Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

Dlx jest 150zl drozszy i tak nadwyrezylem budzet kupujac ta plyte. Powinienem brac DFI P35 LP DK T2RS ( 340zl ), ale zachecilo mnie PCI-E 2.0 oraz 2xPCI-E i mialem nadzieje, ze ten P45 okaze sie bardziej kretliwy. Nie wymagam juz tych 550Mhz, ale zeby chociaz latalo na 500Mhz, a to juz jest po za mozliwoscia tej plyty. Boli mnie tylko, ze wydalem za duzo na plyte w stosunku do jej mozliwosci. Asus dal ciala na calej linii, bo Gigabyty za 200zl lepiej znosza wyzsze FSB :) Dogadalem sie na szczescie, ze sprzedawca i jak ten bedzie kompa skladal to da ta plyte. Zaryzykuje wersje DLX o ile zdaze dozbierac ;)

a czy z GTL-ami powalczyles?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak,te zakladki z ustawieniami pamieci maja wplyw na o/c i stabilnosc,u mnie to daje wieksze rezultaty niz zabawy z gtl ;)

 

Grzesiek_KB

skoro proc robi 600 a na swojej nie mozesz pocisnac 500 smiem twierdzic,ze cos zle ustawiasz albo masz wybitnie slaba plyte,nie sadze aby nowe biosy cos pomogly

moze zrob fotke z ustawieniami biosu albo podaj konkrety ;)

Komputer w samochodzie zostawilem, nie chcialo juz mi sie go wnosic( maly tuning obudowy ;) ). Napisze co mialem ustawione z tego co pamietam:

Mnoznik 6

Napiecie na procku 1.3v

GLT roznie probowalem bez rezultatu i w koncu zostawilem na auto

CPU PLL 1.9 V

FSB VTT 1.46

napiecie na mostku polnocnym 1.5v

reszta auto.

Dosyc wysokie to napiecia i na 500Mhz nie ma co liczyc na stabilnosc. Pamieci juz testowalem na bank chodza stabilnie przy 530Mhz 5-5-5-15, zapodalem juz z gory grubsze napiecie 2.4V. Na abicie IP35-E chodzily na 575Mhz 5-5-5-15. Reszta timingow na auto. Przy tych napieciach co zapodalem, plyta nie chodzi stabilnie na 500Mhz. Majac wszystko na auto osiagnalem 480mhz. Na plyte juz kupca znalazlem, ale wstrzymam sie ze sprzedarza, bo moze rzeczywiscie cos zle ustawiam, ale nie sadze. Czas pokaze :)

Z rana wkleje zdjecia z ustawieniami w biosie.

Edytowane przez Grzesiek_KB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie max FSB wywalczyliscie na tej plycie? bo zastanawiam sie nad ta plyta lub DFI LanParty DK P45-T2RS...

Ja mam na codzien 550mhz, troche zabawy GTLami i orthos smiga 12h. Napiecie na procku nie niskie ale wydajne chlodzenie trzyma tempy w ryzach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość razorex

642 zł patrz na wykres... błąd mają

 

ale co mnie tam wykres.. wejdz na strony sklepów :D

Edytowane przez razorex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia pamieci, fsb, mnoznik itp

Dołączona grafika

 

Ustawienia poszczegolnych napiec

Dołączona grafika

 

Najpierw ustawilem napiecia widoczne powyzej, potem zmienialem GLT. Nie przynioslo efektu, wiec znowu podnioslem napiecia i na koncu testowalem na kazdej dostepnej opcji GLT.Maksymalne napiecia jakie dalem to CPU Voltage na 1,4v, CPU PLL 1,95v, FSB TV 1.3v (potem 1,4v, a na koncu 1,45v ), pamieci zostawilem na 2,4v, a NB 1,5v reszta auto. Dostepne opcje dla GLT to Auto/0.65x/0.63x/0.61x. Jesli cos zle ustawiam prosze mnie poprawic, bo nie mam sil juz do tej plyty glownej.

