Skocz do zawartości
Gość

Epox 8RDA(+) - Zlote rady, codzienne problemy..

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że te watki rozwieją watpliwości co de togo który czujnik co mierzy :) :

 

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=270...light=8rda+temp

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=267...light=8rda+temp

 

Ewentualnie moga się różnić numery sensorów, ale co za problem podmienic je w programie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan B. 

4. Uwczesniej kupioną płytke miedzi (ja kupiłem ją w dyskotece za 9 zeta - wymiary 4x4x0.2 cm) smarujemy "czymktolubi" albo jak tego nie mamy to "czymktoma" z strony jaką bedziemy przykladac do mostka. 

5. Teraz smarujemy od dołu żeberka okrąglaka i kładziemy go na blaszke miedzi. 

6. UWAGA!!! Długość sprężynek jest za duża. Musicie wyjąć koreczki z radiatora i obciąć spręzynki o 1/3 (do blaszki 2 mm.) Wtedy wejdzie ale też bardzo cięzko. :wink:

Z tą miedzią na SB to IMHO lekka przesada, sam okrąglak powinien starczyć. A żeby nie tracić gwarancji - trzy żeberka zamiast obcinać wystarczy odgiąć.

----To wersja dla leniwych, bo Twój plan, w sumie, niczego sobie .. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chłodzenie chipsetu zrobiłem tak:

1 oderwałem radiator kręcąc nim w prawo i lewo, a później do góry (na zimno)

2 odłamałem kawałek nożyka tapicerskiego (taki skalpel za 50gr) i zciołem reszte gumy z chipsetu

3 wyczysciłem radiator drobnym papierem ściernym

4 pasta na chipset sopwrotem radiator i do radiatora wentylatorek (5500obr/min) za 15zł przykręcony na śróbki (UWAGA może być później problem z gwarancją) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie musiałem łamać ani zaginać, wyginać itd :)

Powyżej mowa była o okrąglaku z NB zakładanym na SB (i tu jest koliżyn). Ty chyba mu tylko zmieniłeś smarowanie, dość brutalnie zresztą; mniejsza już o gwarancję, ale nie ma chyba takiej potrzeby.

Btw, żuma-do-gucia na NB odchodzi prawie sama po podgrzaniu (choćby suszarką do włosów) do 60-70 st.; po co kręcić, po co potem papier ścierny ...? 8O

A ew. wentylek na Zalmanie np. - na silikonie trzyma się wystarczająco dobrze.

Ale, wolnoć tomku w swoim blaszanym (lub drewnianym ;) - pozdro, SuChyY) domku ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam moje pytanie:

 

Co trzeba zrobić by zainstalować NVIDIA nForce ControlPanel w WinXP PL???

 

Mam SP-1 , najnowszy bios i drivery 2,03.

 

Co zrobić??????????

..a co zrobic aby ruszyl pod Win98?! probowalem jush roznych sterow (te z plytki - nie laduje panelu choc dzwiek jest, 2.00 - wywala przy instalce, 2.03 - laduje ikone panelu ale jak w nia klikne to wyrzuca blad sterownika, przy czym dzwiek jest). pod WinXP wszystko oczywiscie kula super. ktos mial moze podobne problemy? ktos pracuje na 8RDA+ pod Win98 i dziala mu panel SoundStorm?

:!: :!: :!: HELP :!: :!: :!:

..do qrwy nedzy czy ktos mi wreszcie powie czy dziala mu panel sterowania nForce pod Win98?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..a jaki model zalmana dobrze bedzie pasowal do dziurek po standardowym chlodzeniu NB? i ktory najbardziej polecacie?

ZM-NB32J, ok.35pln w pudełku z pastą i klejem dwuskładnikowym; bez kleju sprzedawany czasem po 20-25.

w www.sirius.pl kupiłem tego zalmana za 25zł z klejem i kołkami do mocowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mimo wszystko to nie jest metoda dla leniwych.. bo ja wiele potu z moim kolega nad tym przelalem... tylko dla oszczednych... troche pasty na czipa.. troche na okraglaka.. pomiedzy to blacha... i mamy idealne odprowadzanie ciepelka... radiator (blaszka) przylega calkowicie do powierzchni czipa, a do niego okraglak... czego mozna chciec wiecej za 9 zeta..... ja nie wiem jak zelman sobie radzi (bo nie chce mi sie jak wszyscy wywalac 30) ale nie uwazam aby moj byl duzo gorszy...

