Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E7000 - E7200 / E7300 / 7xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Dejwi: pisalem, że na co dzień chodzi 3,4ghz i ~1,26V. Temperatury w stresie tylko w lecie raz do 80*C doszły. Normalnie w idlu temperatura nie przekracza 50*C, a podczas normalnego użytkowania pod koniec dnia nie przekracza 60*C. W grach dochodzi ledwo do 70*C. Nie jestem idiotą przecież by 3,8ghz trzymać go codziennie. Takie taktowanie zrobiłem tylko dla jednego krotkiego testu Super PI ;)

 

Zamówiłem wczoraj Karakorum - dojdzie może w pon/wtorek. Zastanawiają mnie 3 rzeczy - 1. wejdzie do obudowy? (powinno) i 2. Czy na moim Asusie P5K Pro będę musiał wyciągać płyte i podłączać na zewnątrz? 3. Wszyscy mnie straszą, że ten cooler jest strasznie glośny - no, ale raczej w stresie tylko, w idlu razcej zachowuje normalne prędkości 800-1200rpm i one chyba są znośne, prawda? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dejwi: pisalem, że na co dzień chodzi 3,4ghz i ~1,26V. Temperatury w stresie tylko w lecie raz do 80*C doszły. Normalnie w idlu temperatura nie przekracza 50*C, a podczas normalnego użytkowania pod koniec dnia nie przekracza 60*C. W grach dochodzi ledwo do 70*C. Nie jestem idiotą przecież by 3,8ghz trzymać go codziennie. Takie taktowanie zrobiłem tylko dla jednego krotkiego testu Super PI ;)

 

Zamówiłem wczoraj Karakorum - dojdzie może w pon/wtorek. Zastanawiają mnie 3 rzeczy - 1. wejdzie do obudowy? (powinno) i 2. Czy na moim Asusie P5K Pro będę musiał wyciągać płyte i podłączać na zewnątrz? 3. Wszyscy mnie straszą, że ten cooler jest strasznie glośny - no, ale raczej w stresie tylko, w idlu razcej zachowuje normalne prędkości 800-1200rpm i one chyba są znośne, prawda? ;)

2. To kwestia obudowy a nie płyty, ale raczej bez wyjmowanie będzie ciężko, w moim Antec300 jest to możliwe ale baaardzo niewygodne, męczące i frustrujące. 3. Przy maksymalnych obrotach 2000 obr/min to dla mnie jest dosyć głośny więc u mnie chodzi skręcony na minimum ( 1000 obr ), tyle tylko ze on normalnie ma podpięcie 3 pinowe do płyty więc to sie reguluje ręcznie niestety a nie amutomatycznie jak w boxowym chłodzeniu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TO jak go podepne, to on będzie z 100% szybkością chodził? Bezsensu ;] Ale może ojciec skombinuje jakiś potencjometr ;)

 

Edit: a taki Acutace 120mm PWM Pro będzie dobry? I czym się różni od normalnej wersji poza różnicą 2zł? ;)

Edytowane przez sorek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a taki Acutace 120mm PWM Pro będzie dobry? I czym się różni od normalnej wersji poza różnicą 2zł? ;)

Tym, że ma automatycznie regulowane obroty przez PWM właśnie. Ja nie polecam, trafił mi się piszczący. Z tego, co wyczytałem jest to częste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Karakorum to szacunek dla producenta! E7400 1,39 V (bios) 780 obr\min i po 3 godzinnym katowaniu max 63 st na rdzeniach. Tylko skurczybyk troche spory jest

 

http://img525.imageshack.us/my.php?image=karak.jpg

 

Mam mały problemik może będzie ktoś mi w stanie pomóc, płytka ABIT IP35 proc E7400. Mam problem bo płyta nie wyświetla mnożnika w soft menu a temp cpu 98 st cały czas. Przez co płyta głupieje musiałem powyłączać wszystkie zabezpieczenia w biosie bo nawet Windowsa nie mogłem włączyć i bzyczek systemowy nie zamykał się ani na chwile (odłączyłem go). Jak miałem E2160 wszystko było ok. Mam najnowszy bios sprawdzałem też ze starymi i dalej lipa. Ma ktoś jakiś pomysł na to czego to wina?? Płyta jeszcze na gwarancji i zastanawiam się czy nie zareklamować. Tylko rozłąka z kompem będzie boleć. Bardzo to nie jest dokuczające ale jednak przeszkadza.