Edytowane przez Grzesiek_KB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

cpu pll nigdy nie mialem powyzej 1.6v nie daje to u mnie zadnych efektow a na bank nie 1.9v

najlepsze rezultaty z nb przy ustawieniach 1.3-1.4v max,przy tak niskim mnozniku wiecej chyba nie trzeba

sb i pcie ustaw na sztywno,sb mozesz dac 1.4v spokojnie

spread spectrum disable

cpu clock skew bylo w tym topicu co i jak ustawiac

gtl to juz trzeba sobie samemu,ale do 550Mhz nie powinno to robic roznicy i ustawienie auto bedzie ok

sprobuj dac fsb powyzej 500

Edytowane przez 71proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja przyuważyłem, że jak idzie muzyka przez Sound Blaster Audigy i włączę PC Probe II V1.04.51 to się automatem poziom głośności ścisza gdzieś do 60-70% w Creative Surround Mixer ;]

 

W zależności od tego na jaki poziom głośności jest ustawiony dźwięk w tym PC Probe ;]

Edytowane przez bartek46op

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ustawilem napiecia widoczne powyzej, potem zmienialem GLT. Nie przynioslo efektu, wiec znowu podnioslem napiecia i na koncu testowalem na kazdej dostepnej opcji GLT.Maksymalne napiecia jakie dalem to CPU Voltage na 1,4v, CPU PLL 1,95v, FSB TV 1.3v (potem 1,4v, a na koncu 1,45v ), pamieci zostawilem na 2,4v, a NB 1,5v reszta auto. Dostepne opcje dla GLT to Auto/0.65x/0.63x/0.61x. Jesli cos zle ustawiam prosze mnie poprawic, bo nie mam sil juz do tej plyty glownej.

2.4V dla pamięci to celowo?  :blink:  

Trochę sporo. na dodatek płyta chyba trochę przewoltowuje ....

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo. Nawet przy zainstalowanym XPku po przestawieniu tej opcji w biosie system nie startuje ..

Hm, dziwne, na P5Q3 Deluxe/WiFi wystarczyło tylko wymusić doinstalowanie sterowników SATA, które wyciągnąłem z obrazu dyskietki ze sterownikami do płyty, w biosie przestawić na AHCI i wszystko poszło. Byłyby aż takie różnice pomiędzy P5Q3 i P5Q-E?

Niestety, taki numer jak na razie nie udał mi się gdy próbowałem włączyć RAIDa, niebieski ekran i tyle na ten temat - ale że i tak na razie mam tylko jeden dysk, więc ta funkcjonalność na razie nie jest potrzebna. Jak dotrą do mnie zamówione 2szt. Samsungów F1 640GB to wtedy będę się martwił, chociaż pewno i tak skończy się na stawianiu systemu od nowa ;-)

 

Nie bardzo cię rozumiem. <_< Napisz bliżej ocb. Intel Matrix Storage Manager nie zainstalujesz, ponieważ zgłosi on błąd "ten system nie spełnia minimalnych wymagań dotyczących instalowania tego oprogramowania"

Czy ty aby nie mylisz włączania AHCI (czyli de facto przestawienia kontrolera SATA z trybu "udawania IDE" na tryb "pełne SATA", z NCQ itd z włączaniem funkcji RAID na tym kontrolerze? Jeżeli nie potrzebujesz RAIDa to pierwsza opcja jest w zupełności wystarczająca, soft Intel Matrix Storage jest konieczny wyłącznie w drugim przypadku. Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia pamieci, fsb, mnoznik itp

Dołączona grafika

 

Ustawienia poszczegolnych napiec

Dołączona grafika

 

Najpierw ustawilem napiecia widoczne powyzej, potem zmienialem GLT. Nie przynioslo efektu, wiec znowu podnioslem napiecia i na koncu testowalem na kazdej dostepnej opcji GLT.Maksymalne napiecia jakie dalem to CPU Voltage na 1,4v, CPU PLL 1,95v, FSB TV 1.3v (potem 1,4v, a na koncu 1,45v ), pamieci zostawilem na 2,4v, a NB 1,5v reszta auto. Dostepne opcje dla GLT to Auto/0.65x/0.63x/0.61x. Jesli cos zle ustawiam prosze mnie poprawic, bo nie mam sil juz do tej plyty glownej.

