karcie rozszerzeń, ma to swoje plusy ale i minusy którym najczęściej jest cena za dobre urządzenie tego typu.

 

Wlasnie caly czas mysle nad zmiana MOBO. Jesli chodzi o ten kontoler, to moglbys polecic mi jakis konkretny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S. Czy zamiast dyskietki, można użyć PenDrive?

 

Ponownie, tylko na Viście jest możliwość podania sterowników z PenDrive. Na XP tak jak pisałem albo dyskietka albo integracja, na forum było kilka tematów na temat integracji sterowników do kontrolera Intel'owskiego.

 

Wlasnie caly czas mysle nad zmiana MOBO. Jesli chodzi o ten kontoler, to moglbys polecic mi jakis konkretny ?

 

Dobry kontroler to przynajmniej 200zł byle jaki mało znanej firmy z tylko SATA I to około 50zł, sumując znacznie taniej i łatwiej jest wymienić płytę główną. Dla przykładu :

 

2880786[/snapback]

Zabij mnie ale w tej wersji 12 nie wiem jak to zrobić :mur:

 

Niestety nie wiem jak to wygląda w v12, sam posiadam wyżej wspomniany plik z wersji v11.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Mardok za rady.

 

Faktycznie, bardziej oplaca sie kupic nowa plyte.

 

Narazie mysle nad tym :

 

http://www.allegro.pl/item295385124_seagat...w5lat_odss.html

 

Zakupilbym jednego, po ewentualnej zmianie mobo kupilbym drugiego. Jesli chodzi o ten dysk to dobry wybor ? Chodzi mi glownie o szybkosc.

Edytowane przez subon2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Mardok za rady.

 

Faktycznie, bardziej oplaca sie kupic nowa plyte.

 

Narazie mysle nad tym :

 

http://www.allegro.pl/item295385124_seagat...w5lat_odss.html

 

Zakupilbym jednego, po ewentualnej zmianie mobo kupilbym drugiego. Jesli chodzi o ten dysk to dobry wybor ? Chodzi mi glownie o szybkosc.

Jeżeli już posiadasz taki dysk logicznym wyborem jest kupno drugiego takiego samego, co do samego dysku jest to bardzo dobra konstrukcja a 32MB cache znacznie skraca czas dostępu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

chciałem was prosić o rade posiadam płyte Abit kn9 na nforce 4 ultra i

dysk Seagate 250gb ST3250620AS mam zamiar dokupić 2 dysk i czy śmiało mogę podpiąć w raid 0 dysk z serii: seagate 250gb ST3250410AS ?

 

temat przeczytałem i w teście były dyski podpinane różnych firm i wszystko działało

tak dla pewności spytam was o rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

chciałem was prosić o rade posiadam płyte Abit kn9 na nforce 4 ultra i

dysk Seagate 250gb ST3250620AS mam zamiar dokupić 2 dysk i czy śmiało mogę podpiąć w raid 0 dysk z serii: seagate 250gb ST3250410AS ?

 

temat przeczytałem i w teście były dyski podpinane różnych firm i wszystko działało

tak dla pewności spytam was o rade

Tak wszystko będzie działać, identyczne dyski są zalecane a nie wymagane. Trzeba tylko pamiętać jak iż przy łączeniu w macierz dysków o bardzo rożnych osiągach jej prędkość będzie ograniczona do prawie dwukrotnej prędkości najwolniejszego dysku. Natomiast w twoim wypadku ST3250620AS nie różni aż tak bardzo od ST3250410AS więc osiągi powinny być przyzwoite.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...