Skocz do zawartości
Kikas

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o ścisłość, to zaniżone są wyniki tylko w 3dMark05 i chyba (nie sprawdzałem osobiście, ale gdzieś czytałem) 3dmark06. Na 01 i 03 jest wszystko ok. U mnie osobiście sprawa wygląda tak, że na starej platformie - Barton M @2400Mhz i Abicie NF-7 (reszta komponentów taka sama) w marku05 miałem ponad 5000 pkt. Na Asrocku mam ok. 4500 pkt. Jednak w marku 01 i 03 na Asrocku mam sporo lepsze wyniki i to nawet na słabiej podkręconym procku.

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad. AGP

czy jesteście pewni ze zaniżany jest tylko wynik w Marku ,może to AGP to nie jest pełne AGP

albo są marne sterowniki i AGP na tej płycie jest traktowane przez ASroka jak przeżytek i preferują stosowanie kart PCI-E

 

To jedyna płyta główna właśnie z pełnym AGP i PCI-E - było parę wynalazków ze złączem AGX itp. , wtedy miałbyś wydajność karty PCI ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podam konfig caly poki co :

 

a64 3000 venice

asrock dualsata2 ocwb7

geil 2x1gb

6600gt bez oc chodzi

wd 160gb

chieftec 350w

 

Proc poszedl na htt 285 , mnoznik 9x, vcore 1,425 no i git

ustawienia pamieci : div 100 , 3-6-6-8 2t , chodza na ...140mhz :/

 

Za nic nie rusza na div 133 , napiecie pamieci przy opcji high bodaj 2,8v. Jak dalem mnoznik proca 8x doszedl do 290 htt , dalej nawet napiecie 1,45 nie pomoglo , to juz koniec jego mozliwosci ??? ...

 

Temp w normie tzn w stresie max 43-45 moze

 

Jak mam dopasowac pamiec i procka do siebie zeby bylo dobrze :/

 

Moze juz zasilka nie daje rady np. ?

 

Dodam jeszcze ze mam wrazenie iz pamiec sie nieco mocno grzeje :/ , ma niby radiatorki ale kosci sa bardzo cieple.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nikt nie odpowiedział na moje zapytanie odn ciekawego błędu przy instalacji sterowników sata, ale problem rozwiązałem instalacją sterów z poziomu wingrozy i ładny trasfer sataII równy ok. 235. Nawet udało mi się znaleźć brakujące 60GB na 200 gigowym dysku:D.

Zostało mi tylko jedno zagadnienie: nie chce zniknąć mój dysk z tray'a w "bezpiecznym usuwaniu sprzętu". Próbowałem już

zmień

SATAII Operation Mode [sATA] na [iDE]

może pomoże

i niestety nic.

Czy jest jakiś inny sposób?

dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli byscie mogli to prosil bym o jakis instalator biosa z pod windy inaczej nie da rady brak cd-romu i dyskietek :(

Podaj maila na PW to ci prześlę OCWB7 spod windy instalacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie

barton 2500+,

asus A7N8x-E delukx

Galaxy 6800GT

Kingmaxy 2x512

3DMak o3 - 10500

3DMark 05 - 4750

OC

procesor 3200+

karta 405/1170

3DMark05 - 5730

Edytowane przez byzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwne, zarzucilem OCWB7 i od razu chcialem sprawdzic to co mialem stabilne max narazie (przez temperature max.) czyli 300x9 no i na OCWB7 nie odpala sie wogole, na OCWB1 smiga milo.

 

odpalilem narazie na 280x9, ale nie wiem czemu nie chce chodzic 300x9, vcore mod dziala bo sprawdzilem teraz w systoolu i cpu-z

 

ktos wie przez co moze nie odpalac? probowalem i 1T i 2T, ale po wlaczeniu black screen...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwne, zarzucilem OCWB7 i od razu chcialem sprawdzic to co mialem stabilne max narazie (przez temperature max.) czyli 300x9 no i na OCWB7 nie odpala sie wogole, na OCWB1 smiga milo.

