Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się z wszystkimi przywitać jako nowy użytkownikiem na forum. Mam pytanie związane z płytą P5Q Deluxe, ponieważ kupuje nowego kompa, to mam pytanie które z niżej wymienionych pamięci polecacie do dobrego OC (lub inne sprawdzone przez was). Zestaw będzie następujący:

1. Procesor: Intel Core 2 Duo E8500

2. Chłodzenie na proc: Thermalright Ultra 120A Extreme + wentyl Fander

3. Pasta termoprzewodząca: Zalman STG-1

4. Płyta Główna: P5Q Deluxe P45

5. RAM: OCZ 2x2GB 1066MHZ Reaper

6. Karta graficzna: Sapphire Radeon HD4870x2 2GB

7. Zasilacz: Corsair 620W HX

8. HDD: 2 x Samsung 640GB 16MB Cache F1

9. Napęd: Pioneer DVR-215 SATA

10. Obudowa: Antec Twelve Hundred (lub inna dobra w cenie do 500zł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się z wszystkimi przywitać jako nowy użytkownikiem na forum. Mam pytanie związane z płytą P5Q Deluxe, ponieważ kupuje nowego kompa, to mam pytanie które z niżej wymienionych pamięci polecacie do dobrego OC (lub inne sprawdzone przez was). Zestaw będzie następujący:

1. Procesor: Intel Core 2 Duo E8500

2. Chłodzenie na proc: Thermalright Ultra 120A Extreme + wentyl Fander

3. Pasta termoprzewodząca: Zalman STG-1

4. Płyta Główna: P5Q Deluxe P45

5. RAM: OCZ 2x2GB 1066MHZ Reaper

6. Karta graficzna: Sapphire Radeon HD4870x2 2GB

7. Zasilacz: Corsair 620W HX

8. HDD: 2 x Samsung 640GB 16MB Cache F1

9. Napęd: Pioneer DVR-215 SATA

10. Obudowa: Antec Twelve Hundred (lub inna dobra w cenie do 500zł)

Będziesz grał na 30" monitorze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie!

 

Mam pytanko do użytkowników P5Q Premium. Czy można na niej podpiąć dyski twarde do tych gniazd dodatkowego kontrolera SATA i używać jako zwykłych dysków a nie RAIDu?

Chodzi Ci o te porty w innym kolorze? Ja jak podpiąłem DVD i HDD na takie 2 porty na P5Q pro to miałem bsody po instalacji systemu i podczas instalacji sterów do płyty.

4 razy instalowałem Viste, zanim się zorientowałem, co zrobiłem nie tak :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o te porty w innym kolorze? Ja jak podpiąłem DVD i HDD na takie 2 porty na P5Q pro to miałem bsody po instalacji systemu i podczas instalacji sterów do płyty.

4 razy instalowałem Viste, zanim się zorientowałem, co zrobiłem nie tak :/

ta sa porty oblsugiwane prze chip Silicon Image SIL5723 i sluzaa do obslugiwania ficzeru o nazwie drive expert.

Dla pojedynczych dyskow nalze je ustawic w tryb normal.

Dla RAID 0- w speed mode

Dla RAID 1- w backup.

Z tym ze- tryb lustrzany jest wg wieści w sieci piekielnie wolny, natomiast z moich doświadczeń wynika ze przy speed mode, nie da sie takiego systemu zbootowac- bynajmniej z powodu BSOD'u tylko... braku takiej opcji w biosie. Vista 64bit, przeklonowana acronisem na macierz pod portami z mostak intelowskiego- wstala po interwencji z doistalowaniem brakujacych sterownikow w poziomu ERD Commander.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta sa porty oblsugiwane prze chip Silicon Image SIL5723 i sluzaa do obslugiwania ficzeru o nazwie drive expert.

Dla pojedynczych dyskow nalze je ustawic w tryb normal.

Dla RAID 0- w speed mode

Dla RAID 1- w backup.

Z tym ze- tryb lustrzany jest wg wieści w sieci piekielnie wolny, natomiast z moich doświadczeń wynika ze przy speed mode, nie da sie takiego systemu zbootowac- bynajmniej z powodu BSOD'u tylko... braku takiej opcji w biosie. Vista 64bit, przeklonowana acronisem na macierz pod portami z mostak intelowskiego- wstala po interwencji z doistalowaniem brakujacych sterownikow w poziomu ERD Commander.

