Skocz do zawartości
Kikas

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam takie pytanie czy czyjnik na płycie głównej mierzy temp chipsetu czy czego innego?? I jeszcze jedno nie wiem czy zmiana vcore na 1,375 cos daje bo w zadnym progranie nie widac róznicy pomiedzy 1,4 a 1,375 (wiem ze czyjki na mobo sa nie dokładne) ale nie mam skad załatwic sobie miernika zeby sprawdzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zmieniłem platformę z socket A na tego asrocka i mam niemałe problemy z OC. Max co mogę wyciągnąć to HTT 260x9 przy ht NBx4 i SBx5. Próbowałem różnych ustawień i zawsze powyżej 260Mhz winda niestartuje albo wali restartami. Do tego nie mogę zmieniać mnożnika w dół bo zawsze i tak startuje z mnożnikiem 9. Mam także wrażenie że vcore ustawione na 1,45 jest takie same jak na 1,40. Bios na mojej płycie to v 1,30. Proszę o podpowiedzi jak poprawić OC.

SBx5 przy 260MHz to przecież 1300MHz. Weź ustaw niżej i sprawdź wtedy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Wgrałem ten bios v1,60 i teraz jak dam vcore w biosie na 1,45 to mam realne wachające się od 1,46 do 1,49. Ustawiłem obydwa mnożniki ht na x3 i teraz max stabilnie chodzi na htt 268Mhz. Powyżej zwiesza się w Super PI. Zdaję mi sie że procek niema za wielkiego potencjału do OC. Czy na biosie OCWB1 występują coldbooty?? Bo tak myślę żeby wgrać go i zrobić vcore moda na 1,55v i uzyskać ~2,5 Ghz. Czy system oże pracować nonstop z takim napięciem bez ryzyka :?:

 

EDIT: I lipa. podczas chodzenia po necie freez. Zjechałem na htt 266Mhz. Czy jest sens na A64 zwiększać htt a zjeżdżać z mnożnikiem??

Edytowane przez siuks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Wgrałem ten bios v1,60 i teraz jak dam vcore w biosie na 1,45 to mam realne wachające się od 1,46 do 1,49. Ustawiłem obydwa mnożniki ht na x3 i teraz max stabilnie chodzi na htt 268Mhz. Powyżej zwiesza się w Super PI. Zdaję mi sie że procek niema za wielkiego potencjału do OC. Czy na biosie OCWB1 występują coldbooty?? Bo tak myślę żeby wgrać go i zrobić vcore moda na 1,55v i uzyskać ~2,5 Ghz. Czy system oże pracować nonstop z takim napięciem bez ryzyka :?:

 

EDIT: I lipa. podczas chodzenia po necie freez. Zjechałem na htt 266Mhz. Czy jest sens na A64 zwiększać htt a zjeżdżać z mnożnikiem??

A jak masz ustawione w biosie na 1T bo ja musiałem zmienic na 2T bo bo jak buszowałem po necie to tez miałem restarty

Mozesz jeszcze przełożyc pamiątki do czarnych jak masz w niebieskich ponoc to też pomaga chociaż u mnie to nie zdało egzaminu.

Edytowane przez sloniu101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę. Wczoraj upgradowałem BIOS z 1.2 do 1.6, po restarcie komp wstał ładnie, pohulałem po windozie, instalowałem jakieś łatki do sytemu itp, więc nie obeszło się bez restartów i wszystko OK.

Niestety, kiedy wyłączyłem kompa, a jakąś godzinkę później właczyłem, okazało się, że nie bootuje mi systemu :mur: - mam dysk Seagate Barracuda 200Gb wpięty do SATA1, system w2k3, Semprona 3000+, 2xKingston 512 w dualu i radka x1600pro golden.

Pomogło wejście do konsoli windowsa i fixboot - potem znowu działało wszystko do wyłączenia napięcia - nie pomogło nawet przywrócenie biosu 1.2 - odtąd za każdym zamknięciem kompa muszę sobie fixować bootloader do w2k3 - więc coś się pierniczy z dyskiem. Oczywiście wszystko już dawno poprzestawiałem na auto. Any ideas? :rolleyes: Byłbym wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Wgrałem ten bios v1,60 i teraz jak dam vcore w biosie na 1,45 to mam realne wachające się od 1,46 do 1,49. Ustawiłem obydwa mnożniki ht na x3 i teraz max stabilnie chodzi na htt 268Mhz. Powyżej zwiesza się w Super PI. Zdaję mi sie że procek niema za wielkiego potencjału do OC. Czy na biosie OCWB1 występują coldbooty?? Bo tak myślę żeby wgrać go i zrobić vcore moda na 1,55v i uzyskać ~2,5 Ghz. Czy system oże pracować nonstop z takim napięciem bez ryzyka :?:

 

EDIT: I lipa. podczas chodzenia po necie freez. Zjechałem na htt 266Mhz. Czy jest sens na A64 zwiększać htt a zjeżdżać z mnożnikiem??

