Skocz do zawartości
Armo

Największe Wpadki Technologiczne 2007

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba sam się zapędziłeś w swoim obłędzie. Nie jest istotne, czy 98 pochodził od dosa, czy nawet od srosa. Ważne, że XP poczynił ogromny krok naprzód w stosunku do poprzedniej linii domowych systemów operacyjnych do których dwutysiączka się nie do końca zalicza, więc nie wspominaj o niej więcej.

Ale dlaczego mam nie wspominać? Bo tobie to nie pasuje?

 

Xp w porównianiu z jego poprzednikiem wniósł jeszcze mniej niz obecnie i czy to sie tobie podoba czy nie poprzednikiem XP jest 2000 a nie 98 czy Me.

 

 

Jeśli idzie o stabilność to nie wiem jak tobie, ale mi xpek się nie wywala.

Zainstaluj sobie wadliwy sterownik grafiki i zobacz co sie bedzie działo w XP a Viscie....

Jak nie rozumiesz o czym jest mowa to nie odpowiadaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xp w porównianiu z jego poprzednikiem wniósł jeszcze mniej niz obecnie i czy to sie tobie podoba czy nie poprzednikiem XP jest 2000 a nie 98 czy Me.

Moze technologicznie, bo z punktu widzenia rynku docelowego (komputery domowe i rynek SOHO) to XP jest nastepca wlasnie serii 9x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego mam nie wspominać? Bo tobie to nie pasuje?

 

Xp w porównianiu z jego poprzednikiem wniósł jeszcze mniej niz obecnie i czy to sie tobie podoba czy nie poprzednikiem XP jest 2000 a nie 98 czy Me.

Zainstaluj sobie wadliwy sterownik grafiki i zobacz co sie bedzie działo w XP a Viscie....

Jak nie rozumiesz o czym jest mowa to nie odpowiadaj.

Ok. W takim razie przyjmijmy, że to właśnie 2K był następcą 98. Zobacz sobie jaki był postęp.

Najbardziej spodobało mi się zdanie "Xp w porównianiu z jego poprzednikiem wniósł jeszcze mniej niz obecnie". Jestem skłonny zgodzić się z jego częścią.

 

Powiem Ci co się stanie po wgraniu wadliwego sterownika. W najlepszym razie grafika straci akceleracje tym samym ten cały tłusty aero przestanie działać. W najgorszym razie po restarcie os wogóle się nie podniesie w trybie normalnym. Jedynym wyjściem jest zainstalowanie sprawnego drivera. System operacyjny nie ma tu nic do rzeczy.

 

Rozumiem, że na słowo Vista popadasz w extaze, ale nie masz się co tak bardzo podniecać. To tylko program (zresztą nie najwyższych lotów). Rozumiem, że Vista ma zalety, ale jakoś do mnie nie przemawiają. Póki co jakoś nie potrafię znaleźć w tym systemie czegoś co sprawi, że już nie wrócę do XP. Są dni, w które próbuje się "przełamać" i odpalam sobie to "cudo", a poźniej uruchamiam XP i dochodzę do wniosku, że w sumie XP starcza do wszystkiego i działa zwyczajnie lepiej.

 

pozdrawiam

 

PS.

Współczuje wadliwych sterowników do grafiki. Jestem pewien, że gdzieś w odległych zakamarkach Internetu znajdziesz dobre stery :)

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SGJ pracujesz może w MS ?? odnoszę takie dziwne wrażenie ;)

Nie, ale znam bardzo dobrze okna i po prostu tego co niektórzy wypisują to się czytac az nie da.

 

 

Ok. W takim razie przyjmijmy, że to właśnie 2K był następcą 98. Zobacz sobie jaki był postęp.

2000 byl nastepca NT 4.0...

 

 

 

Powiem Ci co się stanie po wgraniu wadliwego sterownika. W najlepszym razie grafika straci akceleracje tym samym ten cały tłusty aero przestanie działać. W najgorszym razie po restarcie os wogóle się nie podniesie w trybie normalnym. Jedynym wyjściem jest zainstalowanie sprawnego drivera. System operacyjny nie ma tu nic do rzeczy.

