Skocz do zawartości
maSTHa212

Wc Do Laptopa?

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie to zagladam do tego dzialu pierwszy raz i od razu zakladam topic, bo nie spodziewam sie ze taki temat juz byl. Generalnie pytanie jest takie: czy da sie zrobic chlodzenie wodne do laptopa? Nie pytajcie dlaczego, po prostu jestem ciekawy czy taki patent jest do wykonania. Chodzi o to czy sa jakies malutkie bloczki zeby zamontowac na plycie glownej lapka i czy w ogole plyta na to pozwoli? A druga sprawa czy daloby sie caly system WC wkomponowac w pudełko o wymiarach plus minus 30x30x3 cm? Nie znam sie na tym kompletnie, stacjonarki nie mam od paru lat a nawet jak mialem to tylko na powietrzu jechalem, o WC nie mam bladego pojecia. Prosilbym wymiataczy o jakies kulturalne odpowiedz ;)

pozdrawiam

 

edit.

No dobra, myslalem nad zrobieniem takiego czegos na zasadzie "a jednak sie da" ;) oczywiscie ku chwale portalu i forum :D

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie sie da jak poprowadzisz weze "kanalem wentylacyjnym" w lapku ;)

ew heatpipe lub dwa z proca wyprowadzic poza obudowe a tam podpiac weze ;) takie tam fantazjowanie

swoja droga jakiej grubosci jest radiator na procu w laptopach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoja droga jakiej grubosci jest radiator na procu w laptopach ?

Pare milimetrów max. O ile sama polaczenie wezy, chlodnicy, pompki to chyba nie az taki problem o tyle najwieksze trudnosci bylyby z przyczepieniem bloku do procka/gpu. ALe w sumie to nie wiem, nie znam sie, dlatego pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

~2mm blaszka miedziana powiazana heatpipe z radiatorem

 

edited:

co do przyczepienia bloku do mobo to wokol soketu sa otwory do mocowania (ale watpie zeby utrzymaly blok na swoim miejscu)

 

dopoki nie bedzie super malych i plaskich blokow pakowanie wody do lapa to poroniony pomysl - kloci sie to z niewielkimi wymiarami, lekkoscia i porecznoscia....

 

PS - topic jest bezsensu - ciekawe ile osob bedzie chcialo eksperymentowac na swoim lapie, podczas gdy osoba zakladajaca topic nie ma o tym pojecia... n/c

Edytowane przez kanathea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopoki nie bedzie super malych i plaskich blokow pakowanie wody do lapa to poroniony pomysl - kloci sie to z niewielkimi wymiarami, lekkoscia i porecznoscia....

 

PS - topic jest bezsensu - ciekawe ile osob bedzie chcialo eksperymentowac na swoim lapie, podczas gdy osoba zakladajaca topic nie ma o tym pojecia... n/c

Czy ja wspomnialem ze to ma miec niewielkie rozmiary albo ze ma byc lekkie albo poreczne? Chyba nie, tak samo jak nie sa lekkie i poreczne laptopy 19"/20" a jednak nadal maja w nazwie "laptop". Topic zalozylem z czystej ciekawosci, chyba nie wszystko musi byc racjonalnym i praktycznym rozwiazaniem. Producenci samochodow robia prototypy, ktore nigdy nie wejda do produkcji i w takim wypadku to tez mozna uznac za nieracjonalne i niepraktyczne - po co wydawac grube miliony $ na projekt fury ktorej zrobia 2 czy 3 egzemplarze?

 

edit.Poza tym czy ja kogos prosilem o testowanie tego pomyslu w dodatku z uzyciem wlasnego sprzetu? Chyba nie...

