Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś inne pomysły?

 

edit: dopiero ściągam stery od Realteka (idzie masakrycznie wolno)

chyba ktoś pisał o kolejności instalowania sterowników od płyty ale za cholerę nie pamiętam gdzie to było :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Dziobak

 

Moja recepta na resety ustawień biosu (u mnie działa).

 

Więc tak bios f5, przy flashowaniu zaznaczyłem clear DMI i PnP.

 

Często jest tak, że po wejści do bios zaraz po pierwszym uruchomieniu i tak nie wstawał z OC. Mam tak zawsze jak Vcore jest „fail” i pokazuje mi 0,85V. Muszę wtedy wejść do Windowsa i popracować z 5 minut. Uruchamiam ponownie, zmieniam ustawienia w bios i ładuje do Windowsa. Znowu uruchamiam ponownie i zapisuje ustawienia na 1 pozycji. Ktoś pytał jak – F11 „Save CMOS to BIOS”. I tak chodzi bez problemów. Nie mam też zapisanego innego profilu. Nie ma znaczenia czy wyłączę listwę czy zostawiam włączone zasilanie.

 

Niestety jeśli znowu zacznę coś zmieniać z OC procka lub pamięci wszystko muszę zaczynać od nowa bo nie ładuje ustawień z zapisanego profilu. Mnie to nie przeszkadza.

 

A co do resetów to wydaje mi się, że to zależy od ustawiania przez płytę niskiego Vcore. Zauważyłem to już na 3 egzemplarzach tej płyty.

Edytowane przez P@t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak to jest z tą pamięcią obsługiwaną przez ową płytę ? Obsługuje ona dwustronne pamięci 2x1gb , ale już kolejne 2x1gb nie? Czy jak bo się pogubiłem a miałem kupować to mobo. Jeżeli nie to czy model Gigabyte GA-P35-DS3L nie ma z tym problemów?

Generalnie na plycie moga byc max 2 moduly 2 stronne, ale nie obydwa na jednym kanale (komp wystartuje, ale bedzie wykrywal tylko jedna kosc + errory), tylko kazda kosc w oddzielnym.

Mozliwa jest tez kombinacja 1 x 2stronna na jednym kanale + 2 x 1 stronna na drugim kanale, no i 4 x 1 modul - 1 stronny.

Wszystko jest ladnie opisane w manualu na str. 16.

Na p35 nie ma takich ograniczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba ktoś pisał o kolejności instalowania sterowników od płyty ale za cholerę nie pamiętam gdzie to było :/

Ja miałem podobny problem z dźwiękiem na GA-G33M-DS2R ... pomogła właściwa kolejność instalacji sterów. Najlepiej od razu po postawieniu stystemu instalować stery audio i darować sobie Microsoft UUA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do was bardziej doswiadczonych w obcowaniu z ta plytka:

Otoz skladalem kompa dla kumpla i w zestawie byla wlasnie ta mobo (ga-p31-ds3l), e2160, 2x512mb kingstony 667(tymczasowo) oraz moj stary galaxy 7900gs. Calosc zasilana z Chiefteka 450W.

 

Najpierw plyta gryzla sie z moimi g.skillami NS

->wymiana na kingstony i dziala

->wchodze do biosu, ustawiam co trzeba(zero OC czy czegos takiego - tylko standart ustawienia aby moc zainstalowac sys) i zapisuje ustawienia

->slysze, ze komp chodzi, ale obrazu nie widze

->clear CMOS

->dalej to samo - obrazu brak

->podlaczam ten sam monitor przez kabel vga z przejsciowka DVI-VGA po stronie karty i dziala!

->niezaleznie co bym zrobil nie moge otrzymac obrazu na monitorze przez kabel DVI

 

No i co wy na to, bo jak dla mnie to kał straszny;/ Skoro na poczatku dzialalo to czemy teraz nie chce?! Jeden kumpel ktory sklada kompy mowil mi, ze czasem sie zdaza, ze podczas boota plyty(nie koniecznie ten gigabyte) zapodaja takie odswiezanie czy rozdzialke, ktorej monitory LCD podlaczone przez dvi nie daja rady wytrzymac, ale jakos nie chce mi sie w to wierzyc?!?!

