Skocz do zawartości
kaluzaaa

UMPC/Subnotebooki - Dyskusja Ogólna

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam kilka pytań

jaka będzie jakość obrazu na tym asusie eee podłączonym do normalnego monitora ?

mozilla, skype i coś tam jeszcze uruchomione jednocześnie niebedzie muliło na asusue eee 901 1gb ram ?

czy obraz na monitorze podłączonym do asusa eee będzie wyswietlany gdy odłącze matryce od płyty głównej

gdy sie podłancza zewnętrzny monitor trzeba cos w systemie ustawiać ?

Jezeli ktoś może to niech zmierzy dolną część (tą z klawiaturą) długość, szerokość

pozdrawiam

Winda podpinam normalnie pod monitor 20" i nie ma zadnych problemow. Jak podpinasz monitor to klikasz prawym znajdujesz odpowiednia opcje i wybierasz przelacz na monitor.

Jakby co to moge w domu sprobowac sie podpiac pod 24" i zobaczyc jak bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich to jest mój pierwszy post :)

 

Zastanawiam się nad zakupem netbooka Lenovo IdeaPad S10. Czy ktoś z Was ma atakiego i może podzielić się opinią o nim? Chodzi mi w szczególności o to czy:

 

czy jeśli pracujecie przy biurku to używacie zewnętrznego monitora? Chodzi mi o odległość monitora i ewentualne schylanie się.

 

Wygoda klawiatury? Czy jest wygodna, czy długo trzeba się przyzwyczajać w stosunku do standardowej? Jak wypada w porównaniu do samsunga nc 10 (wielkość, shift)?

 

Co z mocą (wydajnością?) procesora? Czy jest wystarczająca czy to jednak za mało (Mam zamiar używać go do zwykłych codziennych zadań, ale zastanawiam się czy udźwignie np.: przeglądarkę z otwartymi wieloma okienkami, gg + skype, foobar lub winamp + Office?) Czy procesor pozwala na swobodne rozmawianie przez skype z funkcją wideo czy żeby porozmawiać trzeba wszystko powyłączać?

 

Zastanawiam się czy tylko 2 porty usb wystarczą (wiem że ma gniazdo(?) expresscard co jest żadkie wśród netbooków)

 

Czy przy przełączaniu między monitorami (wbudowany <-> większy zewnętrzny) nie tworzy się bałagan z ikonkami?

 

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi:) Jeśli macie inne uwagi o których zapomniałem to piszcie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zastanawiałem nad wyborem między tymi dwoma modelami. Ostatecznie zamówiłem Samsunga, chociaż tutaj trafiłem na raczej niepochlebne uwagi na temat jakości wykonania. Mam nadzieję, że się nie rozleci :)

Ten Lenovo to chyba w standarcie ma 3-ogiwową bateryjkę (czy jak to się tam nazywa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z mocą (wydajnością?) procesora? Czy jest wystarczająca czy to jednak za mało (Mam zamiar używać go do zwykłych codziennych zadań, ale zastanawiam się czy udźwignie np.: przeglądarkę z otwartymi wieloma okienkami, gg + skype, foobar lub winamp + Office?) Czy procesor pozwala na swobodne rozmawianie przez skype z funkcją wideo czy żeby porozmawiać trzeba wszystko powyłączać?

Wydajność niemal taka sama jak każdego sprzętu na atomie, demon prędkości to to nie jest, ale spokojnie wystarcza do codziennej pracy. Kilka zakładek firefoxa, włączony thunderbird, konnekt i utorrent mu nie straszne ;)

Zastanawiam się czy tylko 2 porty usb wystarczą (wiem że ma gniazdo(?) expresscard co jest żadkie wśród netbooków)

Wind, którego mam, ma 3. Jak korzystam z niego w domu, przy biurku, podpinam myszkę. Ostatnio bawię się też win7 i osx, a że nie mam dvd na usb, to odpalam wszystko z USB. Generalnie nie było jeszcze momentu, kiedy miałbym wykorzystane wszystkie trzy porty.

 

Czy przy przełączaniu między monitorami (wbudowany <-> większy zewnętrzny) nie tworzy się bałagan z ikonkami?