Grzesiek spróbuj tak:

Cpu GTL Voltage Rference (0/2) - 0.660

Cpu GTL Voltage Rference (1/3) - 0.655

NB GTL Voltage Reference - 0.600

FSB Termination Voltage - 1,30V

należy pamiętać o tym, by nie ustawiać napięcia FSB Voltage wyższego od napięcia CPU

CPU Voltage - 1.420

NB Voltage - 1,40 V

SB Voltage - 1,10 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

należy pamiętać o tym, by nie ustawiać napięcia FSB Voltage wyższego od napięcia CPU

Pomyśl za nim napiszesz ;] Proszę o nie powielanie tego mitu.

 

@Bartek: nie przypominam sobie o takiej opcji.

Edytowane przez kretfr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CYTAT("FrazPC")

Nowy wymiar technologiczny odbija się również na nieco innych regułach postępowania przy OC. Niezwykle istotną kwestą jest tu regulacja napięcia VTT oraz napięcia GTL (a właściwie AGTL+), które są zależne od siebie. Dotychczas regulacja tych dwóch parametrów była niezwykle istotna tylko w przypadku procesorów czterordzeniowych Intela i miała istotny wpływ na maksymalny stabilny zegar danego egzemplarza procesora. W przypadku procesorów dwurdzeniowych wystarczyła jedynie zmiana napięcia VTT, regulacja dzielnika napięcia GTL nie przynosiła większych korzyści. W przypadku procesorów wykonanych w technologii 45nm oba parametry nabierają nie lada znaczenia i co ciekawe - wymagają odmiennego postępowania niż w przypadku procesorów Core 2 Quad wykonanych w 65nm.

 

Dotychczas powszechnie stosowaną praktyką było ustawianie parametru napięcia GTL na 67% wartości napięcia VTT. Oczywiście ze względu na rozbieżność faktycznych napięć dla najlepszego efektu niezbędna okazywała się ręczna regulacja dzielnika napięcia VTT. I tak by utrzymać napięcie referencyjne GTL na odpowiednim poziomie 67% napięcia VTT wraz ze zmianą wartości tego drugiego niezbędne były zmiany napięcia GTL. Większość płyt o rozbudowanych możliwościach OC udostępnia taką opcję z poziomu BIOS na dwojaki sposób - albo poprzez ustawienie wartości procentowej albo poprzez dokładne definiowanie napięcia GTL. Dla napięcia VTT 1,3V - napięcie GTL powinno wynosić 0,871V (67% z 1,3V). To z kolei przekłada się a poszukiwanie jego optymalnej wartości w granicach ustawienia 85~89. Ustawienie GTL w BIOS na wartość 87 powinno skutkować napięciem 0,87V - jednak ze względu na odchyły napięcia VTT od wartości pożądanej jak i odchyły napięcia GTL konieczne będzie sprawdzenie kilku wartości GTL w okolicach 87 w celu dobrania najodpowiedniejszej a więc takiej, która poskutkuje napięciem GTL jak najbliższym 67% napięcia VTT (można również posłużyć się miernikiem i po prostu dokonywać pomiarów porównujących napięcie VTT i napięcie GTL w poszukiwaniu optymalnego ustawienia).

 

W przypadku procesorów Wolfdale obowiązuje jednak inna tablica napięć VTT (często określanego również jako �FSB Termination Voltage�) co niweczy dotychczasowe reguły i może przysporzyć sporo problemów podczas OC - standardowe napięcie VTT dla modeli E8x00 to 1,1V a nie jak w przypadku procesorów 65nm - 1,2V. Pierwszy problem pojawić się może już przy włożeniu procesora - jak się bowiem okazuje nie wszyscy producenci płyt głównych udostępnili najnowsze wersje BIOS posiadające odpowiednią tablicę napięć VTT i wszelkie zmiany tego napięcia nijak mają się do rzeczywistych wartości. Najprostszym sposobem na weryfikację tego jest sprawdzenie czy BIOS automatycznie ustawia wartość 1,1V i sprawdzenie pomiaru napięcia w odpowiedniej zakładce w BIOS lub też za pomocą oprogramowania dołączonego do płyty. Są to oczywiście pomiary obarczone często sporym błędem jednak wystarczy, że ich wartość będzie zbliżona do ustawionej. W przypadku, gdy odczyt taki nie jest dostępny pozostaje nam jedynie pomiar za pomocą miernika. Płyta nie posiadająca odpowiedniej tabeli VTT po ustawieniu tego napięcia na np. 1,3V potrafi podawać faktycznie napięcie rzędu 1,13V (należy pamiętać o tym, by nie ustawiać napięcia VTT wyższego od napięcia CPU!)

