Skocz do zawartości
PITer

Samsung Spinpoint F2 Ecogreen

Rekomendowane odpowiedzi

Gość <account_deleted>

Zgadnijcie teraz kto trafił :P ? Takie wyniki już myślę, że są w porządku ?

Bardziej od "kto" interesujące jest w "co" trafił ;) Wyniki są oki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oke. Nie trzymam Was w niepewności :P ..:: WBC ::..

 

@tomazzi

...a co jeśli WBC jest ON?

Włączyłem i sami widzicie co się dzieje ;) Poczytałem teraz o tym i nie jest to chyba aż tak ryzykowne ? btw dzięki za pomoc chłopaki ... Edytowane przez luqasss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

StripSize 64kb (dla RAID_0 naturalnie) , WBC on (choć podobno nie do końca bezpieczne jest jej włączenie), sterowniki intel 9.1.1.1015 WHQL , StorageManager 8.9.0.1023 , BIOS F8 (większość sterów ściągnięte ze strony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panuje chyba nade mną jakieś fatum :/ mam problem z RAID1 w matrixie.

 

Otóż: zostawiłem sobie PC na noc. Rano wstaje, patrze na Intel Matrix Storage a tu ikona na czerwono. Pisze awaria woluminu w chmurce, w środku w RAID1 stan: niekompletny, natomiast przy portach pisze, że wystąpił błąd na porcie 0 (chodzi o jeden z dysków o S/N kończącym się na 20 , podpinałęm dyski w inne porty i dalej wskazuje na ten dysk)

 

System chodzi normalnie, RAID0 działa poprawnie, podczas uruchamiania systemu w konsoli pisze przy tym jednym dysku error occurred a przy RAID1 (degraded), w BIOSie mam włączonego SMARTa (może on coś tam woła ?)

 

Podłączałem dyski pod inny komputer: Everest SMART oraz HDTune nie wskazały na bad sektory, widzicie poza tym tu coś niepokojącego ?

post-167236-1251113600_thumb.pngpost-167236-1251113613_thumb.png

Ale po podłączeniu dysku powinienem widzieć partycje z RAID1 tak ? W dysku 20 (tym niby uszkodzonym) nie widzę w ogóle natomiast podłączając 2 dysk (21) widzę partycję ale nie mogę jej przeglądnąć wyskakuje błąd (coś tam o niewłaściwym dysku)

 

O co znowu chodzi ? A może ten WBC coś zwojował ? Tyle, ża zapis (to ściąganie w nocy) odbywało się na RAID0. Czy jedyne rozwiązanie to rebuild RAID1 ? o ile w ogóle to coś pomoże ?

Edytowane przez luqasss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Bez wyłączania peceta, to dziwne dość... chyba że OC/jakiś błąd sprzętowy

 

Jaki masz dokładnie system?, jakie aktualizacje (auto/ manual?)

Sprwdź logi systemowe - może będzie jakiś ślad co się stało.

To raczej nie WBC, ale nie da się tego powiedzieć na 100%

Czy komp na pewno się nie "uśpił" ? (jak masz ustawione oszczędzanie energii)

 

Co do skutków: trudno powiedzieć co się stało nie znając przyczyny. Proponowałbym skorzystać z domyślej opcji rebuildingu - pytanie tylko czy zadziała, bo coś mi się wydaje że może nie być tak pięknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XP Sp3 (aktualizacje auto i prawie wszystkie zainstalowane prócz explorera)

 

Jeśli chodzi o log: coś takiego miało miejsce o godzinie ok 1:00

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "LOG"
Ostrzeżenie	2009-08-24	10:55:58	USER32	Brak	1073	SYSTEM	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:57:42	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:57:16	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:56:51	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:56:26	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:55:35	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:55:10	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:54:44	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:54:19	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:53:54	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:53:28	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:53:03	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:52:38	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:52:12	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:51:47	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	01:51:22	iaStor	Brak	9	Brak	LUQ_PCOstrzeżenie	2009-08-24	00:21:47	Browser	Brak	8021	Brak	LUQ_PC

Błąd 2009-08-24 01:52:38 iaStor Brak 9 Brak LUQ_PC to:

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "LOG"
Typ zdarzenia:	BłądŹródło zdarzenia:	iaStorKategoria zdarzenia:	BrakIdentyfikator zdarzenia:	9Data:		2009-08-24Godzina:		01:55:10Użytkownik:		BrakKomputer:	LUQ_PCOpis:Urządzenie \Device\Ide\iaStor0 nie odpowiedziało w ramach ustalonego limitu czasu.Aby znaleźć więcej informacji, zobacz http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp w Centrum pomocy i obsługi technicznej.Dane:0000: 0f 00 05 00 01 00 6a 00   ......j.0008: 00 00 00 00 09 00 04 c0   .......À0010: 01 00 00 00 00 00 00 00   ........0018: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........0020: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........0028: 00 00 00 00 00			.....

A dzisiaj pół dnia sypie takim czymś:

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "LOG"
Błąd	2009-08-24	15:53:07	disk	Brak	11	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	15:53:07	disk	Brak	11	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	15:53:07	disk	Brak	11	Brak	LUQ_PCBłąd	2009-08-24	15:53:07	disk	Brak	11	Brak	LUQ_PC
Typ zdarzenia:	BłądŹródło zdarzenia:	DiskKategoria zdarzenia:	BrakIdentyfikator zdarzenia:	11Data:		2009-08-24Godzina:		15:53:07Użytkownik:		BrakKomputer:	LUQ_PCOpis:Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Harddisk2\D.Aby znaleźć więcej informacji, zobacz http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp w Centrum pomocy i obsługi technicznej.Dane:0000: 04 01 68 00 01 00 b6 00   ..h...¶.0008: 00 00 00 00 0b 00 04 c0   .......À0010: 03 01 00 00 00 00 00 00   ........0018: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........0020: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........0028: 35 09 01 00 00 00 00 00   5.......0030: ff ff ff ff 07 00 00 00   ÿÿÿÿ....0038: 40 00 00 05 00 03 00 00   @.......0040: 17 20 0a 12 8c 03 20 40   . ... @0048: 00 00 01 00 0a 00 00 00   ........0050: 00 00 00 00 00 f3 7c 88   .....ó|0058: 00 00 00 00 b8 62 78 88   ....¸bx0060: 00 00 00 00 50 31 d5 09   ....P1Õ.0068: 2a 00 09 d5 31 50 00 00   *..Õ1P..0070: 80 00 00 00 00 00 00 00   .......0078: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........0080: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........0088: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........
Nie uśpił się, wszysto mam na "nigdy" , jedyne co zrobił to włączył wygaszacz i po nim okienko logowania.

 

Rebuid masz na myśli opcje modyfikuj wolumin ? Tak w ogóle nie wiem czy takie rzeczy piszę w odpowiednim wątku ? Moja I przygoda z raidem zaczęła się dość nie ciekawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

No, to jednak coś mamy -> wygląda na problem sprzętowy, aczkolwiek podkreślam słowo "wygląda"

1. wymień kabel SATA w dysku który został odrzucony - wiem, że SMART nie pokazał UDMA CRC Error -> tyle że Samsung z nieznanych mi powodów potrafi czasem żyć w samozadowoleniu, podczas gdy system wali bsodami ;)

2. sprawdź równierz kable zasilania / użyj innej wtyczki

3. sprawdź czy wykresy/wyniki dysku w HD_Tune/HD_Tachu wyglądają jak poprzednio.

4. najlepiej sprawdź dysk w MHDD, należałoby też profilaktycznie sprawdzić RAM i Proca (choć to są mniej prawdopodobne źródła problemu)

 

Rebuild? Odpalasz MM/zaawansowane -> drzewko z napędami -> ppm na "nieobecnej" partycji R1 -> następnie:

a) Verify and repair volume - co powinno rozwiązać problem. -> ew. reboot.

b) Jeśli MM twierdzi że nie może -> Delete Volume -> Create Volume /Raid1 -> ppm na nowo stworzonej partycji Intela -> Rebuild to this Volume.

...ofc nie znam na pamięć Menu menadżera - niektóre opcje mogą się nazywać trochę inaczej - ale powinieneś się domyśleć.

