Skocz do zawartości
cyrus_6

Asus P5w Dh Deluxe - Wszystko O Płycie

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem. Dzis otrzymałem procesor ktory kupilem od jednego z uzytkownikow tego forum, C2D E6600. Przed wlozeniem go, zresetowałem CMOS, czyli wszystkie ustawienia idą na def. Zamontowałem nowy, juz w pełni radosny odpalam komputer, fajnie, właczył się. Jednak to wszystko, komputer zawiesza się na tescie POST. Przejdzie go moze raz na 10 właczeń komputera, z tym ze jesli juz go przechodzi, to po minucie. Na E6300 wsio lata ok, post przechodzi w kilka sekund i wlacza się dalej. Dodam, ze tego E6600 nawet nie zdarzyłem podkręcić. Wszystko lata na def., nawet poodłaczałem wszystkie urządzenia jakie bylo mozna. Bez zmian. Czy to może być oznaka uszkodzonego procesora, czy razej płyty? Juz sam nie wiem co robic. Prosze o jakieś wskazówki.

 

edit: kolega podsunął mi pomysł ze to moze być coś z cache procka. Wlaczyłem w everescie test kaszy procka i ku memu zdziwieniu nie chce go przejść, program się zawiesza przy testowaniu pamięci L2. Czy to jest oznaka uszkodzenia proca?

Edytowane przez pisarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem. Dzis otrzymałem procesor ktory kupilem od jednego z uzytkownikow tego forum, C2D E6600. Przed wlozeniem go, zresetowałem CMOS, czyli wszystkie ustawienia idą na def. Zamontowałem nowy, juz w pełni radosny odpalam komputer, fajnie, właczył się. Jednak to wszystko, komputer zawiesza się na tescie POST. Przejdzie go moze raz na 10 właczeń komputera, z tym ze jesli juz go przechodzi, to po minucie. Na E6300 wsio lata ok, post przechodzi w kilka sekund i wlacza się dalej. Dodam, ze tego E6600 nawet nie zdarzyłem podkręcić. Wszystko lata na def., nawet poodłaczałem wszystkie urządzenia jakie bylo mozna. Bez zmian. Czy to może być oznaka uszkodzonego procesora, czy razej płyty? Juz sam nie wiem co robic. Prosze o jakieś wskazówki.

 

edit: kolega podsunął mi pomysł ze to moze być coś z cache procka. Wlaczyłem w everescie test kaszy procka i ku memu zdziwieniu nie chce go przejść, program się zawiesza przy testowaniu pamięci L2. Czy to jest oznaka uszkodzenia proca?

Dla pewności sprawdziłbym na jeszcze jednej płycie głównej, ale może to być kwestia uszkodzenia procesora. Zobacz jak się zachowa przy ręcznie ustawionym napięciu daj 1.35V i odpal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności sprawdziłbym na jeszcze jednej płycie głównej, ale może to być kwestia uszkodzenia procesora. Zobacz jak się zachowa przy ręcznie ustawionym napięciu daj 1.35V i odpal.

heh, napisałem wyraznie ze czysciłem CMOS nawet. Ale to juz niewazne.

 

Byłem u kolegi, ktory ma MoBo Gigabyte DS-4. Wkładam procka u niego, odpalam kompa i.... cyk myk, komputer odpalony. Odpalilismy FEARA, CSS i ilka innych gier oraz zapodalismy test SuperPI Mod. Wszystko śmiga tak jak być powinno. Nie wiem juz co o tym mysleć, ale wychodzi na to, ze to wina mojej płyty. Jednak co tu robić? Moze zmiana BIOSu pomoze? Prosze o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, napisałem wyraznie ze czysciłem CMOS nawet. Ale to juz niewazne.

 

Byłem u kolegi, ktory ma MoBo Gigabyte DS-4. Wkładam procka u niego, odpalam kompa i.... cyk myk, komputer odpalony. Odpalilismy FEARA, CSS i ilka innych gier oraz zapodalismy test SuperPI Mod. Wszystko śmiga tak jak być powinno. Nie wiem juz co o tym mysleć, ale wychodzi na to, ze to wina mojej płyty. Jednak co tu robić? Moze zmiana BIOSu pomoze? Prosze o pomoc.

