Skocz do zawartości
kaluzaaa

UMPC/Subnotebooki - Dyskusja Ogólna

Rekomendowane odpowiedzi

Moze i daje sporo, jesli ktos tego potrzebuje. Dla mnie w gruncie rzeczy juz N260 jest wystarczajacy, bardziej brakowalo troche wiekszego powera jesli chodzi o GPU. Za to brak BT jest w moim przypadku nie do przelkniecia, szczerze mowiac, nie wiem jakim cudem w ogole mogli to pominac. No i cena nizsza (biorac te standardowe): 200 + brak BT + znacznie gorszy chip graficzny vs lepszy procek. Dla mnie wybor bylby raczej oczywisty.

NO tez sie nad tym dlugo zastanawialem... jak mowie dla mnie wydajnosc CPU byla dla mnie zbyt mala, a grafika nie ma dla mnie znaczenia bo pracuje na nim w grafice 2D.

 

@Sector19,

Jeszcze jedno pytanie o touchpad. W recenzji na liliputing piszą, że nie obsługuje on multitouch, w tym przewijania dwoma palcami, jeżeli zainstalowane są sterowniki ze strony asusa, natomiast po pobraniu sterów ze strony synaptics, wszystko działa jak należy. Prawda to czy nie? ;)

Dokłądnie tak jest! Śmiga jak malinka :)

 

UL20A prawdopodobnie pracuje dłużej na baterii od 1201N a SU2300 jest chłodniejszy od N330, więc i kultura pracy może być trochę lepsza. Jednak to tylko moje przypuszczenia, nie widziałem jeszcze żadnego testu 1201N.

generalnie zależy co kto używa, jak BT nie używa się często lub wcale to można sobie kupić BT na USB (chociaż tutaj zgadzam się, że pominięcie BT jest pomysłem idiotycznym...). Trzeba również sobie zdecydować czy woli się lepszy procesor i gorszą kartę graficzna czy lepszą kartę grafiki i gorszy procesor ;)

I jeszcze troszke bedziesz musial poczekac, 1201N sa bardzo ograniczone ilosci.

 

Sam posiadam od kilku dni UL20A-2xX055 i podpisuje pod wszystkim co napisal Sector19.

 

Od dluzszego czasu chodzilo mi po glowie zakup notebooka/netbooka z matryca 10-12cali, mialem czekac na 1201N ale pojawil sie UL20A i mysle ze dokonalem slusznego wyboru.

 

Kilka uwag i ciekawostek:

SuperPi probke 1MB liczy w niecale 42 sekundy.

Posiada dosc szybki dysk, screan nizej.

W 3DMark05 wyciaga 1425 marków.

Fabrycznie dostajemy jedna kosc 2048 800MHz i jeden woilny slot.

Odrazu rozbudowalem pamiec. Testowalem w konfiguracji 2+1 oraz 2+2 oraz 2GB, zawsze przy 2 kosciach bez wzgledu na pojemnosci modulów byl tryb dual. Testowalem z koscmi kingstona 1GB i 2GB 800MHz i zawsze po dolozeniu drugiej kosci czestotliwosc taktowania pamieci spadala z 800 na 667. Znalazłem jakas starsza kosc 2GB 667 Kingstona wlozylem ja i zaczely pamieci pracowac w dualu na 800, dzwina sprawa bo te 667 mialy nawet w SPD zaprogramowane 800 6-6-6-18. 800 kingstona tez mialy w spd zapisane takie parametry jak te 667 ale bios automatycznie obnizal przy nich zegar pamieci na 667.

Roznice w trybie single, dual sa marginalne, dla tego komputera i systemu windows 7 wystarczy w zupelnosci 3GB pamieci.

Warto sprawdzic przy rozbudowie jak dokladana pamiec bedzie sie zachowywala.

 

Po pierwsze to CZESC:)

 

A teraz wracamy do tematu.

 

Superpi u mnie 41,x s wiec tak samo.

 

Apropo pamięci RAM też mi się tak dzieje... JUTRO porobie testy i znajde zestaw idealny (mam sporo kości)

 

Dysk akurat zawsze wymieniam na SSD więc mam "troszke" inny wynik :)

 

ALe jest jeszcze jedna rzecz za ktora mozna pochwalic ASUS'a sama procesura POST przebiega bardzo szybko przez co komputer do windowsa ładuje mi się jak piorun :)

skoro mamy już 2 użytkowników UL20A-2X055 ;) to mam kolejną prośbę. Bardzo ciekawi mnie jak wygląda kwestia SpeedStep'a w SU2300. Sector19 już pisał, że taktowanie jego SU2300 nie zmienia się i cały czas leci 1200MHz (6x200), jednak dodał, że "cały czas pracuje na high performance". Być może w planie zoptymalizowanym SpeedStep by się ujawnił ? ew. może w biosie jest wyłączony ? wg. specyfikacji procka posiada on EIST więc powinien zmniejszać mnożnik w idle...

