Skocz do zawartości
ath

Core 2 Quad - Q9300 / Q9450 / Q9550 / QX9650 / QX9770

Rekomendowane odpowiedzi

Moja sztuka Q9550 E0 robi 4.3Ghz na napięciu 1.392v więc mam chyba dobrą sztukę co?

Tak, masz tą jedną z lepszych.

 

Co do rewizji C1 to na HWBot.org to nie które sztuki na tej rewizji są wysoko a pierwsze miejsce ma chyba waśnie C1 no ale wiadomo że E0 lepsza rewizja.

C1 kręci się trochę lepiej niż C0.

 

Pisałem o chłodzeniu powietrznym, a na HWBot.org masz też wyniki na innych typach chłodzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie 1.4-1.45 jest jeszcze w miarę bezpieczne. Granicą jest 1.45V - na powietrzu, bo jak wiadomo, to zazwyczaj temperatury zabijają procesor, więc np. na wodzie może być trochę więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja tam katuje E8xxx po 85-90stopni okazjonalnie, no ale mieć powyżej 80st w stressie na codzień to trochę nierozsądne. Szczególnie że Orthos grzeje o przynajmniej 10st słabiej niż Intel BurnTest

Edytowane przez saleen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - przekroczenie 80*C nie powoduje automatycznie, za każdym razem, uszkodzenia procesora, ale takie ryzyko się zwiększa wraz ze wzrostem temperatury.

 

Czasem spowoduje znaną wielu degradację - czyli pewnego dnia procesor przestanie być stabilny i będzie potrzebował więcej napięcia przy tej samej częstotliwości.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Dlatego warto latem ustalić max OC proca i wykatować go LinX, 80 można spokojnie przekroczyć, nic użytkowego tak proca nie wygrzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a niby skąd te 80c. Intel ustawił granicę 20 stopni wyżej, a pewniej i jeszcze wyżej by się dało bo producent zostawia sobie pewien zapas bezpieczeństwa. GPU nagrzewają się jeszcze mocniej, a przecież zrobione są z tego samego materiału i dzialają ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, tempy sobie darowałem, patrze głównie na drugi rdzeń(ten sprawny według real temp'a) a na resztę z przymrużeniem oka, ale tak aby nie przekroczyć 70 stopni.

 

Mam do Was pytanie w sprawie oc. Mój config to: Q9550 E0,Asus P5B Premium,good ram pro 1066 mhz cl5,ocz modxstream pro 600w,mugen2,palit hd 4850 ddr5,dysk f2eg 500gb i wszystko w antec 300.

Na pierwszy profil w BIOSie ustawiłem sobie jak najniższe napięcia i ustawienia kompa(tak tylko do przeglądania netu),a konkretnie:

pamiec na 833 mhz

memory voltage 1,8

cpu vcore 1,1

fsb termination voltage 1,2

nb vcore 1,25

sb vcore 1,5

ich chipset voltage 1,057

są to najniższe możliwe wartości. Komp chodzi świetnie. Postanowiłem jednak zrobić drugi profil z wyższym taktowaniem do gier(a konkretnie do gier z PS2). Najpierw podkręciłem go do ~3,5 Ghz zwiększając tylko napięcie proca na 1,2(rzeczywiste jest trochę mniejsze ze względu na v.drop)

 

Chciałbym jednak osiągnąć FSB rzędu 450 czyli ~3,8 i do tego ustawiłem

pamięc na 900 mhz

memory voltage auto

cpu vcore 1,4(rzeczywiste jest mniejsze)

fsb termination voltage auto

nb vcore auto

sb vcore auto

ich chipset voltage auto

Dlaczego na auto? dlatego, iż na tych najniższych w ogóle się nie odpalał, a chciałem najpierw go odpalić na 3,8 sprawdzić stabilność a potem obniżać napięcia do możliwie najniższych. Czemu aż 1,4 na proca? ponieważ gdy ustawiłem 1,35 było niestabilnie,lecz na wyższym napięciu nadal jest niestabilnie

Do tego mam wyłączone spread spectrum

pci express frequency na 100

pci clock synchronization na 33,33 mhz

static read control na disabled

Zgodnie z radami jednego z forumowiczów odnośnie tej płyty(r4zen?)