Ma, bo Vista posiada pewne zabezpioeczenie na tego typu wypadki, o którym nie wiesz bo pewnie nigdy nawet nie widziałes Visty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale znam bardzo dobrze okna i po prostu tego co niektórzy wypisują to się czytac az nie da.

2000 byl nastepca NT 4.0...

Widzę, że jak chcesz to potrafisz :) Jeszcze trochę, a przypomnisz nam historię wszystkich Windowsów. Mam jedno pytanko ... Jaka wersja okien była przed NT 4.0?

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień kilka powodów, dla których wydałeś kasę na Viste.

Jako, iż jesteś informatykiem to dokładniej jaką się dziedziną zajmujesz bo tu dużo nas z IT siedzi.

 

Proponuje się zaznajomić z Vistą. SGJ ma rację, że to udany system. Ma tylko jedną wadę która już tu wcześniej była wałkowana.

Poza tym nowy Windows Serwer na bazie Visty jest bardzo ciekawą propozycją.

 

Teraz w sumie zaczyna się woja która zawsze ma miejsce pomiędzy fanbojami. ati - nv, intel-amd, open source - komercja, apple - reszta świata.

Każdy będzie miał swoje argumenty za i przeciw. Za parę lat przy wydaniu następnego systemu proponuję odświeżyć ten wątek i zobaczyć jak ta brzydka Vista przerodziła się w przepiękny system :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

 

Teraz w sumie zaczyna się woja która zawsze ma miejsce pomiędzy fanbojami. ati - nv, intel-amd, open source - komercja, apple - reszta świata.

Każdy będzie miał swoje argumenty za i przeciw. Za parę lat przy wydaniu następnego systemu proponuję odświeżyć ten wątek i zobaczyć jak ta brzydka Vista przerodziła się w przepiękny system :) :)

He he, racja. Gdyby to forum istniało już w 1995 roku to bylibyśmy świadkami takich sporów po każdej premierze Windowsa...

 

Wystarczy tylko w wypowiedziach zmieniać nazwy kolejnych systemów MS, bo pewnie wypowiedzi brzmiały by tak samo;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vista nie jest udanym systemem, a przynajmniej nie w takim stopniu jak byście tego chcieli. Kierunek rozwoju systemów operacyjnych, jaki obrał Microsoft jest wg mnie zgubny. Podobnie jak architektura NetBurst w P4. Nowy "rozkład jazdy" dotyczący wydawania os'u co 2 lata utwierdza mnie w moim przekonaniu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze złożoności programu jakim jest system operacyjny, ale powinny one powstawać w językach jak najniższego poziomu. Bez zbędnych balastów. Jak wytłumaczycie to, że do działania interfejsu Aero potrzebna jest karta graficzna z PS2.0 i dość dużą ilością pamięci? Porównajmy to z np. Quakem, gierką już dość starą. Tam do płynnej zabawy w 3D wystarczy choćby RivaTNT2, a musi przecież żonglować tysiącami wielokątów. To samo tyczy wszystkich aspektów Visty. Do wykonania niezbyt wymagającej czynności potrzebuje dużo zasobów sprzętowych. To jest największa wada tego systemu. Szczerze mówiąc nie wiem na co te wszystkie megaherce poszły. Mam wrażenie, że co Windows to niższa sprawność. W XP było jeszcze do przełknięcia, ale tu już nie za bardzo. Wszyscy idą coraz bardziej na łatwiznę. MS będzie wciskał coraz cięższe systemy i liczył zyski, a wam się to jeszcze podoba. Alternatywy w zasadzie nie ma, chyba że pozostać przy XP. Jednak MS robi co może, żeby skrócić jego żywot. Linux raczej odpada bo to system dla lubujących się w konfigurowaniu, wyciskaniu czego się da. Do domku wciąż się nie nadaje.

Z nowym serwerem nie miałem jeszcze do czynienia. Pewnie będzie działał nieco lepiej.