A da się zainstalować Viste czy nie na dyskach w raid 0 bo słyszałem że są problemy. Sorki za OT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Tak

 

Goglin

 

W tym Ci nikt nie pomoze,na Commando tez tak bylo,ale po jakims czasie wyszedl bios i to naprawil,poza tym o/c robisz na wlasna odpowiedzialnosc,skoro plyta startuje normalnie bez o/c a p[o podkreceniu swiruje to mozesz z takim problememnapisac conajwyzej do Kasi ;) bo nikogo to nie obchodzi :D

 

robi0071

 

na jakie propozycje czekasz,przeciez nie ma zadnego problemu(99.9%) z pamieciami i ta mobo,wiec wszystko zalezy od zasobnosci portfela ;)

Edytowane przez 71proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak

 

Goglin

 

W tym Ci nikt nie pomoze,na Commando tez tak bylo,ale po jakims czasie wyszedl bios i to naprawil,poza tym o/c robisz na wlasna odpowiedzialnosc,skoro plyta startuje normalnie bez o/c a p[o podkreceniu swiruje to mozesz z takim problememnapisac conajwyzej do Kasi ;) bo nikogo to nie obchodzi :D

 

robi0071

 

na jakie propozycje czekasz,przeciez nie ma zadnego problemu(99.9%) z pamieciami i ta mobo,wiec wszystko zalezy od zasobnosci portfela ;)

Czyli a-data ee 2x2gb 1066mhz cl5 można śmiało brać do OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A da się zainstalować Viste czy nie na dyskach w raid 0 bo słyszałem że są problemy. Sorki za OT.

eee...pisze z visty biznes na raid0 z dwoch samsungow 640... Raid zrobiony i ustawiony w biosie na Intelu:] Storage ustawione na RAID... gra i odpukac bucy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak

 

Goglin

 

W tym Ci nikt nie pomoze,na Commando tez tak bylo,ale po jakims czasie wyszedl bios i to naprawil,poza tym o/c robisz na wlasna odpowiedzialnosc,skoro plyta startuje normalnie bez o/c a p[o podkreceniu swiruje to mozesz z takim problememnapisac conajwyzej do Kasi ;) bo nikogo to nie obchodzi :D

Daj mi do niej numer, mam darmowe minuty. (:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A da się zainstalować Viste czy nie na dyskach w raid 0 bo słyszałem że są problemy. Sorki za OT.

Tylko pamietaj o wgraniu sterownikow do raida z plytki z driverami do mobo, podczas instalacji,

bo pomimo, ze vista x64 znajduje raid i widzi macierz to po pierwszym restarcie komputera bedziesz widzial tylko blue screeny...

Problem nie dotyczy visty 32bitowej..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o ASUS P5QL-E jest on na P43 ale jest bardzo podobny do P5Q , biorąc pod uwagę że kosztuje sporo poniżej 300 zł to czy będzie to rozsądna płytka ?? czy może P43 ma jakieś istotne wady ??

Ktos, mie kiedys powiedzial jedna rzecz ktorej sie trzymam przez ostatnich kilkanascie lat i sie zgadza z ta regula w 100%

 

Nie oszczedzaj na dwoch rzeczach w komputerze. Na plycie glownej i monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się z wszystkimi przywitać jako nowy użytkownikiem na forum. Mam pytanie związane z płytą P5Q Deluxe, ponieważ kupuje nowego kompa, to mam pytanie które z niżej wymienionych pamięci polecacie do dobrego OC (lub inne sprawdzone przez was). Zestaw będzie następujący:

1. Procesor: Intel Core 2 Duo E8500

2. Chłodzenie na proc: Thermalright Ultra 120A Extreme + wentyl Fander

3. Pasta termoprzewodząca: Zalman STG-1

4. Płyta Główna: P5Q Deluxe P45

5. RAM: OCZ 2x2GB 1066MHZ Reaper

6. Karta graficzna: Sapphire Radeon HD4870x2 2GB

7. Zasilacz: Corsair 620W HX

8. HDD: 2 x Samsung 640GB 16MB Cache F1

9. Napęd: Pioneer DVR-215 SATA

10. Obudowa: Antec Twelve Hundred (lub inna dobra w cenie do 500zł)

RAM jak chcesz możesz zamówić z GoodRam Pro 900 kręcą się bezproblemowo do 1200MHz przy 2,2V i 5-5-5-15

 

Pastę Zalman odradzam miałem ją z czasem wysycha lepiej weź Arctic Silver 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@EDIT

Ok, już wiem, że jest to wina tzw. "Podwójnego startu" chipsetów Intel'a. Jest to bardzo denerwujące. Da się to z niwelować ? Może któraś wersja BIOS'u usuwa tą niedogodność ?