 

Moje pytanie brzmi: o czym zapomniałem? co pominąłem? może robię coś nie tak? gdyż stabilności na tych ustawieniach nie doznałem,komp się włącza i trochę pochodzi i zwiesza przy prime bądź grze z ps2 lub w ogóle nie ładuje systemu.

Z góry dziękuję za pomoc :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne te wartości są główną przyczyną:

 

memory voltage auto

fsb termination voltage auto

nb vcore auto

sb vcore auto

ich chipset voltage auto

Ustaw tak:

 

memory voltage : 2.0-2.1V

fsb termination voltage : 1.3-1.36V (byleby było mniejsze niż vcore)

nb vcore : 1.35-1.4V

sb vcore : 1.5-1.6V

ich chipset voltage : najniższe

Kombinuj zwłaszcza z NB i FSB Termination (czyli VTT) - zapewne płyta daje za mało, a przy tym FSB te wartości trzeba ustawiać konkretnie wysoko.

 

Skoro nie ma większej różnicy, jeśli chodzi o stabilność przy wyższym vcore, obniż je trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się za zabawę napięciami,ustawiłem fsb na 450 i do tego napięcia:

memory voltage 2,1

cpu vcore 1,4125

fsb termination voltage 1,4

nb vcore 1,45

sb vcore 1,6

ICH chipset voltage 1,057

próbowałem obniżać napięcie na procu, a co za tym idzie i fsb termination voltage, lecz system nie odpalał.

Po takich ustawieniach jak w/w komp sie włączył, pograłem 10 minut w grę z ps2, następnie nastawiłem blenda w prime 95 na 10min i nie wywaliło błędu(wiem, że takie 10 min nie jest wiarodajne, ale zawsze coś tam obrazuje, a teraz za wiele czasu nie miałem). Następnie zmniejszyłem napięcie na pamięciach do 1,8 i odpaliłem kompa, włączyłem na chwile grę, a następnie ponownie blend test, który zawiesił kompa po blisko godzinie(chciałem mniej więcej ogarnąć czy potrzebne jest tyle papu na pamiątki czy można dać mniej). W każdym bądź razie napięcie na proca według mnie jest za duże, co prawda występuje v.drop, ale liczyłem że przy napięciu rzędu ~1,3 uda mi się odpalić na 3,8. Mam takie pytanie, czy mógłbym spróbować dać fsb termination voltage większe niż vcore? bo jakby nie było to na tym moim pierwszym profilu napięcie na cepa jest 1,1 a fsb termination voltage na 1,2 :razz: Fakt, że sam jak kiedyś czytałem o podstawach o/c to w jakimś poradniku było napisane, aby fsb... nie było większe od vcore. Póki co jestem śpiący, jutro się jeszcze pobawię tymi napięciami, jak uda się coś zdziałać to dam znać :wink:

EDIT: priority na 9 w prime95 wystarczy czy lepiej dać na 10?

Edytowane przez Radzinski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie dla QX9650 zamieniłem wysłużone Scythe Ninja (+ Noiseblocker 1450 RPM) na Thermalright Ultra 120 Extreme Black (+Wentyl 1750 RPM) i od razu widać różnicę. Poprzednio temperatury były mało fajne, teraz jest bardzo dobrze.

 

QX9650 4 GHz 1.32v (zapobiegawczo) przy TRUE 65/60/61/65

QX9650 4 GHz 1.32v (zapobiegawczo) przy Ninja 82/76/78/83

 

Testy wykonywane wczoraj po południu, gdy temperatura otoczenia była potworna (chyba z 28-30C!) i na pewno dziś byłyby o te 3-5C niższe. Więc skok jest wręcz KOLOSALNY. Gdyby MSI nie bujała tak napięciami dałoby się proca lepiej ustabilizować i pewne byłoby niższe vCore czyli niższe temperaturki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie dla QX9650 zamieniłem wysłużone Scythe Ninja (+ Noiseblocker 1450 RPM) na Thermalright Ultra 120 Extreme Black (+Wentyl 1750 RPM) i od razu widać różnicę. Poprzednio temperatury były mało fajne, teraz jest bardzo dobrze.