 

Czasem zdazy sie rowniez ze podczas zmiany rozdzielczosci (np. przy przejsciu z ladowania windy do samego pulpitu, czy podczas wlaczania jakiejs gry) obraz sie rozjezdza i staje sie zupelnie nieczytelny - ale komp dziala dalej.

 

Macie moze jakies wskazowki, porady albo czy mieliscie moze sami podobne problemy?

 

Dodam tylko, ze 7900gs dzialala bez najmniejszego problemu na mojej p5w dh dlx, wiec przypuszczam, ze to wina plyty/ustawien biosu.

 

Z gory dzieki za odp.

Edytowane przez BLBK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel prosił mnie żebym złożył mu kompa,ma na ten cel ok.1000zł.Pomyślałem żeby kupić tego właśnie Gigabyte,czy to dobra propozycja?Czy są z nią jakieś problemy?Czy płyta będzie sie nadawać teraz do e21xx,a później do C2Q?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradziłem sobie z instalacją dźwiękówki. Zainstalowałem jeszcze raz Windowsa, potem po kolei instalowałem poszczególne komponenty z płytki Gigabyte'a: sterowniki Realteka, do chipsetu, usb 2.0, potem grafę i na końcu sterowniki MS UAA, bo bez tego cały czas nie rozpoznawał sprzętu w Menedżerze Urządzeń. Wcześniej dałem na instalację ekspresową, więc myślałem, ze sobie poradzi. Myliłem się :) Wniosek: musi być zachowana odpowiednia kolejność. Czas zabrać się za podkręcanie:)

PS. Pozdrawiam Diodaka :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem u siebie ciekawy objaw :) przy przeglądaniu internetu i kliknięcia w jakiś link następował restart kompa.zdarzyło mi się to ze 3 razy teraz i kilka razy wcześniej zaraz po podłączeniu płyty.winny jest Outpost Firewall :) nie wiem dlaczego ale po wywaleniu go wcześniej i ponownie teraz resety ustały.

ot,taka ciekawostka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem u siebie ciekawy objaw :) przy przeglądaniu internetu i kliknięcia w jakiś link następował restart kompa.zdarzyło mi się to ze 3 razy teraz i kilka razy wcześniej zaraz po podłączeniu płyty.winny jest Outpost Firewall :) nie wiem dlaczego ale po wywaleniu go wcześniej i ponownie teraz resety ustały.

ot,taka ciekawostka :)

u mnie bardzo podobny objaw.. czasem komp potrafi zaliczyć BSOD'a (w opisie błędu jest odwołanie do pliku z Kerio Personal Firewall) przy ładowaniu systemu a procek raczej stabilny.. 8h+ Orthos small fft przeszedł..

 

Co do biosu F8 to chyba wszystko zmierza w dobrą strone, u mnie z tą wersją biosu CPU odpala sie max na 9x415MHz przy F7 max to 9x375 (zmiana mnożnika na niższy nic nie daje)

 

Jeszcze niech tylko poprawią problem z VCORE o którym pisał P@t i będzie okey :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jest lepiej niż było wcześniej. Kupiłem Freezera, założyłem i dałem sobie na chwilę spokój z ramem.

Procesor teraz chodzi na ustawieniu 8x413 (3,3GHz) i jest full stabilnie, nie gubi ustawień itd.

 

Problemem są pamięci (OCZ Platinum rev2) działają na 826MHz na timingach 5-6-6-16. Cokolwiek bym nie pozmieniał to później się resetuje bios. Podbijałem im napięcie do 2,2V (2,3V z nawiewem) i nic. A jak proc jest niepodkręcony, to do winowsa wchodziły przy 1000MHz(5-5-5-15 i 2,2V).

Co mogę zmienić, żeby było lepiej?? Lub inaczej, czy winna jest płyta??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz wszystkie timingi czy tylko podstawowe ?

 

Edit: wgrałem f8 mimo gtl 0,63 i wstaje na 338 (przy f6 nie wstawał), niestety na tym koniec

- ani nawet 345 - wall to wall [;

Sprawdzam teraz nieco niższe napięcie - leci se Orthosik przy 1,36v.

Nic z tego - Orthos sie wywalił po 5 godzinach [;

Zostaję przy 1,37

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jest lepiej niż było wcześniej. Kupiłem Freezera, założyłem i dałem sobie na chwilę spokój z ramem.