 

a zreszta... to byl moj pomysl (z czego jestem dumny).... i wykonalem go w swoim zakresie...

 

jest przy tym troche pracy.. ale udalo mi sie zachowac ten ladny radiatorek od epoxa i pod nim jest do tego ladnie wypolerowana blacha miedzi... czyli wszystko slicznie i jak nablizej oryginalu.... 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mimo wszystko to nie jest metoda dla leniwych.. bo ja wiele potu z moim kolega nad tym przelalem...

Metodą dla leniwych nazwałem to, co ja opisałem; myślałem, że tę blaszkę z okrąglakiem na SB chcesz dać, żeby oprócz poprawienia skyteczności przekazywania ciepełka podnieść wyżej radiator (bo się nie mieści)

a zreszta... to byl moj pomysl (z czego jestem dumny).... i wykonalem go w swoim zakresie...

Pogratulować innowacyjności; najważniejsze, że jesteś zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się jeszcze spytał jak skuteczność twojego rozwiazania wyglada (jak goracy jest radiator) :?:

To co zrobiłeś uważam za fajny pomysł w przypadku SB (podniesienie radiatora), bo dla NB to nie wierzę zeby to było duzo skuteczniejsze (jeśli wogóle) od pozadnej pasty termoprzewodzacej.

 

PS. Jeśli pomysł nie zastrzeżony ;) to wykozystam do SB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się jeszcze spytał jak skuteczność twojego rozwiazania wyglada (jak goracy jest radiator) :?:  

To co zrobiłeś uważam za fajny pomysł w przypadku SB (podniesienie radiatora), bo dla NB to nie wierzę zeby to było duzo skuteczniejsze (jeśli wogóle) od pozadnej pasty termoprzewodzacej.

 

PS. Jeśli pomysł nie zastrzeżony ;) to wykozystam do SB :)

Bede zaszczycony jeśli ktokolwiek będzie chciał z tego skorzystać...

 

Ale ja to robiłem na NB. U mnie na SB nic nie ma na razie i raczej nie zapowiada się, żeby za szybko coś się pojawiło...

 

Radiator jest teraz bardziej ciepły niż był wczesniej... tzn ze odprowadza ciepło lepiej...

 

Tak BDW może walne na niego jeszcze taki malusieńki wiatraczek (bez głośny oczywiście)... dzieki temy, że pod spodem jest blacha będzie dużo bardziej skuteczny niż jakby jej nie było ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie, że prawa autorskie ustalone :lol:

Myslę, że wentyl bardzo poprawi chłodzenie, ale no ale zalezy co bedzies z tą płytą robił jak nie planujesz FSB 200 to myslę, że poprostu nie ma potrzeby.

Jżeli chcesz montować wentyl to jakoś ostrożnie, żeby nie było potem (odpukać) problemów z serwisem.

Jak planujesz cos extremalnego, to możesz rozejrzec się za lepszym chłodzeniem np. jakiś Orb, czy coś. Jak nie planujesz to ten okraglak po przeróbce spoko starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga !

 

Muszę stwierdzić, że Windows 98 (SE) i Windows ME nie współpracują

poprawnie z nForce2.

 

Najbardziej jest to widoczne gdy nagrywa się programem Clone CD

(nagrywarka na osobnej taśmie). Podczas nagrywania np. Windows Commander

uruchamia się ponad 10sek. !!! - Normalnie uruchamia się błyskawicznie.

 

Pod Windows XP wszystko śmiga aż miło.

 

Dodam, że zarówno w biosie jak i w Windows DMA jest włączone.

Sterowniki nVidia w wrsji 2.03.

 

Wniosek jest jeden:

 

Sterowniki IDE f-my Microsoft nie obsługują poprawnie kontrolera IDE

wbudowanego w nForce2 (Microsoft nie oferuje uaktualnienia sterowników

dla tych systemów op. a nVidia nie oferuje ich wcale - są tylko dla Win XP).