 

PS Wątek faktycznie nie najlepszy -> trzeba było nowy temat założyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie RAID0 rozłączał się przez ... taśmy :] nie tylko przy restarcie/uruchomieniu kompa ale problemy były też w czasie pracy. Nie kupowałem nic specjalnego, miałem natomiast problemy z taśmami z płyt głównych : ASUS, MSI, ABIT oraz DFI. Wszystkie czerwone, natomiast z DFI pomarańczowe świecące w UV. Jedyne i chyba najlepsze w moim przypadku okazały się żółte kątowe od Gigabyte a ostatnio testuję Revoltec i jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

U mnie RAID0 rozłączał się przez ... taśmy :]

Mam takie same doświadczenia - wygląda na to że mnóstwo kabli SATA to szajs, który psuje opinię całkiem dobremu standardowi... - już ATA chyba lepiej wypada(ło) pod tym względem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Jedyne i chyba najlepsze w moim przypadku okazały się żółte kątowe od Gigabyte a ostatnio testuję Revoltec i jest OK.

No to i ja dodam - ostatnio przez nie posypal mi sie R0 2x. ;)

 

Ze swojego doswiadczenia dodam tylko tyle , ze u mnie najlepiej dzialaja zwykle saty po 1-1.5zl na Allegro. Te czerwone na wcisk , a wszelkie wynalazki "sprezynkowe" potrafily mi wypadac.

 

 

 

Wyzej pisaliscie o WBC - u mnie mam wylaczone. Zdazalo mi sie , ze dyski/system mialy z nim problemy i w podgladzie dostawalem raporty o bodajze "opoznionym zapisie" przy WB on.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nojesli chodzi o zlacza to mam gigabyta, sprawdzalem i sa sprawne. Jesli chodzi o opcje przywrocenia to nic takiego znalesc nie moge dlatego pytalem. Dlatego dzisiaj robile obraz Ghost11 i pozniej jazda od nowa z raidem.

 

ps. przyszedl mi jeszcze taki pomysl do glowy: bo dzien wczesniej wlaczylem SMARTa w biosie i oszczednosc energii proca (gigabyte daje taki programik) . Moze ktores znich bylo powodem tego problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

nojesli chodzi o zlacza to mam gigabyta, sprawdzalem i sa sprawne. Jesli chodzi o opcje przywrocenia to nic takiego znalesc nie moge dlatego pytalem. Dlatego dzisiaj robile obraz Ghost11 i pozniej jazda od nowa z raidem.

 

ps. przyszedl mi jeszcze taki pomysl do glowy: bo dzien wczesniej wlaczylem SMARTa w biosie i oszczednosc energii proca (gigabyte daje taki programik) . Moze ktores znich bylo powodem tego problemu?

Nie wiem czego nie możesz znaleźć... Natomiast życzę Ci, żeby postawienie Raida od nowa coś dało <na dłużej>

Dodatkowe bajery dodawane przez producentów mobo często są wadliwe/niezgodne ze specyfikacjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Mam dwa dyski 320gb ( raid 0 ) i zastanawiam się nad kupnem trzeciego bo miejsca mi brakuje. Planuje kupić jakiegoś 1TB i myślałem o Samsung 1TB 32MB Cache S-ATA 2. Tylko są dwie wersje jedna 5400rpm druga 7200rpm. Czy więcej rpm = lepsza wydajność dysku w tym przypadku ?

 

Czy jest jakaś możliwość aby dołączyć ten dysk 1TB do dwóch 320GB które są w raidzie 0 ? Albo da się stworzyć nową matrycę z tych 3 dysków nie usuwając danych które już są na tych dyskach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o samsunga to te 1tb co teraz sa 7200rpm to F1 stare i maja 3 talerze wiec nie warto. Jak brakuje ci miejsca to pewnie przyda ci sie dysk na magazyn wiec starcza te 5400rpm to bardzo dobre dyski i 1tb ma 2 talerze po 500gb.