Z tego co widze w sygnaturze to masz BIOS 1705 a on wypełni obsługuje E6600 jak dal mnie dziwna sprawa, ale jak nie pójdzie to oddaj płytę na gwarancje powinni wymienić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapodałem BIOS o numerze 1801, czyli najnowszy - efekt? Proc śmiga jak glupi, tak jak cały komp. Czyli rada na przyszłość - jak masz problemy z procem, wgraj najnowszy bios. Aktualnie latam z tym procem na 3,7GHz @ Scythe Infinity - w stresie 55*C. Nie będe ukrywał zadowolenia. Coś czuje ze będzie mnie MCH max 1,65V blokowało, przydalo by się troche więcej :(

 

P.S. Jakieś mody na podniesienie napiecia MCH są moze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapodałem BIOS o numerze 1801, czyli najnowszy - efekt? Proc śmiga jak glupi, tak jak cały komp. Czyli rada na przyszłość - jak masz problemy z procem, wgraj najnowszy bios. Aktualnie latam z tym procem na 3,7GHz @ Scythe Infinity - w stresie 55*C. Nie będe ukrywał zadowolenia. Coś czuje ze będzie mnie MCH max 1,65V blokowało, przydalo by się troche więcej :(

 

P.S. Jakieś mody na podniesienie napiecia MCH są moze?

Spoko, BIOS-y asusowi ostatnio nie wychodzą B-) mam problem z pamięcią i żaden dotychczasowy bios nie pomaga zresztom nie jestem w tym temacie osamotniony inni koledzy też mają podobny problem.

 

Co do MCH mam wersje płyty 1.04G i MCH jest do 1,85V :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do MCH mam wersje płyty 1.04G i MCH jest do 1,85V :)

super, ciesze sie Twoim szcześciem, z tym ze ja mam rev. 1.02G, która ma maź 1,65V bez modów, których jak widać potrzebuję, by przekroczyć barierę 3,7GHz. Jeśli ktoś ma jakies schematy, opisy, to niech się pochwali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super, ciesze sie Twoim szcześciem, z tym ze ja mam rev. 1.02G, która ma maź 1,65V bez modów, których jak widać potrzebuję, by przekroczyć barierę 3,7GHz. Jeśli ktoś ma jakies schematy, opisy, to niech się pochwali.

Bardzo proszę

 

PART II: Completing the vMCH mod (aka vmodding 101)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no, ciekawe. Chyba bede musiał pogadać z Yoto.

 

Kolejne pytania w związku z powyższym linkiem. Zostalo tam napisane, ze do podkręcania warto wywalić kartę WiFi jeśli nie potrzebujemy. Probował ktoś ten myk? Czy to rzeczywiście coś daje?

 

Kolejna sprawa, czy też usuwacie te nakrycia z radiatorów na chipsecie i drugim mostku?

Edytowane przez pisarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołgiem bojownicy o szybsze dziś ;)

 

Ostatnio zrobilem upgrade BIOSu do 1801.

 

Procedura: nie chcialo mi sie wywalac zworki (duza buda, ale miejsca malo w mojej jaskini), wiec do BIOSu -> LOAD DEFAULT SETTINGS czy jakos tak.

Dalej - Easy Flash (jak zwykle).

BIOS zapisal sie - jakies 5% i zwis!!!...

Trudno - reset i czekam czy dziala Asusowy Crash-'Full' ;)

Zadzialal, zapodalem BIOS inny i pasi.

Znow probuje - Load Default, Easy Flash i zapodaje znowu ten sam BIOS z tego samego pliku - POSZLO!...

Wskoczylem znowu do BIOSu, znow LOAD DEFAULT, restart, DEL, ustawiam BIOS po swojemu, restart.

 

Z tego przypadku i paru innych z flashem BIOSu na tej mobo - niezaleznie czy robilem CLR CRT czy nie (czasami wlaze i przestawiam zworke) wnioskuje, ze flashowanie moze nie zawsze przebiegac DOKLADNIE - tzn. moze powstaja male przeklamania.

W efekcie sa potem historie typu - dluuuugie czekanie na wejscie do monitora napiec/wentyli w BIOS, dlugi POST, historie takie jak z prockiem C2D 6600 PISARZA itd.

 

Zdarzalo mi sie, ze wracalem do BIOSu ktoregos z wczesniejszych i co zauwazylem - ze po ponownym sflashowaniu dany BIOS zaczyna dzialac stabilniej - krotszy POST, wchodzenie do monitora bez lagow. Tak samo sie dzialo z flashem wzwyz, albo sflashowaniem BIOSu jeszcze raz z tego samego pliku ta sama wersja BIOSu - problemy z lagami albo sie pojawialy, albo znikaly...

 

Ktos ma swoje uwagi w tym temacie?

 

 

 

PAMIECI - moje Corsairy sa niestety w wersji 5-5-5-12, ale sprzet przez SPD ustawia je na 5-5-5-18 na 800MHz :/

Przestawialem je recznie na 5-5-5-12 i dzialaja OK.