Specjalizuje się w sprzęcie komputerowym. Nie gardzę niczym.

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak niektorzy potrafia pier*olic bez sensu.

slawex1983 wez sie zapoznaj z historia systemow z rodziny Windows i Windows NT.

 

Edit. Ooo widze, ze Linux tez be. Ech...

A to porownanie do starego quake'a to sie sam osmieszyles.

Jak ta gra powstala, to malo kto mogls sobie pozwolic na konfortowe granie.

Dla przypomnienia Quake - 1996, Riva TNT2 - 1999.

Tak wiec mysle, ze za 3 lata to i vista bedzie ci hulac plynniutko :wink:

 

I jakby co, pisze ci to uzytkownik Xp'ka.

Edytowane przez s0n1c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak niektorzy potrafia pier*olic bez sensu.

slawex1983 wez sie zapoznaj z historia systemow z rodziny Windows i Windows NT.

 

Edit. Ooo widze, ze Linux tez be. Ech...

A to porownanie do starego quake'a to sie sam osmieszyles.

Jak ta gra powstala, to malo kto mogls sobie pozwolic na konfortowe granie. (bo nie mial akceleratora)

 

I jakby co, pisze ci to uzytkownik Xp'ka.

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Nie liczy się to, że w chwili powstania Quaka mało osób miało akceleratory. Zwróć uwagę na złożoność procesu renderingu 3D i porównaj sobie to z interfejsem Aero. Nie dziwi Cię fakt, że do poruszania tego przykładowego Quaka starcza Voodoo, a do Aero w którym mamy pseudo przeźroczyste paski trzeba dużo potężniejszej grafy 100% DX9?

 

Skoro Linux jest dobrym systemem do domu to dlaczego na nim nie zasuwasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy "rozkład jazdy" dotyczący wydawania os'u co 2 lata utwierdza mnie w moim przekonaniu.

ekhh, nowe co?

2000 - Windows Me

--- 1999 -Windows 98SE

1998 -Windows 98

--- 1997 - 95 OSR2.5

--- 1996 - 95 OSR2.1

--- 1996 - 95 OSR2

--- 1996 - 95 OSR1

--- 1996 -Windows 95 Retail SP1

1995 -Windows 95

--- 1993 -Windows for Workgroups 3.11

1992 -Windows 3.1

1990 -Windows 3.0

1987 -Windows 2.0

1985 -Windows 1.0

 

i NT

2008 -Windows Server 2008

--- 2007 -Windows Home Server(2003)

2006 -Windows Vista

2005 - XP/Server 2003 x64

--- 2003-2004 - MCE

2003 -Windows Server 2003

2001 -Windows XP

2000 -Windows 2000

1996 -Windows NT 4.0

1995 -Windows NT 3.51

1994 -Windows NT 3.5

1993 -Windows NT 3.1

 

Jak wytłumaczycie to, że do działania interfejsu Aero potrzebna jest karta graficzna z PS2.0 i dość dużą ilością pamięci?

Porównajmy to z np. Quakem, gierką już dość starą. Tam do płynnej zabawy w 3D wystarczy choćby RivaTNT2, a musi przecież żonglować tysiącami wielokątów. To samo tyczy wszystkich aspektów Visty. Do wykonania niezbyt wymagającej czynności potrzebuje dużo zasobów sprzętowych. To jest największa wada tego systemu.

Tak ze PS2.0 jest wykonywane w całosci przez kartę graficzną a nie CPU....

 

Linux raczej odpada bo to system dla lubujących się w konfigurowaniu, wyciskaniu czego się da. Do domku wciąż się nie nadaje.

Nadaje się...

 

Z nowym serwerem nie miałem jeszcze do czynienia. Pewnie będzie działał nieco lepiej.

Nowy server to prawie ten sam kod co Vista SP1....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ze PS2.0 jest wykonywane w całosci przez kartę graficzną a nie CPU....

Tu masz rację. :)

Mój błąd. Jednak po coś ten akcelerator w kaczorku był potrzebny.