 

QX9650 4 GHz 1.32v (zapobiegawczo) przy TRUE 65/60/61/65

QX9650 4 GHz 1.32v (zapobiegawczo) przy Ninja 82/76/78/83

 

Testy wykonywane wczoraj po południu, gdy temperatura otoczenia była potworna (chyba z 28-30C!) i na pewno dziś byłyby o te 3-5C niższe. Więc skok jest wręcz KOLOSALNY. Gdyby MSI nie bujała tak napięciami dałoby się proca lepiej ustabilizować i pewne byłoby niższe vCore czyli niższe temperaturki.

 

Widocznie cos nie tak zrobiles przy montazu Ninjy bo na Q9550 przy 1.35V mialem okolo 9 stopni nizsza temperature... (mowa tu o roznicy pomiedzy najcieplejszym rdzeniem). Fakt, ze warunki nie sa identyczne i ciezko tu porownywac ale mimo to zbyt duza roznica jest pomiedzy Thermalem a Ninja w Twoim przypadku....

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się za zabawę napięciami,ustawiłem fsb na 450 i do tego napięcia:

memory voltage 2,1

cpu vcore 1,4125

fsb termination voltage 1,4

nb vcore 1,45

sb vcore 1,6

ICH chipset voltage 1,057

próbowałem obniżać napięcie na procu, a co za tym idzie i fsb termination voltage, lecz system nie odpalał.

Po takich ustawieniach jak w/w komp sie włączył, pograłem 10 minut w grę z ps2, następnie nastawiłem blenda w prime 95 na 10min i nie wywaliło błędu(wiem, że takie 10 min nie jest wiarodajne, ale zawsze coś tam obrazuje, a teraz za wiele czasu nie miałem). Następnie zmniejszyłem napięcie na pamięciach do 1,8 i odpaliłem kompa, włączyłem na chwile grę, a następnie ponownie blend test, który zawiesił kompa po blisko godzinie(chciałem mniej więcej ogarnąć czy potrzebne jest tyle papu na pamiątki czy można dać mniej). W każdym bądź razie napięcie na proca według mnie jest za duże, co prawda występuje v.drop, ale liczyłem że przy napięciu rzędu ~1,3 uda mi się odpalić na 3,8. Mam takie pytanie, czy mógłbym spróbować dać fsb termination voltage większe niż vcore? bo jakby nie było to na tym moim pierwszym profilu napięcie na cepa jest 1,1 a fsb termination voltage na 1,2 :razz: Fakt, że sam jak kiedyś czytałem o podstawach o/c to w jakimś poradniku było napisane, aby fsb... nie było większe od vcore. Póki co jestem śpiący, jutro się jeszcze pobawię tymi napięciami, jak uda się coś zdziałać to dam znać :wink:

EDIT: priority na 9 w prime95 wystarczy czy lepiej dać na 10?

VTT oczywiście może być większe od vCPU. Ale widze ża masz skłonności do przesady :)

Dlaczego tak męczysz ten chipset 1.45v, przecierz do fsb 450 tyle nie potrzebuje! Mostek południowy też w 99% przypadków zostawia sie na auto.

Pamięci DDR2 wg specyfikacji mają napięcie 1.9 i mniej może destabilizować ram.

Zresztą najpierw powinieneś ustabilizować samą płyte na tym fsb czyli mnożkin w dół i pamięci nisko. Potem jak juz masz napięcia dla płyty zajmujesz sie samym CPU a na koniec jak płyta i procek sa stabilne bawisz się ramem. A tak zacząłeś od pupy strony ;)

Wszystko na raz to taki overclocking podwórkowy.

A co z PLL?

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montowałem ją kilka razy, zmieniałem dwie pasty (AC5 i Zalman) etc, ale efektów to nie dawało. Generalnie nie wnikam, teraz jest spoko :)

Moze wymienie chlodziwo na Thermalright Ultra 120 Extreme Black skoro tak dobrze sie sprawuje :) Ciekaw jestem czy duza jest roznica pomiedzy Black a calym 'miedziakiem' :) . Jesli chodzi o roznice cenowa i oplacalnosc to 'miedziak' raczej odpada...