Procesor teraz chodzi na ustawieniu 8x413 (3,3GHz) i jest full stabilnie, nie gubi ustawień itd.

 

Problemem są pamięci (OCZ Platinum rev2) działają na 826MHz na timingach 5-6-6-16. Cokolwiek bym nie pozmieniał to później się resetuje bios. Podbijałem im napięcie do 2,2V (2,3V z nawiewem) i nic. A jak proc jest niepodkręcony, to do winowsa wchodziły przy 1000MHz(5-5-5-15 i 2,2V).

Co mogę zmienić, żeby było lepiej?? Lub inaczej, czy winna jest płyta??

Tzn. dobrze zrozumiałem? Działają normalnie (nie gubią się ustawienia) na dzielniku 2.0 i timingach na AUTO (no bo te 5-6-6-16 ustawiła płyta?) na 826MHz? Bez restetów ustawień?

A ogólnie, tak, winna jest płyta.

 

 

Moim zdaniem winnym resetów nie jest vcore. U mnie chodzi bez problemów na domyślnym napięciu na 333FSB czyli 2.64GHz. Proc na domyślnym kręci się też na 2.8GHz - sprawdzone orthosem, ale wtedy już pojawiają się resety ustawień. Więc jak wobec teorii jednego z forumowiczów, płyta ustawia po oc jeszcze niższe vcore niż domyślne? Kupy się nie trzyma. Problemem jest chyba jednak RAM i ustawienia biosu z nim powiązane.

Edytowane przez Dorian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timingi na auto, bo inaczej nie działa wogóle, nie uruchamia się na innych timingach. Zmieniałem tylko podstawowe. To jak ustawić wszystkie po kolei?? mała podpowiedź może?

Tak na tym ustawieniu działa dobrze, bez restartów i nie gubi ustawień. Tylko te pamięci powinny przynajmniej latać z 950MHz na 5-5-5-15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem tak jak mowiles ... pojedynczo nowa tez nie wstaje na CL4 i komp wlacza defaultowe ustawienia ... Jutro ja oddam ... w innym sklepie bede mial kostke w poniedzialek ... jak znow nie trafie to bede sie musial z tym pogodzic ... Swoja droga dwie takie same kostki ramu moga chodzic w dualu normalnie ?

Najlepiej to sprzedaj te 800ki co masz obie i nie czaruj tylko zakup ty chłopie porządny Dual Channel bo dwie kości łączone to zawsze będzie źle i nie dobrze. Poszukaj na Allegro Kingstonów 667Mhz na sławnych Elpidach (dla mnie brzmi jak nazwa rajskiej wyspy..., no nieważne). Cena około 120zł powinieneś zabulić. plus przesyłka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja np mam 4 4 5 15 8 8 8 42 8 8 (ósemki bo na 5- tkah nie chciało łazić) ostatni auto bo nie wiem jak ustawić [;

Dzięki wielkie. Działa :lol2: Na razie 826MHz, zaraz próbuje wyższy dzielnik.

 

 

EDIT:

Więcej nie pójdzie:( Następny dzielnik to ~991MHz, próbowałem się trochę pobawić timingami, poluzować na 5-5-6-16, dalej z 8 na 9, podnosiłem napięcie do 2,3V. Ale nic z tego.

Edytowane przez janusdel25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej wartosci fsb musicie podnosic v na nb (i do jakiej wartosci), bo u mnie proc smiga na 3ghz stabilnie przy 1,36v a do 3,1 nawet na 1,4v sie wysypuje w orthosie. Na 3,2 liczy spokojnie spi 1mb, ale tez niestabilny, wiec nie wiem, czy to kwestia v na nb, czy po prostu proc sie tragicznie skaluje, i potrzebuje knura v, zeby byc stable.

 

---

 

Jakim programem mozna o ile w ogole sie da zmieniac v z poziomu windy ? Niby crystal cpuid ma taka mozliwosc, ale nie wiem jakie funkcje w biosie musza byc wlaczone a jakie wylaczone (od oszczedzania energii itp.), zeby w ogole to dzialalo ?