 

Mam nadzieję, że nVidia wkońcu dorzuci sterowniki IDE do paczki driverów

dla systemów Windows 98 i Windows ME.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie, że prawa autorskie ustalone  :lol:  

Myslę, że wentyl bardzo poprawi chłodzenie, ale no ale zalezy co bedzies z tą płytą robił jak nie planujesz FSB 200 to myslę, że poprostu nie ma potrzeby.

Jżeli chcesz montować wentyl to jakoś ostrożnie, żeby nie było potem (odpukać) problemów z serwisem.

Jak planujesz cos extremalnego, to możesz rozejrzec się za lepszym chłodzeniem np. jakiś Orb, czy coś. Jak nie planujesz to ten okraglak po przeróbce spoko starczy.

Nie wiem jeszcze co z tym dalej.. teraz planuje ***TO***

A właściwie nie planuje tylko kupuje dzis... szukam jeszcze nagrzewnicy od kadeta... i bede jechal na wodzie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej a powiedzcie mi, jak juz zerwaliście tą gume z chipsetu i nałożyliście paste to jak sie wam cos popsuje i płyta będzie musiałaiść do serwisu to będziecie od nowa nakładać tą gume pod radiator ? Jeśli tak to skąd ową gume wziąć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DoubleG napisał:

Witam!

Mam pytanie w jakimś serwisie przeczytałem że wyszedł nowy

mostek północny Crush 18D i nie była to informacja nadana

1 kwietnia a w instrukcji od EP-8RDA+ napisany jest dokładnie taki sam mostek.

Czy któraś ze stron sie czasem nie myli.

I napisano też że wprowadzi on FSB200 .

Serwis to polska nie oficjalna strona Nvidii czyli www.nvidia.pl

News to http://www.nvidia.pl/index.html?200303261146463

 

 

Podczepiam się do pytania - rzeczywiście w manualu do 8rda+ rev. 1.2 stoi jak wół: Crush 18D; od której wersji (1.1? 1.2?) jest ten nowy stepping, i czy rzeczywiście to jest ten sam chipset, co w AbicieNF7-S rev.2.0, bo w knidze jest co prawda 18D, ale ani mru-mru o szynie 200 czy Bartonie. Rozjaśni to ktoś? Z góry dzięki.

 

 

No to panowie jak to jest z tym chipsetem?

Mam PDFa od v1.1 i tam chipset jest oznaczony CD18D.

Jakie max FSB mieliście w biosie i na jakich versjach?

Jutro(najpuźniej pojutrze) ide po płyte i niewiem co mam powiedzieć kolesiowi w sklepie. Co polecacie?

Bo gdzieś czytałem że są 8rda z fsb200, 230, i 250 . Prawda to jest??? Bo już jestem głupi. Konkretnie chodzi mi o wersje bez(+)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o steppingu to bylo gdzies niedawno. co do fsb to w biosie i tym z marca i tym nowym z 2 kwietnia jest na ustawieniach optimal wybor 100/133/166/200 (i chyba od tego marcowego). pozatym oczywicie mozna ustawic co jeden do 250. to chyba jest w instrukcji, nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyników FSB to polecam przejrzec forum Podkrecanie. U mnie w instukcji napisane, że mostek 18D, a wyniki max. synchro 215 więcej pamięci nie dały :(. To FSB 250 to raczej asynchronicznie, no chyba że na jakichś wypasionych pamieciach. Jak ktos ma linka to może zapodać miło bedzie popatrzeć :twisted: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego gdy coś nagrywam na nagrywarce, to bardzo wolno chodzi twardziel ?

 

DMA dla nagrywarki i dysku włączone

Nagrywarka i dysk na osobnych taśmach (oba master)

System Win 98SE PL

Sterowniki nForce 2.03

Sterowniki do kontrolera dysków standardowe, Microsoftu

Na Solteku 75 KAV śmigało aż miło

 

Może ktoś zna odpowiedź ?

 

P.S. Sprzęt jak w podpisie.

Wejdz w panel sterowania -->system -->sprzęt -->menadzer urzadzen --> kontrolery ide/ata -->pomocniczy kanal ide i tam PIO zmien na DMA.

Tez sie z tym meczylem ale za podpowiedzia Raptora rozwiazalem problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga !

 

Muszę stwierdzić, że Windows 98 (SE) i Windows ME nie współpracują

poprawnie z nForce2.

 

Najbardziej jest to widoczne gdy nagrywa się programem Clone CD

(nagrywarka na osobnej taśmie). Podczas nagrywania np. Windows Commander

uruchamia się ponad 10sek. !!! - Normalnie uruchamia się błyskawicznie.

 

Pod Windows XP wszystko śmiga aż miło.

 

Dodam, że zarówno w biosie jak i w Windows DMA jest włączone.

Sterowniki nVidia w wrsji 2.03.

 

Wniosek jest jeden:

 

Sterowniki IDE f-my Microsoft nie obsługują poprawnie kontrolera IDE

wbudowanego w nForce2 (Microsoft nie oferuje uaktualnienia sterowników

dla tych systemów op. a nVidia nie oferuje ich wcale - są tylko dla Win XP).

 

Mam nadzieję, że nVidia wkońcu dorzuci sterowniki IDE do paczki driverów

dla systemów Windows 98 i Windows ME.

Ja właśnie zaistalowałem ME i widze ze to pomylka. USB 2.0 nie zainstalowane (stery nvidia 1.14 - chyba - to te z cd dołączonej do płyty), zwiechy przy fsb 166 w windowsie - dziwna sprawa bo mogę katować do oporu w gry (np. Unreal 2), a po wyjściu do windy zwiesi mi się w końcu np. przy otwieraniu okna..... tzn. wiesza się "na miękko' - kursor myszy chodzi ale nie mogę nic nacisnąć - ktoświe dlaczego tak jest???

Po drugie - czy win 2000 prof bedzie poprawnie pracował z 8rda???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do chłodzenia - poradziłem sobie następująco. Kupiłem w Siriusie Zalmana ZMN32J (25 zł) i w pierwszym lepszym sklepie komputerowym wiatraczek do karty grafiki (40*40 mm) wraz z cienkim i przykrecanym doń radiatorkiem (chyba jakiś Jamicon - 5500 obr/min - ok 23 db. - cena kompletu 15 zł). Na mostek pólnocny założyłem Zalmana, wykorzystując spinki z Jamicona (najlepiej pasowały), do którego przykręciłem ww. wiatraczek. Trzeba było tylko b.delikatnie powiększyć otwory montażowe (wiatraka) i zastosować odpowiednio większe wkręty (ja użyłem wkrętów służących do montażu głośników samochodowych - sprzedawanych wraz z nimi).

Na mostek południowy założyłem natomiast Epoxowy radiator z mostka pólnocnego, podkładając po niego ww. cienki radiatorek z Jamicona. Do zamocowania użyłem spinek z zalmana i sprężynek (tj. jedną z nich przeciąłem na pół i tak przygotowane założyłem na spinki). Chipsety posmarowałem rzecz jasna pastą termoprzeodzącą z zestawu Zalmana, a także dodatkowo przestrzeń pomiędzy radiatorami na mostku południowym.

Całość spisuje się ok. - polecam. I tak za 40 zł mam aktywne i przy tym ciche chłodzenie chipsetu północnego i całkiem wydajne południowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO ale jak Ci sie teraz coś zwali to jak będziesz szedł do serwisu, musisz wszystko przywrócić do stanu poprzedniego. Wiec ponawiam pytanie, skąd wziąć taką gumę przewodzącą która była orginalnie? BO chyba to trzeba zrobic przed oddaniem plyty ?

 

 

PS. woyboy masz błąd w podpisie (nazwa płyty :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdz w panel sterowania -->system -->sprzęt -->menadzer urzadzen --> kontrolery ide/ata -->pomocniczy kanal ide i tam PIO zmien na DMA.

Tez sie z tym meczylem ale za podpowiedzia Raptora rozwiazalem problem.

Przecież mam włączone DMA dla CD-RW i dla twardziela - nie pomaga !

Poza tym twój opis dotyczy chyba Windows ME a nie 98 SE, bo u mnie jest tylko w menedżerze urządzen:

Cdrom --> tu ustawiam DMA na włączone

Kontrolery dysku twardego - tu nie da się nic ustawić

Stacje dysków --> Generic IDE Disk type47 - tu włączam DMA również

 

Problem nie znika !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...