 

 

--- 1997 - 95 OSR2.5

--- 1996 - 95 OSR2.1

--- 1996 - 95 OSR2

--- 1996 - 95 OSR1

--- 1996 -Windows 95 Retail SP1

To nie są różne systemy operacyjne. Tak samo 98, 98SE i Me.

Jeśli idzie o Linuxa do domu to zgadzam się tylko częściowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o vistę, to ja chciałbym się podzielić moimi wrażeniami.

Mianowicie po zainstalowaniu wersji home premium, poinstalowaniu bez problemów dosłownie wszystkich programów, sterowników itp. system działał idealnie, nie widziałem jakiejś kolosalnej różnicy w grach, lecz tak się składa, że jestem prezenterem radiowym (nie będę wymieniał, w którym, bo to prawdopodobnie zabronione), ale potrzebny jest mi do tego niejaki SHOUTcast. Wyszło na to, że żadna konsola do streamingu audio/video nie jest kompatybilna z mixerem audio w viście. Gdyby nie to, na pewno siedziałbym teraz na viście, no cóż, może SP1 to naprawi.

Nie mam powodów do narzekania na viste, SHOUTcast był pisany pod XP i nie mam prawa do oskarżania visty, że nie działa. Dlatego z czystym sercem mogę polecić ten system i nie wiem, dlaczego większość osób na niego narzeka.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz ktoś powie, że do Visty też nie ma jeszcze dojrzałych sterów. Z tym się zgodzę, ale nawet najlepsze sterowniki nie spowodują chociażby zbliżenia się do wydajności XP.

W smarkach pod XP i Vistą mam dokładnie ten sam wynik, TDU, GTLegends, GTR2, Wiedźmin, UT3, Cs:s też dokładnie tak samo chodzą, co do FPSa (ten ostatni nawet lepiej niż pod XP, bo ostatnio miałem problemy ze sterami), tak więc jesteś w błędzie, ramu pod w.w. starcza pod oboma systemami więc chodzą identycznie.

Linux raczej odpada bo to system dla lubujących się w konfigurowaniu, wyciskaniu czego się da. Do domku wciąż się nie nadaje.

a widziałeś kiedyś jakiegoś linuxa na oczy? Bo z twojej wypowiedzi wynika że z pewnością nie.

Lista czynności by uruchomić i skonfigurować Ubuntu 7.05 PL (7.10 jeszcze nie instalowałem od zera, bo nie było jeszcze takiej potrzeby, update zadziałał jak złoto) :

- Zainstalować system - włożyć płytkę i robić co instalator każe,

- Skonfigurować przejrzystym konfiguratorem graficznym sieć, o czym zresztą ten system przypomina,

- Poczekać aż się sam zaktualizuje,

- Zainstalować sterowniki własnościowe - postawić ptaszki w menadżerze sterowników własnościowych i poczekać aż się same ściągną i zainstalują,

- zainstalować Javę, flasha, czcionki windows i inne przydatne pierdółki - dwuklik na skrypcie na pulpicie i poczekać, aż wszystko się samo zrobi,

- skonfigurować pocztę, gg pod pidginem,

- zainstalować Skype - ściągnąć instalator, next->next->finish

- przy pierwszym drukowaniu kliknąć ok i już po instalacji drukary.

KONIEC

Wszystko wymaga inteligencji średnio rozgarniętego szympansa i wiedzy z zakresu posługiwania się myszką i rzadko klawiaturą. System od razu ma wszystko co potrzeba, cała operacja instalacji ubuntu zajmuje w zależności od szybkości łącza 15-30min, w którym to czasie wprawny użytkownik, zobaczy co najwyżej łysy pulpit windowsa. Instalacja dodatkowego oprogramowania polega na zaznaczeniu czego się potrzebuje w baaardzo bogatym menu dodaj/usuń programy, wszystko co trzeba samo się ściąga i instaluje. Wygoda używania prostych distro linuxa tak sie ma do windowsa, jak windows do dosa - taka jest różnica :D

Edytowane przez M4TEUSZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M4TEUSZ

Odnośnie wydajności DX9 -DX10 ktoś pisał kilka postów wcześniej. Nie chodziło mi tylko i wyłącznie o wydajność w grach.