 

odpalilem narazie na 280x9, ale nie wiem czemu nie chce chodzic 300x9, vcore mod dziala bo sprawdzilem teraz w systoolu i cpu-z

 

ktos wie przez co moze nie odpalac? probowalem i 1T i 2T, ale po wlaczeniu black screen...

OCWB7 ustawia dużo bardziej agresywne timingi (w szczególności Trfc) niż wcześniejsze wersje. U mnie też ta wersja była niestabilna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie

barton 2500+,

asus A7N8x-E delukx

Galaxy 6800GT

Kingmaxy 2x512

3DMak o3 - 10500

3DMark 05 - 4750

OC

procesor 3200+

karta 405/1170

3DMark05 - 5730

To super że lubisz cyferki markowe , ale po co to komu ?? Jak chcecie robić dyskusję o wynikach w markach to proszę na PW pisać , bo tak to się nazbiera kilkanaśćie stron porównywania cyferek.

 

To że wynik w najnowszych markach jest zaniżony gdy kożysta się z karty na AGP było juz wałkowane setki razy .

 

 

daniel_telega@o2.pl dzieki

Przecież prosił o podanie adresu twojego maila na PW czyli "Prywatną Wiadomość" , a nie na forum . :mur: :mur: :mur:

 

 

lumpekx> Puść pamięci na Auto i sprawdź np w programie A64Tweaker jakie mają timingi > Spisz je sobie na kartkę i kombinuj , bo możliwe że je źle ustawiasz i dlatego niechcą iść wyżej . U mnie jest to np :3-9-3-3-2-11-2T . Napięcie na HIGH daje 2,7V na pamięci .

 

Jak procek się wyżej nie kręci to możesz zrobić moda VCORE i próbować na wyższym napięciu .

 

Musisz sam próbować , bo nikt wróżką nie jest i nie powie Ci czy ten procek się będzie kręcił wyżej . Weź też pod uwagę fakt , że jak procek wstanie na danym taktowaniu to nieznaczy to że jest stabilny , musisz go jeszcze sprawdzić jakims SuperPI lub włącz sobie jakąś wymagającą gierkę to zobaczysz czy się będzie sypał czy nie .

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz go jeszcze sprawdzić jakims SuperPI lub włącz sobie jakąś wymagającą gierkę to zobaczysz czy się będzie sypał czy nie .

Pozdrawiam

SuperPI wcale nie potwierdza stabilnosci, Prime jak juz

 

 

wrocilem do OCWB1 i smiga 300x9, szkoda myslalem ze ten OCWB7 bedzie mi bardziej podchodzil...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime również , ale jak przeliczysz 1M>2M>4M>8M>16M PI i nie wywali błędu to znaczy że jest stabilne .

 

Możliwe że ta różnica w OC jest spowodowana tym że OCWB1 zawyżał minimalnie napięcie procka ( o 0,025V ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lucas234

@Kencho-1

to nie bios zawyza napiecie tylko plyta i na wszystkich biosach jest jednakowo bynajmniej u mnie zawsze jest o 0.025V wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime również , ale jak przeliczysz 1M>2M>4M>8M>16M PI i nie wywali błędu to znaczy że jest stabilne .

niestety sie nie zgodze, PI moze sobie przejsc co nie oznacza ze jest stabilny, zreszta sam jak mialem A64 to sobie PI naliczylem a prime sie wysypal po 10 minutach.

 

Gdyby PI wyznaczal stabilnosc to by kazdy wolal sobie przeliczyc 32M niz trzymac pare godzin prime...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż mogę się mylić , ale wydawało mi się że obserwowałem taka różnicę napięcia na różnych biosach i na niektórych dochodziło do 1,6xxV , a na innych do 1,584V max . Oczywiście wskazania CPU-Z i Speed Fana mogą być całkowicie wzięte z kosmosu i w rzeczywistości jest ono stabilne i jednakowe na wszystkich biosach przy tym samym ustawieniu napięcia procesora .

 

binek> nie twierdzę że przeliczanie PI jest jedynym wyznacznikiem stabilności , ale jest najszybszym który wyłapie podstawowe błędy i niestabilności .

