Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

To tak można do ussranej..... no chyba ze cos sie wykrzaczy... a zaczynajac od poczatku i jadac co 5MHz.... daj pan spokój...

 

Może ktoś bardziej się określi i odpowie na drugie pytanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś bardziej się określi i odpowie na drugie pytanie

Malując rezystor nie uzyskasz raczej większego napięcia niż około 1.4v, może max 1.45v, więc się nie bój. Ołówek powinien być jak najmiększy (np. B4). Im więcej/mocniej pomalujesz rezystor tym bardziej zmniejszy się jego rezystancja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze jest wziąłem odkurzacz i dało rade teraz w spoczynku mx 48 C w wymagających gierkach max 65 C bomba :)

nie spodziewałem się, że przeczyszczenie karty da AŻ taki efekt (różnica kolosalna ~40 C !)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się ostatnio zastanawiałem dlaczego mam tak duże temp. na GPU...

Przedmuchałem i odkurzyłem - temp. spadły o 20-25*C

 

Żebym tylko miał kase na drugą chłodnice... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malując rezystor nie uzyskasz raczej większego napięcia niż około 1.4v, może max 1.45v, więc się nie bój. Ołówek powinien być jak najmiększy (np. B4). Im więcej/mocniej pomalujesz rezystor tym bardziej zmniejszy się jego rezystancja.

 

Ale ja nie mówię o pierwszym modzie gdzie maluje się rezystor, a o drugim gdzie łączy się 2 punkty i odnośnie tego były moje wszystkie powyższe pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mówię o pierwszym modzie gdzie maluje się rezystor, a o drugim gdzie łączy się 2 punkty i odnośnie tego były moje wszystkie powyższe pytania.

Napisałeś że zwiększyłeś vcore malując rezystor... Teraz mówisz o łączeniu punktów :blink: . Nie zapomnij, że nie powinno się malować rezystora i łączyć punktów na raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomniałem - jestem tego świadom... pisałem najpierw o jednym modzie którego zrobiłem i następnie o chęciach zrobienia drugiego. Myślałem, że to jasne i idzie odczytać z mojego posta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako ze to jest ten sam rdzen co w 4850/4870 to bedzie sie kracil tak jak inne rv770. ok 830-850mhz na co dzien jest do zrobienia, zalezy jaka sztuka.

Edytowane przez mobot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

jako ze to jest ten sam rdzen co w 4850/4870 to bedzie sie kracil tak jak inne rv770. ok 830-850mhz na co dzien jest do zrobienia, zalezy jaka sztuka.

Jasne :

http://maxforces.com/articles.php?article_id=8

Poczytaj o tym , ja pisalem juz w zeszlym roku o tym , o czym on ma we wnioskach. Poczytaj - bez domyslow w stylu 'ten sam gpu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Architektura GPU w obu kartach jest taka sama, ale najwidoczniej lepsze sztuki rdzenia znajdują się potem w hd4870, a wolniejsze w hd4850. Nie zmienia to faktu, iż jeśli ktoś się zastanawia nad hd4850, to opłaca się dopłacić do wersji z ddr5, którą można teraz kupić za 500zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko odnośnie chłodzenia w radkach 4850 z DDR5(Palit i Gainward):

Mianowicie jak one się sprawują jeśli chodzi o chłodzenie i hałas?

 

Znalazłem tylko jedną recenzję lecz była w niej tylko mowa o temp.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Gainwardzie przy standardowych obrotach wentylatora na 50% jest głośno, po zmniejszeniu na 30% (ok.1000RPM) jest raczej ok. Temperatury wtedy też znośne, do 60 stopni w stresie, przy dużym przewiewie w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten 4850 na QDR będzie się kręcił tak samo jak inne 4850 pod warunkiem, że nie obcieli sekcji zasilania i ktoś już wie jak zrobić vmoda. Jeśli możliwość wykonania vmod'a już jest to i z 850MHz na rdzeniu nie widzę problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne :

http://maxforces.com/articles.php?article_id=8

Poczytaj o tym , ja pisalem juz w zeszlym roku o tym , o czym on ma we wnioskach. Poczytaj - bez domyslow w stylu 'ten sam gpu".

ja nie mowilem o wydajnosci 4850 [gddr3] wzgledem 4870. mowilem o samym rdzeniu. na def voltarzu 4850 slabiej sie kreci bo ma nizsze napiecie [chyba, u mnie na 4870 jest troszke ponad 1,23v] . ale bez problemu mozna dac 1,3 czy nawet 1,35v i zrobisz te 820 w pelnie stabilne [4850]. pomijam tu roznice w wydajnosci ddr5 vs ddr3. ale to nie zmienia faktu [zreszta jak juz ktos tu powiedzial] ze jak brac 4850 to juz z ddr5. nie mialem osobiscie karty w lapkach ale sadze ze te 820 nie jest jaks wyimaginowana wartoscia. kilku znajomych ma 4850 i nie ma problemu z przekroczeniem 800mhz 24/7.

