Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Mój egzemplarz tej płyty to padaka...

Gdy włączam komputer po nocy to najpierw jest czarny obraz i w tym czasie wentylator cpu zaczyna się kręcic, staje, zaczyna sie krecic, staje i tak w kółko. Dalej sa 2 różne warianty. Czasami tak zostaje do usranej śmierci, a czasami płyta się wyłączy i po chwili włączy ekran POST.

 

Dalej ACPI S3 - jesli w miarę szybko zostanie komputer włączony po uśpieniu to wszystko ok, ale jeśli jakiś czas (~1 godz) pozostanie w tym stanie, to już się nie uruchomi - czarny ekran, wentylatory bodajże się kręcą.

 

Ustawienia w biosie próbowałem różne:

fail-safe defaults

optimized defaults

recznie poustawiane wszystko na fabryczne ustawienia.

ręcznie z delikatnie większymi V

 

 

Bios jest F5, rewizja płyty 1.1 (wg napisu na laminacie). Jeszcze dziś spróbuję wgrac bios F8.

 

Eh a miał to byc bezproblemowy komputer dla ojca do biura. Co ja mu powiem - "Tak już po prostu musi byc, że się czasem nie włącza i trzeba grzebac z włącznikiem przy zasilaczu - o tam jest schowany z tylu, no tak musisz włożyc rękę w tą wnęke w biurku." ?

Edytowane przez Nargil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając wypowiedzi user'ów nt. tej P31 śmiem uważać się za szczęściarza...

O ile pierwsi posiadacze tego mobo wychwalają ją (w tym ja), to większość ostatnich komentarzy na jego temat jest negatywna...

 

BIOS napewno nie jest temu winny, problemy zgłaszane są, np. na BIOS'ie F5, a sam posiadam F1 (czyli pierwszy) i żadnych problemów nie uświadczyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Czytając wypowiedzi user'ów nt. tej P31 śmiem uważać się za szczęściarza...

O ile pierwsi posiadacze tego mobo wychwalają ją (w tym ja), to większość ostatnich komentarzy na jego temat jest negatywna...

 

BIOS napewno nie jest temu winny, problemy zgłaszane są, np. na BIOS'ie F5, a sam posiadam F1 (czyli pierwszy) i żadnych problemów nie uświadczyłem.

może poprostu kolejne biosy zamiast polepszać pogarszają :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , najbardziej chodzi mi o to czy jest dzielnik 5:6 na tej płycie znaczy czy pod MemTestem i Cpu-z widać taki dzielnik??

Hmm..., 5:6 --> 6/5=1.2 i temu dzielnikowi na tej płycie odpowiada mnożnik :wink: 2.4. Czyli x2 w stosunku do tego o czym Ty mówisz. Postępując podobnie przelicz sobie pozostałe mnożniki na swoje dzielniki. Częstotliwość taktowania pamieci otrzymamy wymnażając ustawione FSB i ów mnożnik. Prościej chyba nie można. Ja mam teraz ustawiony mnożnik 3 i FSB 351, co daje taktowanie pamieci 1053. A cpu-z pokazuje mi DRAM freq=526.5 MHz i FSB/DRAM=2:3. Generalnie jak widać chodzi tu jedynie o to, że jedni myślą o częstotliwościach DDR2/2 a inni o DDR2.

Edytowane przez jurass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma ustawione pamięci na naszej płycie ~1000MHz lub więcej?? Ja mam OCZ Platinum rev.2 2x1GB i za nic nie mogę ustawić wyżej niż 826MHz (4-4-5-15). Próba ustawienia jakiegokolwiek mniejszego dzielnika kończy się załadowaniem ustawień fabrycznych biosu.

Czy mógłby mi ktoś napisać swoje ustawienia? Lub spróbować doradzić co mogę zmienić w moich?

 

Obecnie mam coś takiego:

 

Dołączona grafika

 

Napięcie na pamięciach 2V, chipset +0,2V FSB +0,2V.

 

PS: zwiększałem napięcie na pamięciach do 2,3V, próbowałem na 5-5-6-16 i za każdym razem system się nie bootował.

