Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Czy może ktoś z Was ma lub miał doczynienia z chłodzeniem PENTAGRAMa XC-70 Cu+? Wystarczy to na 4850? Dodam ze na sekcje zasilania kupię dośc duzy i fajny radiator w cenie 3,80 w lokalnym sklepie z elektroniką. Na moim 1950gt podkreconym sprawuje sie wyśmienicie a do tego jest cichy.

 

EDIt. Grafy nie zamierzam kręcić

Edytowane przez kubek12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jesli 2900XT jest jeszcze glosniejszy to coz..... moge tylko wspolczuc posiadaczom a przedewszystkim tym ktorzy nie zmienili na nim chlodzenia.

Dokładnie tak.Zawsze coś będzie głośniejsze ,a chyba chcemy mieć karty po prostu ciche, a nie ciche względem np.drogi na północ od Bombaju :wink: .Dla mnie taki szum "na 55" jest nie do przyjęcia w stosunku do wydajności jaką wtedy oferuje chłodzenie.A mam mimo WC kilka mikserów w obudowie.Zawsze uważam ,że cena referentów to taka "podstawa".I wymaga dokładów -głównie na chłodzenie.88GT ref czy 88GT Galaxy z dwuslotowym CM też doprowadzały do paniki na blokowiskach, nie trzeba po 2900 sięgać.

EDIT co do HISa -patrzę na PCB tyle co widać i mam pytanie.Wyszła jakaś nowa rewizja referencyjnego PCB?Bo to PCB ma chyba identyczny układ jak nowe dla PowerColora pasywnego.Różnice głównie w rozplanowaniu sekcji zasilania i ułożeniu wtyki 6pin bliżej narożnika.Nawet żeberka na sekcji takie same...Tylko kolor chyba inny pomijając chłodzenie :wink:

Jakieś oszczędności zrobili chyba na kondensatorach -zdecydowanie mniej Solidów na Hisie jest.To może ale nie musi pływać na OC i trwałość karty.

Edytowane przez miron72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płycie jaką ma może co najwyżej F3 posadzić porządne i...żałować ,że nie da się go mocno wykręcić więc nie tyle "unowocześnienie" co zmiana go ratuje.A Bri na 2.4 to naprawdę za słaby procesor do 48... .Miałem robiącego ponad 3kę na DFi z 88Gt i już tam słabo to wyglądało.4850 jest mocniejsze ale tej mocy _Ran'dall_ nie zobaczy z CPU na 2.4 i jego powolnym w stosunku do Windsorów L2(AMD się popisało -nie ma co :sad: ).Te BRI na 3.0 są gorsze od Windsorów robiących 2.8-2.9....a to też żadne powalające moce nie są.Ja uważam ,że nie ma sensu przepłacać ,bo to nic nie da.Kupić jakąś używkę 96 czy 88GT okazyjnie(trafiają się po 300 i czasem mniej).To i tak będzie przytłumiane przez CPU w grach(w wielu grach....) lecz tańsze, a są wakacje w końcu :wink: .Kasę oszczędzoną można też odłożyć na konto innej platformy -nowy Asus P5B około 170 chodzi ,a FSB robi naprawdę ładne....Do tego selekcik e2xxx od kumpla z forum na gwarze za około 130 i jest wystarczająco.Jeżeli zamierza zmienić rychło platformę to wtedy można myśleć o 4850 ale jeżeli nie -po co przepłacać?Tak ja to widzę....

EDIT -aduuuh nas pożegnał?Uuuuuu :sad: .Nawet był momentami zabawny.No ale pewnie przesadził <_<

Dzieki bardzo chyba zdecyduje sie na 96gt/gso :) Jak bede robil wymiane platformy( okolice gwiazdki) to sobie sprawie moze go;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka dot. temperatury [pokazywanej przez CCC] w Hd4850, która może się komuś przydać:

Przed założeniem radiatorów na sekcje zasilania i przesmarowaniu GPU arctic silverem w idlu miałem 47* C, po założeniu i posmarowaniu jest 42*C i to przy słabszym nawiewie od strony zasilania bo w trakcie operacji uszkodziłem moje homemade'owe mocowanie wentylatora ;) Mysle ze jak to jutro poprawie to zatrzymam się na 40*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zadalem takie samo pytanie w dziale z 260, dlatego daje je tez tu doradzcie

 

Stoje przed modernizacja grafiki glownie pod zabawe/prace w programach 3d. I teraz pytanie w co lepiej zainwestowac? radka 4850 z 1gb czy gtx 260, nvidia ma przewage cuda i physx. Physx juz jest wykorzystywany. Niedlugo wspomagana bedzie tez renderowanie. Natomiast ati ma prawie 2 mocniejsze shedery. Jesli zacznie obslugiwac physx i cuda( nad czym pracuja) to bedzie duzo szybsza i na dodatek 100 tansza. Physx niby ma licencje wiec tu moze byc roznie, ale cuda jest otwartym oprogramowanie i moga przeportowac.

