Skocz do zawartości
Rikki

Ati Radeon HD5850/5870

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety nie miałem jeszcze SOC, nigdzie nie mogę och dorwać, z kart do OC jedynie MSI Lighting. Niekiedy klienci proszą o sprawdzenie możliwości OC, inni chcą nietkniętą kartę. Testowałem 2 sztuki, jedna pracowała stabilnie na 940/1310, druga 920/1340.

Nie miałem okazji eksperymentować, ale podejrzewam, że blokada zmiany napięcie to nie tylko BIOS, lecz hardware. Jeden z klientów twierdzi, że będzie wgrywał do 5870 UD bios od ASUSA i da mi znać co i jak. Niestety w razie uszkodzenia, jeśli do serwisu trafia karta z nieoryginalnym biosem może być różnie :)

 

5870UD nie mają regulacji napięcia (ze względu na użyte komponenty, oszczędność firmy), nie mają póki co trybu idle (i jak będą miały 157/300 jak w referencie, to na pewno nie z obniżonym napięciem z 1.15V na 0.95V, dostałem jakiś beta bios od przedstawiciela Gigabyte'a). Test - temperatury wcale super nie wyglądają, powietrze zostaje w obudowie. O hałasie w porównaniu do referenta nic nie ma, podejrzewam że szału nie ma... Miałem brać tą kartę zamiast swojej, ale się wolę wstrzymać i kupię Accelero 5870.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki to ma byc szal jak karta np. w takim Agito tansza od referentow? :)

 

Powiedzcie jeszce , że referent 5850 od Gigabyte też nie ma regulacji napięcia to się zagotuję, mogę jeszcze cofnąć zamówienie i zamówić w takim razie droższego o stówę Asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz je w tej chwili dostępne, bo przez allegro pisałeś że się skończyły?

 

Faktycznie jest cicha i chłodna?

 

Przez Allegro się skończyły, ponieważ kolejna dostawa była droższa i doliczając marżę Allegro cena byłaby średnio atrakcyjna.

Karta w porównaniu z referentami jest odczuwalnie cichsza i chłodniejsza od 5 do 10 stopni.

 

5870UD nie mają regulacji napięcia (ze względu na użyte komponenty, oszczędność firmy), nie mają póki co trybu idle (i jak będą miały 157/300 jak w referencie, to na pewno nie z obniżonym napięciem z 1.15V na 0.95V, dostałem jakiś beta bios od przedstawiciela Gigabyte'a). Test - temperatury wcale super nie wyglądają, powietrze zostaje w obudowie. O hałasie w porównaniu do referenta nic nie ma, podejrzewam że szału nie ma... Miałem brać tą kartę zamiast swojej, ale się wolę wstrzymać i kupię Accelero 5870.

 

Według moich testów w dobrze wentylowanych obudowach temperatura niższa pod obciążeniem furmarkiem nawet do 10 stopni, przy czym hałas odczuwalnie mniej dokuczliwy. Co do trybu idle to nie jestem pewien, ale wydaje mi się, ze jest, przy najbliższej okazji sprawdzę.

Pomimo braku zmiany napięcia, karty nie kręcą się wcale gorzej od najnowszej serii Asusa z voltage tweak (średni wynik z 3 egzemplarzy to 940/1300). Najlepsza seria Asusa jak do tej pory to była ta jedna z pierwszych, kiedy dołączali grę DIRT2, większość egzemplarzy osiągała okolice 1 GHZ przy napięciu 1,4, podobnie jak MSI Lighting, ale ta kosztuje obecnie 1600 zł.

Edytowane przez Yacko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Mam nadzieje ,ze pisze w dobrym temacie..