Jeśli po przełączeniu na zewnętrzny "nie wyjdziesz" z ikonami poza tę rozdzielczość, którą obsługuje netbook, to ikony wrócą AFAIK w niezmienionym stanie. W przeciwnym razie na 99% się wykrzaczą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung wypuścił model NC20 z 12.1 calową matrycą. W takim razie poczekam na Lenovo S12. Jeśli będzie tak malutki jak S10 w stosunku do innych 10 calowców (np. Eee1000) to będzie mój typ :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ponad miesiąc temu zamówiłem Samusnga NC10 w plusie i do dzisiaj go nie ma. Ale uprzedzałem ich, że go będę brał dopiero jak pogoda zrobi się motocyklowa czyli w połowie marca. Powiedzieli że do tego czasu lapi będzie leżał u nich i tyle.

 

Ale kusi mnie 12,1" (bo wyższa rozdzielczość), bo to ma być laptop wożony cały czas na motocyklu w plecaku, więc to że będzie trochę cięższy i większy różnicy nie zrobi byle nie bydle 14 albo 15". Przyzwyczajoy jestem do bardzo wysokich rozdzielczości, a wzrok dobry i 1280px na wyświetlaczu 10" by mi pasowało (nawet 100 pewnie by nie było problemem ale 1280 wydaje się ideałem na taki mały ekran) ale nie ma takich, 1024 to trochę mało. Ale najważniejszy i tak jest wbudowany modem...

 

NC20 ma wyświetlacz za szybą, czyli dla mnie w tym momencie jest zdyskfalifikoway :/. No i to miał być niewielki wydatek... 1600 zł max i 60 zł miesięcznie, a później psychicznie się nastawiłem na 700 zł i 110 zł za iplusa/mc.

Edytowane przez skinny500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie może banalne pytanie (wcześniej nie interesowała mnie ta kwestia): To gniazdo D-Sub mogę sobie bezpiecznie podłączać, kiedy mi się zachce, przy pracującym lapku?

Niby tak robiłem (od paru dni mam NC10) i elegancko bez zgrzytów chodziło (pykało, że wykryło podłączony sprzęt), ale wolałbym się upewnić.

 

I czy ta sama zasada obowiązuje z DVI na normalnej karcie graficznej w piecu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki

 

Tak sprawdziłem ile wytrzyma na baterii. Cały czas grało na nim mp3 puszczone przez BT na pieca, włączone Wi-Fi, czasami wbudowany modem, czasem stronki z wielkimi banerami we flashu. Co jakiś czas siadałem przy nim (podświetlanie na 3/8), albo tylko grał z wyłączonym ekranem i wytrzymał 5.5h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że cena nowego EEE 900 jest na poziomie 650zł chce się zaopatrzyć w ten wynalazek - na wykładach się przyda ;]

Pytanie: Jaki kolor? White or black? Jest mi on obojętny szczerze ale...

Pomijam gusta (estetyka), chciałbym słyszeć opinie w sprawie "praktyczności".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 701 czarnego, obecnie 900 biały. Czarny ma "chropowatą" fakturę plastiku, biały jest taki perłowy i gładki. To taka podstawowa różnica ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że cena nowego EEE 900 jest na poziomie 650zł chce się zaopatrzyć w ten wynalazek - na wykładach się przyda ;]

Pytanie: Jaki kolor? White or black? Jest mi on obojętny szczerze ale...

Pomijam gusta (estetyka), chciałbym słyszeć opinie w sprawie "praktyczności".

Kiedys czarna 900 byla "chropowata"... lecz ta teraz sprzedawana ma pokrywe na polysk, a w srodku jest "chropowata"... i wyglada to bardzo estetycznie.

 

Biala dzis odpakuje i sie przygladne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na CeBIT'ie zaprezentowano nowego Winda:

 

Wind U115 Hybrid - producent zastosował układ Atom Z530 z chipsetem US15W, jednak system Windows jest tu preinstalowany w pamięci SSD o pojemności 8 GB. Urządzenie dysponuje też dyskiem twardym o pojemności 160 GB, który - w przypadku bezczynności - daje się odłączyć od zasilania w trakcie pracy. Jak zapewnia MSI, 6-ogniwowy akumulator utrzyma wówczas urządzenie przy życiu przez ponad 12 godzin. Nic jednak za darmo: netbook U115 Hybrid kosztuje aż 569 euro.

Cena trochę wysoka, ale patent z dyskiem SSD z systemem całkiem fajny, aczkolwiek lepszy byłby według mnie 16GB.

