Skocz do zawartości
Pietrek39

TAGAN-czy TOPOWER

Rekomendowane odpowiedzi

Ot magia forów - mnie również nie podobał się sposób wypowiedzi /zachwalania/ naszych zasilaczy przez niektórych userów na forach i zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że są one doskonałą... antyreklamą. Na nieszczęscie w kilku przypadkach PW nasiliła tylko, "przychylne" nam działania :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala porownawcza stopnia halasu nie powinna zalezec od ceny zasilacza - przynajmniej tak mi sie wydaje ;)

I nie zalezy. Ale cóż zrobic jesli chyba nie istnieje zasilacz za 50-60 zł który byłby cichy (i stabilny). Dlaczego tak jest. Odpowiedź prosta ceny podzespołów.

Dlaczego porządne zasilacze są np. ciężkie? Bo mają duże radiatory na końcówkach. Duzy radiator=duża powierzchnia oddawania ciepła a to z kolei = temu ze nie trzeba szybkoobrotowych (czyli głośnych) wentylatorów, moga się one krecić dostojnie i powoli. Ot cała magia solidnych zasilaczy. Oczywiście dochodza do tego porządne podzespoły elektroniczne.

Mam pytanie kto pamięta serię płyt uznanego producenta płyt głównych czyli Abita w których na wyścigi puchły kondensatory od stabilizatorów mocy? To była płyta BE6-II o ile mnie pamięć nie myli czyli najwyższa półka (odpowiednik P3B-F a Asus) i Abit dostał po d... chcieli zaoszczędzić parę centów i kupili tanie kondensatory. Szybko w miare naprawili bład i to tak że trąbili we wszystkich mediach że zmienili dostawce kondensatorów.

Ile kosztuje porządny kawałek metalu mozna prześledzić np. po cenach zasilaczy z pasywnym chłodzeniem. One sa jednym wielkim radiatorem a cena... cóż chyba bym nie dał tyle. Gdyby się te radiatory dało robić ze stali byłyby te zasilacze o 30-40% tańsze (choć oczywiście i za znak handlowy się płaci).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta wersja oficjalna była wersją prawdziwą do czego z bólem Abit się przyznał (i od razu podał ze zmieniają dostawcę). Oczywiście jest to jednocześnie błąd konstrukcyjny ponieważ puchnięcie powodowane było przez temperaturę okolic podstawki procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest z głośnością tych "panów" z tematu ? Czy ktoś z Was miał możliwość bezpośredniej konfrontacji ?

Zależy mi na tym bardziej cichym :)

Ja mam porownanie zasilek tagana i topowera, innych co prawda mocy - odpowiednio 480 i 500W, ale mysle, ze oddaje to istote rzeczy. Otoz jesli chodzi o prace wentylatorow, to nie podejmuje sie stwierdzic, ktory jest cichszy, bo jeden i drugi jest niewiarygodnie cichy... niestety w moim zestawie tagan 480 "cykal". Dlatego wymienilem go na topowera 500 - zakupy robilem w Angeli, wiec nie bylo zadnych problemow z wymiana. Topower chodzi juz u mnie okolo miesiaca, i jestem baaaaardzo zadowolony. Co ciekawe zupelnie sie nie grzeje (choc czytalem na forum zupelnie inne opisyu), wprawdzie mam zdjety bok obudowy, ale poprzednia zasilka (Antec TP380-SE) grzala sie w tych samych warunkach przy obciazeniu tak, ze mozna bylo na niej jajka smazyc. Topower robi sie tylko lekko cieply.

Jaki masz sprzęt i jakie napięcia w czasie pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodze sie ze nie ma cichego zasilacza za 50 zl :)

W starszych kompach spotyka sie nieraz bardzo ciche zasilacze.