 

Po co chcesz robić raid na tych 3 dyskach. Zostaw na tych 2 i 1tb dodaj bez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

jezeli chodzi o samsunga to te 1tb co teraz sa 7200rpm to F1 stare i maja 3 talerze wiec nie warto. Jak brakuje ci miejsca to pewnie przyda ci sie dysk na magazyn wiec starcza te 5400rpm to bardzo dobre dyski i 1tb ma 2 talerze po 500gb.

 

Po co chcesz robić raid na tych 3 dyskach. Zostaw na tych 2 i 1tb dodaj bez.

Sory , sory , nie tak szybko.

 

Owszem , jesli porownasz predkosci odczytu F2 5400 i F1 7200 to wyjda Ci praktycznie takie same , to jest miedzy 80 , a 90 MB. Jednak predkosc liniowa to nie wszystko. F1 nie ma czujnika wibracji , w F1 nie bedziesz miec problemow z czasem dostepu jesli myslisz o dysku systemowym bo w F1 nie ma rozrzutu miedzy 13-35ms w zaleznosci od tego na czym lezy dysk. Owszem , maja 3 talerze (333) ale co z tego? Dysk jest chlodny. U mnie osiaga w czasie pracy 31 stopni , gdy AAKS 640 juz 40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się powoli do zakupu dysku 1T bo obecny 640 hd640jj (spin point f1) zaczyna coś szwankować i pójdzie na gware. Dlatego chciałem się spytać czy Samsung HD103SI spin point f2 eco green bedzię dobrym zakupem. dysku potrzebuję jako magazynu dla danych i możliwe , że także na system. Powinien być cichy szybki i niezawodny. Proszę o sugestie i dobre rady. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja na dniach zamówiłem F2 1.5TB i ... zaczął sypać badami, aż miło - realocated szybko przeskoczyło 10 i w momencie ich tworzenia był terkot jak małego traktorka... Ciekawe, czy to "wada wrodzona", czy "delikatnie" się nim posługiwano w którymś momencie transportowania...

350zł człowiek wydaje i musi teraz czekać 3tygodnie na wymianę. Paranoja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja na dniach zamówiłem F2 1.5TB i ... zaczął sypać badami, aż miło - realocated szybko przeskoczyło 10 i w momencie ich tworzenia był terkot jak małego traktorka... Ciekawe, czy to "wada wrodzona", czy "delikatnie" się nim posługiwano w którymś momencie transportowania...

350zł człowiek wydaje i musi teraz czekać 3tygodnie na wymianę. Paranoja...

NIestety takie rzeczy sie wszedzie zdazaja... dobrze ze nie kupiles seagate 7200.12 tam to calymi seriami dyski nie dzialaja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te informacje to od producenta, czy z kieszeni?

Z forow , z opisnii na www sklepow , wreszcie z opinii sprzedwcow w sklepach.

 

Chyba daje do myslenia np. to :

http://www.proline.pl/sklep.php?p=SEAGATE+ST3500418AS

 

Dyski te byly juz i po 155 zl - wiekszosc osob w ogole nie chce tego tykac , dlatego co chwile w jakims sklepie jest na nie promocja. Natomiast po kupnie czyta sie wpisy jak :

 

mi padl po 4 miesiacach, stracilem wszystkie dane.... teraz kosztowne odzyskiwanie.....

Nie polecam! Dysk (500GB 7200.12) padł po 3 tygodniach niezbyt intensywnego używania. Pech chciał, że był to główny dysk dla nowo-stawianego systemu i trzeba będzie reinstalować kupę oprogramowania.. Na szczęście był backup danych. Pozostaje pytanie z jakiej firmy dyski kupować?

Jestem średnio zadowolony, pierwszy padł po 4 dniach i straciłem trochę danych :/ 2rugi szwankuje ze złączem sata (kabel musi być naciągnięty trochę pod HDD i nie jest to wina kabla) jak się kabelek poluzuje to spada wydajność albo zawiecha i nie wykrywa go. Na serwisie stwierdzili że jest ok choć kilka razy go nie wykryło.