NO i nie zmienia się nadal (bo chyba nie ma na co jest mnożnik 6x to na co się zmniejszy? ) :)

 

Caly czas lata na 6x200, zaktualizowalem bios do najnowszej wersji 207 ale nic sie nie zmienilo, w biosie brak fukncjonalnosci odpowiedzialnej za SpeedStep'a/EIST

Oczywiście też mam bios 207 :)

 

 

 

EDIT:

 

Zapomniałem napisać o jeszcze jednym małym minusie :)

 

Troche twarde przyciski touch pada... chociaz i tak zazwyczaj "pukam"

Edytowane przez Sector19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecalem tak zrobiłem. Test kombinacji pamieci.

 

(sorry za double'a, ale wypada)

 

NO to zaczne od tego ze w srodku oryginalnie byla kosz 2GB Hynix CL6

 

2x2GB HYNIX CL6 = 800mhz (wiec wszystko ok) plyta z dobiera timingi takie jak w spd 6-6-6-18

2x1GB A-DATA CL5 = 800mhz (tez ok) plyta dobiera timingi takie jak w spd 5-5-5-18

2x1GB ASINT CL6 = 800mhz (ok) plyta z dobiera timingi takie jak w spd 6-6-6-18

 

 

Jakakolwiek kombinacja 2GB + 1GB konczyla sie ustawieniem pamieci 667.

 

Ps. zostawilem sobie A-Daty ze wzgledu na najwieksza szybkosc a 2GB pamieci w zupelnosci wystarcza (oszczednie gospodaruje zasobami)

 

SuperPI zmniejszylo sie do 40,500s (1M)

 

Dalej o UL20 nie pisze bo juz na dobre zadomowil sie u mnie teraz biore sie za testy dysku SSD patriot PS-100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qula,

Możesz mieć już problemy z nabyciem 1005HA(H), bo AFAIK nie jest już produkowany

 

edit:

Chodzi mi o model z N280, BT, WINXP i 1,3mpx

Edytowane przez Cro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie co myslicie o tym : http://www.komputronik.pl/index.php/produc...U210_058PL.html

 

szukam jakiego kompromisu pomiedzy mobilnoscia a wydajnoscia .... da sie na tym puscic full HD ? w koncu hdmi do czego jest ;-)

A może coś na ION-ie :P

 

Sam się waham czy nie kupić:

- Samsunga N510 - choć drogawy, ale ma niebłyszczący ekran,

- lub Compaqa mini 311c - ale tu mam dylemat wszędzie napisane, że max to 1GB RAM :unsure: ktoś miał z tym styczność, czy to prawda (i na nasz kraj dali taki szrot) czy po prostu "magicy" od marketingu się walnęli i to model z płyta główną jak tu http://www.flickr.com/photos/22046787@N03/4067632288/ czyli wbudowany 1 GB RAM i miejsce na dodatkowy moduł :?: wie ktoś coś na ten temat :?: może ten "nasz" jest wykastrowany ze slotu na dodatkową pamięć :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna netebooka. Jednak obawiam sie czy zapewni odpowiednią wydajność do aplikacji w których zamierzam pracować.

Moje wymagania :

1)bluetooth (chce zakupić myszkę potrzebuje sprawnej szybkiej pracy)

2)rozbudowa/duża pamięć (mile widziany win7 i 4GB), tu jest problem z eepc zazwyczaj 1GB

3)mała matryca 10"~11,x' z duża rozdzielczością, najlepiej matowa

4)długi czas baterii około 8h

5)pojemność dyskowa nie istotna, ewentualna zmiana na ssd w celu wydłużenia pracy (ile i czy można na tym zyskać)

6)Sprawne działanie pod jawą gdyż głównym przeznaczeniem netebooka będzie praca w witrynach maklerskich. Internetowe konta maklerskie.

7)No i cena to jest uzależnione od tego czy warto będzie dołożyć, myślę że najlepiej w okolicach 1300~1600zł

 

Interesująca propozycja wydaje sie być

MSI WIND U200 12" SU3500 (nie podoba mi się obudowa błyszcząca każdy odcisk widać)

Asus UL20 wcześniej przedstawiony jest bardziej estetyczny ale brakuje mu BT i MSI ma SU3500