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz bo tu chyba zle cos wytlumaczylem (albo wy zle zrozumieliscie ;) ) - nie chodzi mi upchanie calego wc W LAPTOPIE tylko o zrobienie tak jakby podstawki do niego (Wc w podstawce). Pomysl generalnie taki, ze wlasnie do wielkich 17/19" gdzie sa najczesciej jakies monstra pokroju GF7900 zastosowac takie rozwiazanie zamiast wiatraczkow (ktore sa glosne, szczegolnie podczas grania). Cos jak cooling pad tyle ze na wode, kurde inaczej tego nie umiem wytlumaczyc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok ale mi sie wydaje ze Ty masz na mysli taki SWITCH WC/AC, kladziesz lapa na podstawce, podlaczasz weze i masz wc, chcesz gdzies wyjsc z lapem to odlaczasz weze i masz ac, o to Ci chodzi? bo to jest raczej nie wykonalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wspomnialem ze to ma miec niewielkie rozmiary albo ze ma byc lekkie albo poreczne? Chyba nie, tak samo jak nie sa lekkie i poreczne laptopy 19"/20" a jednak nadal maja w nazwie "laptop". Topic zalozylem z czystej ciekawosci, chyba nie wszystko musi byc racjonalnym i praktycznym rozwiazaniem. Producenci samochodow robia prototypy, ktore nigdy nie wejda do produkcji i w takim wypadku to tez mozna uznac za nieracjonalne i niepraktyczne - po co wydawac grube miliony $ na projekt fury ktorej zrobia 2 czy 3 egzemplarze?

 

edit.Poza tym czy ja kogos prosilem o testowanie tego pomyslu w dodatku z uzyciem wlasnego sprzetu? Chyba nie...

Dla kazdego cos milego, jeden kupi lapa 19' bo mu taki potrzebny, a z kolei drugi kupi 14' po te zeby mogl sie cieszyc niewielkimi rozmiarami oraz latwoscia transportowania. To jest wlasnie idea stworzenia komputera przenosnego! Pakowanie wuce do lapa niedosc ze spowoduje powiekszenie powierzchni calego kompa jego wage to utrudni przenoszenie (i nie chodzi tu o przejscie do pokoju obok).

 

Co do prototypu samochodu to zly przyklad podales :F bo nie zmienia sie zastosowanie tego produktu, sa sie tym jezdzic bez wiekszych problemow a sluzy to testow aby model produkowany seryjnie na tej podstawie nie posiadal wad prototypu.

 

a tak juz oftopowo, to pojedz po hardziorze. Zmontuj FC do lapa (taka miniaturowa autokaskade) napewno nikt takiego pomyslu jeszcze nie przedstawil na powaznie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do prototypu samochodu to zly przyklad podales :F bo nie zmienia sie zastosowanie tego produktu, sa sie tym jezdzic bez wiekszych problemow a sluzy to testow aby model produkowany seryjnie na tej podstawie nie posiadal wad prototypu.

 

a tak juz oftopowo, to pojedz po hardziorze. Zmontuj FC do lapa (taka miniaturowa autokaskade) napewno nikt takiego pomyslu jeszcze nie przedstawil na powaznie,

Laptop tak samo chodzi gdy stoi non stop na stole :] ale to chyba nie o to chodzi zeby sie spierac o przyklady prawda? Moge dac inny: demo cary firm tuningowych? Po kiego wala ladowac 20 subwooferow i jeszcze jeden w drazek zmiany biegow, 300 tweeterow i 5 wzmacniaczy? Jaki jest tego sens? Zaden, firmy robia to zeby pokazac swoje umiejetnosci, "bo sie da" i juz. Ale chyba nie o to chodzi zeby sie teraz o to klocic, zwrocilem sie o pomoc, zadalem pytanie zaznaczajac ze nie musi miec to sensu itd. Bardziej interesuje mnie dostepnosc albo mozliwosc zrobienia odpowiednich komponentow do takiego pomyslu bo osobiscie sie na tym nie znam.

 

@ CarsonPoland : nie chodzi mi o switch, tylko o chlodzenie wodne poza tym to ma w zalozeniu zadzialac raz, zeby pokazac ze sie pomysl uda a potem sie to pewnie skreci spowrotem.