Probowalem na 4-4-4-12 na domyslnym napieciu - system chodzi, ale pod obciazeniem (np. Gothic 3) program sie zawiesza po kilkunastu minutach - pol godzinie i wychodzi do windy :/

Nie wiem czy zmiana napiec cos by zmienila, ale roznicy w pracy (graniu ;)) nie zauwazylem an krotszych timingach.

Meritum - nie wiem dlaczego SPD ustawia kosci do pracy w 5-5-5-18 skoro na kosciach producent podaje 5-5-5-12?!

Jakies pomysly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby uzyskać wyższą kompatybilność z płytami głównymi. Sporo płyt miało problemy z bootowaniem, stąd producenci do SPD wpisują jakieś ślimaki, żeby nie było, że nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołgiem bojownicy o szybsze dziś ;)

 

Ostatnio zrobilem upgrade BIOSu do 1801.

 

Procedura: nie chcialo mi sie wywalac zworki (duza buda, ale miejsca malo w mojej jaskini), wiec do BIOSu -> LOAD DEFAULT SETTINGS czy jakos tak.

Dalej - Easy Flash (jak zwykle).

BIOS zapisal sie - jakies 5% i zwis!!!...

Trudno - reset i czekam czy dziala Asusowy Crash-'Full' ;)

Zadzialal, zapodalem BIOS inny i pasi.

Znow probuje - Load Default, Easy Flash i zapodaje znowu ten sam BIOS z tego samego pliku - POSZLO!...

Wskoczylem znowu do BIOSu, znow LOAD DEFAULT, restart, DEL, ustawiam BIOS po swojemu, restart.

 

Z tego przypadku i paru innych z flashem BIOSu na tej mobo - niezaleznie czy robilem CLR CRT czy nie (czasami wlaze i przestawiam zworke) wnioskuje, ze flashowanie moze nie zawsze przebiegac DOKLADNIE - tzn. moze powstaja male przeklamania.

W efekcie sa potem historie typu - dluuuugie czekanie na wejscie do monitora napiec/wentyli w BIOS, dlugi POST, historie takie jak z prockiem C2D 6600 PISARZA itd.

 

Zdarzalo mi sie, ze wracalem do BIOSu ktoregos z wczesniejszych i co zauwazylem - ze po ponownym sflashowaniu dany BIOS zaczyna dzialac stabilniej - krotszy POST, wchodzenie do monitora bez lagow. Tak samo sie dzialo z flashem wzwyz, albo sflashowaniem BIOSu jeszcze raz z tego samego pliku ta sama wersja BIOSu - problemy z lagami albo sie pojawialy, albo znikaly...

Ktos ma swoje uwagi w tym temacie?

Jak fleszuje bios w górę zazwyczaj używam ASUSUpdate pod windowsem, jak jade z biosem w dół to robie to pod dosem za pomocą AFUDOS V2.21 i procedury

AFUDOS /i****.rom /pbnc /n, jeszcze nigdy nie miałem żadnej przygody z fleszowaniem, ale uważam że powinno się to robić pod dosem, z tego co tu wyczytałem tak ponoć bezpieczniej i pewniej :)

 

 

PAMIECI - moje Corsairy sa niestety w wersji 5-5-5-12, ale sprzet przez SPD ustawia je na 5-5-5-18 na 800MHz :/

Przestawialem je recznie na 5-5-5-12 i dzialaja OK.

Probowalem na 4-4-4-12 na domyslnym napieciu - system chodzi, ale pod obciazeniem (np. Gothic 3) program sie zawiesza po kilkunastu minutach - pol godzinie i wychodzi do windy :/

Nie wiem czy zmiana napiec cos by zmienila, ale roznicy w pracy (graniu ;)) nie zauwazylem an krotszych timingach.

Meritum - nie wiem dlaczego SPD ustawia kosci do pracy w 5-5-5-18 skoro na kosciach producent podaje 5-5-5-12?!

Jakies pomysly?

No a u mnie w spd pamięci wszystko pięknie ładnie zapisane, a spd na płycie ustawia tak zupełnie co innego :mur:

 

Dołączona grafika

 

Na wcześniejszych Geilach w spd zapisane miałem żółwie wartości a tu wartości spd są ok, a nie chodzi nawet na ręcznych tamingach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne sprawy z ta plyta stale;)

Jak podlacze dysk jakis dodatkowy ata to plyta nie wstaje. Tak jakby grafika nie dzialala, komp dziala, windows sie laduje, numlock moge wylaczyc i wlaczyc ale nie ma obrazu wcale. Po 5-6 resetach obraz jest w post i wtedy z ulga moge odechnac. Do tego zauwazylem ze jak podlacze dysk ide to musze mieszac z kolejnoscia bootowania - musze ustawic dysk ata jako pierwszy ten z ktorego nie chce startowac systemu. Jak odlacze dodatkowy dysk to musze znowu zmienic na pierwszy dysk ten wlasciwy ;)