Od niedawna mam sapphire 5850 i pierwsze problemy z nia zwiazane, karta jest niekrecona. Chodzi o wyswietlanie cieni w grach, ktore sa "odswiezane, na noszone" w widoczny sposób podczas gry. Zblizajac sie do poszczególnych obiektow w grze cienie sa jakby dopiero rysowane kawalek po kawalku wzdluz ukosnej lini, gdy sie oddalam to kawalek po kawalku znikaja. Sprawdzalem wszystkie sterowniki od ati i na kazdych wyglada to identycznie. Problem widoczny jest w kazdej grze dla przykladu zamieszczam screeny z BC2

 

(zblizajac sie do budynku cien zaczyna byc "rysowany" z prawej strony)

http://img171.imageshack.us/img171/1898/85441880.jpg

http://img405.imageshack.us/img405/6123/24091695.jpg

http://img441.imageshack.us/img441/1038/25830631.jpg

 

Komp złozony byl 2miechy temu:

proc - i5

plyta głowna - msi p55 gd65

ram - 2x2gb ocz3g1600lv4gk , 1,65v

grafika - sapphire 5850

dysk - samsung hd160jj (dysk ze starego kompa)

zasilka - bequiet l7 530W

 

Wydaje mi sie,ze to wina karty jednak pewnosci nie mam

przeszukalem juz rozne tematy szukajac rozwiazania, jednak nic nie znalazlem.. cenie sobie rady społecznosci purepc dlatego prosze o pomoc

bede wdzieczny za wszelkie wskazowki

Edytowane przez Vortan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam tego asusa z dirtem2.. narazie pokrecilem ja na 880/1270 przy napieciu 1.27 i karta w furmarku dochodzi do 90 stopni. jest stabilnie bez zaweich. Moglby ktos mi przypomniec jakie temperatury sa krytyczne?? Ile moge uciagnac najwiecej z tej karty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam tego asusa z dirtem2.. narazie pokrecilem ja na 880/1270 przy napieciu 1.27 i karta w furmarku dochodzi do 90 stopni. jest stabilnie bez zaweich. Moglby ktos mi przypomniec jakie temperatury sa krytyczne?? Ile moge uciagnac najwiecej z tej karty?

 

880 to cienko jak sik pająka. Najpierw kręć rdzeń a jak znajdziesz stabilną liczbę to dopiero zacznij kręcić pamięci. Powyżej 1200 pamięci nie dość że nic nie dają to jeszcze ograniczają OC rdzenia. OC powinno wyglądać tak: dajesz 1.3v ustawiasz rdzeń na 1000 a pamięci na 1200. Jeśli karta nie przejdzie testów tzn. że jakaś padaka ci się trafiła.

 

P.S. Wiatrak na karcie dajesz na 100% i kartę testujesz Furmarkiem. Dlatego że żadna gra nie zmusi karty do takiego wysiłku tak więc i odpowiedniego nawiewu potrzeba jej dużego. Podczas normalnego użytkowania wiatrak dajemy na niższe obroty jak komu pasuje.

Edytowane przez Keniger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Wydaje mi sie,ze to wina karty jednak pewnosci nie mam

przeszukalem juz rozne tematy szukajac rozwiazania, jednak nic nie znalazlem.. cenie sobie rady społecznosci purepc dlatego prosze o pomoc

bede wdzieczny za wszelkie wskazowki

 

Cienie cienie cienie. Te cienie chodzą za Ati od lat... jak cień :wink:

 

A cudownych 10.3b próbowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

880 to cienko jak sik pająka. Najpierw kręć rdzeń a jak znajdziesz stabilną liczbę to dopiero zacznij kręcić pamięci. Powyżej 1200 pamięci nie dość że nic nie dają to jeszcze ograniczają OC rdzenia. OC powinno wyglądać tak: dajesz 1.3v ustawiasz rdzeń na 1000 a pamięci na 1200. Jeśli karta nie przejdzie testów tzn. że jakaś padaka ci się trafiła

 

Niestety, ale rzadko która karta osiąga 1 GHz, więc to nie tak, ze od razu padaka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja godzine latala w Furmarku na 1050Mhz, ale za to pamieci nawet na 1200 czasami maja drgawki. Nie zmienialem jeszcze biosu, wiec karta chodzi caly czas na max jakie mozna ustawic w CCC i jest bezproblemowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wlasnie powracam do 5870,najpierw zakupilem na poczatku jak sie jeszcze pojawila w vobisie pozniej bylem zmuszony ja sprzedac , i tak do teraz siedzialem na gtx275 , ale zamowilem w sklepie morele.net ,powercolora 5870 referenta , po atrakcyjnej cenie z odbiorem osobistym zalapalem sie jeszcze na cene 1276zl,Fermi dla mnie nic nie pokazal goracej suszary za bardzo chciec nie chce wiec ponowny wybor byl latwy

 

wróciłes do 5870 bo jest aż taka róznica wydjnosci m-dzy nią a GTX275 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cienie cienie cienie. Te cienie chodzą za Ati od lat... jak cień :wink:

 

A cudownych 10.3b próbowałeś?