 

i jeszcze jeden:

W nowym modelu Wind U110 Eco nie znajdziemy już netbookowej platformy Atom N270 z chipsetem 945GME, ale energooszczędny, przeznaczony dla MID-ów procesor Atom Z530 z chipsetem US15W. Dzięki temu dołączony do zestawu 6-ogniwowy akumulator o pojemności 5200 mAh jest w stanie zapewnić 8,5 godzin pracy - w przypadku modeli U100 i U120 było to \\\"zaledwie\\\" 5-6 godzin. W porównaniu z wcześniejszymi urządzeniami interfejs sieciowy został dostosowany do pracy z sieciami Gigabit Ethernet. Wind U110 Eco wyposażony w moduły Bluetooth 2.0 i WLAN (Draft N), a także dysk twardy o pojemności 160 GB, pamięć RAM 1024 MB oraz system Windows XP Home, matowy wyświetlacz o przekątnej 10 cali oraz klawiaturę nadającą się do codziennych zastosowań - kosztuje 489 euro.

za gazeta.pl

post-12428-1236370113_thumb.jpg

Edytowane przez Tony Soprano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moglby ktos powiedziec parę słów o HP 2133 ? Dostałem takiego z Ery (w konfiguracji 1gb ram/hdd 120gb/WinXP/bat 3 kom.) i zastanawiam się nad tym, czy zostawic go sobie czy sprzedać. Z tego co się doczytałem, to procek VIA nie jest najszczęsliwszym rozwiązaniem bo ani super mocny, ani super oszczędny... Moglbym jednak zalatwoc sobie tanio ram, no i dysk 320, tylko teraz pytanie - czy da sie to wymienic bez utraty gwarancji ? są jakies plomby ? jak tak ogladalem go to nic niby nie widac i wydaje sie, ze 4 śruby znajdują się pod nóżkami. Orientuje sie ktos ile moze kosztowac bateira 6 komorowa ?

 

No i drugie sprawa - czy warto wymienic go na MSI U100 ? i w ogole czy warto go sprzedawac, czy za to co za niego dostane dam rade znaleźć cos lepszego ? Mam calkowitą nówke jeszcze z plombą na folii, nie otwierany, nie odpalany, WinXp Home PL na płytce, z tego co patrze po sklepach internetowych ceny są dosc przyzwoite tego hpka, pytanie tylko za ile uda sie go pogonic... no i wracajac do MSI - czy warto dla tego Atoma zamienic się ? Miałem go w rękach i obudowa np. jest fatalna... w rankingu chipa ląduje za 2133...

 

prosilbym o jakies rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli zaczynają mnie przekonywać takie komputerki zwłaszcza że można już je mieć za ~650 zł.

 

Trochę "pogolowałem" jednak nadal parę rzeczy mnie nurtuje.

 

Wstępnie zastanawiam się między Asusem EEE 900 900/1gb/16gb a Acerem One 1,6GHz/ 512mb/8GB

 

http://allegro.pl/item568489300_okazja_asu...inux_bialy.html

http://allegro.pl/item574347588_acer_one_a...ite_eee_pc.html

Asus ma więcej ramu i pojemniejszy dysk ale Acer Bije Asusa znacznie lepszym procesorem...o ile wymiana ramu to nie kłopot to z dyskiem może być gorzej.

 

1. Który z nich jest cichszy ?

2. Z tego co znalazłem to Asus ma normalne gniazdo na pamięci ram so-dimm i 1 kość 1gb i teraz pytanie max wrzucimy tam 2gb ale jest 1 slot czy 2 sloty ?

Natomiast Acer ma wbudowane w płytę główną 512mb + 1 wolny slot so-dimm - max 1kość 1GB (koszt ~40 zł)

2. Dysk o ile 16GB starczy spokojnie na system + podstawowe aplikacje to 8gb wydaje się trochę małe. Acer ma takie samo złącze na dysk jak Asus ? tj coś takiego: http://www.asuseeepc.pl/asus-eee-pc-901-test-dyskow-ssd.html ? Do Asusa nie da rady wrzucić normalnego dysku 2,5 rozumiem że do tej wersji Acera również nie da rady ?

3. Wydajność USB w obu przypadkach będzie porównywalna ? (większość czasu prawdopodobnie będzie podpięty do nich dysk przynajmniej kilkaset GB...)