 

Uzyles pasty dolaczonej do chlodziwa? :)

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że tyle nie potrzeba ale dopiero na 1,4125 vcore udało mi się odpalić kompa i jakoś na nim podziałać, jak dawałem mniejsze napięcie to się nie odpalał bądź restartował przy ładowaniu systemu(oczywiście nie zostawię go na takim napięciu tylko będę walczył o jak najniższe :wink: .) Odnośnie PLL voltage to albo ja jestem ślepy albo nie ma opcji regulacji tego napięcia na tej płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze wymienie chlodziwo na Thermalright Ultra 120 Extreme Black skoro tak dobrze sie sprawuje :) Ciekaw jestem czy duza jest roznica pomiedzy Black a calym 'miedziakiem' :) . Jesli chodzi o roznice cenowa i oplacalnosc to 'miedziak' raczej odpada...

 

Uzyles pasty dolaczonej do chlodziwa? :)

Nad miedziakiem myślałem, ale odstraszyła mnie nie tyle cena, co waga :> Choć to już faktycznie nieopłacalny interes. Pasty użyłem Zalmana STG1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Skad wy bierzecie te procki rewizja taka czy smaka? Ja w jakimkolwiek sklepie nie zapytam o szczegoly, to albo nic nie chca powiedziec, albo udaja ze nie wiedza, albo zaczynaja wyklad, ze jakakolwiek zmiana ustawien bedzie skutkowac utrata gwary itd.

Pisze, bo tez nosze sie z zamiarem wymiany procka, ale nie chcialbym dac 800 zeta w ciemno i dostac jakas padake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pudelku od procesora masz tabelke z danymi i tam jest "sSpec Number:". Np. w przypadku q9550 jak bedzie tam pisac SLAWQ to oznacza rewizje C1.

 

Wejdz na strone intela: http://processorfinder.intel.com/ i wpisz model procesora, wyswietli Ci sie lista z rewizjami i ich "sspec number".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Skad wy bierzecie te procki rewizja taka czy smaka? Ja w jakimkolwiek sklepie nie zapytam o szczegoly, to albo nic nie chca powiedziec, albo udaja ze nie wiedza, albo zaczynaja wyklad, ze jakakolwiek zmiana ustawien bedzie skutkowac utrata gwary itd.

Pisze, bo tez nosze sie z zamiarem wymiany procka, ale nie chcialbym dac 800 zeta w ciemno i dostac jakas padake.

Szukaj boxa z napisem SLB8V (w przypadku Q9550 i reszty cepow Q9xxx), czyli E0 (choc czasami rewizje E0 okazuja sie padakami nie z tej ziemi...)

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co to znaczy, że nie chcą Ci powiedzieć ? Mają dać Ci pudełko i sam sobie obadasz. Ja w komputronie tak zrobiłem, inaczej nie kupuj kota w worku i niech się dymają :)

Edytowane przez Zieger69
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe jest że uwaliłem proca? Chodzi o Q9650 mnożnik 6 do 9. Na dwóch płytach jaki by nie ustawić mnożnik, czy na "auto" i tak zawsze zostaje na najniższym 6. Mimo że w biosie pokazuje że jest na 9. W windowsie po sprawdzeniu jest 6, testy to potwierdzają. Nie ważne czy C1E włączone czy wyłączone. Wcześniej było ok.

Edytowane przez pml83@tlen.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe jest że uwaliłem proca? Chodzi o Q9650 mnożnik 6 do 9. Na dwóch płytach jaki by nie ustawić mnożnik, czy na "auto" i tak zawsze zostaje na najniższym 6. Mimo że w biosie pokazuje że jest na 9. W windowsie po sprawdzeniu jest 6, testy to potwierdzają. Nie ważne czy C1E włączone czy wyłączone. Wcześniej było ok.

Witam..

 

Oprócz C1E wyłącz EIST / Intel SpeedStep .. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe jest że uwaliłem proca? Chodzi o Q9650 mnożnik 6 do 9. Na dwóch płytach jaki by nie ustawić mnożnik, czy na "auto" i tak zawsze zostaje na najniższym 6. Mimo że w biosie pokazuje że jest na 9. W windowsie po sprawdzeniu jest 6, testy to potwierdzają. Nie ważne czy C1E włączone czy wyłączone. Wcześniej było ok.

A sprawdzałeś to pod obciążeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...