Skocz do zawartości
DrKleiner

Ati Radeon 3870 X2

Rekomendowane odpowiedzi

ATI Radeon HD 3870 X2 - Fastest Yet!

W teście jasno jest przedstawione, że 3870x2 w idle jest sporo cichrzy od ultry a nawet 8800GTS a porównywalny do 3870 natomiast faktycznie w stresie jest głośniejszy o 2,5dB od ultry.

Jeśli ktoś ma inne wrażenia to proszę o dowody ale także w idlle, bo najbardziej wg mnie dokuczliwym jest hałas podczas spoczynku karty, jeśli zostawisz ją na noc na przykład w pokoju w którym śpisz. (to oczywiście zależne od preferencji użytkownika).

Zużycie energii w idle nieznacznie większe, niż na 8800GTS (15W) natomiast w stresie już zdecydowanie więcej choć wciąż mniej niż 2900XT :D

Łącznie zestaw z Win XP:

idle 154W

stres: 357W

Zasilacz musi mieć linię 12V bardzo mocną i sugerował bym nie kupować do tej karty zasilaczy poniżej 450W (sprawność 80% 2 linie 12V łącznie co najmniej 36A) dobrej firmy (Modecom MC, Chieftec, OCZ, Be quiet... inne spełniające takie wymagania).

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest strasznie mało testów 3870X2 vs 8800GT SLI :(

 

3870X2 - 1499zł

2x 8800GT- 2x 650zł = 1300zł

 

Różnica jak na dzisiaj 200zł a jak z wydajnością? Wszystkie polskie serwisy rzuciły się za testowanie 3870X2 a jakoś nikt nie pomyślał żeby porównać go z 8800GT w SLI :/

 

Podobno AMD powołało specjalną grupe ludzi do pracy nad sterownikami do CrossFire i X2 ,mam nadzieje że się spiszą :)

Edytowane przez mrbobster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest strasznie mało testów 3870X2 vs 8800GT SLI :(

 

3870X2 - 1499zł

2x 8800GT- 2x 650zł = 1300zł

 

Różnica jak na dzisiaj 200zł a jak z wydajnością? Wszystkie polskie serwisy rzuciły się za testowanie 3870X2 a jakoś nikt nie pomyślał żeby porównać go z 8800GT w SLI :/

 

Podobno AMD powołało specjalną grupe ludzi do pracy nad sterownikami do CrossFire i X2 ,mam nadzieje że się spiszą :)

Skąd ta informacja? Powinni to zrobić już pół roku temu, kiedy CrossFire wchodziło na rynek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd ta informacja? Powinni to zrobić już pół roku temu, kiedy CrossFire wchodziło na rynek.

Bodajże in4.pl podawali wślad za jakimś zagranicznym serwisem.

 

Na Anandtech też było porównanie do GT SLi. Wyniki podobne co na frazpc.pl - wreszcie ATi wykonało dobrą robote!

 

Na zachodzie ceny troszke niższe ok 405€. A już myślałem że będe zmuszony przejść do zielonych a tu naprawde miła niespodzianka z wydajnością tej karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że te pierwsze ceny można porównać do pierwszych cen 8800GT za 1200zł :blink: i szybko spadną, zawsze tak z nowościami jest.

Nic z tych rzeczy.... Pierwsze ceny GF8800GT były normalne czyli przez pierwsze kilka czy kilkanascie dni latały one po 850-900 PLN (jak to na nowość przystało).... Ceny z poziomu 1200 pojawiły się w momencie kiedy popyt zdecydowanie przerósł podaż tych zabawek dlatego tez nastąpiło nietanuralne zawyżanie cen....

Z Radkiem HD3870X2 raczej napewno tak nie będzie tzn ceny moga spać ale MAX 100-150 PLN w ciągu kilku najbliższych miesięcy, no może w porywach 200....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic z tych rzeczy.... Pierwsze ceny GF8800GT były normalne czyli przez pierwsze kilka czy kilkanascie dni latały one po 850-900 PLN (jak to na nowość przystało).... Ceny z poziomu 1200 pojawiły się w momencie kiedy popyt zdecydowanie przerósł podaż tych zabawek dlatego tez nastąpiło nietanuralne zawyżanie cen....

Z Radkiem HD3870X2 raczej napewno tak nie będzie tzn ceny moga spać ale MAX 100-150 PLN w ciągu kilku najbliższych miesięcy, no może w porywach 200....

Na koniec lutego cena sugerowana będzie dostępna. Potem zobaczymy, a co do popytu, abyś się nie zdziwił ;) karta jak poprawią stery będzie sporo lepsza od 8800 gts a cena jak za 2900xt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

karta jak poprawią stery będzie sporo lepsza od 8800 gts a cena jak za 2900xt.

