Skocz do zawartości
dem

Athlon X2 - Wszystko O Dwurdzeniówkach Amd

Rekomendowane odpowiedzi

3300 na szynie 300. Tyle chcę zrobić tylko AC Xtreme muszę nabyć :D Karakorum jest chyba głośniejsze? Czy nie?

 

Jednego nie rozumiem.

Mam szynę 275 a pamięci ustawione na 400. Wg moich obliczeń powinno być 400*275/200=550 czyli taktowanie ramu na poziomie 1100. Ram by to pewnie nawet zniósł bo zły nie jest. Jednak mam taktowanie 504 co daje 1008MHz efektywnie, o całe 92MHz mniej.

Z czego to wynika?

 

I czym grozi podnoszenie HT powyżej wartości 1000? Miałem je ustawione na 1600 i dysk się wysypywał a przy 1350 wyskakiwał error ze smartem. Ale 1100 (4x275) nic się złego nie dzieje, system stabilny. HT 1,4V obecnie.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3300 na szynie 300. Tyle chcę zrobić tylko AC Xtreme muszę nabyć :D Karakorum jest chyba głośniejsze? Czy nie?

 

Jednego nie rozumiem.

Mam szynę 275 a pamięci ustawione na 400. Wg moich obliczeń powinno być 400*275/200=550 czyli taktowanie ramu na poziomie 1100. Ram by to pewnie nawet zniósł bo zły nie jest. Jednak mam taktowanie 504 co daje 1008MHz efektywnie, o całe 92MHz mniej.

Z czego to wynika?

 

I czym grozi podnoszenie HT powyżej wartości 1000? Miałem je ustawione na 1600 i dysk się wysypywał a przy 1350 wyskakiwał error ze smartem. Ale 1100 (4x275) nic się złego nie dzieje, system stabilny. HT 1,4V obecnie.

Ja uzykalem HT 1600mhz i nic sie nie działo. kompletnie nic.

W poście wyzej dodalem jeszcze jeden ciekawy screen

Edytowane przez mamelke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę, to większość cech odziedziczył po Phenom'ach I ? To by tłumaczyło niezłą grzałkę ale. . .

 

Pozwolę sobie zacytować fragment testu 20 procesorów z gazety PCFormat :

 

Temperatura w stanie spoczynku : 26*C [ 7750 Black Edition ]

Ciekawe.

 

Dałem acc ma auto i komp sie wlaczyl, ale nic sie nie zmienilo.

Jeśli dobrze rozumiem,

Procek który ma wyłączone dodatkowe rdzenie, po włączeniu ACC, powinien się włączyć jako "pełny" procesor

Procek który ma uszkodzone rdzenie, po włączeniu ACC, nie wystartuje, albo nie będzie stabilny?

 

Wychodzi na to, że twój procesor nie posiada fizycznie dwóch dodatkowych rdzeni?? Może to zależy, czy to wersja BE, czy zwykła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez nie moge :). jakis walek

 

edit.

kurde, temp w idle +/- 50 stopni , w stresie jak gram wyzsza le nei wiecej niz 60 z tego widzialem.

skrecilem tego wyjda do 60% i temp podniosla sie o max 2 stopnie jak narazie. kurde, co to jest za procek xd ?

i takie pytanie na boku, jaki tanie i wydajne chlodzenie na proca, rowniez pod oc :]

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości czemu dałeś tylko 1.76V na ramy i tak słabe timingi ??

Pamięci są na fabrycznym napięciu (defV = 1,8 V), ale w biosie widnieje wartość 1,76V. Prawdopodobnie moja mobo zaniża napięcie o ~40mV i nie jest to raczej błąd odczytu układu mierzącego napięcia na płycie głównej (wielu użytkowników tego modelu skarży się na tą przypadłość); choć żeby mieć pewność trzeba by zmierzyć miernikiem. Zresztą to w sumie nieistotne, bo przy +50mV na ramie (bios: 1,81V) wyniki OC były identyczne.

 

Generalnie zawsze stosuję "optymalne OC", czyli wyciskam ile się da, ale na fabrycznych napięciach. OC procków zazwyczaj kiepsko się skaluje z napięciem >> defV (choć są wyjątki); z pamięciami to już różnie bywa, choć też często większość gratisowych MHz dostajemy na defV (zwłaszcza w przypadku najtańszych pamięci). Zresztą zależy mi również na energooszczędności => ciszy PC.

 

Timingi były fabryczne (6-6-6-18), bo chciałem jedynie na szybko sprawdzić max. częstotliwość pamięci. Przetestowałem też na timingach 5-5-5-15 (patrz niżej). Myślę, że niższych (4-4-4-12) nie ma sensu ustawiać (abstraciach!ąc od tego, że moje zwykłe, tanie GoodRamy z CL6 pewnie by nie polatały na nich) gdyż wyższą wydajność uzyskujemy z odpowiednio wyższej częstotliwość pracy pamięci (kosztem timingów) niż na odwrót. Dotyczy to CPU K8 (występują drobne różnice w zależności od 90, 65 nm / rewizji) oraz tym bardziej K10 i K10.5

 

A mnożnik identyczny ustawiłeś dla obu procków? MAL, tRef te same? Reszta alpha timingów ta sama? Bris zazwyczaj lekko lepiej prowadził pamięci niż windsor.

Mnożnik - niestety nie (nie planowałem tego porównania, a poprzedniego CPU już nie mam). MAL (7 ns), TRFC (127,5 ns) oraz wszystkie alpha timingi oczywiście takie same.

 

Trochę się pobawiłem i wyszło tak - wyniki OC RAM-u (stable by Prime95):

Konfiguracja:

- GoodRam 2 x 2 GB (DC), 800 MHz, CL6, defV

- Foxconn A690GM2MA-8KRS2H (690G + SB600).

  • Athlon X2 4200+ (90 nm, F2, TDP 65 W)

    a) Min. 11 x 262 / 6 = 480 (960 MHz @ 6-6-6-18 @ 1,76 V)

    Nie podkręcałem więcej, ale raczej zrobi podobnie jak wersja 65 nm na pełnym mnożniku.

     

  • Athlon X2 4050e (65 nm, G2, TDP 45 W)

    a) Max. 10,5 x 252 / 6 = 441 (882 MHz @ 5-5-5-15 @ 1,76 V)

    b) Max. 10,5 x 264 / 6 = 462 (924 MHz @ 6-6-6-18 @ 1,76 V)

    c) Max. 10 x 244 / 5 = 488 (976 MHz @ 5-5-5-15 @ 1,76 V)

    d) Max. 10 x 250 / 5 = 500 (1000 MHz @ 6-6-6-18 @ 1,76 V)

Ok - między 90, a 65 nm CPU nie ma znaczących różnic w OC pamięci (w moim przypadku). Ale dlaczego kontroler pamięci w wersji 65 nm tak kiepsko ją prowadzi na połówkowym mnożniku proca (10,5x), osiągając ~90 MHz mniej niż na pełnym (10x)? Współczesne płyty główne z dopracowanymi biosami nie powinny raczej mieć problemów przy OC na połówkowych mnożnikach. Tym bardziej, że samo max. OC procesora jest takie samo dla obu mnożników (10x i 10,5x).

 

Reasumując jestem trochę zaskoczony wpływem połówkowego mnożnika procesora (65 nm, G2) na podkręcalność samych pamięci.

Edytowane przez m15m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...