1. Jakie ustawienia pamięci? Bo może to one Cię wstrzymują, szczególnie ustawienie MA timigns 1T

2. U mnie zarówno na OCWB1 jak i OCWB2 coldbooty na fsb 289 nie wystąpiły ani razu - przy 330 miałem same coldbooty przy restartach, jakkolwiek przy startowaniu zimnego kompa zawsze wstawał od kopa.

3. Nie wiem czemu nie możesz zmniejszyć mnożnika, u mnie x8 bez problemu wskakuje. Jest szansa, że masz wybitnie niekrętliwego proca, aczkolwiek trochę mi się w to nie chce wierzyć.

4. Skoki napięcia w programach to normalka, mnie pokazuje chyba do 1.52V

5. Nie masz naturalnie włączonego CPU-PCIE synchro? ;]

 

 

Proszę o radę. Wczoraj upgradowałem BIOS z 1.2 do 1.6, po restarcie komp wstał ładnie, pohulałem po windozie, instalowałem jakieś łatki do sytemu itp, więc nie obeszło się bez restartów i wszystko OK.

Niestety, kiedy wyłączyłem kompa, a jakąś godzinkę później właczyłem, okazało się, że nie bootuje mi systemu :mur: - mam dysk Seagate Barracuda 200Gb wpięty do SATA1, system w2k3, Semprona 3000+, 2xKingston 512 w dualu i radka x1600pro golden.

Pomogło wejście do konsoli windowsa i fixboot - potem znowu działało wszystko do wyłączenia napięcia - nie pomogło nawet przywrócenie biosu 1.2 - odtąd za każdym zamknięciem kompa muszę sobie fixować bootloader do w2k3 - więc coś się pierniczy z dyskiem. Oczywiście wszystko już dawno poprzestawiałem na auto. Any ideas? :rolleyes: Byłbym wdzięczny.

1. U mnie używanie sterownika ULi LAN z integrated driver powodowało wysyłanie w kosmos MBR dysku podłączonego do IDE - może masz go przypadkiem zainstalowanego?

2. W skrajnym wypadku może podepnij go do SATA2 ustawionego w tryb IDE i sprawdź wtedy. Wogóle twój dysk to nie SATA2?

3. Próbowałeś instalować sterowniki SATA ze strony AsRocka?

 

<hr />

 

Popchnąłem trochę do przodu FAQ, które już oficjalnie wisi przyklejone w dziale socket 754/939/940 >link<

Dalsza część w miarę możliwości powstanie na dniach, jakkolwiek w najbliższym czasie zapowiada się, że będę miał dużo mniej czasu. Póki co, proszę osoby, które mają coś do powiedzenia o przygotowywanie sobie materiałów, które chciałby opublikować w FAQ. Szczególnie zależałoby mi na doświadczeniach osób mających pozytywne doświadczenia z kontrolerem SATA (nie SATA2 jmicron), szczególnie jeżeli ktoś raida stawiał. Ja nie mam co tam wetknąć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci mam ustawione na 3-3-3-9 2T. Cpu-Pcie Asynchro. PCI-E = 100. Czy można wykonać tego vcore moda ołówkiem :?: A może to wina zasilacza?? Ale ty Dijkstra masz fortromna 300w i ci ciągnie. Już sam niewiem.

Edytowane przez siuks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. U mnie używanie sterownika ULi LAN z integrated driver powodowało wysyłanie w kosmos MBR dysku podłączonego do IDE - może masz go przypadkiem zainstalowanego?

2. W skrajnym wypadku może podepnij go do SATA2 ustawionego w tryb IDE i sprawdź wtedy. Wogóle twój dysk to nie SATA2?

3. Próbowałeś instalować sterowniki SATA ze strony AsRocka?

Ad. 1 Bardzo możliwe, dzięki za sugestię

Ad. 2 Hmm Dysk kupowałem w połowie grudnia i w sklepie powiedzieli mi, że to niestety tylko SATA ale z NCQ, trochę się zdziwiłem, ale ponieważ zależało mi na barracudzie, to wziąłem i system chodził stabilnie już 2-gi miesiąc na tym. Czy przepięcie na SATA2 nie posypie mi danych?

