Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E7000 - E7200 / E7300 / 7xxx

Rekomendowane odpowiedzi

No gdyby to miałby być zestaw dla mnie to brałbym coś innego...

Ale raz, że znajomy ma swoje zdanie.

Dwa - ograniczony byłem praktycznie do Proline'a na mieście...

No i w sumie ta płyta nigdy żyłowana nie będzie - chciałem zmontować mu to co mam (P31) ale jak tak czytam losowe problemy z nią to wolę na drugiej sztuce nie kombinować.

 

Zastanawiałem się ew. na P5Q (P45) ale jakoś tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kupiłem ostatnio e7200 i ciekawi mnie jaka jest bezpieczna temp dla tego procesora bo na boxsie przed chwila na taktowaniu 3800 i napięciu 1,32 miałem 74 stopnie na jednym rdzeniu i 68 na drugim po ok 30 sekundach orthosa i dla czego są takie duże różnice miedzy jednym i drugim rdzeniem z góry dzięki i pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciezko powiedziec jaka temp bedzie dobra, poniewaz one wskazuja jakies bledne temperatury (jak juz z reszta bylo pisane). Osobiscie stalem sie przedwczoraj posiadaczem 7200 i poki co testuje go na moim scythe infinity+12cm fander. Otwarta buda, procesor 445X9, 1,43125v (siga jeszcze nie zmienilem) na moim gigabycie. Temperatury w stresie pokazuje oklo 70st, co moim zdaniem jest ostatnia bzdura, poniewaz moj poprzedni e6600, gdy dochodzil do temp 65st, to w budzie bylo goraco i sam infinity tez byl wyraznie cieply. Podczas, gdy obecny pokazuje w windzie temp 70st, a mierzac organoleptycznie temperatura infinity u podstawy jest znacznie nizsza niz w przypadku obciazanego e6600. Zeby nie powiedziec, ze radiator jest wrecz przyjemnie chlodny. Arctic silver 5 rozprowadzony prawidlowo, juz nie pierwszy raz z reszta (na wypadek, gdyby komus dziwne pytania przyszly do glowy ;) ). Dostalem tego proca bez doplaty za e6600 i powiem szczerze, ze poki co mile mnie zaskakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatura nie jest bzdura, bo tak zje**** czujniki sa w 7200 i one sie wewn. tak grzeje i nie oddaja prawidlowo ciepla do radiatora dlatgo radiator wydaje sie tylko cieply a proc ma taka temp. Poza tym nie porownuje "kastrata" do e6600, ktory to wlasnie z niewielu mial dobrze skalibrowane czujki i wlasnie wskazywal poprawnie tempy.

Poza tym te Vcpu to chyba nie 24/7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, szukam tych info o temperaturach na roznych forach i nie doczytalem sie, aby problemem bylo zle oddawanie ciepla, tylko raczej problemy z czujnikami (ale moge sie mylic), tak czy owak w biosie pokazuje mi duzo nizsze tempy, bopiero core temp w windzie wywala mi tempy o dobre 20st wyzsze, wiec tu tez jest cos dziwnego... no chyba, ze core temp bierze tempy z czujnikow w procu, a bios tempy gdzies z mobo przy procu... Nie wnikam, jesli to faktycznie zostalo zle zaprojektowane i tak sie w rzeczywistosci grzeje, to cala ideologia 0,45nm przez taki blad bierze w leb:/. A teraz czas na smiech, o co chodzi z tym 24/7 ?? (sorki, za takie pytanie, ale ostatnio nie jestem na biezaco :(()

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok teraz dopiero zlapalem o co chodzi w skrocie :P Jeszcze nie mam ostatecznej decyzji w tej kwestii, ale sadze, ze albo go jeszcze pokatuje i sprawdze mozliwosci a potem opuszcze ustawienia. Ale raczej nie bede go bardzo oszczedzal, e6600 ciagnal caly czas 3,51 przy napieciu 1,5v i temu tez nie popuszcze, jak padnie to oddam na gwarancji. :) Z reszta tak pracuje, ze moj komp chodzi max 5h dziennie i to naprawde juz w dobrych porywach...