 

Tak, nic sie nie zmienia.

Zaczyna mi brakowac pomyslow co moge jeszcze zrobic.. zastanawiam sie czy uda sie to reklamowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wróciłes do 5870 bo jest aż taka róznica wydjnosci m-dzy nią a GTX275 ?

 

gram w rozdziałce full hd a tam czasem brakowalo fps , w radku tego nie miałem prawie w ogóle , przez moment czekałem co pokaże fermi i nie pokazał nic co by mnie skłonilo by to kupić przynajmniej nie w tej cenie a za radka dużo stosunkowo nie dałem wiec wybór był prosty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem u siebie i mam identycznie z tym cieniem , stery 10.3b

 

A w innych tytułach zauwazyłeś podobny problem ? Sprawdzam teraz AC 2 i wyglada to tak samo, jest linia od której zaczyna sie ponowne rysowanie cienia gdy postać sie przemieszcza. Jedyna róznica jest to, ze cienie widoczne sa juz wczesniej ale okropnie rozpikselowane, a linia od ktorej zaczyna sie ich ponowne rysowanie widoczna jest dopiero przy poruszaniu sie postaci.

W efekcie wyglada to tak jakby razem z postacia poruszal sie filtr ( widoczny podczas pruszania sie ), ktory od poczatku rysuje cienie otoczenia.

 

Przyklad

Drzewo rzuca cien na kamienice.

Cien rysowany jest od dolu. Warto zwrócic uwage na pierwszy i drugi screen gdzie najpierw caly cien jest rozpikselowany, a po zrobieniu postacia jednego kroku do przodu pojawiaja sie wyrazne liscie, podczas gdy gorna czesc cienia nadal w pixelach.

 

http://img69.imageshack.us/img69/4635/assassinscreediigame1.jpg

http://img693.imageshack.us/img693/3619/assassinscreediigame2.jpg

http://img98.imageshack.us/img98/7049/assassinscreediigame3.jpg

http://img88.imageshack.us/img88/253/assassinscreediigame4.jpg

 

Jeszcze zrozumialbym gdyby wygladalo to jak mniej lub bardziej widoczne odswiezenie obrazu, ale rysowania cienia kawalek po kawalku ( gdzie widze cien ktory w polowie jest rozpikselowany) nie moge zniesc.

ps. w AC 1 mam identycznie.

 

Gral ktos w AC,AC2/inne gry i ma lub mial podobne "efekty" ? Bo nie wiem co teraz o tym myslec... taki urok tej karty ? Tak ma to wygladac, czy moze powinienem to zareklamowac ? Karta do tanich nie nalezy i troche trudno "machac na to reka" jesli jest z nia cos nie tak to chcialbym to wiedziec. Zatem poradzcie :)

Edytowane przez Vortan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ta gra tak "rysuje" te tekstury? Ktoś kto ma tą gierkę i nvidię mógłby sprawdzić jak to wygląda?

 

Wygląda tak samo na 9600gt i 260gtx. Taka już jest ta gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile maksymalnie na gpu leci taki referent 5850 bez podnoszenia napięcia? Większość twierdzi, że nie więcej jak 850. Testuje obecnie jednego z tanszych referentów Gigabyte i na razie leci leci kombustor 30min. bez problemów na 925/1200. Dla spokoju (ale nie uszu) ustawiłem suszarkę na 66% - próbuje wybadać max karty, wykluczając ryzyko przegrzania. Pytam, bo nie chce katować karty niepotrzebnymi voltami, a prędzęj czy pózniej znajde takty gpu przy których się wysypie. 

