Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję bardzo MR. Labovsky. Przyda się na pewno.

 

Pozdrawiam.

 

Dodano: Korzystajac z okazji zapytam się też o jakieś dobre chłodzenie na AMD x4 940. O/C będzie - na ile płyta główna pozwoli. Niżej podaję konfig coby ewentualne propozycje zmieściły się w budzie jak i na mobo.

 

Aktualna Buda: link

Na bocznej ścianie zamontowany jest wentylator nawiewający 120x120x25; z tyłu takiż sam tyle, że wyciągający.

 

Mobo: link

W pierwszym slocie pci-e jest zamontowana grafika; wszystkie sloty ram są obsadzone tym - link

Edytowane przez jaiz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może jakiś moderator po prostu wydzieli Twoje pytanie i ewentualne odpowiedzi z tego wątku. Następnym razem nie wahaj się założyć oddzielnego wątku bądź poszukać, bo choć precyzyjnie opisałeś platformę, to wątpię by odpowiedź była inna niż typowe w takiej sytuacji.

 

Istotna jest kwota, jaką chcesz przeznaczyć na chłodzenie procesora.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwota - mogę wydać do ok 350 zł; myślę, że powinno wystarczyć na coś sensownego.

 

Myślałem nad osobnym wątkiem ale uznałem, że tutaj zajrzy więcej osób.

 

Również pozdrawiam.

 

Dodano: Dobrze by było gdyby chłodzenie dało się przełożyć kiedyś na AM3.

Edytowane przez jaiz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który z tych dwóch wentylatorów będzie lepszym wyborem?

 

1) Arctic Coolling

2) Scythe

 

Muszę kupić dwie sztuki (na przód i na tył). Niby bardzo podobne, ale może w użytkowaniu jest znaczna różnica? Poza tym nie zawsze to, co podaje producent, jest prawdą (chodzi mi o poziom hałasu i wydajność).

Szybsze wentylatory wykluczam, bo przykładowo 1600 obr/mi to 33 db i obawiam się że to juz było by za głośno.

Edytowane przez czokapik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolałbym Scythe, miałem w łapach wersję 800rpm i naprawdę cichy wentylator, ale nie bezgłośny, co do generowanego hałasu, to będzie na podobnym poziomie przy obu wentylatorach. Jeśli nie jesteś cichofilem to 1200rpm jest w miarę OK.

Edytowane przez czeku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie jest Chieftec D12 (dalej nie pamiętam), tylko patrz by był na łożysku ślizgowym.. To tak na prawdę high-endowe produkty Yate-Loona (firma praktycznie nie dostępna w Polsce, za granicą dobrze znana). Miałem, testowałem porównując do Noiseblockera XL2 oraz Akasy 120mm, Chief wypada lepiej (nawet sporo) od Akasy ale gorzej od Noiseblockera XL2.

Ale jeżeli miał bym wybierać pomiędzy tymi wentylami ci na liście to brał bym Zephyra 120mm, może być PWM (podpinasz pod płyty i ustawiasz tak by gdy chłodno się nie kręcił). Zephyr to tani wentyl z na prawdę dobrym łożyskiem kulkowym nowej generacji.. Chieftec to jak już pisałem produkcja Yate Loona o bardzo dobrym przepływie powietrza (nie to co Zephyr, porównuje przy tych samych obrotach - 1000rpm) i bdb łożysku ślizgowym które lepiej sobie radzi w pionie gdzie jest praktycznie bezgłośne (przez pierwsze kilka minut pracy czasem zdarzyło się zaszurać, potem cisza absolutna..) niż w poziomie (czasem zaszura, ale rzadko i cicho.. Przepływ powietrza przy 900rpm to zagłuszy).

Edytowane przez david11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko prawda, ale...

Zephyr to tani wentyl z na prawdę dobrym łożyskiem kulkowym nowej generacji.