Edytowane przez morph231

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok poki co zrobilem upgrade biosu na wersje F12 i pojawil mi sie mnoznik 9,5 (wczesniej mial tylko 9), teraz przy fsb 422, daje mi to rowne 4Ghz i udalo sie toosiagnac przy nizszym vcore 1,3675. Mysle, ze na takim moge juz popracowac. Sluchajcie, ale wracajac na chwilke do kwestii temp. To tak czy owak jest dziwna sprawa, bo zakladajac, ze Intel walnal taka gafe i zle zmontowal te cpu co przeklada sie na zle oddawanie ciepla, to w efekcie bedzie masa reklamacji, bo napewno beda szybciej padac... Moj nawet bez krecenie (na scythe infinity) w core temp pokazuje mi w idle okolo 35st, a w stresie okolo 55. Nawet moj stary e6600, ktory sie "bardziej grzal" bez krecenia w idlu mial ok 25st i w stresie max 45. Nie sadze ,zeby naprawde problemem byl zle zamontowany ihs, dalej obstaje przy problemach z czujnikami. A co dziwniejsze jak juz pisalem w biosie temp wyglada u mnie duzo normalniej, ok 30st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może nie być źle zamontowany IHS ale pasta która jest pomiędzy rdzeniem a IHSem...zazwyczaj jest to jakas wysuszona, dziwna substancja która raczej słabo nadaje się do przewodzenia ciepła :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli myslisz, ze zdjecie IHS'a powinno rozwiazac problem ??

Zdjęcie IHSa zawsze daje spore obniżenie temperatur, ale jest duże ryzyko, że uszkodzi się przypadkiem procesor...Zresztą jak czujniki są źle skalibrowane to i tak temperatury będą pokazywane zawyżone pomimo tego, że procesor będzie chłodny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie o to mi chodzilo, poniewaz zastanawiam sie co tu ma wiekszy wplyw na owe temperatury. Czy zle skalibrowane czujniki, czy az tak zle zamontowany ihs (pasta), bo wierzyc mi sie nie chce, zeby Intel walnal az taka gafe z tymi procami, albu zle je złożyć tak aby sie bardziej grzaly :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przywiozłem sobie z Arest'u nowiutkiego E7200. Po krótkiej zabawie :

Dołączona grafika

 

W biosie ustawione(default oprócz vcore) :

- Vtt=1.1

- PLL=1.5V

- NB=1.25V

- SB=1.05V

- clock overcharging voltage=0.8V

- VCORE=1.3125V, realnie zmierzone miernikiem w stress 1,29V

 

Sztuka trafiła się taka nawet, nawet :)

 

Niestety czujnik temperatury jest niedokładny. Niepodkręcony proc na napięciu 1.07V ma w idle 50*C. Podejrzewam, że ten procek wcale nie Tj=105*C a 85*. Wtedy tempy by się zgadzały...

 

Edti:

Założyłem Tr Ultra 120A. Tempy ładnie zeszły, więc troszkę dowoltowałem. Efekty są takie:

Dołączona grafika

Edytowane przez Andrew DC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel ma zamiar już niedługo wprowadzić nowy procesor oparty na rdzeniu Wolfdale. Nowy Penryn ma kosztować mniej niż 100 Euro. W ten sposób stanie się już drugim procesorem ze stajni Intela w tym segmencie cenowym zaraz obok Core 2 Duo E7200 taktowanego zegarem 2.53GHz oraz posiadającego 3MB cache, który można kupić już za ok. 90 Euro. Nową jednostką Intela ma być E7300 o taktowaniu 2.66GHz. Będzie on pracował na szynie FSB 1066MHz i wyposażony zostanie w 3MB cache. TDP nowego Core 2 Duo ma wynosić 65W. E7300 na pewno będzie mógł się pochwalić sporymi możliwościami podkręcenia. Jeden z zagranicznych serwisów na testowym egzemplarzu wykręcił ze wspomnianego Penryna 4.0GHz! Napięcie jakie potrzebował do osiągnięcia takiego rezultatu wynosiło zaledwie 1.36V (vCore) przy czym sam procesor zachowywał niskie temperatury.

 

purepc.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel ma zamiar już niedługo wprowadzić nowy procesor oparty na rdzeniu Wolfdale. Nowy Penryn ma kosztować mniej niż 100 Euro. W ten sposób stanie się już drugim procesorem ze stajni Intela w tym segmencie cenowym zaraz obok Core 2 Duo E7200 taktowanego zegarem 2.53GHz oraz posiadającego 3MB cache, który można kupić już za ok. 90 Euro. Nową jednostką Intela ma być E7300 o taktowaniu 2.66GHz. Będzie on pracował na szynie FSB 1066MHz i wyposażony zostanie w 3MB cache. TDP nowego Core 2 Duo ma wynosić 65W. E7300 na pewno będzie mógł się pochwalić sporymi możliwościami podkręcenia. Jeden z zagranicznych serwisów na testowym egzemplarzu wykręcił ze wspomnianego Penryna 4.0GHz! Napięcie jakie potrzebował do osiągnięcia takiego rezultatu wynosiło zaledwie 1.36V (vCore) przy czym sam procesor zachowywał niskie temperatury.