Na cztery dyski kupione półtora miesiąca temu dwa już pojechały na serwis (bady). Piąty ma dopiero dwa tygodnie. Trudno mi diagnozować bo dyski są w maczierzy - dopiero jak jest ewidentnt pad to kontroler zgłasza problem. Dlatego nie wiem w jakim stanie są pozostałe dwa z pierwszego zakupu - ale strach się bać

W przeciągu roku na trzy zakupione z tej serii, dwa padły :(

Z dwóch zakupionych jeden padł po 2 miesiącach !

Moje 4 dyski też są wykrywane jako 410AS no i po przepracowaniu ok. 1500h zaczęły padać (bad sektory). Obecnie reanimuję dane z macierzy i drugi dysk odjedzie na serwis. Po padzie pierwszego musiałem kupić piąty taki sam dysk, żeby uruchomić macierz. Ten piąty wykrywa się jako 418AS czyli pewnie jest nowszy, choć firmware ten sam CC34.

po tygodniu pracy dysk do reklamacji.... ocena wiadomo jaka

ten dysk to kpina kupiłem i po 3 miesiacach padł dostałem od segate drugi który po podłączeniu okazało się że ma bad sektory a po miesiącu też padł. teraz czekam za trzecim dyskiem. LUDZIE NIEKUPUJCIE TEGO ZŁOMU !!!!!

Nie polecam! Przez tyle lat używałem dysków Seagate i polecałem znajomym. Sam mam nawet 2 dyski 500GB z nieszczęsnej serii 7200.11 (na szczęście nie należą do wadliwej partii - sprawdzałem na stronie producenta), ale po ostatnim zakupie dysku Seagate 500GB 7200.12 strasznie się zawiodłem. Dysk działał przez tydzień normalnie, potem parę razy BIOS go nie widział, następnie zwolnił, a potem już nie wstał.

Dysk rzeczywiście śmigał jak miło ... przez pół roku - teraz masa błędnych sektorów. Natomiast Seagate 1TB (mam 2) nie stwarzają żadnych kłopotów.

Ten dysk gdy" działa" sprawuje sie świetnie jest szybki i wmiarę cichy.Ale jednak nie jest idealny, po pół roku uzytkowania tego dysku on po prostu padł.Jeszcze rano zagrywaem sie w najlepsze a pod wieczor komp przestal go wykrywac.Podczas uruchaamiania wyskakuje- Disc Boot Failure.Insert system disc and press enter.

Zakupiłem ten dysk twardy 6.03.2009. Dzisiaj mija równo miesiąc, a dysk twardy odmawia posłuszeństwa... Rozruch jest - 10 minut pochodzi, zwiecha i magiczne okienko z komunikatem "Błąd zapisu z powodu awarii sprzętu lub siecią". Jak ktoś lubi ryzyko to zapraszam do kupna, jednak jeśli komuś zależy na niezawodności i pewności - neich nie kupuje tego dysku. Co muszę jednak przyznać to to, że ten dysk jest szybki i cichy. Szkoda tylko, że nie pochodził zbyt długo.

 

Generalnie daje to do myslenia , a z forow postow mi sie cytowac nie chce. Na Labie widzialem 1 temat o 2 WDkach , ktore sa ponoc z wadliwej serii - u mnie zas smigaja wiec mozliwe , ze magazynowanie lezy skoro typom padlu , ale w przypadku Sigejta masz to w roznych sklepach , na roznych portalach i w wiekszych ilosciach. Najbardziej rozwala mnie ten wpis o Raidzie na 4 dyskach...ktore po kolei sobie padaly. NIe przecze , ze inne dyski nie padaja - w przypadku Sigejta jest to wiecej niz pewniak , a gdybys wczytal sie w temat o Raidzie tak zauwazylbys link do forum Sigejta , z ktorego to wywialo temat o tym , ze SD1A do Barek 11 powoduje wypadanie z raidow - REWELACYJNA FIRMA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Rybka" ma tylko jedno wyjście w tej chwili, a mianowicie wypuścić idealną serię 13 ( :lol2: ), bo po dwóch średnio udanych seriach ( z zwłaszcza słabej 12 ) stracą chyba z 90% dotychczasowych klientów.

 

BTW, w tej chwili to chyba tylko raid 1 z min.4 dysków da jako taką gwarancję bezpieczeństwa danych. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...