Edytowane przez HeretyK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus UL20 wcześniej przedstawiony jest bardziej estetyczny ale brakuje mu BT i MSI ma SU3500

to wg. Ciebie zaleta MSI U200, że ma SU3500 ? przecież to procesor jednordzeniowy, mniej wydajny od tego w UL20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt mój błąd , trochę wczoraj zamówiłem z tego wynika. Porównywałem Atomy n270, 280, serie 500 i się zakręciłem. W takim wypadku ten asus jest bardzo fajnym rozwiązaniem. Poczekam na kolor czarny i zobaczę jak gabarytowo ma się do 10'

zostaje jeszcze pytanie co do SSD wydłuży to prace baterii , warte świeczki? Przypomnę że nie potrzebuje dużego dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt mój błąd , trochę wczoraj zamówiłem z tego wynika. Porównywałem Atomy n270, 280, serie 500 i się zakręciłem. W takim wypadku ten asus jest bardzo fajnym rozwiązaniem. Poczekam na kolor czarny i zobaczę jak gabarytowo ma się do 10'

zostaje jeszcze pytanie co do SSD wydłuży to prace baterii , warte świeczki? Przypomnę że nie potrzebuje dużego dysku

Chcecie ogladnac jak wyglada gabrytowo do innych UMPC??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły sie Asusy 1201N (atom 330 GPU ION) mały jest jednak czas pracy baterii około 5h. Istnieje teraz pytanie czy układ ION jest wart tego aby rezygnować z lepszego procesowa w UL20 na rzecz lepszej(? ) od

Intel GMA X4500. Nie mogę doszukać się testów tych układów graficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły sie Asusy 1201N (atom 330 GPU ION) mały jest jednak czas pracy baterii około 5h. Istnieje teraz pytanie czy układ ION jest wart tego aby rezygnować z lepszego procesowa w UL20 na rzecz lepszej(? ) od

Intel GMA X4500. Nie mogę doszukać się testów tych układów graficznych.

To zalezy co jest dla ciebie wazniejsze: lepszy CPU czy GPU. ION jest zdecydowanie lepszy niz X4500, inna liga. Mi osobiscie zawsze w netbooku brakowalo wlasnie mocy w grafice, bo do reszty zadan wystarcza Atom (mowa o zadaniach dla netbooka, obrobki video nikt na tym sprzecie robic nie bedzie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna jakiegoś małego laptopa, ale nie bardzo wiem jaki procesor/gpu by mnie zadowolił.

 

Chodzi o to, ze teraz mam laptopa na Centrino z Pentium 1,7GHz i chipsetem 855GME i taki zestaw ledwie daje radę, gdy oglądam jakiś strumień w dobrej jakości np na justin.tv (procek na 90%-100% obciążenia).

 

Czy Atom + X4500 dadzą temu radę? Może ktoś określić jakie jest minimum, by działało to bez problemów i bez obciążenia procka na 100%. CO jest tutaj ważniejsze - CPU czy GPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tu ktoś, kto mógłby się wypowiedzieć n/t głośności Asusa 1201N :rolleyes: Bo o tym, że mini 311c to suszarka jest już kilka opinii.

Generalnie ciekawy jestem jak 1201N ma się do UL20A (tego na SU2300) - i pod względem wydajności i pod względem kultury pracy, bo jak już ktoś tu wspomniał na podstawie długości pracy na baterii wysnuć można tezę, że UL będzie chłodniejszy. :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W X-KOM po 19. grudnia pojawią się Eee 1201N z N330 i gf 9400 (jutro się dowiem czy to nie błąd) :) Za 1799zł - http://x-kom.pl/index.php?show_prod=50311

 

Dla zainteresowanych - na początku stycznia pojawią się także te same notki, ale bez systemu w cenie 200zł niższej.

Edytowane przez QrVicH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.liliputing.com/2009/12/culv-ion...m-with-ion.html

 

Nie wiem czy było, ale w linku wyżej jest krótkie zestawienie N270+ION vs N330+ION vs CULV+4500MHD. Wnioski raczej takie same: CULV zdecydowanie szybszy jako CPU, natomiast ION zdecydowanie lepsze niz 4500MHD.

 

edit.

I jeszcze taka prosba, ktory z wymienionych lapkow to "najlepsza" oferta:

 

Eee 1005 @ N270 / 1GB / 250GB / Win7 Starter / 10,1" ~ 890PLN

Eee 1201N @ N330 / 2GB / 250GB / ION / Win7 HP / 12,1" ~ 1400PLN

HP 311 @ N270 / 2GB / 250GB / ION / Win7 HP / 11,6" ~ 1400PLN

HP 311 @ N270 / 1GB / 160GB / ION / XP SP3 / 11,6" ~ 1100PLN

 

Z gory dzieki.

 

edit2.

 

Poszukalem troche po necie i wychodzi na to, ze przewaga N330+ION jest praktycznie znikoma w real w stosunku do N270+ION...procz dlugosci pracy na baterii. Asus ciagnie 4h, podczas gdy HP dobija do 6 - 50% krotszy czas pracy to chyba jednak spore wyrzeczenie w stosunku do plusow jakie daje N330. Ciekaw tylko jestem jak jest z klawiaturami, ktora lepsza?