Ad. 3 Po wczorajszym jeszcze nie instalowałem, też spróbuję

 

Dzieki za pomoc :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 2 Hmm Dysk kupowałem w połowie grudnia i w sklepie powiedzieli mi, że to niestety tylko SATA ale z NCQ, trochę się zdziwiłem, ale ponieważ zależało mi na barracudzie, to wziąłem i system chodził stabilnie już 2-gi miesiąc na tym. Czy przepięcie na SATA2 nie posypie mi danych?

Hmm, też się zdziwiłem, wydaje mi się, że technologia NCQ jest późniejsza niż SATA2... z przepięciem na SATA2 w trybie IDE nie powinno być problemów, w trybie SATA2 potrzebujesz sterownika jmicrona AHCI. Nie namawiam na przepięcie dysku, to tylko sugestia.

 

W biosie ustawione na 166 Mhz mają teraz ok. 217Mhz. Na sockecie A chodziły bez problemu przy takich ustawieniach.

A sprawdź jednak na 133, przynajmniej czegoś się dowiemy. Napięcie na high? I na socket A biegały Ci na jakim napięciu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na socket a biegały na napięciu 2,5v. Wyżej sypały błędami. A co to za opja "flexible memory" jak ją ustawiam to pamięci trzymają cały czas 167 MHz. ?? Zaraz próbuje z dzielnikiem 133.

 

EDIT:

I qpa :angry: Ustawiłem pamięci na dzielnik 133 timingi takie jakie miałem, htt 272. Zapuściłem Super PI i odrazu freez :?

Edytowane przez siuks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj przełożyć pamięci do czarnych slotów, jeśli są w niebieskich - niektórzy twierdzą, że nastąpiła u nich duża zmiana. Jeśli nie - albo proc jest niekrętliwy, albo pamięci Ci się gryzą i kondolencje :[

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety pamięci siedzą w czarnych slotach :? Widocznie niekrętliwy proc :? Chyba zrobię tego vcore moda. Czekam tylko aż zamieścisz polski opis w FAQu. Czy mogę zrobić tego moda ołówkiem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowal juz ktos bios ocwbeta5 ??

Było, szukaj! Ogólnie to bez rewelacji.

 

Hmm, też się zdziwiłem, wydaje mi się, że technologia NCQ jest późniejsza niż SATA2... z przepięciem na SATA2 w trybie IDE nie powinno być problemów, w trybie SATA2 potrzebujesz sterownika jmicrona AHCI. Nie namawiam na przepięcie dysku, to tylko sugestia.

A sprawdź jednak na 133, przynajmniej czegoś się dowiemy. Napięcie na high? I na socket A biegały Ci na jakim napięciu?

NCQ wyszło mniej więcej tak samo jak SATA1 ale nie było zaimpementowane w standardzie. Dopiero SATA2 ma to standardowo. Częśc producentów dysków udostępniła NCQ jeszcze z pierwszą rewizją SATA.

 

Ja miałem RAID0 na ASrocku. Chodziło bez problemów, instalacja podobnie. Szykujemy dyskietkę, ustawiamy w Biosie RAID0 (dodatkowy Bios, chyba F4 sie wciskało, ale niech ktoś z łaski swojej zweryfikuje). Dalej instalacja tak jak na SATA2 czyli F6 i dyskietka. Raid chodził na Samsungach200GB SATA2 bez najmniejszych problemów. Wzrost transferów średnich wręcz wzorowy czyli 2x wartość poprzednia (pomiary z Hdtach 3.0, średni odczyt 99-100MB, Burst ok 220MB (nie pamiętam dokładnie napewno ponad 200). Jedynie co zauwżyłem to wzrost zużycia procka względem jednego dysku do ok20-30%. Nie miało to wpływu na pracę systemu, i tak było widąc przyspieszenie. Wszystko na Biosie OCWB1. Jak wgrałem OCWB2 to RAID0 nie cchiał działać (pisałem o tym wcześniej). Kontroler w trybie nonRAID działał OK, ale w RAID zwiecha na wykrywaniu napędów. Mam nadzieję że to się przyda.

 

Na socket a biegały na napięciu 2,5v. Wyżej sypały błędami. A co to za opja "flexible memory" jak ją ustawiam to pamięci trzymają cały czas 167 MHz. ?? Zaraz próbuje z dzielnikiem 133.

 

EDIT:

I qpa :angry: Ustawiłem pamięci na dzielnik 133 timingi takie jakie miałem, htt 272. Zapuściłem Super PI i odrazu freez :?