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI w lapku to by bylo cos ;o ale z tym wc to dobry pomysl, wiele z tych duzych lapkow i tak neijest latwych w transporcie bo waza czestow grubo ponad 5-6kg. wc pozwolilo by temu lapkowi pokaza pazurki ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem WC w lapku byłoby cholernie ciężkie do zrobienia, bo trudno o tak cienki blok, ciężko byłoby wyprowadzić węże, poza tym myślę że ta część tych węży która byłaby wewnątrz grzałaby się b. mocno. Kolejny problem pojawił by się przy próbie scalenia tego wszystkiego.

Najlepsze wyjście, to gdyby nie trzeba było zakładać dolnej części obudowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcisniecie blokow i wezykow jakichs 4mm jest jak najbardziej mozliwe. Mozna zrobic na CNC na zamowienie sobie naprawde malutkie i plaskie bloki - upchac da sie napewno. Trudniej byloby wygospodarowac miejsce na pompke, trzeba by poszukac naprawde jakiegos malenstwa.

A juz kompletnie nierealne byloby umieszczenie chlodnicy. Moze jakiegos wiekszego laptopa, z takimi podwojnymi sciankami z metalowej obudowy - plaszcz wodny jako chlodnica.

W laptopach chlodzenie jest rozwiazane na zasadzie turbinek jak w kartach graficznych i plaskich gestych miedzianych radiatorow wspomaganych heat-pipeami. Zastapic to blokami i wezykami byloby stosunkowo latwo, ale jak potem oddac to cieplo bez miejsca na chlodnice? Cala przewaga wc bierze sie stad ze mamy jako alternatywe radiatora ZNACZNIE wieksze wymienniki ciepla - chlodnice (niektre nawet bardzo znacznie, u mnie chlodnica jest wieksza i ciezsza niz sam komp :) ).

Ew moze cos takiego jak te bloczki/coolery na 8800, ze normalny radiator z systemem AC, ale w srodku opcjonalny bloczek wodny. Stawiajac laptopa moznaby sie wpinac w jakas pasywna chlodnice na szybkozlaczkach z wezykami jakimis tam 5mm, a po odlaczeniu dalej dzialaloby AC i zostawala mobilnosc. To rozwiazaloby posrednio problem pompy i chlodnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop tak samo chodzi gdy stoi non stop na stole :] ale to chyba nie o to chodzi zeby sie spierac o przyklady prawda? Moge dac inny: demo cary firm tuningowych? Po kiego wala ladowac 20 subwooferow i jeszcze jeden w drazek zmiany biegow, 300 tweeterow i 5 wzmacniaczy? Jaki jest tego sens? Zaden, firmy robia to zeby pokazac swoje umiejetnosci, "bo sie da" i juz. Ale chyba nie o to chodzi zeby sie teraz o to klocic, zwrocilem sie o pomoc, zadalem pytanie zaznaczajac ze nie musi miec to sensu itd. Bardziej interesuje mnie dostepnosc albo mozliwosc zrobienia odpowiednich komponentow do takiego pomyslu bo osobiscie sie na tym nie znam.

Pasujac pod moca twoich argumentow (jezeli chodzi o sensownosc pakowania takiego systemu chlodzenia i produkcje demo-carow), pozostaje druga kwestia upchania blokow, wezy i kroccow do lapa.

Wezmy na przyklad fujitsu siemens amilo z serii M (oznaczenia nie pamietam bo nie jest moj i nie zzylem sie z nim)

 

centrino 2,13:2x1gb:gf6800go:2x100gb(raid0) lapek ma 17' panorame, wazy ponad 5kg.

W nieumiejetny sposob kumpel popsul klawierke i probowalismy ja wymienic w trzy osoby. Skonczylo sie na tym ze lap by rozebrany na czesci pierwsze i uwierz mi tam nie ma tyle miejsca zeby zalozyc normalny blok wodny.