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem praktycznie zdecydowany na UL20A bez systemu, ale wciąż nurtuje mnie myśl czy np. za miesiąc-dwa nie pojawi się jakiś UL20VT z dedykowaną grafą... Ale z drugiej strony jeśli już, to pewnie będzie droższy. Grać na tym nie zamierzam, ale HDMI by się przydało :)

 

Brałem pod uwagę również 1201N z IONem, ale raz że SU2300 w UL20A ma wyższą wydajność (a na wydajności CPU bardziej mi zależy niż GPU), a dwa że UL20A jest jak dla mnie znacznie lepiej wykonany (aluminiowa płytka na pokrywie FTW :P ).

 

Brać UL20? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie, czy nowsze wersje biosu w UL20A mają zaimplementowany ołwerkloaking wyższy niż 5%? :P Bo 1260mhz względem 1200 nie powala :D

Wgrałem najnowszy czyli 207 i nadal tylko 5%

 

Jestem praktycznie zdecydowany na UL20A bez systemu, ale wciąż nurtuje mnie myśl czy np. za miesiąc-dwa nie pojawi się jakiś UL20VT z dedykowaną grafą...

Brać UL20? :)

1. tak czekać możesz wiecznie, bo przypadkiem coś za chwilę może się pojawić ;) a na połączenie ION + CULV chyba nie ma szans

2. UL20A bez systemu ma stery tylko pod Vistę = pod XP trzeba wszystko dociągać, ale potem instalujesz tylko to co potrzebne wiec to zaleta

3. chcesz się bawić w OC to albo UL50 albo UL80 bo z tego co wiem one mają opcję Turbo33 - czy zysk wydajności opłacalny patrz

http://forum.notebookreview.com/showpost.p...p;postcount=116

4. jakby wydajność była na 1 miejscu to pojawiła się wersja UL20A z prockeim SU7300 - model 2X037V tylko trzeba pamiętać że jest też wersja pośrednia pomiędzy 2X055 a tym czyli 2X024V (SU2300) - te nowe powinny mieć:

- BlueTootha,

- lepszą kamerkę,

- ekran 1280x800 zamiast 1366x768 = 16:10 zamiast 16:9

- i prawdopodobnie mniejszą baterię 2800mAh

- niestety nadal brak HDMI :sad:

- gdyby to było ważne (dla posiadaczy starszych aparatów Fuji) to mimo opisów na stronach żadna z wersji (obecnie dostępnych) nie posiada czytnika kart XD niestety :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Wiem wiem ;) Prawie co dzień mam z nim i wieloma innymi Asusami do czynienia :) Zresztą planuję na tym na próbę postawić win7 - nie chcę wracać już do XP...

3. Za duże są. Potrzebuję coś niedużego, ale większego niż 10" i z przyzwoitą rozdzielczością.

4. BT używam bardzo rzadko, więc nie jest potrzebny ( w razie czego mam malutki BT na USB ), kamerka raczej też nie jest specjalnie potrzebna dużo lepsza. Rozdzielczość ciekawa - wolę 16:10, ale z drugiej strony to tylko 32px w pionie. Mniejsza bateria tak na prawdę nie byłaby problemem, ale jednak te kilka godzin to komfort użytkowania. Brak HDMI -> głupota...

 

Aaa biorę tego 2X055 i tyle ;) Dzięki za podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- 1201N to notek widmo - oficjalnie ASUS jeszcze go nie wprowadził na nasz rynek, a z aukcji RESET-u tylko 2 osoby dały komentarze :rolleyes: musiałbyś u kogoś go obejrzeć - poczytaj wcześniejsze posty kto tu się chwalił, że ma i jest z Wawy :P

 

- UL20A - masz w Komputronikach co prawdą te droższe wersje, ale poza mniejszą baterią, BT, lepszą kamerką, innym prockiem i inną matrycą niczym się nie różnią od 2x055, poza tym nie wiem co byś chciał oglądać w 2X055 skoro tam brak systemu, BIOS :biggrin: :?:

 

- HP Mini mieli w MAXIMA - GALERIA URSYNÓW KEN róg Belgradzkiej, I p. lok 123 - stacja metra Natolin

 

- 1201HA chyba też mieli w MAXIMA

 

PS.

Mój UL20A na Win7 z nastwem Quiet Office ("włączona prezentacja" żeby nie działał wygaszacz itp piardy ale wyłączone WiFi i ekran na minimum) pociągnął w IDLE 12h 40min. :razz: a to więcej niż pokazywał miernik baterii, bo pokazywał 10h 15min. :rolleyes:

Edytowane przez benek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...