4. Jakieś inne + / - któregoś modelu ?

 

http://www.blinkx.com/video/8gb-ssd-vs-120...hznNFNhHMLYurwQ

Edytowane przez Spookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acer ma 2 czytniki kart pamięci, tak więc można sobie rozszerzyć dysk dodając np SDHC 8gb i drugie gniazdo kart pamięci będzie jeszcze wolne ;]

 

USB działają tak samo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda następująco. Jest sobie laptop MSI WIND U100. Do prawego USB była od zawsze podłączona mysz. Dziś się okazało, że owa mysz nie działa. Tzn świeci ale system jej nie widzi, nie ma nawet tego dźwięku po wpięciu(win xp). W innych USB ta myszka działa, na innych komputerach również. Co lepsze w tym niedziałającym USB, inne urządzenia działaja dobrze np pendrive, lub działaja czasami - drukarka :blink: Probowałem usunać sterowniki do kontrolera i do myszy w menadzerze urządzen i nic nie pomoglo. Systemu raczej nie mam ochoty reinstalować. Spotkał sie ktos z czyms takim? Jakies porady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że samsung nc20 dostępny na rynku już jest. cena niestety jest spora, ale interesujące może być porównanie via nano do atoma...

Niestety ma błyszczącą matrycę :mur: i ten srebrny pasek do okoła. Ciekawe ile będzie kosztowało dołożenie modemu 3G? Orientuje się ktoś z was?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze w temacie coś ucichło to może troche go "obudzę"... nie będzie tutaj niczego o nowościach tylko same doświadczenia związane z UMPC (a miałem tego naprawdę sporo).

 

No to zaczynamy :)

 

Najpierw wspomnę trochę to wszystkich UMPC z którymi miałem do czynienia:

Zaczęło się od Eee 701 który poprostu był pierwszym UMPC (po czasie dopiero widać ile to to miało wad).

 

Póżniej Eee 900 (oczywiście pierwsza wersja czyli 4GB+8GB) - bo wersja 16GB nadaje się tylko do śmietnika (tragiczny dysk, obudowy które rysują się po tygodniu). Wada - po dłuższym używaniu zaczyna piszczeć obudowa (ale nie rysować tak jak w tych 16GB wersjach :)

 

Póżniej Eee 1000H którego miałem 2 dni - okazał się za duży - chociaż na moment w którym go miałem był naprawdę bezkonkurencyjny jeżeli chodzi o czas pracy na baterii i ogólne możliwości.

 

Tutaj nastąpiło pierwsze spotkanie z konkurencją czyli MSI Wind wydanie pierwsze :) - który jednak szybko poszedł w niepamięć - jakość wykonania, zawiasy tak słabe że cały ekran latał we wszystkie strony, touchpad tragedia.

 

Póżniej wybrałem Eee 901 który okazał się najlepszym UMPC jakiego miałem. Poprawiony Touchpad w stosunku do Eee 900 i 6 komorowa bateria z Eee 1000H, solidniejsza obudowa (jakościowo) - czyli wszystko to czego brakowało wcześniejszej 9 calowej wersji - używałem go najdłużej więc mogę śmiało wyrazić opinię o jego trwałości - a wygląda i działa jak nówka - jedynym śladem użytkowania jest wytarta klawiatura.

 

Od tego czasu miałem do czynienia z wieloma konkurentami Asusa, jak nowe MSI Windy (moim zdaniem ciągle odgrzewane kotlety), HP 2133 (bardzo fajna klawiaturka i obudowa - reszta do bani - ekran tragedia - błyszcząca matryca i rozdzielczość kosmiczna jak na 8,9 cala, procek VIA też niezbyt - do tego nie wiem kto tam włożył Vistę - chyba go nieźle pokopało), no i Samsung NC10 - no ten to przynajmniej jest OK nie mam mu nic do zarzucenia oprócz touchpada który jest tragiczny (po przyzwyczajeniu się do touchpada z asusa w sumie każdy jest tragiczny), ale i tak ciągle miałem Eee 901 bo w sumie niczym mnie nie zachwyciła reszta.

 

No ale jako że ostatnio Asus sporo się stara to przyjżałem się na nowe netbooki jakie ma w swojej ofercie Eee 1000HE to moim zdaniem nadal odgrzewany kotlet udanego Eee 1000H - nowa kalwaiturka - bajer, dłuższy czas pracy na baterii (tak naprawdę każdy kto ma netbooka który trzyma te 6-7 godzin dobrze wie że jest to naprawdę bardzo bardzo długi czas pracy i tak naprawdę nie potrzeba (przynajmniej mi) już dłużej trzymającego na baterii lapa) - a lap pracuje u mnie średnio od 8-22 czyli w sumie cały dzień (ale w między czasie się też ładuje) więc bateria to też już dla mnie tylko bajer i walka o laur...