 

purepc.pl

Żadna nowość (patrz screen powyżej). Wszystkie wolfy 3mb L2 będą kręcić się podobnie. Już najniższy model ma wysoki mnożnik, więc wysokie takty są całkiem realne. Z resztą na pewno będzie tak jak z E8400 - jedne na 1,25 robią 4Ghz, a niektóre do 3,5Ghz potrzebują 1,3.........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj mam E7200 nie stety też czujnik przekłamuje na 2.0 procek w idlu na jedym jaju ma 45C a na drugim 48C :rolleyes: .

 

Teraz robię test na 3800Mhz 1.325v mam na Core1: 67C a core2: 68C tyle co na boxie przy 3100Mhz mam Mugena pytanie tylko czy kręcić go dalej czy dla bezpieczności na co dzień zostawić tak jak jest 3.8Ghz 1.325v + Mugen?

 

Jak dałbym 4 1.25v nic mu nie będzie to mają być takty na co dzień nie do testu.

 

Nie stety nie mam jak sprawdzić realnych bo w idlu aktualnie mam 42C :sad:

Edytowane przez bambi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tempy dla 45nm prawidłowo podaje Real Temp :)

Sam byłem w szoku jak zobaczyłem że mam 50*C w idle, bo tak mi wyświetlał CoreTemp.

Na tym jest wszystko ok strees rdzeń 1:56-58C rdzeń 2: 56-58C :razz: a nie 70C :lol2: na razie 3809Mhz 1.325v jak się pasta wygrzeje to się zobaczy co dalej :rolleyes: . Super PI 1M 13S przy 4-4-4-12 802Mhz. Na razie czekam jeszcze tak z 1.5h niech przeleci te 2 godzinki orthos i zobacze w grach itp. :D.

 

Warto instalować viste? Czy pozostać przy XP odczuje znaczny spadek w grach? Przy Viscie + SP1 ? :rolleyes:

 

Sprzęt taki jak w podpisie.

Edytowane przez bambi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam kilka pytań odnośnie OC E7200.

 

1. Czy to jest normalne, że na tym procu występuje taki spadek napięcia podczas obciążenia ? Teraz mam w idle 1.328 V, a jak włączę Orthosa to od razu spada do 1.312 V, a za kilka sekund do 1.296 V i tak już zostaje (odczyt z CPU-Z, inne programy zresztą też pokazują taki spadek). Zasilacz raczej wykluczam, gdyż mam min. 12.07 V podczas stresu (mierzone miernikiem), a ta zasiłka ciągnęła wcześniej A64 X2 939 3.00 GHz @ 1.4 V i nie było żadnych problemów. No chyba, ze koniecznie musi być 8 pinów, bo moja ma tylko 4. Ale tak jak napisałem wyżej napięcia są w porządku.

 

2. Jak ustawie 9x400 co powinno mi dać 3600 MHz system i niektóre programy (Orthos, konfigurator Mass Effect) widzą 3800 MHz. Inne (Everest, Realtemp, CPU-Z) odczytują poprawną wartość. Wygląda to tak jakby nic nie robiły sobie ze zmiany mnożnika, bo jeśli dam jakąkolwiek inna wartość mnożnika (8x400, 8.5x400) i tak widzą 3800 MHz, czyli tyle ile miałby na max. 9.5.

 

3. Proc przy 3600 MHz przechodzi Orthosa na 1.296 V, a na 3800 MHz nie chcę przejść nawet na 1.360 V. Czy to jest normalne ? Nie mam ochoty podbijać więcej napięcia, a 3800 MHz mi się marzy.

 

4. Sprawa temperatur. W BIOSie są o ok 10'C wyższe niż w Windows w spoczynku na tym samym napięciu, powyłączane są wszystkie opcje odpowiedzialne za oszczędzanie energii.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez hardy99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Za spadek napięcia odpowiada sekcja zasilania procka na mobasie.