 

Przeciętny Kowalski, który komputera używa do przeglądania Internetu i machania kursorem w Wordzie nie radzi sobie zupełnie z choćby najprostszymi metodami ewentualnej konfiguracji. Już nie wspominając o próbach uruchomienia programów Windowsowych pod Linuxem. O czym tu wogóle mowa.

 

SGJ

Czyli zgadzasz się, że do tej pory kolejne Windy nie były wydawane co 2 lata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M4TEUSZ

Odnośnie wydajności DX9 -DX10 ktoś pisał kilka postów wcześniej. Nie chodziło mi tylko i wyłącznie o wydajność w grach.

Jak widzisz w moim podpisie, DX10 nawet nie brałem pod uwagę.

Przeciętny Kowalski, który komputera używa do przeglądania Internetu i machania kursorem w Wordzie nie radzi sobie zupełnie z choćby najprostszymi metodami ewentualnej konfiguracji. Już nie wspominając o próbach uruchomienia programów Windowsowych pod Linuxem. O czym tu wogóle mowa.

Przeciętny Kowalski równie dobrze przejrzy internet firefoxem i pomacha kursorem w OOo Writerze, a z instalacją windowsowych programów nie radzi sobie nawet pod windowsem. Zresztą kiedyś po domowej imprezie, w czasie której miałem włączony komputer z Ubuntu (amarok rullz :P znalazłem na pasku zadań odpalone, działające w najlepsze gadu-gadu z kontem koleżanki "blondynki" i bynajmniej nikt nie pomagał jej go instalować, widać wine odwaliło kawał dobrej roboty, bo nawet nie zauważyła że zajmuje się tak skomplikowanymi rzeczami jak odpalanie programu w obcym środowisku :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że Linux jest coraz łatwiejszy i chwała mu za to. Jednak nie rób z niego ideału. Co powiesz na fakt, że sporo osób dzwoni po pomoc do serwisu w naprawdę błahych sprawach np. nie potrafią zainstalować sterownika do drukarki itp. Mniejsza z tym.

 

Oto cechy Visty, które mi się spodobały:

-sidebar -całkiem fajna sprawa,

-czytelniejsze okno Komputer (mój),

-ładny interfejs,

-pewnie stabilność, ale ciężko mi ocenić, czy jest większa od XP,

-świeże podejście do tematu,

 

Wady:

-wymagania,

-przepiękny interfejs :)

-kompatybilność,

-mimo wszystko wydajność,

-za dużo pytań, za dużo potwierdzeń,

-za dużo drobiazgów (puzzle w sidebarze to już małe przegięcie :)

-dlaczego panel sterowania tak zmienili?

 

na tym kończe

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem informatykiem i jak zwykle do nowości ... pierdu pierdu

Już na tym etapie Ci podziękuje za wszelką dalszą dyskusje, bo pisząc taki tekst chcesz chyba uzyskać respekt którego nie budzisz we mnie, a czytając każde Twoje kolejne słowo coraz bardziej uświadamiam sobie że znasz się na rzeczy jak " ..... na poezji" (cyt. z Włatców móch)

 

Ale może jednak Ci wyjaśnie pewne brednie które serwujesz :

 

XP czyli NT 5.1 był bezpośrednim następcą Windows 2000, a nie 98 i Me. Stąd też wszelkie porównania są bezprzedmiotowe bo XP względem 2000 wniósł bardzo mało.