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec nie wiem, czy to kwestia v na nb, czy po prostu proc sie tragicznie skaluje, i potrzebuje knura v.

imho proc, u mnie (na biosie F8) 9x400MHz (vcore 1.5) liczy 1mb spi bez podnoszenia napięcia na nb

Dołączona grafika

Kilka minut orthosa tez przechodzi (~15) ale dąłem sobie spokój z sprawdzaniem czy jest full stable... temperatury rzędu ~80 stopni, ostudziły mój zapał :)

Edytowane przez Fa!th

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wracając do początku tematu z ilością RAM, moja wątpliwość co do tej płyty jest ogromna. Czytając Wasze wypowiedzi i instrukcje do płyty załamałem się. Zamierzałem kupić ją i 2X 2X1GB PC 6400 800MHz OCZ Platinum CL4 OCZ2P8002GK. Stąd pytanie. Czy drugie ramy nie będą działać w ogóle? Czy gorzej? Wolniej? Czy będą wysypywać się błędy i nie postawie nawet systemu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wracając do początku tematu z ilością RAM, moja wątpliwość co do tej płyty jest ogromna. Czytając Wasze wypowiedzi i instrukcje do płyty załamałem się. Zamierzałem kupić ją i 2X 2X1GB PC 6400 800MHz OCZ Platinum CL4 OCZ2P8002GK. Stąd pytanie. Czy drugie ramy nie będą działać w ogóle? Czy gorzej? Wolniej? Czy będą wysypywać się błędy i nie postawie nawet systemu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jesli sa jednostronne to bedzie ok, jesli 2 stronne wykryje tylko 2gb i moga wystapic dodatkowo jakies bledy, bs-y itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta jest !@#$%^&

 

Ustawiłem 8x400, dzielnik 2,00 wszędzie podbiłem napięcia, na proca dałem 1,45V

 

Zapisałem te profile i [ciach!]o to dało :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: Dalej bootuje za drugim razem i wpieprza mi 1,6 GHz

 

Gdybym wiedzial że to takie [ciach!]o, kupiłbym tego foxconna albo evga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie zależy przypadkiem od fsb - ,że np. do 340 (jak u mnie) sie nie resetują a powyżej pewnej granicy już tak ?

Można by do Gigabyta napisać - ale pewnie niewiele to da :wink: , odpiszą ze ta płyta nie dedykowana do OC i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta jest !@#$%^&

 

Ustawiłem 8x400, dzielnik 2,00 wszędzie podbiłem napięcia, na proca dałem 1,45V

 

Zapisałem te profile i [ciach!]o to dało :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: Dalej bootuje za drugim razem i wpieprza mi 1,6 GHz

 

Gdybym wiedzial że to takie [ciach!]o, kupiłbym tego foxconna albo evga

za wysoko cos ustawiles, bardzo dobra funkcja swoja droga ze wstaje na stocku bez kombinacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta jest !@#$%^&

 

Ustawiłem 8x400, dzielnik 2,00 wszędzie podbiłem napięcia, na proca dałem 1,45V

 

Zapisałem te profile i [ciach!]o to dało :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: Dalej bootuje za drugim razem i wpieprza mi 1,6 GHz

 

Gdybym wiedzial że to takie [ciach!]o, kupiłbym tego foxconna albo evga

moze procek nie wyrabia takiego fsb albo takich mhz przy takim napieciu? OC raczej robi sie stopniowo jak nie zna sie mozliwosci danego komponentu. Tak ja wiem, ze ja jestem nikim i nic nie wiem, ale coz, moze akurat moja zlota mysl dnia tobie w jakis magiczny sposob pomoze :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze procek nie wyrabia takiego fsb albo takich mhz przy takim napieciu? OC raczej robi sie stopniowo jak nie zna sie mozliwosci danego komponentu. Tak ja wiem, ze ja jestem nikim i nic nie wiem, ale coz, moze akurat moja zlota mysl dnia tobie w jakis magiczny sposob pomoze :rolleyes:

Hehe, no nie wiem 3x spi 16M pod rząd przechodzi bez problemu.

Orthosa nie puszczałem bo po 1 minucie temp na procu była 86 stopni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lecą błędy i się sypie. A potem wstaje na default. Taka jest prawidłowa diagnoza tych problemów, któe mnie odpukać nie dotknęły.

Swoją drogą e2140 jakoś lepiej się kręcą z tą płytką. Może to kwestia dzielnika...

Edytowane przez kyial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...