Tu pojawia sie problem co radzicie. Co kupic, czy czekac dalej(troche pewnie by to trwalo)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jakby się karta oswoiła.Powoli ją na badziewnym bloczku kręcę z BIOS modem(miernik -1.21v) i 720/1125 stabilne 24/7(o rany -Lost Planet Demo to już mi się śni po nocach :sad: ).Nie wywala ,nie freezuje i wreszcie nie przeszkadza sąsiadom oglądać TV :wink: .Ciecz w układzie po wygrzaniu prawie gotowa na przyjęcie np.truskawek("Kochanie -może zrobić kompot?") ale nic nie wywala no i te 56 na GPU pozwala się rozluźnić.CPU też sobie radę daje(ale temp +3-4* ,bo cały układ cieplejszy).Radiator na sekcji tymczasowy świetnie daje radę(fotka kilka stron "nazad").Wreszcie poczułem pełne zadowolenie usera z nabytku.Oczywiście powoli dokręcę do granicy na BIOS modzie i spróbuję 1.4v dać.Chyba dla Crysis tylko ,bo w pozostałych.....sami wiecie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zadalem takie samo pytanie w dziale z 260, dlatego daje je tez tu doradzcie

 

Stoje przed modernizacja grafiki glownie pod zabawe/prace w programach 3d. I teraz pytanie w co lepiej zainwestowac? radka 4850 z 1gb czy gtx 260, nvidia ma przewage cuda i physx. Physx juz jest wykorzystywany. Niedlugo wspomagana bedzie tez renderowanie. Natomiast ati ma prawie 2 mocniejsze shedery. Jesli zacznie obslugiwac physx i cuda( nad czym pracuja) to bedzie duzo szybsza i na dodatek 100 tansza. Physx niby ma licencje wiec tu moze byc roznie, ale cuda jest otwartym oprogramowanie i moga przeportowac.

Tu pojawia sie problem co radzicie. Co kupic, czy czekac dalej(troche pewnie by to trwalo)?

PhysiX to teraz bardzo ważne, raptem 2 gry to wykorzystują. Myślę, że się długo nimi nie nacieszysz zważywszy, że GX260 kosztuje prawie 1000. Tym bardziej u ATI, bo być może wezmą od nVidii licencję, ale nawet jak to do następnej generacji kart bo wymaga doinstalowania chipa. Zresztą nie jest to przesądzone, ATI ma wsparcie Havok z którego korzysta ponad 200 gier, po co mają wspierać rozwój konkurencyjnej Physix? No chyba, że nVidia podzieli się nie tylko licencją, ale także potencjalnymi kolejnymi wersjami Physix już teraz zapewniając darmowy dostęp dla ATI aby zablokować rozwój intelowskiego Lareebe.

Bierz kartę kierując się obecnymi osiągami w obecnych grach, co będzie jutro to nie ważne bo możesz sprzedać kartę na allegro, jeżeli jak 4850 ma opinię wydajnej i taniej to także dużo na niej nie stracisz sprzedając. Potem kupisz jakieś GX3xx albo HD5850 z obsługą DX11 niewiele dopłacając.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze narazie radek 1gb kosztuje prawie tyle co gtx 260 a physx wykorzystuje chociazby maya i xsi za pomoca osobnych pluginow, i daltego mam dylemat.

Też prawda. Dlatego na twoim miejscu brał bym jeszcze pod uwagę 4870. Na 10 testowanych gier w Full HD i full detalach 4870 miał lepsze wyniki w 7 a GTX260 3 pomimo większej ilości ramu. Dopiero przy rozdzielczości 2560*1600 GTX dzięki większej ilości RAM dogania radeona.

Cena 4870 - poniżej 700zł cena GTXa poniżej 800zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. Zresztą nie jest to przesądzone, ATI ma wsparcie Havok z którego korzysta ponad 200 gier,

Które Ati?Moje?Twoje?Jakieś inne?Czyżby mi coś umknęło? :wink:

Wsparcie GPU dla fizyki w NV ma jedna gra Unreal 3 i mark Vantage.Lada dzień ma się to zmienić...jakoby.

Edytowane przez miron72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze narazie radek 1gb kosztuje prawie tyle co gtx 260 a physx wykorzystuje chociazby maya i xsi za pomoca osobnych pluginow, i daltego mam dylemat.

Sam sobie odpowiedziales. Soft ktorym chcesz sie bawic wykorzystuje gtx 260, a radeona moze kiedys w przyszlosci bedzie wykorzystywal. Czyli najpewniej zanim zacznie to pod ati dzialac to zmienisz karte na lepsza :)

 

Do grania jako takiego radek bylby lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jest posiadaczem Radeona 4870 (Sapphire). Karta jest niepodkręcona.