 

Chciałbym się też odnieść to teorii spisku że XP dopiero po wydaniu SP2 był dobry, otóż tak nie było. Owszem w SP2 zostały wprowadzone duże zmiany jak chodzi o obsługę HT, SMT, zarządzaniu pamięcią ale generalnie system już od wersji SP1 był bardzo wporządku. Data wydania SP1 to wrzesień 2002, więc niedługo po premierze

 

Podobnie jest aktualnie z Vistą, nie wiem jak Ty ale ja już SP1 RC testowałem i przyznam że poczynił on kolejne usprawnienia które idzie wychwycić. Co nie zmienia faktu że ktoś kto posiada oryginalny system, i regularnie używa Windows Update pokrzywdzony nie będzie. Pokrzywdzony będzie pirat który nie umie sobie ściągnąć poprawek. A uwierzcie mi przerobić BIOS na SLIC tak żeby to działało i robić to z każdą kolejną wersją nie tak prosto.

 

Tekstem na temat XP z 16 MB RAM mnie rozbawiłeś do łez, choćbyś wyłączył wszystko niemożliwa jest praca z mniejszą pamięcią niż 64 MB, ba - na 16 MB cały czas działasz na potężnym rozmiarowo pliku wymiany i uruchomienie głupiego Winampa będzie trwało 20 sekund. Bzdura i demagogia - nie ma co dalej ciągnąć tematu.

 

Zaraz pewno powiesz że wydałem na system kilka stówek i nie przyznam się że kupiłem [ciach!]o. Otóż nie, używałem pirata i świadomie kupiłem oryginała bo system mnie zadowala.

 

Naprawde zastanów się czasem co piszesz, ja jestem świadomy tego że Vista nie każdemu może się podobać - ale argumenty których używasz są w większości absurdalnie śmieszne, panie informatyk :blink:

 

Masz 88GTX i do starszych gier musisz mieć inny system bo jest szybciej? Chyba masz jakis problem z hardwarem skoro nienajnowsze tytuly zwalniaja na takim sprzecie.

Niestety zdarzają się gry niekompatybilne, obecnie już bardzo rzadko ale jednak. Mowa o tytułach z zeszłej dekady (lata 90te)

 

To chyba forum dla entuzjastow a nie zwyklych uzytkownikow?

Otóż to, jak ktoś nie umie aktywować przez telefon to jego sprawa. Dla takiego kogoś OEM jest spalony po 1 płycie

Edytowane przez Opson6667

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a widziałeś kiedyś jakiegoś linuxa na oczy? Bo z twojej wypowiedzi wynika że z pewnością nie.

Lista czynności by uruchomić i skonfigurować Ubuntu 7.05 PL (7.10 jeszcze nie instalowałem od zera, bo nie było jeszcze takiej potrzeby, update zadziałał jak złoto) :

- Zainstalować system - włożyć płytkę i robić co instalator każe,

- Skonfigurować przejrzystym konfiguratorem graficznym sieć, o czym zresztą ten system przypomina,

- Poczekać aż się sam zaktualizuje,

- Zainstalować sterowniki własnościowe - postawić ptaszki w menadżerze sterowników własnościowych i poczekać aż się same ściągną i zainstalują,

- zainstalować Javę, flasha, czcionki windows i inne przydatne pierdółki - dwuklik na skrypcie na pulpicie i poczekać, aż wszystko się samo zrobi,

- skonfigurować pocztę, gg pod pidginem,

- zainstalować Skype - ściągnąć instalator, next->next->finish

- przy pierwszym drukowaniu kliknąć ok i już po instalacji drukary.

KONIEC

Ze tak brzydko powiem: a gowno.

 

Polowa sterownikow do sprzetu jest w wersji "skompiluj sobie sam", na laptopie po instalacji Ubuntu mialem takie jajca, ze (majac wlaczone wifi i odpiety kabel LAN) nie widzial karty wifi, ale za to twierdzil, ze podlaczona jest sieciowka - tyle, mialem dostep tylko do Internetu, ale kompow w LAN juz nie widzial...

Rozdzielczosc natywna matrycy tez musialem sobie dopisac recznie, edytujac xorg.conf, bo Ubuntu przerosl fakt, ze cos moze korzystac z 1280x800...

Sterownik Intela do wifi (oczywiscie o paczce nie ma co marzyc) nie zechcial zadzialac, mimo robienia wszystkiego toczka w toczke wedlug instrukcji w readme. W koncu znalazlem przypadkiem na googlach wzmianke o wpasupplicant, ktory rozwiazal moj problem...

