Skocz do zawartości
shadow1221

Wszystko O - Samsung SpinPoint SATA II

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do posiadaczy Samsung HD321KJ, czy wasze dyski lekko wibrują, czy tylko ja taki model trafiłem?

No moj tez wibruje. Nie wiem jak sie zachowa po przykreceniu do obudowy, bo ja go trzymam tak jak stary dysk na jakiejs gabce na dole obudowy. Ogolnie dysk jest cichy, normalnei go praktycznie nie slychac, tylko jak mu sie dowali cos gdzie musi popracowac, np. pokazanie miniaturek 1000 zdjec, to wtedy go slychac, ale jest to ciche "chrupanie". Tylko wlasnie te drgania, dzieki gabce nie slychac tego, ale poprostu czuc je gdy sie dotknie dysk. Moja stara Barka 80GB drgala zauwazalnie mniej. Ciekaw jestem tylko, czy ten dysk poprostu tak ma, czy moze jakies sztuki tak maja, bo taka sila drgania to pojecie wzgledne, ja porownuje do starej Barki. A tak z ciekawosci, czy takie drgania wplywaja jakos ujemnie na dlugosc zycia dysku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No obudowa kiepska i drgania właśnie na nią się przenoszą. Dysk sam w sobie jest cichutki. Jednak w porównaniu do poprzednich samsung'ów 160 GB 80 GB i 40 GB (jakoś sobie upodobałem ta firmę) pierwszy raz się z tym spotykam. One w ogóle nie drgają, ale w tej 40 słyszę kręcenie talerzy.

 

Też mam nadzieję że to nie wpłynie na długość jego życia. A jeżeli miałby się zepsuć to najlepiej w okresie gwarancyjnym i żeby wymienili na F1 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

A tak z ciekawosci, czy takie drgania wplywaja jakos ujemnie na dlugosc zycia dysku ?

Drgania są skutkiem niedokładnego wyważenia talerzy albo wirnika w silniku. Na pewno nie przedłużają życia łożysk, ani nie ułatwiają procesu odczytu - niektóre nowe dyski wykorzystują czujniki drgań do przewidywania błędów i kompensacji momentu obrotowego (np. Hitachi/IBM) Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Hmm, ja to wiem ;)

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «

Silniki BLDC, którymi są napędzane talerze dysku mają tą właściwość, że można w nich w prosty sposób kontrolować aktualny moment obrotowy (zmiana może być b. duża: przy kącie <5st moment może się zmienić nawet o 50%) Gwałtowna zmiana momentu daje w efekcie "szarpnięcie" wywołane bezwładnością masy talerza. Mierząc amplitudę drgań i kojarząc ją z aktualnym kątem obrotu talerza można zniwelować drgania poprzez "przyhamowywanie" i "przyspieszanie" silnika w trakcie jednego obrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nawet jeśli chwilowo wypadkowy moment będzie miał przeciwny zwrot, to silnik się nie zatrzyma. Chodzi o wytworzenie "przeciwdrgań", czyli mówiąc inaczej kompensację błędów wyważenia mechanicznego.

 

ps. a może "kompensacja drgań momentem obrotowym" ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwał jak zwał :wink: ale mój Seagate 10 tak się trąca że chyba zapomnieli o tej technologii :wink: Faktycznie Samsung którego miałem mniej nieco "biegał" - szkoda ze się zraziłem do tej firmy po jego awarii

 

ps. ciekawe jak te zabawy momentem obrotowym wpływają na życie dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Z tego co wiem, przy 7200rpm tylko Hitachi to stosuje (zresztą to chyba ich patent jest), powyżej afain większość dysków ma taką korekcję. Jedyny znany mi negatywny skutek "zabawy z momentem" to większe straty mocy w kontrolerze silnika, więc teoretycznie może być on bardziej wrażliwy na przegrzanie.

 

W każdej partii dysków może trafić się wadliwy egzemplarz - życie, ale akurat szajsung zasługuje na takie przezwisko, bo w ciągu ostatnich lat pobił wszystkie rekordy jeśli chodzi o rozrzut jakościowy - nie wiadomo na co trafisz <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie to jest najgorsze w Samsungu. Niby dyski robi dobre, ale kur... albo trafisz fajny, albo jakas biede. Tak byl polecany ten starszy 250GB SP250C czy jakos tak, ze niby idealnie cichy itd. Polecilem go kumplowi, podlaczamy, a to kur... chodzi jak traktor, dobrze ze wogole chodzi i sie nie posypal.

Teraz znowu ja z tym HD321KJ. Niby chodzi ogolnie bardzo cicho, partycznie go nie slychac, ale sa momenty, ze pierdzi jak moj stary Seagate, no i te drgania ktorych mialo kur... nie byc. Jeden plus, jest zimny, temperatura 33-35C. Niech juz sobie pierdzi, tylko zeby sie nie posypal, bo wtedy to juz nigdy przenigdy Samsunga nie bedzie. Seagate chodzil 5 lat i tera jeszcze smiga jak zloto u nowego wlasciciela, ale mam nadzieje, ze nie bede zalowac zmiany firmy.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mozecie wkleic screena ze SMARTA w Everscie ? Chcialbym porownac sobie dane, jest w to zakladce "magazyn".