Buehehehe :lol: Te lole nigdy nie potrafiły napisać dobrych sterowników nawet dla pojedynczej karty :lol:

 

BTW. Miejmy nadzieję, że jestem w błędzie i AMD nauczą się pisać te sterowniki w krótkim czasie :rolleyes: Imo problem z tym wynalazkiem leży w obsłudze pamięci i stąd mamy "ekg" pacjenta który zaraz zejdzie :D pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w błędzie ;) wszystkie karty zaczynały z wadami w sterach a z perspektywy czasu widać że właściwie wszystko zostało porawione.

Ciekawe że na stery ATi najczęściej narzekają ci co mają karte nVidii... jakbyście ich używali do swoich kart :D ja jakoś nie narzekam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na koniec lutego cena sugerowana będzie dostępna. Potem zobaczymy, a co do popytu, abyś się nie zdziwił ;) karta jak poprawią stery będzie sporo lepsza od 8800 gts a cena jak za 2900xt.

Z czym się mam zdziwić?? Że popyt na tego Radka bedzie taki jak na GF8800GT czy choćby HD3850?? Cóż - pomarzyć zawsze można B-) Pozatym co do tego popytu to miałem na myśli to, ze wystąpiły problemy z dostawami GF8800GT i dlatego zaistniała taka a nie inna sytuacja.... Z Radkiem się tak nie zapowiada.... Co więcej nie jest to żaden hit na miarę takiego GF8800GTS (G80) więc tego że bedzie czy jest obiektem marzeń wiekszości wymagających graczy nie nalęzy się spodziewać.... Co nie znaczy oczywiście że karta nie znajdzie chętnych :) Jednak ciągłe problemy se sterami napewno odstrasza nieco bardziej zorientowanych od kupna tej karty....

No, fanatycy i zwolennicy firmy kupią ją tak czy siak.... :wink:

 

 

 

rafa - Racja, zaróno stery NVIDII jak i ATI nie są doskonałe jednak ogólnie rzecz biorac czytając różne fora można dojść do wniosku że to ze sterami ATI jest więcej problemów niz ze sterami NVIDII czy tego chcesz czy nie.... :) Pozatym wystarczy poprzeglądać kilka recek nowego Radka żeby zobaczyć jak niwerówna jest ta karta własnie w duzej mierze przez niedopracowane stery....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Ciekawe że na stery ATi najczęściej narzekają ci co mają karte nVidii... jakbyście ich używali do swoich kart :D ja jakoś nie narzekam...

Bo czytają testy. Cudze. Opinie jednak mają własne.

Jedyny poważny bug ze sterami miałem w Lost Planet - w menu.

Co do samej wydajności kart w poszczególnych tytułąch, to ja bym tego nie wiązał z "umiejętnością" pisania sterów.

Dla odmiany mogę podać, że UT3 ma kilkusekundowe zacinki na oficjalnych 169.25/Vista w losowych momentach. Dziwne, że nikt tego nie wykrył. Może pod xp tego nie ma. Problem ustępuje na betach 169.28.

Jednak z niechęcią muszę przyznać, że generalnie przyjemniej mi się korzysta z nowego GTSa. Ale dopiero teraz, po przesiadce z AMD. Wcześniej niczym nie mógł zabłysnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda. Tym bardziej że robili to na wczesnych sterach.

 

Jak podsumowano test na frazpc (albo pclab) - poczekajmy z oceną na nowsze sterowniki.

 

A co z obsługą TV u nVidii?

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że popyt na tego Radka bedzie taki jak na GF8800GT czy choćby HD3850??

Raczej wątpliwe, ta karta jest droższa i zawsze jako droższa jest mniej chodliwa, ale w porównaniu z tzw. kanapką nVidii może być bardziej popularna, dodatkowa cecha, że ją można łączyć w crossfireX jest atrakcyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

, ale w porównaniu z tzw. kanapką nVidii może być bardziej popularna,

a niby dlaczego? wystarczy, ze dadza cene porownywalna (no max 10% wyzsza) do X2, w reckach GX2 wypadnie lepiej i tyle z "popularnosci" X2

 

dodatkowa cecha, że ją można łączyć w crossfireX jest atrakcyjna.

a laczenie GX2 w SLI (quad) juz nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a niby dlaczego? wystarczy, ze dadza cene porownywalna (no max 10% wyzsza) do X2, w reckach GX2 wypadnie lepiej i tyle z "popularnosci" X2

Gdyby mieli technologie wykonania 55 albo lepiej 45nm to może i by dali, ale nVidia nie ma takiej technologii a więc koszty produkcji ma większe. No ale nie przesądzajmy, może "kanapka" będzie lepsza i tańsza :razz:

a laczenie GX2 w SLI (quad) juz nie?