 

Drugi ciekawy model to Eee T91 wszystko ładnie pięknie tylko będzie piekielnie drogi (dotykowy, obracany ekran, tuner TV), jest fajny cieniutki (mniejszy niż Eee 901) ale obrotowy dotykowy ekran sprawia (dla mnie) wrażenie jakby miał się szybko zużyć - odpada (naprawdę mój lap jest codziennie bardzo intensywnie molestowany - więc taki który wytrzyma ze mną pół roku już jest naprawdę solidny)

 

Kolejny model to Eee S101 świetna luksusowa wersja 10 calowego eee... bardzo cienki i stylowy - a do tego bardzo drogi, jedyna wada (jak dla mnie) to zainstalowany dysk SSD (chodzi o to że nie jest 2,5 calowy) - 16GB - poprostu dla mnie ten dysk jest już zbyt wolny (a na nic sensownego z odczytem/ zapisem powyżej 40MB/s nie włoże tam).

Więc... co??

Więc znalazłem !

Eee S101H - jest to identyczna wersja jak S101 tylko że: jest grubsza - przez zastosowanie dysku 2,5 calowego 160GB i zamiast 4 komorowej baterii jest 2 komorowa (również bardzo lekka - polimerowa) - o dziwo to... że jest 2 komorowa nie powoduję że jest przesadnie mało pojemna - bo ma aż 4200mAh - starczająca na 5 godzin MAX - i tyle mi wystarcza w zupełności przy użytkowaniu dziennym takim jak mam... ale jest jedno ale... ten netbook jest też strasznie drogi... więc mimo wszystko odpada.

 

I i i... pozostał ostatni - ten któego mam - Eee 1002HA czyli wkońcu coś nie snobistycznego a do tego spełniające wszystkie moje wymagania :) - jest to Eee S101H tylko że bez tych snobistycznych kryształków svarowskiego... - bo w sumie po co to komu :) ... Rewelacja...

 

Więc po długich bojach wniosek jest prosty:

 

Przemyślcie dokładnie swoje zakupy pod kątem użytkowania netbooków. Bo chociaż nowe mogą trzymać na baterii 13,5 godzin to czy tak naprawde tego potrzebujecie??

 

Przemyślcie co jest dla Was ważne czas pracy, wygoda, styl, cokolwiek innego i sami zdecydujcie.

Ja podarowałem swoje 8 godzin na Eee 901 dla niecałych 5 godzin na 1002HA + szybkość (dzięki wywalonemu dyskowi 160GB i włożonemu 32Gb 2,5 cala SSD).

 

Ps. Apropo SSD - montujcie je do swoich Netbookow - jesczez dziś postaram się napisać recenzję na temat Netbook + SSD - koniecznie 2,5 cala :) i moje spostrzeżenia dla firmy asus co do pewnej ciekawostki.

 

Pozdrawiam Marek Sector.

Edytowane przez Sector19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja wyjadę z niekonwencjonalnym pytaniem :rolleyes: sprawdzał ktoś jak grają te dzwiękówki montowane w netbookach :?: Chodzi mi o napędzenie słuchawek (oczywiście nie studyjnych, tylko czegoś pokroju: Zenki PX100, KOSS KPP, Grado SR60) - gra to jakoś znośnie (porównywalnie do ...), czy kaleczy ucho (wyjście audio jest po to, żeby tylko było i gra jak stare tranzystorowe radio).

Czy dziwięk jest dobry (bez trzasków itp znanych z integr montowanych w blaszakach), bo jak dzwięk OK tylko brak mocy to zawsze można jakiś przenośny wazmak słuchawkowy dorzucić ... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dźwięk jest akceptowalny, a trzasków żadnych nie ma.

 

Dzisiaj postanowiłem dłużej potestować Windows 7 na samsungu NC10. Wszystko śmiga (cały soft do klawiszy funkcyjnych i gładzika), tylko nie mogę modemu HSPA zmusić do pracy. Niby stery się instalują, ale Samsung Connection Manager twierdzi że nie znalazł modemu. Może ktoś zna rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy któryś netbook ma zaimplementowane SPDIF na wyjściu Line-Out (wyjście combo jak w niektórych "pełnowymiarowych" laptopach) :?: Tylko pytam o sprawdzone info, a nie jak w MSI Wind, gdzie tak podają sklepy, a na oficjalnym forum MSI piszą że to bzdura. :huh:

 

I od razu proszę o informację - jaki typ wyjscia cyfrowego - elektryczne (coaxial na jakcu mono) czy optyczne (mini toslink lub inne rozwiązanie) :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...