 

Dołączona grafika

 

Niepokoii mnie troche ta wartosc ECC, znaczy to ze spoko bledow juz dysk naprawil, ale nie wiem czy nie bylo ich za duzo. Bardzo prosze o screeny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Teraz znowu ja z tym HD321KJ. Niby chodzi ogolnie bardzo cicho, partycznie go nie slychac, ale sa momenty, ze pierdzi jak moj stary Seagate, no i te drgania ktorych mialo kur... nie byc. Jeden plus, jest zimny, temperatura 33-35C. Niech juz sobie pierdzi, tylko zeby sie nie posypal, bo wtedy to juz nigdy przenigdy Samsunga nie bedzie. ...

mam identycznie

temp. super. tak okolo 35 stopni, niby cichy ale jak zalacze cos do kopiowania/przenoszenia/ wiekszy odczyt to tak pierdzi ze hey

jak stare "dobre" dyski ata33

ehh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez jest nidec i jezeli chodzi o halas to jestem troszke zawiedziony. Raz ze dysk tak jak poprzednik pisal pierdzi przy przenoszeniu plikow to jeszcze na "jalowym" biegu jest glosniejszy niz maxtor 80. Na plus to ze jest chlodniejszy i moglem wywalic jeden wiatrak z obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam silniczkowi JVC nie mam nic do zarzucenia, miałem w poprzednim samsungu, na pewno niebył głośny.

A tak w ogóle to skąd to info że one są głośniejsze i bardziej się grzeją?

 

 

Co do chrupania, chyba każdy dysk jakoś tam chrupie więc nie ma co nażekać. Aż takie głośne to nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. pisalem w topicu innym o spinpointach ale tutaj tez sie podlacze. mam t166 320gb na silniku nidec. i stwierdzam ze chrupie. glosniej od spinpointa na pata kilkuletniego. jak wlaczam benchmark z sandry to przez moment chrupie okropnie. rozumiem wiec ze trafila mi sie glosna sztuka? czy moze "ten typ tak ma"? ;)

 

edit: random access test w hdtachu chrupie nieznosnie :(

Edytowane przez Mumin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj włożyłem HD321KJ na gąbkę. Robi się dość ciepły, około 40 stopni, ale niczym go nie chłodzę.

Chrupania od zagąbkowania dysku nie słychać.

 

Przed tym zabiegiem (odkręceniem z obudowy) temp. około 30, chrupanie słyszalne, ale nie uporczywe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekam az przyjdzie lian li, sprawdze jak na gumowych podkladkach bedzie. jesli bedzie chrupanie to oddaje i to na gware, bo to jest zdecydowanie cos nie tak. czytalem recke na ppc wlasnie i o samsungach jest fragment (pozwole sobie zacytowac "Nawet podczas długotrwałego odczytu czy też zapisu, aby usłyszeć "chrobot" ich głowic, trzeba było bardzo zbliżyć głowę. Także wtedy szmer pracujących głowic był nadzwyczaj delikatny i w żadnym wypadku nie powinien nikogo denerwować"). u mnie jest massakra jak 10 letni dysk. kolejna recka i kolejne zachwyty nad cisza samsungow, a u mnie nie do zniesienia. pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seria SpinPoint F1 pojawi się dopiero w październiku :/

 

z translatora:

http://translate.google.com/translate?u=ht...Flanguage_tools

ccording to our fellow-members of Hartware.de, the famous hard disks Spinpoint F1 of Samsung should finally leave only in October whereas they were to arrive at the end of August, even at the beginning of September. For recall, the hard disks Samsung Spinpoint F1 will be equipped with plates of 334 Go. They will be declined in version 320 Go (a plate) with 8 or 16 Mo of mask, 500 Go (two plates) with 8 or 16 Mo of mask, 750 Go (3 plates) with 16 or 32 Mo of mask and 1 To (3 plates) with 16 or 32 Mo of mask. These discs will use interface SATA II with the support of the NCQ but also various Samsung technologies like NoiseGuard or SilentSeek and will turn of course to 7.200 tpm with 8,9 ms an average access time.

 

Booklet Samsung SpinPoint F1Booklet Samsung SpinPoint F1

Samsung SpinPoint F1 late

 

It will thus be necessary to wait to still a little have a hard disk of 320 Go with only one plate or a hard disk of a téraoctet with three plates. The model 750 Go should be sold approximately 180 euros against 260 euros for the model 1 To (cf the comparator). The performances should be with go thanks to the packing which will undoubtedly improve the medium flow. Response a little before the exit of the discs for the first tests…

oryginalna wiadomość (j. francuski):

http://www.matbe.com/actualites/17521/reta...g-spinpoint-f1/

 

Pocieszające jest tylko to, że w niedługim czasie mają się pojawić pierwsze testy tych dysków.

Edytowane przez piaskoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do posiadaczy sp t166 320gb (hd321kj): jakie macie oznaczenie roku i miesiaca na swoich dyskach? zauwazylem, ze "ultracichy" model z testu na ppc jest z marca 2007, zas moj megaglosny, jak i usera Hardwina z czerwca 2007. czy inni moga sie wypowiedzec jaki maja mesiac i jak jest z glosnoscia? moze tu jest jakas zasada? pozdrawiam.

 

ps. jak sadzicie, mozna takiego chrobota reklamowac/podnosic niezgodnosc towaru z umowa? :D ja wlasnie na tym drugim chce sie oprzec oddajac dysk do wymiany. na stronie samsunga jest glosnosc hd321kj oznaczona na maks 29 decybeli. moj jest na pewno glosniejszy (slychac go nawet mocno mimo odkreconego na maks boxowego chlodzenia procka i chlodzenia grafy na 70%, dysk w odleglosci ponad 1 m, zasloniety obudowa i biurkiem). a to juz "niezgodnosc towaru z umowa"... :wink:

Edytowane przez Mumin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...