Do drukarek Canona funkcjonalnych sterownikow nie ma i nie zanosi sie, zeby byly.

 

Moglbym tak ejszcze dlugo, ale sens tego wszystkiego jest jeden: Linux nie ejst systemem dla przecietnego klikacza. W systemach M$ jestes w stanie wyklikac wszystko, co jest niezbedne do codziennej pracy, a instalacje czegokolwiek mozna sprowadzic do klikania "dalej, dalej, dalej, ok" w najprostszym przypadku.

W Linuxie, jesli czegos nie ma w repozytoriach, to uzytkownik ma przerabane, bo oznacza to wiszenie na googlach, konwertowanie paczek z jednego formatu na inny (wersja optymistyczna) lub kompilowanie na wlasna reke (wersja realistyczna). Wiem, sprawdzalem, i to nie tylko w kwestii sterownikow.

 

Niestety, ten system nadal jest IMHO zabawka dla entuzjastow - wymaga od uzytkownika komputera zbyt doglebnej wiedzy o jego strukturze, sposobie dzialania i poleceniach konsoli, zeby stac sie alternatywa dla przecietnego Kowalskiego.

Duzo juz zostalo zrobione, ale jeszcze bardzo dluga droga do tego, zeby stal sie realna konkurencja dla Windows.

 

A Vista? Jak dla mnie cierpi na ta sama przypadlosc co XP, czyli problemy wieku dzieciecego - braki w sterownikach, problemy z roznymi aplikacjami.

Abstraciach!ac od tego, uwazam ten system za nadopiekunczy, UAC potrafi mnie doprowadzic do szalu. Poza tym przeorganizowano uklad roznych rzeczy tak, ze mimo ponadprzecietnej znajomosci XP poruszam sie w Viscie po omacku, szukajac opcji (lub ich odpowiednikow), ktore w XP jestem w stanie wyklikac nawet w wersji japonskiej...

 

EDIT:

XP czyli NT 5.1 był bezpośrednim następcą Windows 2000, a nie 98 i Me. Stąd też wszelkie porównania są bezprzedmiotowe bo XP względem 2000 wniósł bardzo mało.

Wroce do tego, co napisalem wczesniej: XP jest moze technologicznym nastepca 2000, ale jesli wezmie sie pod uwage rynek docelowy, to okaze sie, ze poprzednikiem XP byl jednak 98SE (Win2k nie byl sprzedawany jako system do domu), wiec trzeba to rozpatrywac na dwoch plaszczyznach. Z punktu widzenia techniki miedzy 2k a XP nie ma wielkiej roznicy, ale biorac pod uwage fakt, ze gros uzytkownikow przesiadalo sie na XP z 98SE, to skok jakosciowy byl ogromny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zgadzasz się, że do tej pory kolejne Windy nie były wydawane co 2 lata?

Z czym się mam zgadzac?

Wszystkie okna oparte na dos były wydawane w odstepie 2-3 lat.

Pomijamy pierwsze NT, stanowiące całkowicie oddzielną linie. Dochodzimy do 2000, który był pierwszym systemem łączacym linie 9x z NT. Rok 2000, XP 2001, nastepnie przedluzające sie prace nad serwerowa wersja XP trwają az do 2003 roku. Z powodu prac nad s2003 nastepca XP wychodzi nie w 2003/4 tylko 3 lata po serwerze. Ile tu mamy? 1.5-2-3.

W 2000/2001 roku pojawia się wyjątek od tej reguły wydawania okienek? Dlaczego?

 

2000 - 2000

2000 - Me

2001 - XP

 

Krótka historia. Rok 2000 MS wydaje Windows 2000. Poczatek roku 2000. MS kasuje testową wersję domowej edycji Windows 2000, na jej miejsce wrzuca Me, który w ogóle nie powinien powstac. Rok pózniej powstaje szybciej niz zwykle kolejna wersja windows łączaca 2 wczesniej skasowane projekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mi sie jako pierwszemu udało wywalić vistę, ale spróbujcie zainstalować alcohol 120% wersję 1.9.2 (build 1705) na niej.

zainstalowałem u brata na laptopie, nie myśląc, że to może być wersja nie do tego systemu. Jedyne co widziałem po viście to blue screeny.