Mój komputer zaczął się samowolnie resetować (w czasie gdy gram) - i pewnie jest to wina przegrzanej karty. Choć nie słyszę żadnych ostrzegawczych dźwięków. Jak temu zaradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jest posiadaczem Radeona 4870 (Sapphire). Karta jest niepodkręcona.

Mój komputer zaczął się samowolnie resetować (w czasie gdy gram) - i pewnie jest to wina przegrzanej karty. Choć nie słyszę żadnych ostrzegawczych dźwięków. Jak temu zaradzić?

 

ja bym raczej obstawiał zasilaczyk a nie karte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na tych testach Radek HD4850 2GB to nic ciekawego... Więc pewno i z 1GB też nie jest różowo.. Tylko jedno jest ciekawe - przez ilość zamontowanego ramu na grafie zeszli z taktami dla pamięci..?? Ale przecież przez 200MHz w dół, nie były by takie kiepskie wyniki.. Czyli taka duża ilość ramu aż tak nie jest potrzebna HD4850 ..? Dobrze kombinuje ..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak -1GB wydaje się całkiem rozsądny ale będzie jednak dławiony częściowo przez stosunkowo wąską szynę pamięci.Nieco lepiej to wygląda dla 4870 -tam sprawę popchnie trochę szybkość DDR5.Osobiście z moim procesorem najchętniej widziałbym 4850 1GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brakuje w tym zestawieniu cryssisa (wiem że gra kiszka ale dużo ramu zjada zwłaszcza w większych rozdzielczościach) no i testy te pozują średni fps a nie minimalny, a po tym właśnie idzie rozpoznać kiedy karta dusi się z braku ramu, krótko test do [gluteus maximus], jutro dostane od Milansa gigazłoma 4850, zobaczymy co potrafi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby podawać min fps to trzeba dokładną metodologie , wbudowany benchmark w crysisie po pierwsze nie odwierciedla prawdziwej gry , po drugie wyniki jakie wyrzuca to śmiech min fps to rozbieżność na poziomie ok 25% , avg fps jest lepiej , ale nie różowo. Crysis z włączonym streamingiem pożera niewielkie ilości pamięci , karta z 512mb jest wystarczająca. Ale w trybie dx10 1gb daje zysk w crysisie :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cryssisa (wiem że gra kiszka

Chciałeś napisać "uważam" ,a nie "wiem" :wink: .Dla mnie taka wycena to wręcz zaproszenie do OT z którego...nie skorzystam :wink: .Po prostu pamiętaj ,że każdy ma swoje zdanie, gust i granie w Crysis nie oznacza bezguścia, tępoty umysłowej i wieku przedszkolnego(dwa ostatnie mi i kolegom już sugerowano na tym forum hihi).

Ja Vram i RAM dopycham Gothicem 3(jak mam doń cierpliwość) modowanymi Oblivionem i Half Life 2(Cinematic mod...).Dopakowane tekstury i te 512 mega raczej bawi niż śmieszy wtedy :razz: Ale czekanie/cena za 1gigówkę....nie dla mnie.Sadzałem za czasów 88GT Palita 1GB i mniej cięło ale nie aż taka różnica ,by się napinać.Ale...

....ale Ati ma lepszy minFPS "samo z się"(lepszy kontroler pamięci?) i myślę ,że 1GB bardziej na nim(4850) się sprawdzi.Może sam wymienię?

BTW moja dziś zaliczyła 2 godziny testowania na 730/1125(BIOSmod na 1.21v).Chyba da radę...Za gorąco ,żeby mi się chciało graffiti na rezystorach robić <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma min fps do kontrolera pamięci :wink: , obecne gry obciążają mocno cpu i bardzo często owe min fps wynika z obciążenia cpu przez sterowniki od grafiki. Testując najpierw trzeba wiedzieć czy dane miejsce jest zależne od cpu czy od gpu , najlepiej przeprowadzać tak i tak wtedy wiemy , która karta ma większy potencjał i lepiej dopracowane sterowniki. Sorki za offtopa :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma min fps do kontrolera pamięci :wink:

Zgoda -to było napisane z rozpędu i bez zastanowienia.

która karta ma większy potencjał i lepiej dopracowane sterowniki

Albo którego producenta karcie lepiej dany tytuł "leży" :wink: Edytowane przez miron72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zaaplikowałem fanfixa - i temperatura mocno spadła, wzrósł za to poziom hałasu - ale to jakoś przeżyję. Inna sprawa, że zniknęła mi opcja "Overdrive" - po prostu jej nie ma w Control Center...Jak ją odzyskać?

Druga sprawa - do ile zalecacie podkręcić Radka 4870?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...