Z tego co wiem, to nVidia nie wspiera 4 PCIe tylko co najwyżej 3, a omega sterowniki są co najwyżej do wersji 7xxx więc kanapka 9xxx nie pójdzie na nich. Mogę nie mieć aktualnych danych więc popraw mnie jeśli się mylę. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby mieli technologie wykonania 55 albo lepiej 45nm to może i by dali, ale nVidia nie ma takiej technologii a więc koszty produkcji ma większe.

to, ze cos jest drozsze w produkcji, wcale nie oznacza, ze nie da sie na tym zarobic - kwestia ile sie tego sprzedaje

 

Z tego co wiem, to nVidia nie wspiera 4 PCIe tylko co najwyżej 3

quad dzialal z seria 7gx, tak wiec nie widze najmniejszego problemu, aby nie mialo to dzialac z nowymi gx - SLI jest bardziej "stabilna" technologia niz CF, tak wiec tutaj wystarczy update sterow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

quad dzialal z seria 7gx, tak wiec nie widze najmniejszego problemu, aby nie mialo to dzialac z nowymi gx - SLI jest bardziej "stabilna" technologia niz CF, tak wiec tutaj wystarczy update sterow.

No ale jest taki problem, że nie ma odpowiednich sterowników, bo tamte omegi były tylko do wersji 6xxx i 7xxx.

Zresztą to szczegół, zadecyduje o popycie cena pojedyńczych kart a nie możliwość zamontowania zestawu 4*3870x2.

Ale i tutaj wydaje się z dotychczasowego doświadczenia, opanowanej przez AMD technologii 55nm (koszt produkcji w technologii 65nm jest 50% większy!) i zwyczaju AMD walki ceną, że radeon będzie po prostu tańszy w stosunku do wydajności jaką oferuje. Ważne też jak głośna będzie kanapka, był już jakiś art na egielda o nich to może zajrzyj czy i o tym napisali, no nie napisali, szkoda.

A przy okazji, znalazłem newsa na egieldzie jak CoolIT zwodował bardzo estetycznie 3870x2

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jest taki problem, że nie ma odpowiednich sterowników, bo tamte omegi były tylko do wersji 6xxx i 7xxx.

jakie omegi? ja pisze o oficjalnych sterach nv. pojawi sie gx2, to i quad bedzie dzialal. w sterach caly czas siedzi obsluga serii 7gx w quadzie, wiec powiedz mi dlaczego ma nie dzialac guad dla nowego gx?? tyl, ze odpowiedz prosze juz dac w teamcie dotyczacym gx2. koniec OT

 

Ale i tutaj wydaje się z dotychczasowego doświadczenia, opanowanej przez AMD technologii 55nm (koszt produkcji w technologii 65nm jest 50% większy!)

co z tego, ze rdzen jest tanszy w produkcji? liczy sie ilosc sprzedanych, a nie ile kosztuje jego produkcja. jak ktos sprzedaje 100.000 to moze dac nizsza cene, niz ten co sprzedaje ich 1000, ale wykonanych w mniejszej tech.

 

btw: na egielda dali podsumowanie recki x2 - nic doadc, nic ujac.

Edytowane przez Sulaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co z tego, ze rdzen jest tanszy w produkcji? liczy sie ilosc sprzedanych, a nie ile kosztuje jego produkcja. jak ktos sprzedaje 100.000 to moze dac nizsza cene, niz ten co sprzedaje ich 1000, ale wykonanych w mniejszej tech.

btw: na egielda dali podsumowanie recki x2 - nic doadc, nic ujac.

No dobra, ale ATI ostatnio całkiem nieźle się sprzedaje, sam kumplowi poleciłem 3870x2 bo chciał kupować 8800GT a 3870x2 jednak znacznie mocniejsza.

A to nowy produkowane seryjnie radeon 3870x2 z chłodzeniem wodnym od saphire B-)

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i 2x drozsza, a zapewne koledze testu z egielda i podsumowania do przeczytania nie dales? ;)

Nie bo po co. A potem kolega będzie się dziwił bo:

Nie ma literki ć, nie może włączyć XXX gier. Ma fajne cienie w Most Wanted. Będzie się dziwił, że w Pro Street jest wolniejszy niż jego własny cień... itd itp...

 

Smutne jest to, że pomimo tak dobitnych faktów fanATicy wiedzą i tak swoje. Swoją drogą - miłośc robi z ludźmi dziwne rzeczy [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...