Zobacz może OCWB1, ewentualnie pobaw się w przekładanie pamięci do czarnych slotów ( o ile ich tam nie masz) i ustawieniami Read Preamble Time i Asunc Preamble. Z ciekawostek to powiem że mój proc nie lubi CL25 i CL3. Na Cl2 jest luz i memki chodzą do 220MHz. Na Cl2.5 dobije do 245 ale niestabilnie co bym nie zrobił. Było tak na ASrocku teraz jest tak na Abit'cie. Albo memki albo proc mają jakąś anomalię.

 

EDIT:

Mozesz spróbowac ołówkiem ale raczej nie zadziała. Lakier jest tu bardzo pomocny i też do usunięcia.

Edytowane przez ajsi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz jeszcze spróbuje zmienić CL. A gdzie mogę dostać taki lakier przewodzący i czym go nanosić na styki??

EDIT:

Nie wstaje na CL 2,5 tak jak na sockecie A. Pamięci nie lubią niskich cl.

Edytowane przez siuks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz jeszcze spróbuje zmienić CL. A gdzie mogę dostać taki lakier przewodzący i czym go nanosić na styki??

EDIT:

Nie wstaje na CL 2,5 tak jak na sockecie A. Pamięci nie lubią niskich cl.

Lakier możesz dostac w sklepie motoryzacyjnym.Stosowany on jest do regeneracji scieżek ogrzewania tylnej szyby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze:

 

czy ktoś testował/ma możliwość sprawdzić działanie mostkowanej karty nvidii na asrocku? Przydałoby się do FAQ, poza tym sam zastanawiam się nad 2x 6600GT Gigabyte

Jeżeli chcesz na tym mobo to karta nie ruszy lub będzie jeden 6600GT. Bo ona potrzebuje technologii sli. Musisz ustawić na sli mobo żeby to działało. Bo ta karta ma SLI w sobie. Gdzieś o tym czytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz na tym mobo to karta nie ruszy lub będzie jeden 6600GT. Bo ona potrzebuje technologii sli. Musisz ustawić na sli mobo żeby to działało. Bo ta karta ma SLI w sobie. Gdzieś o tym czytałem.

Nie doceniasz ULi - na referencyjnej płycie na M1695 odalili pseudo-crossfire z karty AGP i PCIE :P

SLi jest supportowane przez chipset, ale nie ma oficjalnego drivera - odpalili nawet na dwóch fizycznych kartach podłączonych do spittera wsadzonego w PCIEx16.

Mam przeczucie, że GFy X2 mogą chodzić - chyba że nievidzie zależy, żeby nie chodziły. A jeśli nie - pewnie X800 też mi styknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie doceniasz ULi - na referencyjnej płycie na M1695 odalili pseudo-crossfire z karty AGP i PCIE :P

SLi jest supportowane przez chipset, ale nie ma oficjalnego drivera - odpalili nawet na dwóch fizycznych kartach podłączonych do spittera wsadzonego w PCIEx16.

Mam przeczucie, że GFy X2 mogą chodzić - chyba że nievidzie zależy, żeby nie chodziły. A jeśli nie - pewnie X800 też mi styknie.

Wiem pisze na początku tego tematu, ale http://www.egielda.com.pl/?str=news&id=641

 

Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że właśnie tego obawiałem się w związku z przejęciem ULi przez niewidę - jak ja nienawidzę tej firmy. Jakkolwiek bardzo wątpie, żeby to przeszło bez echa - prawie pewne, że riva tuner bądź podobny program wzbogaci się w najbliższym czasie o kolejną opcje :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie doceniasz ULi - na referencyjnej płycie na M1695 odalili pseudo-crossfire z karty AGP i PCIE :P

SLi jest supportowane przez chipset, ale nie ma oficjalnego drivera - odpalili nawet na dwóch fizycznych kartach podłączonych do spittera wsadzonego w PCIEx16.

Mam przeczucie, że GFy X2 mogą chodzić - chyba że nievidzie zależy, żeby nie chodziły. A jeśli nie - pewnie X800 też mi styknie.

Prawie dobrze ci sie kojarzy :-P

 

Na referencyjnej plycie mozna bylo zastosowac plytke montowana w slocie PCI-E. Dopiero na niej sie instalowalo dwie karty i laczylo w SLI. Iscie szatanski pomysl ale to ponoc dzialalo.