Kolejna sprawa to odmienna zasada ustawiania napięcia GTL - wspomniane wcześniej 67% wartości napięcia VTT nie znajduje tu zastosowania. Na chwilę obecną brak w sieci dokładniejszych analiz jednak podczas kilku dni testów zaobserwowałem, że najodpowiedniejsze ustawienia napięcia GTL zamykają się w przedziale 50~55% ustawionego napięcia VTT (zarówno dla GTL CPU jak i GTL Northbridge). I tak gdy ustawimy napięcie VTT na 1,2V to ustawienia GTL powinny oscylować w granicach 60~66 jednostek. Jest to niezwykle ważne gdyż często nawet pomimo prawidłowej tabeli napięcia VTT płyty w trybie automatycznej regulacji napięcia GTL często nadal kierują się zasadą 67%. Dlatego też gdy tylko istnieje taka możliwość radzę ręcznie regulować ustawienia napięcia GTL

 

ja tam powołuje sie na to czego sie dowiedzialem, jesli mozesz to wytłumacz dlaczego jest to mit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HE.... Zależy jak często instalujesz system . Zresztą nwet nie mam w swoim kompie już FDD bo i po kiego. Zajmuje tylko miejsce.

http://expertester.wordpress.com/2008/07/2...hci-windows-xp/

Ostatnio jakoś nie często - chyba od roku, ale w ostatnich dniach w ramch różnorakich testów to już pewnie z kilka razy.

Ale już przejdźmy do rzeczy, tak zrobiłem i chwilę po tym, kiedy wybrałem sterownik - bsod. Tak więc lipka.

Edit: po drobnej walce - AHCI działa. Trzeba to tylko robić na w miarę czystym systemie, a przynajmniej nie instalować na początku Intel Chipset Software Installation Utility.

link z opisem po polsku, gdyby ktoś miał podobne problemy do moich i dodatkowo nie znał dobrze angielskiego :

http://www.tweaks.pl/czytaj,wlaczamy_tryb_...u_sata,571.html

Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(należy pamiętać o tym, by nie ustawiać napięcia VTT wyższego od napięcia CPU!)

Jak FrazPC by napisał, żebyś dał 1.9V CPU na boxie, to też byś to zrobił? Co ma się stać po ustawieniu VTT większego od VCPU? Proc wybuchnie? Spali się? Zdegraduje? Niebiosa się otworzą? Słyszałeś żeby się coś stało po takiej czynności?

 

Bo ja nie.

 

FrazPC wtrącił jedno przypadkowe zdanie i się afera z tego zrobiła. Gdzie testy, wnioski i spalone procesory dla udowodnienia tej teorii?

Edytowane przez kretfr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak FrazPC by napisał, żebyś dał 1.9V CPU na boxie, to też byś to zrobił? Co ma się stać po ustawieniu VTT większego od VCPU? Proc wybuchnie? Spali się? Zdegraduje? Niebiosa się otworzą? Słyszałeś żeby się coś stało po takiej czynności?

 

Bo ja nie.

 

FrazPC wtrącił jedno przypadkowe zdanie i się afera z tego zrobiła. Gdzie testy, wnioski i spalone procesory dla udowodnienia tej teorii?

 

Ja osobiście bym to zrobił. Jakoś nie jestem super zwolennikiem tego serwisu ale nie istnieje od wczoraj i podejrzewam, że newsman, który to pisał ma o niebo większe doświadczenie w sprawach kręcenia niż ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz posiadać żadnej super wiedzy, bo tylko o logike tutaj chodzi. Co ma duże VTT, które faktycznie ubija procka, do teorii FrazPC o tym że VTT > VCPU = Procek Dead?