To raczej za bardzo nie zależy od biosu. Też mam p5-qe i testowałem biosy od 1003 w zwyż, czyli jeszcze 1103, 1201 i 1306. Podwójny start to u mnie rzadkość - tylko po pierwszym zapisie ustawień biosu po clear cmos. Czyli właściwie, to nie wsytępuje.

 

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Ale sam mam za to większy problem - z freezami.

 

Wydawać by się mogło, że jest wszystko ok, ale jednak co kilkanaście startów mam freezy (a może i rzadziej, ale jednak - bądź co bądź wczoraj 2 raz (albo raczej - druga tura. Dlaczego? - o tym niżej). Wczoraj to już był mały hardcore. Na czym to polega, a no polega to na tym, że zaczyna się to wtedy, kiedy robię coś mocno obciążającego kompa (choć nie zawsze, nieraz takie akcje miałem też wtedy, kiedy przeglądałem net) np. gram. fps spada wtedy z xx do wartości jednocyfrowej w ok 10-15 s - należy zaznaczyć że nie odrazu. W końcowej fazie nic nie da się zrobić - "całkowite zamrożenie" i jednocześnie pojawia się ciągły sygnał z głosnika systemowego (jest to, o ile się nie mylę dla biosów AMI błąd odświeżania ramu). Mobo zazwyczaj nie reaguje wtedy na nic - ani na power ani na reset. Pomoże tylko wyłączenie zasilania i ponowny start. (przedostatnim razem po tym zabiegu było już wszystko ok)

Wczoraj było jeszcze ciekawiej. Takich freezów miałem 7-10 pod rząd. Zaczęło się "standardowo" - podczas grania, lecz o dziwo po kilku s. obraz się odmrażał (dźwięk błędu odświeżania oczywiście wtedy ustawał). Ale tak czy siak - wyszedłem z gry i dałem restart, następnym razem sys. miał już problemy z załadowaniem - zwis na ekranie ładowania, więc reset (o dziwo tym razem działał), potem ładował się w kilka minut, o wyłączeniu już nie było mowy. Następny reset - ten sam problem, ładowanie 2-3x wolniejsze niż zwykle i praca pod xp wręcz niemożliwa. Odpaliłem dla ciekawości SPI próbkę 16 milionów - i jako jeden z większych kwiatków, to napiszę to, że po 2 i 3 pętli wyświetliło ten sam czas lol np. loop 2 12s loop 3 12s :lol2: . Potem jeszcze sp2004 i orthosa... działy bez problemu no poza tym że w 2-3x wolniejszym tempie. Po którymś z kolei starcie mobo 2 razy pod rząd w ogóle się nie doszło do ekranu/testu post - tylko czarny ekran. Po odłączeniu zasilania, jakoś tak się złożyło, że nic nie zrobiłem (bez clear cmos) tylko po kilku s odpaliłem ją ponownie... i wszystko działa już normalnie. 2h 55m orthosa blend bez błędów, OCCT 2.0 ~ 15 min bez błędów, Memtest 86 3.2 (jedno kompletne "przejscie" - bez błędów)

 

Z czego mogą wynikać błędy odświeżania pamięci (sterowników i poprawek mam zainstalowny komplet) - kłopot z wygenerowaniem sygnału przez płytę czy brak reakcji pamięci na owy sygnał? Wynika to raczej z kiepskiego biosu czy być może jest to bardziej problem natury technicznej...? Na razie wszystko jest bez o/c z wieloma opcjami na auto (no opócz wyłączonego lanu, kanału ide, zintegrowanej dźwiękówki, włączonego ahci, ale to bez różnicy), zresztą dopóki wszystkiego nie ustabilizuję i nie przełożę wc, to nie zamierzam tego robić. Ram nie jest to jakiś crapowaty Eliksir, etc, tylko Wolton Chaintech Apogee 1066MHz... pracujące na razie, jako osiemsetki na 5-5-5-15 (moduły 2x2GB).