 

Jak ktoś ma jakiś pomysł to proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, Karakorum zakupione. Przyzwoity wynik: 3,8ghz@1,38v - narazie stabilne, zobacze jak w grach się sprawdza ;) Temperatury w obudowie po kilkugodzinnym chodzeniu w stresie - maks. 75*C stress i 39*C w idlu przy 1400obrotów/min - przyzwoito ;)

 

A maks: mam walla, powyżej 421FSB (dokładnie) jest strasznie niestabilny i do tego musiałem dać napięcie 1,45v by spokojnie chodził. Przy otwartej obudowie i max obrotach 70*C. Może i nieźle, ale nie chce go katować, to wkońcu prawie 0,1v więcej - nie wiem czy warto dla tych 200mhz ;)

 

Niedługo kupuje freon to się pobawie, może przy napięciu 1,7V jakoś przebije tego walla ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, Karakorum zakupione. Przyzwoity wynik: 3,8ghz@1,38v - narazie stabilne, zobacze jak w grach się sprawdza ;) Temperatury w obudowie po kilkugodzinnym chodzeniu w stresie - maks. 75*C stress i 39*C w idlu przy 1400obrotów/min - przyzwoito ;)

 

A maks: mam walla, powyżej 421FSB (dokładnie) jest strasznie niestabilny i do tego musiałem dać napięcie 1,45v by spokojnie chodził. Przy otwartej obudowie i max obrotach 70*C. Może i nieźle, ale nie chce go katować, to wkońcu prawie 0,1v więcej - nie wiem czy warto dla tych 200mhz ;)

 

Niedługo kupuje freon to się pobawie, może przy napięciu 1,7V jakoś przebije tego walla ;)

Coś wysokie masz te temp. Ja przy 1,41 V zamknięta buda 780 obr. max 65 st na rdzeniach

 

Mój e7400 też się buntuje od fsb 385 w góre trzeba go konkretnie voltowoć żeby pracował stabilnie. I zastanawiam się czy to jest kres proca czy płyta kiepskawa.

Edytowane przez Burczga28

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Burczqa: czy ja wiem, to 1,45v wkońcu. W pokoju raczej ciepło, mówię nie przekracza 70*C ale tak naprawdę utrzymuje się około 67-68 ;)

 

Zdecydowałem ze nei ma sensu go męczyć dla tych 200mhz, ale chętnie pobawię na freonie ;)

 

Te procesory poprostu takie są, to właśnie FSB Wall ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Burczqa: czy ja wiem, to 1,45v wkońcu. W pokoju raczej ciepło, mówię nie przekracza 70*C ale tak naprawdę utrzymuje się około 67-68 ;)

 

Zdecydowałem ze nei ma sensu go męczyć dla tych 200mhz, ale chętnie pobawię na freonie ;)

 

Te procesory poprostu takie są, to właśnie FSB Wall ;)

Z twojego posta wynika że przy 1,38V. No 1,45V to już konkretne papu, myśle że nie warto ja mam podobne zmartwienie próbuje różnych ustawie narazie bez skutku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 1.38v mam 3,8ghz - przy obrotach ~1400rpm mam te maks. 73*C (dzisiaj sprawdzałem, godzine orthosem) to raczej przyzwoity wynik ;)

U mnie to trochę ładniej wygląda. Napięcie 1,41 V Karakoum 780 obr/min i po ponad 2 godzinnym grzaniu 65 st na rdzeniach. Buda oczywiście zamknięta. U Mnie to tak fajnie wychodzi bo na boku obudowy mam wiatrak 80 mm który wdmuciach!e powietrze wprost pod wiatrak Karakorum a zaraz za nim mam wiatrak (ok 2,5 cm za coolerem) który wyciąga powietrze na zewnątrz. Może to też ma jakiś wpływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Mnie to tak fajnie wychodzi bo na boku obudowy mam wiatrak 80 mm który wdmuciach!e powietrze wprost pod wiatrak Karakorum a zaraz za nim mam wiatrak (ok 2,5 cm za coolerem) który wyciąga powietrze na zewnątrz. Może to też ma jakiś wpływ.