Nawet sie system do końca nie załadowywał.

 

Prawdopodobnie było to efektem zainstalowania Alcohola (wszytsko rozegrało sie na moich kolanach, a jedyne co zrobiłem to instalacja alcohola :] ).

Laptop był sprawny, teraz śmiga na Xp'ku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wroce do tego, co napisalem wczesniej: XP jest moze technologicznym nastepca 2000, ale jesli wezmie sie pod uwage rynek docelowy, to okaze sie, ze poprzednikiem XP byl jednak 98SE (Win2k nie byl sprzedawany jako system do domu), wiec trzeba to rozpatrywac na dwoch plaszczyznach. Z punktu widzenia techniki miedzy 2k a XP nie ma wielkiej roznicy, ale biorac pod uwage fakt, ze gros uzytkownikow przesiadalo sie na XP z 98SE, to skok jakosciowy byl ogromny.

Można powiedzieć tak : Microsoft nie był zdecydowany co zrobić z Windows 2000. Z jednej strony był on bardziej do stacji roboczych w zaawansowanych zastosowaniach, z drugiej po wydaniu SP2 został udomowiony. Moim zdaniem o końcowym przeznaczeniu 2000 zdecydowali konsumenci, kto się znał wiedział co robi. Niestety kto się nie znał, wciskali mu Win Me albo 98SE...

 

Popatrzcie - większość laptopów markowych z okresu 2000-2002 ma jednak oryginalnie Windows 2000, a nie 98

Edytowane przez Opson6667

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując - MS nie wypuscil finalnego produktu i nie zadbał o bazę sterowników.

ale to nie MS pisze sterowniki. inna sprawa że Vista ma zaimplementowaną całą masę natywnych. system był ogromnie długo i powszechnie dostępny jako RC by wszyscy zdąrzyli się z nim oswoić i przygotować odpowiednie wersje softu. niestety mało komu sie chciało i w efekcie w momencie wejścia na rynek brakowało sterowników i zgodnych wersji oprogramowania ale to akurat nie wina MS ani samej Visty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Wam powiem, że wszyscy jesteście śmieszni. Vista jest wolniejsza w SuperPI - i to ją skreśla w moich oczach, niczym mnie nie przekonacie, że jest lepsza od XP :] ... to był taki drobny żarcik ;)

 

Pan Informatyk co się zna, ma swoje racje i przestańcie go już przekonywać, bo jego racja zawsze będzie bardziej słuszna :] Vista zła nie jest, ale prawdą imo jest, że przesiadka z XP również nie jest konieczna.

 

Więc wyluzujcie ;)

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to nie MS pisze sterowniki. inna sprawa że Vista ma zaimplementowaną całą masę natywnych. system był ogromnie długo i powszechnie dostępny jako RC by wszyscy zdąrzyli się z nim oswoić i przygotować odpowiednie wersje softu. niestety mało komu sie chciało i w efekcie w momencie wejścia na rynek brakowało sterowników i zgodnych wersji oprogramowania ale to akurat nie wina MS ani samej Visty.

Ani intel ani amd nie wypuszczają procesora przed ówczesnym dogadaniem się z producentami płyt głownych, bo strzeliliby sobie w stopę.

Nvidia była wielokrotnie jechana za kiepskie sterowniki po wypuszczeniu karty.

Edytowane przez djsilence

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja poczekam na winde7

ma byc cudo, dl aodmiany mniej zasobożerne :D

 

poki co martwi mie dorżnięcie dsound3d w viscie(można obejsc-alchemy, opeal, i dx gx sonar asusa), i jak na razie jeszcze nie idealne stery...mowie pod kątem grania, nie zastosowań biznesowych/biurowych etc, bo tu raczej nie mozna viscie nic zarzucić....raczej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...