 

Nikt mądry nie da na procka 1.6V VTT, do LN2 się daje 1.4-1.5V ;]

 

EDIT: Panie lugashrobert, nieładnie usuwać własne posty. Szkoda, że nie zacytowałem.

Edytowane przez kretfr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia nie CZY działa tylko JAK DŁUGO ... :P

dokładnie, na purepc ktos pisal ze uwalił Q6600 przez za duze jak stwierdził napiecie VTT, a czy ono było wieksze czy mniejsze od CPU nie pamietam, byc moze im chodziło ze nie nalezy ustawic wyzszego napiecia bo ma to pzrełozenie w mozliwosciach OC

w kazdym razie zanczenie GTL jest bardzo duze, wieksze nawet niz podnoszenie V CPU

3085238[/snapback]

Nie musisz posiadać żadnej super wiedzy, bo tylko o logike tutaj chodzi. Co ma duże VTT, które faktycznie ubija procka, do teorii FrazPC o tym że VTT > VCPU = Procek Dead?

 

Nikt mądry nie da na procka 1.6V VTT, do LN2 się daje 1.4-1.5V ;]

 

EDIT: Panie lugashrobert, nieładnie usuwać własne posty. Szkoda, że nie zacytowałem.

wiesz dlaczego usunąłem, bo to ty pierwszy zasugerowałes ze z procesorem moze sie cos stac, czyli upiec itp, jak tak nie mówiłem,

napisałem ze nie nalezy dawac wyzszego, i tylko tyle, moim zdaniem przy 1.6 VTT procesor napewno zdechnie [predzej czy pozniej, nawet nie koniecznie od przegrzania

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia nie CZY działa tylko JAK DŁUGO ... :P

Nadal działa ;) Potrzymam go tak jeszcze miesiąc, może w końcu wam się odwidzi ta głupia gadka :mur:

 

Na kaskadzie trzymałem 1.46V VTT przez 2dni po 10h benchu i prockowi nic nie jest.

 

 

Edit:

 

@lukaszrobert, kto ma powiedzieć że VTT > VCPU = cpu dead to bzdura, żebyście uwierzyli?

 

BTW, sobih już kilka miechów jak się nie mylę, trzyma E8400 @ 1.1vcore i VTT 1.2v (mobo nie daje mniejszego). No i co? ;]

Edytowane przez KonradGT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorowi (Weelkoo) artykuły z FrazPC chodziło o to, że po ustawieniu słusznego napięcia VCPU (tj. okolice 1.3V - 1.4V), ustawienie VTT na większym poziomie będzie zabójcze. Dlatego dajemy w miarę bezpieczne VTT (1.2-1.3V), a tym czy VCPU będzie na poziomie 1.1V, czy 1.4V się nie przejmujmy :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cpu pll nigdy nie mialem powyzej 1.6v nie daje to u mnie zadnych efektow a na bank nie 1.9v

najlepsze rezultaty z nb przy ustawieniach 1.3-1.4v max,przy tak niskim mnozniku wiecej chyba nie trzeba

sb i pcie ustaw na sztywno,sb mozesz dac 1.4v spokojnie

spread spectrum disable

cpu clock skew bylo w tym topicu co i jak ustawiac

gtl to juz trzeba sobie samemu,ale do 550Mhz nie powinno to robic roznicy i ustawienie auto bedzie ok

sprobuj dac fsb powyzej 500

Ustawilem tak jak napisales, ale efekt taki sam jak przy moich ustawieniach.

lukaszrobert

Wiem, ze VTT moze byc zabojcze, zaryzykowalem 1,45V i nic sie nie stalo. Czytalem juz ten artykul na frazie duzo wczesniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie w tym artkule pisze ze dla 45nm GTLe powinny byc w gracach 50-55%... jak to sie odnosi do waszych praktyk? wczesniej slyszalem ze powinno to byc 61-63%. pytam bo rozbieznosc dosc duza =]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...