Edytowane przez janusdel25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może poprostu kolejne biosy zamiast polepszać pogarszają :-/

No na pewno nie poprawiają. Na F8 taka sama padaka... przynajmniej jeśli chodzi o wychodzenie z trybu S3. Wkrótce zobaczę jak ma się sprawa z włączaniem dłużej nieużywanego kompa, ale żadnych zmian się nie spodziewam :(

 

edit: o nowośc - po dłuższym czasie jak komputer był wyłączony oczywiście płyta nie wystartowała za pierwszym razem, ale za to po raz pierwszy dała oznaki życia z pc-speakera. Tylko czym do jasnej anielki są 3 jednakowe dośc krótkie beep'y (żaden nie był dłuższy, ani krótszy) ? W instrukcji jest tylko wzmianka o długi-krótki-krótki - karta graf lub monitor, lub ewentualnie "continunous short beeps - power error", tyle że w tym przypadku continous oznaczałoby 3 i reset :P

Edytowane przez Nargil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wspominał, że dzielnik 2 jest felerny - może na 2.4 albo 2.5 spróbuj.

Właśnie na dzielniku 2 działa. Na 2,4 (991MHz) i na 2,5 (1033MHz) już nie działa. Zapewne to wina któregoś z timingów, który źle ustawiam. Próbowałem na 2,3V i 5-5-5-15 i 5-6-6-18, reszty nie zmieniałem, bo nie wiem jak. I właśnie w ustawieniu pozostałych timingów potrzebuje pomocy.

 

 

@jurass

Tak przeczytałem tamtego posta, bo nie należę do tych co wpadają na forum tylko po to by bezmyślnie zadać pytanie. Tylko jak na razie to widzę, że jedna osoba ma >1000MHz, a to trochę mało. Dlatego się zastanawiam czy to nie jest wada płyty, czy tylko trzeba trafić na jakieś odpowiednie timingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

janusdel25: ja ustawiam tylko podsawowe 4 timingi, a resztę mam na auto.

Ale za to masz ładny wynik proca. Ja nie mogę jakoś osiągnąć fsb 390 nawet.

 

Spróbuj ustawić takie timingi jak ja mam. Wcześniej też miałem problemy z FSB na poziomie 375 - 400, ale odkąd korzystam z tych timingów pamięci jest wszystko dobrze i FSB413 działa bezproblemowo. Sprzęt jest w pełni stabilny :D Tylko, że mam ustawione napięcie w biosie 1,525 na CPU (programy pokazują ~1,49V), to chyba trochę dużo :wink: . Teraz szukam timingów, żeby pamięci zrobiły z 1GHz :-P A zrobią tyle na pewno, na niepodkręconym procesorze robiły 1000 (5-5-5-15). Teraz albo coś nie wyrabia, albo trzeba jakichś wymyślnych timingów, ba na "auto" też sie system nie bootuje.

Czekam na pomoc :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam swoją sobie chwale odpukać wszystko chodzi tak jak powinno żadnych resetów :blink:

 

zmień grafike, ram, zasilacz, na inny a jak dalej nie działa to oddaj na gwarce

 

kurde powiem wam że nie mogę wprost uwierzyć że płyta która u mnie nawet po oc nie startuje 2x tylko od razu za pierwszym u innych się tak kaszani - nawet jak winda się wieszała bo na procu lub na ramie było za małe napięcie to i tak uruchamia się normalniie

 

edit: sprawdzałem dzielnik 2.4 teraz ustawiłem na 2.5 wszystko w normie chyba pamięć przyjęła szybsze ustawienia :D dzięki temu mam pamięć cl5@cl4 ~880 i to wszystko na 2v nieźle jak na standardowe kingmax

Edytowane przez 9100konrad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... :blink: a co timingi pamięci mają wspólnego z fsb? Przecież dla pamięci wybieram odpowiedni dzielnik, tak aby pracowały one w sprawdzonych dla innych częstotliwości procka warunkach.

 

Nie wiem co ma wspólnego, ale u mnie tak było, że jak ustawiałem tylko 4 kluczowe timingi, a reszta na auto, to przy timingach 5-5-5-15 i taktowaniu pamięci ~850-880 były problemy ze stabilnością, nieoczekiwane bsod'y itd. to było przy FSB 375-400. I nie było szans wyjść ponad 400MHz, lub zmniejszyć CL na 4. A teraz leci na 413 i jest dobrze.