 

Dołączona grafika

Ok, długo nie trzeba było szukać, przy 950 na gpu  po kilkunasty sek. niebieski ekran z pionowymi pasami. Granica def. vgpu jest gdzieś pewnie pomiędzy 925 a 950. Spróbuję 1000 na gpu przy 1,1v ew. 1,15. Jeśli rdzeń wymięknie, to jutro pokombinuje dalej.  Edytowane przez Winnfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile maksymalnie na gpu leci taki referent 5850 bez podnoszenia napięcia? Większość twierdzi, że nie więcej jak 850. Testuje obecnie jednego z tanszych referentów Gigabyte i na razie leci leci kombustor 30min. bez problemów na 925/1200. Dla spokoju (ale nie uszu) ustawiłem suszarkę na 66% - próbuje wybadać max karty, wykluczając ryzyko przegrzania. Pytam, bo nie chce katować karty niepotrzebnymi voltami, a prędzęj czy pózniej znajde takty gpu przy których się wysypie. 

 

Dołączona grafika

Ok, długo nie trzeba było szukać, przy 950 na gpu  po kilkunasty sek. niebieski ekran z pionowymi pasami. Granica def. vgpu jest gdzieś pewnie pomiędzy 925 a 950. Spróbuję 1000 na gpu przy 1,1v ew. 1,15. Jeśli rdzeń wymięknie, to jutro pokombinuje dalej. 

 

Prawie uwierzylem 1.04

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dawno nie miałem ati, więc nie wiem jak sprawdzić realne zegary, screen prawdziwy, wiec podejrzane wydaje mi się niskie vgpu przy 1000mhz. Żeby pograć crysisa w pełnych detalach potrzeba było 1,162V. Działał godz. i 15min, poszedłem potem spać. Sprawdzę jeszcze gameplay gta4, jeśli się nie wysypie, to takty może faktycznie się nie resetują. Chwilowo mam platformę e8600@4,4, ale nawet tam stopniowo zwiększając zegary 3d mark06 kazdorazowo zwiększał wynik, więc sam niewiem. Trochę mało skoczył wynik, bo raptem 1,4k  na 1000/1250 względem def. zegarów.  

 

Dołączona grafika

GPU-Z Validation

 

 

Do 1025 potrzeba jednak 1,2v, przy 1,187 kombustor zatrzymał się po 23min. Wyżej sobie odpuszczę, zobaczymy jak to 1000 będzie się zachowywać po np 4 godz. warheada, poszukam sensowniejszych ustawien wentyla, bo uszy puchną.

Edytowane przez Winnfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna Radeona 5850 generalnie ze względu HDMI 1.3 oraz dźwięku DTS MA i HD (70% kino domowe reszta gry)

Czy mogę prosić posiadaczy tej karty, którzy wykorzystują ww kodeki o wypowiedzenie się jak to wygląda w praktyce? Tzn czy nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem, jakim programem odpalacie filmy czy kartę trzeba jakoś połączyć z kartą dźwiękową? Jak dźwięk wygląda w grach czy przez HDMI jest możliwość uzyskania 5.1?

Ta karta nadaję sie pod kino domowe czy lepiej kupić jakiegoś xonara z HDMI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Do kina tak, ale do gier to raczej się nie nadaje, bo nie ma żadnej akceleracji OpenAL czy DirectSound (EAX). Większość gier z tego korzysta, i nawet 5.1 nie uzyskasz. Do gier to tylko X-Fi, a do filmów jak najbardziej kodek z Radeona.

Można od razu dodać że przeciwieństwie do NV, Radeon dźwięk wypuszcza tylko po HDMI. Na NV jest też na DVI, do tego na obu jednocześnie (oczywiście trzeba softem przełączać na które wyjście chcemy, np. jeden player może na HDMI, inny na DVI). Na NV za to nie ma PAP więc można zapomnieć o dźwięku HD w filmach BD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała prośba do posiadaczy 5850. Jaką temperaturkę ma sekcjha zasilania na tym gpu?? Najlepeij wersja stock cooling i jakiś bloczek fullcover. 

 

Chce kupić a grafę mam już fullcovera ale niestety tylko na gpu+mem bez sekcji. 

 

Ewentualnie co można na sekcje wrzucić?? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...