Ogolnie jakibym dysk nie podlaczyl to nie mam obrazu. Zasilacz nie daje rady? Chieftec 360W paroletni. Mam 2 dyski twarde, dvd-rw, 7900GS i c2d 6300 w tej chwili na domyslnych wartosciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne sprawy z ta plyta stale;)

Jak podlacze dysk jakis dodatkowy ata to plyta nie wstaje. Tak jakby grafika nie dzialala, komp dziala, windows sie laduje, numlock moge wylaczyc i wlaczyc ale nie ma obrazu wcale. Po 5-6 resetach obraz jest w post i wtedy z ulga moge odechnac. Do tego zauwazylem ze jak podlacze dysk ide to musze mieszac z kolejnoscia bootowania - musze ustawic dysk ata jako pierwszy ten z ktorego nie chce startowac systemu. Jak odlacze dodatkowy dysk to musze znowu zmienic na pierwszy dysk ten wlasciwy ;)

Ogolnie jakibym dysk nie podlaczyl to nie mam obrazu. Zasilacz nie daje rady? Chieftec 360W paroletni. Mam 2 dyski twarde, dvd-rw, 7900GS i c2d 6300 w tej chwili na domyslnych wartosciach.

Zasilacz wyrabia ale zapas mocy duży mu nie pozostał wgraj najnowszy bios i zobacz jak będzie, jak by nie pomogło pytaj dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, jak zdjąć radiator z SB? Po wyciągnięciu kołęczków ani myśli drgnąć, tak jakby był przyklejony <_<

Tak,jest dość mocno przyklejony.Kiluminutowa zabawa w prawo i w lewo poskutkowała i u mnie puściło. :) Tylko z czuciem. :) Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, jak zdjąć radiator z SB? Po wyciągnięciu kołęczków ani myśli drgnąć, tak jakby był przyklejony <_<

 

ja zrzucilem go tak - kolki out, potem szeeeeroki srubokret podparlem delikatnie o obudowe gniazda IDE i delikatnie podwazalem.

Potem prawo-lewo pare razy, znow podwazka i odskoczyl jak oparzony kot ;)

Do czyszczenia z kleju uzylem zestawu arctic clean - szybko i bez taplania ze spirytem (spirytu uzywac lepiej doustnie - lepsze efekty ;)).

 

 

 

Zasilacz wyrabia ale zapas mocy duży mu nie pozostał wgraj najnowszy bios i zobacz jak będzie, jak by nie pomogło pytaj dalej :)

Dodatkowo - CLR RTC i sprawdz kilka BIOSow - 1305, 1407, 1707 i ew. inne.

jesli masz od kogo - pozycz do testow NAPRAWDE MOCNA ZASILKE :)

Zauwaz (instrukcja do MOBO!), ze dla prockow C2D producent podaje, aby zasilka miala na 12V min. 16A, czy nawet 18A - ja wzialem Tagana 430W i historii podobnych do twojej nie mam.

 

Dziwnie wogole wyglada ta Twoja historia - moze ktos byl nieostrozny i uszkodzil plyte? - latwo spitolic ten sprzet - chocby dotykajac reka! Potem sprzet czasami dziala, ale z roznymi przebojami...

 

 

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, jak zdjąć radiator z SB? Po wyciągnięciu kołęczków ani myśli drgnąć, tak jakby był przyklejony <_<

podgrzej radiax suszarką i poobracaj na różne strony - mocno, bez obaw ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Wreszcie zalozylem moj blok na mosfety i zaczalem krecic. Szybko udalo mi sie osiagnac to czego chcialem na poczatku: 3,6GHz z pamieciami 1:1 3-3-3-9. Napiecie na procku (ustawione w biosie) 1,4V, na ramie 2,3V, VMCH: Auto. Na razie tylko taki screen:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jutro postaram sie zrobic Orthosa okolo 2-paru godzin. Juz dzis wiem, ze powstanie drugi blok na mosfety te na gorze plyty. Teraz jest na nich radiator i nie wiem dlaczego producent nie zadbal o ich chlodzenie...

Edytowane przez Martinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W SPD masz timingi 5-5-5-16 dla 400 MHz, więc nic dziwnego, że powyżej 400 MHz płyta ustawia 5-6-6-x.

Poczytaj posty i oglądaj screeny uważniej,

 

spd dla 400MHz 4-4-4-12

spd dla 500MHz 5-5-5-15

 

skąd wziąłeś 5-5-5-16 nie mam pojęcia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...