 

 

Jak to wygladalo i dzialalo mozecie przeczytac tu:

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2489&p=4

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zmieniłem platformę z socket A na tego asrocka i mam niemałe problemy z OC. Max co mogę wyciągnąć to HTT 260x9 przy ht NBx4 i SBx5. Próbowałem różnych ustawień i zawsze powyżej 260Mhz winda niestartuje albo wali restartami. Do tego nie mogę zmieniać mnożnika w dół bo zawsze i tak startuje z mnożnikiem 9. Mam także wrażenie że vcore ustawione na 1,45 jest takie same jak na 1,40. Bios na mojej płycie to v 1,30. Proszę o podpowiedzi jak poprawić OC.

jesli nie kupiles selekcjonowanego A64 to on mogl sie po prostu skonczyc na 260 przy 1,45. Nie wiem czemu ludzie nie biora pod uwage tej mozliwosci...

 

oczywiscie nb i sb w dol. Ktos napisal ze 3x i slusznie.

 

P.S. Zrob vcore moda na 1,55V i wgraj ocwb 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy udało się komuś przy pomocy jakiegoś softwareowego czary-mary (różne crystalizery, itp.) wydobyć z Realteka 850 choćby odrobinę lepszy dźwięk niż przy standardowych driverach, lub chociaż pozbyć się natrętnego buczenia z głośników w czasie korzytsania z USB, klawiatury, itp., itd.? Wiem, że dużo wymagam, ale na kartę dźwiękową nie będzie mnie stać szybciej niż za rok :) (odwieczny problem: kupić portfel czy mieć pieniądze, rozwiązałem kupując głośniki Logitecha Z3)

 

Na podforum o dźwięku nie pytam, bo prawdopodobnie i tak skończy się kilkoma ironicznymi komentarzami.

Edytowane przez Arti_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga:

 

1. Czy ktoś z panów używa, używał lub próbował użyć na AsRocku+karta ATI AGP (a szczególnie R9550 gigabyte) sterowników Omega?

Po serii testów i analiz jestem pewien, że na moim kompie te sterowniki nie pracują poprawnie: powodują błędy gier, freezy, bluescreeny oraz - co najdziwniejsze - obciążenie bliżej niezidentyfikowanego komponentu komputera, albowiem:

- Na testowanych omegach 5.9, 5.11 i 6.1 następowało to, co powyżej, plus zwiększone obciążenie komputera przejawiające się tym, że zasilacz po 10 minutach pracy w 3D przełączał wiatrak na tryb high - 12V. 3Dmark2001SE nie przeszedł ani razu - zwiecha.

- Na testowanych catalystach 5.9 i 6.1 nic takiego się nie działo, zasilacz przełączył się w tryb high jeden, jedyny raz po 4 godzinach grania, kiedy w domu było cieplej o 2*C, niż zazwyczaj (nie skręciłem ogrzewania a był słoneczny dzień) a 3D mark zapieprza aż miło. (Nota bene na 6.1 mam wynik o ponad 1K gorszy, niż na 5.9)

Kosmos normalnie...

 

2. Czy ktoś z panów używa, używał lub próbował użyć Sygate Personal Firewall? U mnie prawie na pewno aplikacja ta powoduje bluescreena irq not equal ze wskazaniem usbport.sys - po odinstalowaniu bsod nie pojawił się ani razu, kiedy wczoraj wrzuciłem go ponownie jeszcze tego samego dnia miałem bsoda. A na błąd trafiłem przypadkiem, znalazłem na grupach opis zmagań kolesia, u którego zaczęło się podobnie od usbport.sys, po wyłączeniu USB wywalał błąd steronika modemu, po wyłączeniu modemu jeszcze czegoś innego i dopiero po wyłączeniu tego czegoś zaczęło wywalać błąd sygate firewall...

 

 

Czy udało się komuś przy pomocy jakiegoś softwareowego czary-mary (różne crystalizery, itp.) wydobyć z Realteka 850 choćby odrobinę lepszy dźwięk niż przy standardowych driverach, lub chociaż pozbyć się natrętnego buczenia z głośników w czasie korzytsania z USB, klawiatury, itp., itd.? Wiem, że dużo wymagam, ale na kartę dźwiękową nie będzie mnie stać szybciej niż za rok :) (odwieczny problem: kupić portfel czy mieć pieniądze, rozwiązałem kupując głośniki Logitecha Z3)

 

Na podforum o dźwięku nie pytam, bo prawdopodobnie i tak skończy się kilkoma ironicznymi komentarzami.

Kurcze, kolejna ofiara realteca - a ja po 12h dziennie siedze ze słuchawkami na uszach i jestem pewien, że nic mi nie piszczy, buczy etc ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...