 

PS: no chyba że Twój procek już łapie walla to timingi nie pomogą, ale spróbować nie zaszkodzi :-P

Edytowane przez janusdel25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm..., 5:6 --> 6/5=1.2 i temu dzielnikowi na tej płycie odpowiada mnożnik :wink: 2.4. Czyli x2 w stosunku do tego o czym Ty mówisz. Postępując podobnie przelicz sobie pozostałe mnożniki na swoje dzielniki. Częstotliwość taktowania pamieci otrzymamy wymnażając ustawione FSB i ów mnożnik. Prościej chyba nie można. Ja mam teraz ustawiony mnożnik 3 i FSB 351, co daje taktowanie pamieci 1053. A cpu-z pokazuje mi DRAM freq=526.5 MHz i FSB/DRAM=2:3. Generalnie jak widać chodzi tu jedynie o to, że jedni myślą o częstotliwościach DDR2/2 a inni o DDR2.

Dziękuję , prościej nie trzeba, o to mi chodziło własnie :wink: Z biosu mnoznik pamięci 2.4 daje dzielnik 5:6 . Czyli wszytsko jasne.

 

A może te problemy wynikaja z rewizji płyty może nowe maja cos skopane. Raczej to nię będzie wina biosu.

Ma ktos z Was jeszcze jakieś problemy na tej płycie na rewizji 1.1 lub nowszej (jesli jest :? )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktos dokładnie wytłumaczyć jak to jest z tymi pamięciami?Mam narazie 2x1gb ramu na Am2.Na dniach sprzedaje moj obecny config i kupuje coś na Intelu,prawdopodobnie tą płyte z tytułu,do tego procka e21xx i ram.Gdzieś czytałem że płyta ma problem z 4x1gb,czy chodzi tu o liczbe kości czy ilość ramu?Czy jeśli włoże 2x2gb to nie będzie problemu i nie będzie spadku Oc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktos dokładnie wytłumaczyć jak to jest z tymi pamięciami?Mam narazie 2x1gb ramu na Am2.Na dniach sprzedaje moj obecny config i kupuje coś na Intelu,prawdopodobnie tą płyte z tytułu,do tego procka e21xx i ram.Gdzieś czytałem że płyta ma problem z 4x1gb,czy chodzi tu o liczbe kości czy ilość ramu?Czy jeśli włoże 2x2gb to nie będzie problemu i nie będzie spadku Oc?

 

Jakbyś chociaż przeczytał ze 2-3 strony wstecz (tak mi się coś kojarzy) to byś doczytał, że ktoś wsadził 2x2GB i działa :)

Ale moim zdaniem nie ma sensu - 2x2GB będzie droższe od 4x1GB a tą różnicę ceny możesz dołożyć do innej płyty na P35 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktos dokładnie wytłumaczyć jak to jest z tymi pamięciami?

ODPOWIEDŹ JEST W PIERWSZYM POŚCIE TEGO WĄTKU!!!

(A widzę, że kolega czyta po angielsku.)

 

-----------------------------------------------------------------

 

A z zupełnie innej beczki, nowy biosik w wersji beta:

 

F9b

1. Beta Bios

2. Support Intel 45nm Wolfdale E8xxx series CPU :D

Edytowane przez jurass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, rewizja może być tego przyczyną...

Jak z Gigabyte'm K8NS na 754 - pierwsza rev bdb o/c itd., a następna o wiele słabiej...

 

U mnie w sumie proc też idzie na niższym napięciu (w BIOS'ie ustawione 1.325V, CPU-Z pokazuje 1.275-1.280V) - też żadnych problemów.

Aczkolwiek 2.66GHz dla tych proców to nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwidoczniej wszystko zależy od egzemplarza. dwa tygodnie temu złożyłem dwa kompy z E2180 na tej płycie (także rev. 1.1 z bisem F5) i nie uświadczyłem problemów. Jeden stoi u mnie, drugi u znajomego i nic złego się nie dzieje. Ustawienia się nie resetują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie również ustawienia sie nie resetują, niezależnie czy wyłączony na listwie czy nie. na razie najbardziej denerwuje mnie wyjec na 8600;/, poza tym płyta stabilna, na razie ok. 360*9. Bios F5.

 

Pozdrawiam

KuBaB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ODPOWIEDŹ JEST W PIERWSZYM POŚCIE TEGO WĄTKU!!!

(A widzę, że kolega czyta po angielsku.)

 

-----------------------------------------------------------------

 

A z zupełnie innej beczki, nowy biosik w wersji beta:

 

F9b

1. Beta Bios

2. Support Intel 45nm Wolfdale E8xxx series CPU :D

To bylo do przewidzenia, skoro sytarszy bios obsluguje juz yorkfieldy. ;]

Gdyby jeszcze wydali budzetowa wersje c2d - dual core w 45nm to juz w ogole :lol2: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...