Pewnie ma wpływ - ja mam bude NZXT Tempest i na moim coolerku przy napieciu 1,35V-1,4V mam 62C max na CPU przy 500-600 obrotach wentyla. No ale buda jak wiadomo dosyć dobrze wentylowana. Generalnie 73C teraz to dosyć dużo - chyba, że kolega ma 30C w domu to wtedy jest ok ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy okolice 3GHz na 1,1V to w E7xxx norma? Wczoraj postanowiłem sprawdzić, ile wyciągnie na najniższym napięciu na jaki pozwala płyta (P5B Deluxe - minimum to właśnie 1,1V).

Nastawiałem się na okolice 2,5-2,6GHz a tu miłe zaskoczenie. Przez noc chodził na 2,7. Przy 3,0 wykłada się po kilku minutach. Teraz testuję (oczywiście Orhtos small FFTs na obu jajkach) 2,9GHz i wygląda na to że będzie stabilnie. Miernik pokazuje 1,02V pod obciążeniem zaś CPU-Z: 1,056V.

 

EDIT: CoreTemp raportuje VID = 1.15V

Edytowane przez m_lesiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

m_lesiu: core temp źle pokazuje, sprawdzaj tylko cpu-z albo miernikiem, najbliższe prawdy.

 

A wynik niezły, osobiscie się nie bawiłem, ale w taki sposób można dośc cichą maszynke stworzyć ;) Być może nawet pasywną ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo, spokojnie pasywnie da radę. U mnie jest Infinity, na nim wiatrak 120mm @ 700rpm + wyciągowy Fander 120mm @ 700rpm i RealTemp nie pokazuje więcej jak 43*. Screena wrzucę po nocce, jak będę miał pewność że proc jest w 100% stabilny na 2,9GHz :)

 

Co do odczytów CoreTemp, to chodziło mi o napięcie nominalne zakodowane w procesorze. Na pudełku mam niby 1,25V jednak w praktyce procki mogą mieć tą wartość inaczej ustawioną (przykładowo Q6600 - niektóre mają 1,325 a inne 1,25V). Tak mi się przynajmniej wydaje. Sorry, jeśli coś namieszałem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Na Infinity założony jest wentyl 120mm (Xilence za 15zł :P ) @ 700-750rpm. Na tylnej ściance Fander @ 700rpm a w zasilaczu 120tka kręci się w granicach 500-550rpm.

Buda to Chieftec SH-01 (460x205x530mm).

 

Odpiąłem wiatrak z procka i puściłem Orthosa na 20 minut. Temperatura zatrzymała się na 46*, a więc 3-4 stopnie więcej niż z lekkim nawiewem.

Edytowane przez m_lesiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Dałem radę ?

 

SuperPi 1M w 14.125s (na reszte nie patrzcie bo na innych ustawieniach robione)

 

Napięcie proca 1.25v w biosie, 1.24v w stresie w cpu-z.

 

Temp max. 65*C (boxowe chlodzenie)

 

Pamięci lepsze wyniki osiagaja na tych ustawieniach niż na 1140mhz (tyle maks z nich narazie wycisnalem).

 

Grafa na chłodzeniu ustawiona na sztywno 36% - również nie przekracza 65*C.

 

Wynik wg mnie ładny ale dopiero zaczynam testować OC więc nie wiem czy to dobry wynik, ale jedno wiem napewno - to jeszcze nie maks :D Będzie chłodzenie lepsze to spróbuje coś wykombinować, aczkolwiek mnie satysfakcjonuje to co jest teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilne 24/7, czy tak tylko do screena? :D Jeśli to pierwsze to gratki :)

u mnie stabilne, na nizszym tez chodzi ale nie mam pewnosci czy tez tak stabilnie jak teraz, moglbym dac wiecej ale chlodzenie nie wydoi, dolar spadnie to wezme noctua (tego plaskiego) to mi na plyte bedzie dmuchal :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...