Ad2.Procek ma mnożnik 9,5. Orthos bierze sczytuje go z procka a nie z ustawień w bios.

Ad.3 Może podbij VTT lub V na chipsecie

Ad4 Z tymi temperaturami to jedna wileka zagadka :)

Edytowane przez krzysiek9920

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. No ale do jasnej chol.. to jest DFI, byłby taki duży spadek napięcia przy durnym dwurdzeniowym E7200 ? Ta płyta powinna kręcić na kosmicznych napięciach Quady, bo w końcu do tego jest stworzona. No chyba, ze tak jak mówię ma znaczenie ilość pinów dodatkowego zasilnia 12 V. Mój zasilacz ma ich 4, gniazdo jest tam na 8, może o to chodzi.

 

2. Ok dzięki

 

3. VTT dałem na 1.15 V, ale to chyba nie o to chodzi, bo proc się normalnie włącza. Problem występuje tylko przy Orthosie. Nawet 3Dmarka06 przechodzi, a Mass Effect działa dobrze. Napięcia na chipsecie to raczej nie ma sensu ruszać bo płyta robi 470 MHz bez podnoszenia napięcia u mnie. A ja kręcąc korzystam z mnożnika, FSB ustawiłem na stałe 400 MHz by wykluczyć pamięci które pracują cały czas synchronicznie z FSB. Tak więc moje 3.6 GHz to 9x400 MHz i działa bez najmniejszych problemów, a 3.8 GHz (9.5 x 400) juz nie.

 

4. No wiem właśnie, ale o tym by były o tyle wyższe w BIOSie to nie czytałem tu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak apropo pytania 3 to tak się po prostu zdarza. U mnie 3.6GHZ jest jak w sygnaturce przy 1.18V real (1.25V BIOS), ale jak chcialem sprawdzić przy ilu V mam stabilne 4GHZ to sobie darowałem, bo było to znacznie więcej, a to przecież tylko 400Mhz różnicy w taktowaniu. Może i są jakieś sposoby na to, ale IMO nie warto. I niech ktoś wreszcie rozwikła problem temperatur :|

Edytowane przez Luk@s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. No ale do jasnej chol.. to jest DFI, byłby taki duży spadek napięcia przy durnym dwurdzeniowym E7200 ? Ta płyta powinna kręcić na kosmicznych napięciach Quady, bo w końcu do tego jest stworzona. No chyba, ze tak jak mówię ma znaczenie ilość pinów dodatkowego zasilnia 12 V. Mój zasilacz ma ich 4, gniazdo jest tam na 8, może o to chodzi.

 

2. Ok dzięki

 

3. VTT dałem na 1.15 V, ale to chyba nie o to chodzi, bo proc się normalnie włącza. Problem występuje tylko przy Orthosie. Nawet 3Dmarka06 przechodzi, a Mass Effect działa dobrze. Napięcia na chipsecie to raczej nie ma sensu ruszać bo płyta robi 470 MHz bez podnoszenia napięcia u mnie. A ja kręcąc korzystam z mnożnika, FSB ustawiłem na stałe 400 MHz by wykluczyć pamięci które pracują cały czas synchronicznie z FSB. Tak więc moje 3.6 GHz to 9x400 MHz i działa bez najmniejszych problemów, a 3.8 GHz (9.5 x 400) juz nie.

 

4. No wiem właśnie, ale o tym by były o tyle wyższe w BIOSie to nie czytałem tu.

Z tego co wiem, to ona ma tylko 4 fazy więc zagalopowałeś się z tym kręceniem quadów na kosmicznych napięciach. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... przy 1.18V real (1.25V BIOS), ale jak chcialem sprawdzić przy ilu V mam stabilne 4GHZ to sobie darowałem, .....

Przepraszam za OT - ale jak zmierzyć real napięcie dostarczane na proca? - Miernik jakis tam mam.... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest domyślne napięcie dla E7200 ?

 

Bo ja na ustawieniach standardowych mam VID = 1.225 V (pod obciążeniem 1.184 V z CPU-Z lub 1.18 V wg innych programów). Po wyłączeniu funkcji EIST spada do 1.150 V (pod obciążeniem realnie 1.104 V wg CPU-Z, inne programy pokazują 1.10 V). Skąd ta zmiana napięcia ? Identycznie sprawa wygląda jak dodaje napięcie w BIOSie, z funkcją EIST dodaje do 1.225 V, a bez niej do 1.150 V. VID odczytywany z RealTemp i CoreTemp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...