... można prosić o źródło tej rewelacji? Na ile się orientuję to Zephyr kręci się na łożysku FDB... czyli poprawionej odmiane ślizgowego :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja mam pytanie....Zasilacz Amacrox'a ma dosyć cichy wentylator, ale w momencie, w którym w kompie chodzą tylko dwa wentylatory 120mm puszczone na 5v najbardziej go słychać (zwłaszcza w nocy...). Chciałbym wymienić oryginalny wicher Amacrox'a, na jakiś inny nie porażający ceną...Zastanawiałbym się albo nad 'SILENTIUM PC Zephyr 120', bądź AAB COOLING SUPER SILENT FAN 12. Orientuje się ktoś może, który z wyżej wymienionych ma lepszy przepływ powietrza przy 5v i czy wentylator przy takiej prędkości obrotowej będzie wystarczający, aby schłodzić dostatecznie zasilacz ;) Z góry dziękuję za pomoc, jeśli macie jakieś lepsze propozycje czekam :D

Edytowane przez Kudl4ty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można przypuszczać, że skoro wentylator AAB kręci się na 12V szybciej o 100rpm od Zephyra to i na 5V będzie kręcił się szybciej (o ile to nie wiem). Wirniki mają takie same.

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolałbym Scythe, miałem w łapach wersję 800rpm i naprawdę cichy wentylator, ale nie bezgłośny, co do generowanego hałasu, to będzie na podobnym poziomie przy obu wentylatorach. Jeśli nie jesteś cichofilem to 1200rpm jest w miarę OK.

Hehe "cichofil" :D Może takim maksymalnym maniakiem ciszy nie jestem, ale jednak zwracam jednak uwage na głośność kompa.

Skusiłem się na wentylatory AAB Cooling na allegro (12 zł za sztukę) i niestety troche sie zwiodłem. Producent twierdzi, że generują hałas na poziomie 14 dB, ale to jedna wielka ściema. Słychać go dobrze. Mam jakiś podświetlany wentyl Arctic Cooling 80 mm z regulacją prędkości i na minimalnych obrotach (1600 rpm) jest praktycznie niesłyszalny. Sądziłem, że większy wentyl na niższych obrotach będzie generował podobny poziom hałasu - no ale przeliczyłem sie niestety.

Edytowane przez czokapik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądziłem, że większy wentyl na niższych obrotach będzie generował podobny poziom hałasu - no ale przeliczyłem sie niestety.

Ten większy mimo że miał mniejsze obroty przepychał więcej powietrza. W obecnych wentylatorach największy hałas jest generowany przez szum przepływającego powietrza. Można by powiedzieć że hałas zależy głównie od przepływu powietrza. Dobre łożysko ślizgowe w odpowiednim położeniu ma marginalne znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten większy mimo że miał mniejsze obroty przepychał więcej powietrza. W obecnych wentylatorach największy hałas jest generowany przez szum przepływającego powietrza. Można by powiedzieć że hałas zależy głównie od przepływu powietrza. Dobre łożysko ślizgowe w odpowiednim położeniu ma marginalne znaczenie.

Racja. Tylko, że to chyba nie jest szum powietrza, bo słyszę takie charakterystyczne "buczenie". Nie jest bardzo głośne, ale niestety słyszalne. Edytowane przez czokapik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chcialbym prosic o pomoc a mianowicie stalem sie psoiadaczem Thermalright TRue Black 120 i potzrebuje do tego 2 wentylatory ktore umiesz po przeciwnych stronach radiatora, jeden bedzie dmuchal na niego powietrze drugi bedzie zasysal.Cichofilem nie jestem ale bez przesady :), licze na dobra wydajnosc.Budzet jaki chcialbym na to przeznaczyc to 150 zl.Z gory dziekuje za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chcialbym prosic o pomoc a mianowicie stalem sie psoiadaczem Thermalright TRue Black 120 i potzrebuje do tego 2 wentylatory ktore umiesz po przeciwnych stronach radiatora, jeden bedzie dmuchal na niego powietrze drugi bedzie zasysal.Cichofilem nie jestem ale bez przesady :), licze na dobra wydajnosc.Budzet jaki chcialbym na to przeznaczyc to 150 zl.Z gory dziekuje za pomoc :)

Noiseblockery nowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noiseblockery nowe

O którym dokładnie modelu mówisz? Sam też zastanawiałem się nad Noctua ale ceny dość wysokie (jeszcze USD ładnie winduje ceny) ale Noiseblocker Multiframe cenowo bardzo podobny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O którym dokładnie modelu mówisz? Sam też zastanawiałem się nad Noctua ale ceny dość wysokie (jeszcze USD ładnie winduje ceny) ale Noiseblocker Multiframe cenowo bardzo podobny.