Nie wygląda też na to, aby coś się przegrzewało. Mobas (rev 1.01G z biosem 1306) leży na "świeżym powietrzu" - na drewnianym stołku przykrytym folią anystatyczną. Radiator Nb jest letni, sb też nie jest gorący, choć cieplejszy, ale kontroler pamięci jest w nb. Cep do 58 st C, pwm - wygląda na to, że jest solidnie chłodzone. Grafa do 55. Ram - letni. Dyski w koszu z wentylem - smart - wszystko ok.

 

Następna sprawa - być może dla większości długoletnich użytkowników Asusa, nie jest to dziwne, ale dla mnie jest inaczej, ostatnio 3-4 razy pod rząd przez kilka dni zaglądałem na stronę Asusa do działu download dla p5q-e i te 3-4 razy po rząd najnowszym biosem był 1003 (mimo iż wcześniej "wisiały" 110x, 120x i 130x) (wchodziłem na "wersję" us, global i pl - ale to samo) Dziś lukam i jest wszystko, jak kiedyś - biosy do 1306 włącznie. Czyżby te powyżej 1003 to były jakieś bety? OCB?

 

Ma ktoś jakieś pomysły?

Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam drobny problem ze swoja plyta Asusa P5Q deluxe - mianowicie kazdy restart komputera z zapamietannymi ustawieniami w biosie konczy sie tym ze komp nie postuje. Ustawiam w biosie konkretne opcje, sprzet sie odpala wchodze znowu do biosa (badz odpalam Viste obojetne) i daje zapisanie i restart ustawien (badz restartuje Viste) i komputer juz nie odpala - robi restarta zapala sie znowu wszystko co ma z 5 sekund czeka potem robi podwojny start i juz wisi do konca. Trzeba odpiac zasilanie by asus skasowal ustawienia biosa na domylne i mogl ruszyc znowu. Czy ktos z was spotkal sie z takim problemem ?

 

Oto specyfikacja:

CPU: Intel Core2 Quad Q9450 @ 3400 Vcore: 1.2750 Chłodzony: Noctua NH-U12F z oryginalnym wiatrakiem + Fander 120W.

MOBO: ASUS P5Q DELUXE.

GPU: HIS HD3870 512

Dzwiek: Creative SoundBlaster X-Fi.

PSU: Enermax Infinity 720W

RAM: OCZ Reaper 4x2GB PC8500 1066mhz.

HDD: 3x WD3201ABYS 320GB Raid Edition wszystkie chłodzone i wyciszone: Zalman ZM-2HC2.

 

Ustawienia biosa:

AI Overclock tuner: MANUAL

CPU Ratio Setting: 8

FSB Frequency: 425

PCI-E Frequency: 100

FSB Strap to North Bridge: 333

DRAM Frequency:1066

DRAM CLK Skew on Channel A1: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel A2: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel B1: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel B2: AUTO

DRAM Timing Control: Manual

 

1st Information: 5-5-5-18-A-60-A-A

 

CPU Voltage: 1.275

CPU GTL Voltage Reference (0/2): AUTO

CPU GTL Voltage Reference (1/3): AUTO

CPU PLL Voltage: 1.6

FSB Termination Voltage: 1.3

DRAM Voltage: 2.18

NB Voltage: 1.5

NB GTL Reference: AUTO

SBridge Voltage: AUTO

PCIE SATA Voltage: AUTO

 

Load Line Calibration: Enable

CPU Spread Spectrum: Disable

PCIE Spread Spectrum: Disable

CPU Clock Skew : AUTO

NB Clock Skew : AUTO

CPU Margin Enhancement: OPTIMIZED

 

Co zrobilem:

-Zmienilem biosa

-Przestawielm wszystko co sie dalo w biosie po koleji (ustawienie napiecia na NB na auto powoduje ze komputer jest w stanie 2 razy pod rzad wstac! wiec pewnie tu gdzies jest problem?)

-Rozlozylem kompa i zlozylem od podstaw

-Poodpinalem zbedne podzespoly

 

Wszystko bez efektu, jak ktos sie z czyms takim spotkal to bede wdzieczny za informacje - kazdorazowo musze wylaczac komputer kablem, ustawiac bios by kompa uzyc - komputer na podanych ustawieniach jest stabilny w Prime (wszystkie 3 testy po 24h). Z gory dziekuje za odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz czy danie wiekszego vtt nie pomoze,tylko nie przesadzaj z tym,ja tak mialem na p5q3

u mnie wstawal na 1.36

Dokladnie tego potrzebowalem, wielkie dzieki. Co prawda czytajac rozne rzeczy o VTT dalem sobie za punkt bezpieczenstwa nie przekraczac 1.3 ale ustawilem na 1.4 i poszlo zmniejszylem na 1.32 i rowniez wstal dwukrotnie wiec zostaje 1.32. WIELKIE DZIEKI.