 

Ja zawsze robię test SuperPI od 1m do 16M , potem sprawdzam czy gierki się nie wysypują , a następnie zostawiam na nockę zapuszczonego Prime'a .

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wam powiem ze obaj nie macie racji :]

Mi np predzej wywalal sie super pi niz prime - prime moglo biegac godzinami - czesto cala noc, a spi32m sie wywalal.

Na starym procku bylo jeszcze ciekawiej - zarowno prime jak i superpi bylo 100 % stable - prime tez zostawialem na noc - wszystko ok, a odpalalem jaka kolwiek gre w 3d i freez, odpalalem heroes4 i wychodzil do pulpiu, po zanizeniu taktowania proca, albo podniesieniu napiecia objawy ustepowaly.

Teraz zeby byc pewnym stabilnosci odpalam gold memory, spi32m prime, 3dsmarki, i jakies gry ( w szczegolnosci medal of honor lubil sie wykladac i heroes4 wychodza do pulpitu )

do tego kompilacja kernela pod linuxm i jestem pewien na 100 % stabilnosci

 

Aha musze tez powiedziec ze po wymianie proca pamieci dzialaja mi duzo wyzej na 1t - przedtm 275-3-4-3-9-1t teraz 285-3-4-3-9-1t.

I ogolnie nie mam narazie zadnych problemow z 1t a tu maly zrzucik tego co pamiatki potrafia ;)

Dołączona grafika

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wam powiem ze obaj nie macie racji :]

Mi np predzej wywalal sie super pi niz prime - prime moglo biegac godzinami - czesto cala noc, a spi32m sie wywalal.

Na starym procku bylo jeszcze ciekawiej - zarowno prime jak i superpi bylo 100 % stable - prime tez zostawialem na noc - wszystko ok, a odpalalem jaka kolwiek gre w 3d i freez, odpalalem heroes4 i wychodzil do pulpiu, po zanizeniu taktowania proca, albo podniesieniu napiecia objawy ustepowaly.

Teraz zeby byc pewnym stabilnosci odpalam gold memory, spi32m prime, 3dsmarki, i jakies gry ( w szczegolnosci medal of honor lubil sie wykladac i heroes4 wychodza do pulpitu )

do tego kompilacja kernela pod linuxm i jestem pewien na 100 % stabilnosci

nic nie pisalem ze jak prime dziala to pi sie nie wywali, ale superpi sie wywala chyba od ustawien pamieci a primem cpu testujemy a nie blend. w kazdym razie kiedys tez tak mialem ze prime ladnie dzialal a pi nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już sam nie wiem co sądzić o czujnikach na tej płycie ponieważ zmieniłem pastę na NB, SB, CPU na Arctic Silver 5 (pasta na 100% poprawnie nałożona) i obecnie mam według czujników w Evereście i SpeedFanie o 3 stopnie więcej na tych podzespołach niż na tej fabrycznej silikonówce i tak to teraz wygląda:

 

Właściwości czujnika

Typ czujnika Winbond W83627HF (ISA 290h)

Nazwa płyty głównej ASRock 939Dual-SATA2

Stwierdzono otwieranie obudowy Nie

 

Temperatury

Płyta główna 37 °C (99 °F)

Procesor 38 °C (106 °F)

Aux 24 °C (75 °F)

WDC WD800BB-22JHA0 30 °C (88 °F)

 

Wentylatory

Procesor 2250 RPM

Grafika 2163 RPM

Edytowane przez Adyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przed chwilą grałem w GTA SA i sprawdziłem temperatury :

Procesor 47 stopni (AMD64 3200 + AC Freezer64 + pasta AS 5)

Płyta główna 40 stopni (pasta AS 5)

 

Pasta jest na pewno dobrze nałożona i nie sądze, że po wygrzaniu temp. spadną drastycznie np. o 10 stopni.