 

a dla przykladu malutki s7011 z podpisu

Dołączona grafika

 

Nad napedem jest jeszcze 4,5mm

 

ps - a swoja droga to i tak juz krzywo sie patrze na maty chlodzace do notebookow...

Edytowane przez kanathea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale same bloki można wsadzić tam, gdzie są radiatory z wentylatorami, a z procem połaczyć je za pomocą hp. Moim zdaniem największym problemem byloby, żeby dopasować moduł chłodnicy i pompki do laptopa, np. dopasowując jako podstawkę, ale wtedy primo: trzebaby tą chłodnicę mocno zmodyfikować, albo zlecić zrobienie nowej, secundo, umieścić jakiś wentylator w chłodnicy, bo z laptopem na górze będzie mały przewiew. Wentylator podłączałoby się np. do usb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, panowie, to wcale nie takie głupie :D

 

Bloki wykonac to nie jest problem. Płaskownik miedziany 5mm z wyrzeźbionym wzorkiem, jako top blacha miedziana ze wspawanymi "kroccami" z rury miedzianej 6mm. Takie skrzyzowanie proq z cpc. Polaczyc wszystko wezami 4/6mm. Cało moduł "chlodniczy" mozna oprzec na zwyklej podstawce do chlodzenia lapa.

 

Spojrzcie np na to : http://galeria.purepc.pl/d/7945-4/Test_pod...cych_Akasa2.JPG

 

Grubosc jest odpowiedia, zeby upchac tam bip2. Wentylatory mozna podmienic na wersje o grubosci 15mm i polaczyc z chlodnica szczelnym szrudem. Oczywiscie beda podpiete szeregowo, czyli na 6v. Jako pompa, posluzyc moze pcp 12v po drobnych przerobkach. Malutka, tania, odpowiednio wydajna.

 

Dodatkowo robimy mały rezik/air trapa w podstawce chlodzacej i mysle ze mozna sie cieszsyc zwodowanym laptopem. Pradu to duzo nie wezmie - dwa zlacza usb starcza w zupelnosci!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, panowie, to wcale nie takie głupie :D

 

Bloki wykonac to nie jest problem. Płaskownik miedziany 5mm z wyrzeźbionym wzorkiem, jako top blacha miedziana ze wspawanymi "kroccami" z rury miedzianej 6mm. Takie skrzyzowanie proq z cpc. Polaczyc wszystko wezami 4/6mm. Cało moduł "chlodniczy" mozna oprzec na zwyklej podstawce do chlodzenia lapa.

 

Spojrzcie np na to : http://galeria.purepc.pl/d/7945-4/Test_pod...cych_Akasa2.JPG

 

Grubosc jest odpowiedia, zeby upchac tam bip2. Wentylatory mozna podmienic na wersje o grubosci 15mm i polaczyc z chlodnica szczelnym szrudem. Oczywiscie beda podpiete szeregowo, czyli na 6v. Jako pompa, posluzyc moze pcp 12v po drobnych przerobkach. Malutka, tania, odpowiednio wydajna.

 

Dodatkowo robimy mały rezik/air trapa w podstawce chlodzacej i mysle ze mozna sie cieszsyc zwodowanym laptopem. Pradu to duzo nie wezmie - dwa zlacza usb starcza w zupelnosci!

dokładnie to samo chciałem napisać... ale dotarłem to ostatniego postu ;D

 

Bloczek fakt - nie problem - płaściutkie płaskowniczki z delikatnymi nawiertami+ miedziane rureczki wychodzące po bokach bloczków jako krocce i .. cała filozofia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bloki mogą być ubogie, bo taki procesor mobilny nie wydziela za dużo ciepła, z grafiką może być gorzej, ale przecież nie ma to być jakiś demon wydajności. Ogólnie całkiem nawet wykonalne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pomysł ciekawy.... ale z chłodnicą by był problem - jak się wykorzysta te radiatorki co są w środku to zysk w celcjuszach będzie znikomy