 

moglby ktos powiedziec jakie napiecie na rdzeniu ma 4850? [chyba ze to samo co w 4870] albo jakie takty robi przy danym voltarzu. sprzwdze czy moj 4870 poleci w podobnych granicach.

 

edit w sumie moze i na 4870 sa troche wyzsze wyniki na gpu bo i sekcja zasilania solidniejsza. dobra zwracam honor zeby nie bylo xD

Edytowane przez mobot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja pomalowałem rezystor i mam 1,36v ... ale przy 800MHz i FurMarku mam reboot także nieciekawie...

To grasz w Furmark czy w gry? :blink: Zresztą w 4850 lepszego kopa daje o/c pamięci niż GPU. Edytowane przez krzysiek9920

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To grasz w Furmark czy w gry? :blink: Zresztą w 4850 lepszego kopa daje o/c pamięci niż GPU.

W nic nie gram - testuje stabilność... poza tym to pierwsze słyszę, że więcej daje oc pamięci niz GPU... z reguly slyszalem tu o vmodach na gpu...

 

Ktoś pokieruje jak wyglada OC pamieci w tym modelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanko. Mam radka gainward GS 4870 1gb @def do tego Phenoma II x3 720BE 2.8@3.5 . Teraz, czy jezeli na 2.8ghz w 3dmark vantage (vista) mam 6952pkt. , na 3.2 8110, a na 3.5 8662 to grafika nadal jest blokowana?

dziwi mnie maly wzrost pkt. wzgledem 3.2 a 3.5ghz

 

krecic proca wiecej?

nie chce krecic grafy bo niezla suszara sie robi jak wchodzi na obroty, w wakacje dopiero skladam WC. W sumie troche mozna, ale czy to "troche" cos da?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krecic proca wiecej?

nie chce krecic grafy bo niezla suszara sie robi jak wchodzi na obroty, w wakacje dopiero skladam WC. W sumie troche mozna, ale czy to "troche" cos da?

Czy kręcić proca? Jeśli czujesz różnicę w grach, a nie cyferkach pomiędzy 3.2GHz, a 3.5GHz na CPU to tak.

 

Kiedyś podkręcało się komputery by móc na słabszym sprzęcie zagrać w nowe gry. Potem narodził się sport jakim jest oc i bicie rekordów. Rekordy pozostawmy pasjonatom/fachowcom, ewentualnie można też podkręcać "do oporu" dla własnej satysfakcji/przyjemności, ale jak ktoś się pyta czy podkręcać czy nie to trochę się dziwie, bo skoro nie bije on rekordów, nawet tych osobistych, to sam powinien wiedzieć czy zwiększona wydajność, jaką uzyska, do czegoś mu się przyda i czy jest sens kręcić więcej. My nie powiemy na 100% czy podkręcenie o 300Mhz znacząco wpłynie na komfort grania.

Edytowane przez Xarlith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pupa prawda ;). Dużego kopa daje OC GPU, jeśli chodzi o pamięci to powyżej 2300MHz kręciłem je jedynie dla sztuki ;].

A nie prawda. Było to już tu udowodnione! Przecierz główną przewagą 4870 nad 4850 są pamięci DDR5 i ich przepustowość! Nie jeden ma GPU taktowane jak w 4870 a daleko mu do tej wydajności...więcej daje OC mem niż GPU...ale oczywiście wszystko warto kręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem przewaga 4870 to DDR5, i wiadomo, że podkręcenie pamięci w 4850 jest pożądane do uzyskania większej wydajności, ale co z tego że podkręcimy powiedzmy z 2000 do 2300?

 

1) 12% - o tyle bardziej wydajny jest 4070 w teście 3dmark, zegar w zegar, 100% - wzrost taktowania z 2000 na 4000MHz

2) 15% - wzrost taktowania z 2000 na 2300MHz

 

 

ad 1. Czyli zwiększając częstotliwość pamięci dwukrotnie (o 100%) zyskujemy 12% wydajności.

ad 2. Czyli zwiększając częstotliwość pamięci o 15% zyskujemy 1,8% wydajności (0,15 x 12 = 1,8 ).

 

Co jest ważniejsze podkręcanie GPU czy memek? B-) Odpowiedzcie sobie sami.

 

Dla ułatwienia:

Aby zwiększyć wynik w 3dmark o 10% trzeba podkręcić GPU o 20% (z 625 na 750). Czyli podkrecenie GPU o 15% (o tyle co memy) da nam wzrost wydajności o 7,5% (0,75 x 10 = 7,5 ).

 

Dla większego ułatwienia:

7,5 : 1,8 = 4,16, czyli podkręcanie GPU w HD4850 jest 4,16 razy bardziej efektywne niż pamięci.

 

*wszystkie obliczenia wykonane na podstawie danych zawartych w tym artykule.

Edytowane przez Xarlith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...