Ciekawe ze na VTT 1.3 lub nizszym nie wstaje niezaleznie od tego czy jest podkrecony czy nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

No to zmien jeszcze NB,bo 1.5v to duzo za duzo,zacznij od 1.26v i lec co 0.02v,ale mysle,ze to styknie na 99% ;)

Mam co prawda e8600,ale do 4.5Ghz potrzebuje tylko 1.26v i to mysle i tak jest za duzo

pamietaj,ze chip jest w innym procesie i nie potrzebuje tyle v co wczesniejsze :)

Edytowane przez 71proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej za bardzo nie zależy od biosu. Też mam p5-qe i testowałem biosy od 1003 w zwyż, czyli jeszcze 1103, 1201 i 1306. Podwójny start to u mnie rzadkość - tylko po pierwszym zapisie ustawień biosu po clear cmos. Czyli właściwie, to nie wsytępuje.

A masz cały czas podpięty komputer do prądu ? U mnie podwójny start występuje, kiedy odłączę zasilanie od płyty głównej (czyli wyłączę listwe zasilającą), kiedy listwy nie wyłączam (płyta jest cały czas zasilana) komputer się włącza normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Zaraz zaraz - wiecej szczegolow prosimy?

Jak to uwaliles ? Za duzo voltow na NB poszlo ??

No,wiec nie wiem jak to sie stalo,na NB nie dawalem wiecej niz 1.46-1.48v(ten chip nawet nie lubi duza wiecej i lepiej nie przesadzac) i full nawiew wszedzie,dojechalem do 5.35Ghz puscilem spi1m,restartnalem celem dalszego krecenia i juz sie nie wlaczylo :D

Wszystko sprawdzilem na drugim kompie i jest elo a plyta zaliczyla zgon,zero sladow przepalenia,smrodu czy cos-po prostu odeszla cichutko z tego swiata nie zegnajac sie.

Do tego stracilem caly dzien,bo wzialem sobie wolne specjalnie,zeby podbic staty w hwbocie,coz to chyba wszystko w temacie ;)

Edytowane przez 71proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od kilku dni korzystam z płyty P5Q deluxe i jak dotąd wszystko jest dobrze. Niestety jedna rzecz w menedżerze urządzeń mnie niepokoi. Otóż jedna z pozycji nie ma zainstalowanego sterownika i nic nie idzie z tym zrobić. Płyta z dołączonymi sterownikami również nie rozwiązuje problemu. Co z tym zrobić? Podejrzewam, że może mieć to związek z podłączeniem przewodu audio od panelu przedniego obudowy, ale nie jestem pewien.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plyta zaliczyla zgon,zero sladow przepalenia,smrodu czy cos-po prostu odeszla cichutko z tego swiata nie zegnajac sie.

Odszedl krol, niech zyje nowy ;)

Gwarancja powinna pokryc a nowa rewizja kto wie - moze jeszcze lespsza ;)

 

Witam.

Od kilku dni korzystam z płyty P5Q deluxe i jak dotąd wszystko jest dobrze. Niestety jedna rzecz w menedżerze urządzeń mnie niepokoi. Otóż jedna z pozycji nie ma zainstalowanego sterownika i nic nie idzie z tym zrobić. Płyta z dołączonymi sterownikami również nie rozwiązuje problemu. Co z tym zrobić? Podejrzewam, że może mieć to związek z podłączeniem przewodu audio od panelu przedniego obudowy, ale nie jestem pewien.

XP z SP3 to to nie jest ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem kilka dni XP z SP3 i problem również był. Teraz jest XP z SP2 i nadal to występuje. W bios mam ustawione HD audio i na front Panel AC97 - niestety w obudowie antec gamer three hundred przewód HD audio do przedniego panelu jest za krótki :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem kilka dni XP z SP3 i problem również był. Teraz jest XP z SP2 i nadal to występuje. W bios mam ustawione HD audio i na front Panel AC97 - niestety w obudowie antec gamer three hundred przewód HD audio do przedniego panelu jest za krótki :(

to sie dzialo u mnie jak wsadzalem stary sys w nowa plyte,pomagalo wgranie pierwszego punktu przywracania i instalka sterow od zera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...