 

A co do pompki to kiedyś (chyba sapphire w readonie toxic - nie pamiętam dokładnie) zastosował pompkę magnetyczną a jako czynnik chłodzący ciekły metal - pompka była wielkości małego scalaka i pobierała znikomą ilość prądu

 

A gdyby tak przerobić trochę obudowę lapka - dołożyć radiatory - chłodnice to by już miało sens...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt na pewno wykonalny, ale żeby zachować całkowitą mobilność laptopa, zapewne wymagać to będzie nie lada inwencji twórczej.

Ale przyznam, że pomysł sam w sobie bardzo ciekawy.

 

Imho najtrudniejszym elementem do zdobycia była by chłodniczka, mniej więcej grubości laptopa lub trochę grubsza, by można ją było przymocować do obudowy. Pompeczka to raczej nie problem jeśli chodzi o rozmiary, biorąc za przykład to maleństwo firmy cpc.

Bloki? .... na zamówienie wszystko da się zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki tu cel? Chyba tylko w stylu: "tego jeszcze nie było"

Jedno do drugiego tu nie pasuje, bo:

- Jeśli idziemy w kierunku wydajności, to o mobilności można zapomnieć, gdyż mała chłodnica nie da rady.

- Natomiast jeśl podążamy za ciszą to znowu zły kierunek, bo mała chłodniczka "po cichu" tego nie schłodzi

 

Nie osiągniemy żadnego celu, jaki w 99% stawia się chłodzeniu wodnemu, chyba że autorowi chodzi o ten 1%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co w tym zlego? ludzie czesto robia rozne "cuda" tylko dlatego ze czegos takiego jeszcze nie bylo, albo pokazac ze potrafia cos wiecej niz przecietny "szary ludek" ;) czy wszystko musi byc po cos?

 

a co do pomyslu, wydaje mi sie ze projektujac odpowiednio bloczki da rade je "podmienic" za zwykle radiatory, do tego jakies subtelne wezyki jak od kroplowki, pompeczka CPC (gdzies ja umiescic) i chlodnica. chlodnica mogla by byc o powierzczni rownej laptopowi. mozna by ja zamiescic nad gorna klapa /ekranem na jakis dystansach. oczywiscie nie kupi sie takiej gotowej i przystosowanej wymiarami do lapa chlodniczki wiec tutaj umiejetnosci a'la Mechlin sa jak najbardziej pozadane :D patrze w tej chwili na chlodnice od tico i juz widze ze przecinajac ja na pol (wzdluz najdluzszego boku) mozna by wycudowac cos fajnego na gore laptopa. oczywiscie roboty co nie miara, satysfakcja jesli by sie udalo byla by nieziemska :D no bo jestem pierwszy ;)

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogadałem trochę z maSTHa212 i wpadliśmy na pomysl umieszczenia małej chlodniczki w miejscu napędu :D . Niestety, w jego lapie jest to niewykonalne, bo to 14'. Gdyby byl wiekszy, np 17' to problemow wiekszych by nie bylo z upchaniem wc do lapa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upakowanie wc także i do 17" to, moim zdaniem, zupełna abstrakcja i chybiony pomysł. Tak się akurat śmiesznie składa, że niedalej jak miesiąc temu rozkręcałem każdą 17" w domu (to z podpisu + p4 3.0 z 6800ultra oraz drugi z PM + x1600) wymieniając pastę pod radiatorami, czyszcząc wentylatory etc. Miejsca, także i w 17" jest zdecydowanie za mało na chłodnicę przewyższającą gabarytami 2 pudełka od zapałek. Nawet taki "kolos" jak wspomniany wyżej sager z p4/6800u (pierwszy z prawej na fotce) z wysoką obudową pomieścić może conajwyżej wc w stylu cpc.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...