Oczywiscie ze teraz wymagana jest znacznie wieksza moc wiec i problem chlodzenia staje sie coraz wazniejszy , ale nie umniejsza to faktu, ze mozna samemu spowolnic obroty fabrycznych wentylatorow albo wymienic na duzo cichsze i rownie wydajne Papsty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ja to nie pamietam by były one ciche. Chyba że mówisz o zasilaczach montowanych np. w HP czy Compaq gdzie wentylator to była 60.

Ale to były nietypowe konstrukcje. W przypadku zasilaczy za 50 zł oprócz ciszy problemem jest również stabilnośc ich pracy.

A tego nie zminisz ot tak sobie.

Zreszta pomyśl logicznie jaki jest zysk z kupna zasilacza za 50 zł i montowania w nim wentylatora za 40 zł.

Po modyfikacji wyjdzie ci że kosztował np. 110 zł. I po co kiedy dorzucasz 30 zł i kupujesz Chiefteca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz sprzęt i jakie napięcia w czasie pracy?

p4 2.8@3.3

asus pc800e-dlx

1 GB RAM Hynix

GF 6800 GT

RAID 0 2 x Baracuda 120 GB

DVDRW Liteon

to z grubsza ;-)

 

Napiecia? Nie mierzylem miernikiem, a podawanie tego co pokazuje plyta jest chyba bezcelowe, w kazdym razie sprzet jest stabilny :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pecetami mam doczynienia od 1991 roku i zawsze szumiały (czy były to pierwsze 266 a potem 386 i następne), były głosne i mało sympatyczne.

Moda na cisze przyszła do nas realtywnie niedawno.

Komputery były wówczas generalnie cichsze ale cóż wówczas mialo szumieć gdy w obudowie jedno dysk i zasilacz pracowały ciągle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe. :D Jak gość mi dał wsklepie Tagana to myslałem że w pudełku jakieś odważniki są - ciężkie bydle było, ale jakoś do domu doniosłem. Po rozpakowaniu zapach nowości no i ta czerń. Podłączam do kompa - nic nie słysze. Wiatraki kręcą sie z szybkością artretycznej staruszki :D - ale sie kręcą. Wchodze do biosa co by sprawdzić napięcia a tu zonk - linia 12 V - napięcie 11,55. Pomny jednak na to co na tweaku czytałem, biore mastecha z szafy i robie penetracje moleksów :D.

Wychodzi

idle:

12v - 12,10

5v - 5,15

w stresie ( p95 ):

12v - 12,09

5v - 5,15

 

więc jak dla mnie świetnie. Tagan a feel*, który mi spalił komputer to niebo i ziemia.

 

----

* feel 300w

idle:

12v - 12,54v

stress:

12v - 12,75

lini 5v nie pamietam ale była mocno zaniżona ( na granicy normy atx )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Chieftec 360W DF, moj sprzet widac w podpisie. Jednak jest on najglosniejszym elementem mego kompa. Zastanawiam sie czy nie sprzedac go i kupic ten?

http://angela.pl/index.php?action=TowarPok...z&id_towaru=794

lub inny dobry zasilacz, ktory pociagnie mocniejszy sprzet niz moj i bedzie cichy.

Moze tylko zmienic wentyletory w chieftec? koszt wymiany wentyli bedzie rowny zmienie zasilacza. Chce cichy i dobry zasilacz, chietec jest dobry, ale nie jest cichy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślałem niedawno między TOPOWER 450W BLACK, TAGAN TG480-U01, Be-quiet! 450W Blackline ATX 1.3, 2 Fan Silent

wszystkie są z fabryki topowera i właśnie na topowera sie zdecydowałem...najtańszy i najlepszy z tych trzech...

a potrzebowałem min.450W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zobaczyłem, że kolega napisał posta o wyborze zasilacza i wskazał na topowera 400W z przezroczystymi oknami i podświetleniem. Nie jestem do końca pewien, bo wnioskowałem tylko z fotografii, ale środek ma jak tagan 380W. Wniosek nasuwa się sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...