Noiseblocker NB-Multiframe M12-S1/Noiseblocker NB-Multiframe M12-S2

 

jesli ci nie zalezy na wygladzie, to moge jeszcze polecic spokojnie Scythe Gentle Typhoon. Ciche i bardzo wydajne i wytrzymale. jednak wygladem ustepuja wielu wentylom, ale jakoscia napewno nie.

Edytowane przez -=YoGi=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównywał ktoś te XL2 lub XL1 do wentylatorów Scythe? Cena podobna ale żywotność Scythe większa. Teoretycznie powinno to się przełożyć na dłuższą pracę w ciszy właśnie Scythe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.NoiseBlocker M12-P

2.Scythe SY1225SL12VBL

3.Scythe SY1225SL12L

coś z tej trójki

Noiseblocker może i fajny ale domyślam się, że ponad 100zł kosztuje.

 

Patrząc na dane techniczne:

Scythe Slip Stream dość cichy i wydajny ale żywotność 30 000 h? Dość mizernie porównując do konkurencji co ma 150 000 h.

Scythe S-Flex według mnie odwrotność. Będzie chodził o wiele dłużej cicho ale mimo wszystko ciut głośniejsze i mniej wydajny.

 

Także ja bym się zastanawiał nad Scythe.... którym sam nie wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś i słyszałeś obydwa od Scythe (SlipStream i S-FLEX) że tak twierdzisz? U siebie miałem obydwa, zresztą do teraz mam. S-FLEX jest wyraznie cichszy przy tych samych obrotach a wydajność jest na podobnym podobnie a do tego jest na genialnym łożysku od Sony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buczy kiepskie łożysko i/lub przepływ powietrza przez łopatki.

Chyba jednak jestem cichofilem :D Dostałem już wczoraj nową obudowe, przełożyłem do niej wszystko i zamontowałem owe wentyle. W poprzedniej obudowie nie miałem jak zrobić przewiewu i cały czas była otwarta, dzięki czemu nie musiałem mieć dodatkowego chłodzenia i było całkiem cicho. Niestety wszystko sie bardzo szybko kurzyło. Teraz jak zamontowałem te dwa wentylatory, to komp zrobił sie wyraźnie głośniejszy - nie do zniesienia jak dla mnie. Także podpiąłem wszystkie wentyle na 5V i są prawie że niesłyszalne (zasilacz też cichy, a wentyl na procku też na minimalnych obrotach). I ku mojemu zdziwieniu, pomimo takich niskich obrotów temperatura w budzie jest taka sama - proc i dysk ~30 stopni przy normalnej pracy. Zacząłem żałować, że kupiłem obudowe z "siatką" z przodu, bo przez nią tylko bardziej są słyszalne odgłosy ze środka. Postanowiłem, że panel przedni obkleje od środka matą bitumiczną :lol:I tylko narobiłem sobie dodatkowej roboty - mogłem kupić bude bez siatki.

Problem teraz tylko pozostaje z dyskiem. Wcześjniej leżał na gąbce a na nim wentyl. Ale to wszystko było niestabilne. Niestety po zamontowaniu dysku tam, gdzie jego miejsce jest dla mnie zbyt głośny.Podczas pracy strasznie słychać głowicę. I teraz mam problem gdzie umieścić ten dysk. Bo wprawdzie teraz jest głośny, ale jest też chłodny dzięki temu, że obudowa robi za radiator, a dodatkowo wieje na niego wentyl. A chciałbym żeby było nie tylko chłodno, ale też cicho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pomyśl o Scythe Quiet Drive :)

Myślałem o tym, ale jednak cena troche zbyt duża. Wolałbym zrobić to mniejszym kosztem :) Można wprawdzie samemu sobie takie pudełeczko zrobić, ale ze mnie kiepski majsterkowicz i zawsze wolałem kupować gotowe rzeczy. Chyba na razie, póki nie wymyśle nic lepszego, położe dysk tak jak miałem na gąbce. Wtedy też będe mógł odłączyć przedni wentylator, bo stanie sie bezużyteczny. Czyli suma sumarum niepotrzebnie wydałem kase na wentyle i przepłaciłem za obudowe, bo mogłem kupić jakąś tańszą i sugerować sie jedynie wyglądem (a nie siatką, która jak sie okazuje i tak jest mi niepotrzebna, a nawet lepiej jakby jej nie było). No cóż, człowiek uczy sie na błędach :|

 

Ciekawe czy coś takiego by sie sprawdziło http://www.allegro.pl/item556606556_acutak...w_promocja.html

Edytowane przez czokapik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...