Wynika z tego, że albo czujniki płyty są do bani albo sama pasta (na silikonie miałem zaraz po nałożeniu o 3 stopnie mniej od Arctic Silver5)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przed chwilą grałem w GTA SA i sprawdziłem temperatury :

Procesor 47 stopni (AMD64 3200 + AC Freezer64 + pasta AS 5)

Płyta główna 40 stopni (pasta AS 5)

 

Pasta jest na pewno dobrze nałożona i nie sądze, że po wygrzaniu temp. spadną drastycznie np. o 10 stopni.

Wynika z tego, że albo czujniki płyty są do bani albo sama pasta (na silikonie miałem zaraz po nałożeniu o 3 stopnie mniej od Arctic Silver5)

 

Wydaje mi sie ze jednak masz za dużo lub źle rozsmarowaną paste , ja na NB mam zwykły silikon Zalmana + niebieskiego Zalmana i temp max 30 stopni , na procesorze i SB mam AC Ceramiq i proc ma max 43 stopnie ( oczywiscie podkręcony na 2400) a SB chłodny i podejrzewam że też ma ok max 30 stopni. Sprawdź raz jeszcze i daj pastę wielkości ziarna ryżu i docisnij radiator do proca , na NB trochę więcej. Czujniki fakt działaja niezbyt dokładnie ale nie powinny mieć zbyt dużych odchyłów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VIBOR Płyta nie ma czujnika na NB. Ma albo na SB albo gdzieś w okolicach portu AGP ponieważ jak zmieniłem chłodzenie na grafice (AGP) na Pentagrama to temperatura od razu spadła na czujniku płyty głównej o 5 stopni.

Pastę mam dobrze rozsmarowaną (robiłem to dziesiątki razy).

Poczekam jeszcze koło miesiąca (aż się wygrzeje)i sprawdzę jak temperatury się mają.

Jak nie pomoże to załatwię termometr elektroniczny i zobaczę czy będą się pokrywać z tymi programowymi termperaturami.

Jeszcze nasunęła mi się taka myśl, że może to jest podróbka oryginalnego Arctic Silver 5 (chociaż nie wiem czy takie istnieją) i dlatego mam takie temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VIBOR Płyta nie ma czujnika na NB. Ma albo na SB albo gdzieś w okolicach portu AGP ponieważ jak zmieniłem chłodzenie na grafice (AGP) na Pentagrama to temperatura od razu spadła na czujniku płyty głównej o 5 stopni.

Pastę mam dobrze rozsmarowaną (robiłem to dziesiątki razy).

Poczekam jeszcze koło miesiąca (aż się wygrzeje)i sprawdzę jak temperatury się mają.

Jak nie pomoże to załatwię termometr elektroniczny i zobaczę czy będą się pokrywać z tymi programowymi termperaturami.

Jeszcze nasunęła mi się taka myśl, że może to jest podróbka oryginalnego Arctic Silver 5 (chociaż nie wiem czy takie istnieją) i dlatego mam takie temp.

 

Odnośnie czujników to się juz pogubiłem i chyba przestane na nie patrzeć. Ja kiedyś zauważyłem że tem. płyty wzrasta w momencie otworzenia obudowy - podejrzewam że nie ma ciągu i dlatego sie grzeje ale gdzie jest ten czujnik to chyba muszę się dokładnie przyjrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na SB też nie ma, pisałem o tym wcześniej. Zmierzyłem temp. radiatora miernikiem i wskazywała 40*C. Podczas gdy wskazanie z everesta wynosiło 28. Czujnik jest gdzieś w okolicy portu AGP i ma raczej informować o temp. w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną teorię na moje podwyższone temperatury (według czujników).

Myślę, że po przesmarowaniu mobo oraz procesora pastą Arctic Silver5 radiatory mogły zacząć lepiej odbierać ciepło z chipsetów oraz cpu (czyli w ten sposób mogło nastąpić zwiększenie temperatury w budzie) i jeśli czujniki są w innych miejscach na płycie to również zaczęły pokazywać zwiększoną temperature.

Myślę, że mnie zrozumieliście :)

 

Ps. W sumie najważniejsze, że komp jest stabilny.

Edytowane przez Adyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...