Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to jeszcze raz ja.

Miałem system na jednym dysku, zrobiłem obraz tego dysku programem "ghost", dołożyłem drugi dysk i zrobiłem macierz RAID 0.

Po wgraniu tego obrazu niestety system nie staruje, pojawia się komunikat o błędzie 0x0000007B.

Czy jest możliwe w ogóle wgranie obrazu z pojedynczego dysku na macierz RAID 0?

Może trzeba jakoś zainstalować sterowniki od RAID na tym pojedynczym dysku przed zrobieniem obrazu?

Tylko nie wiem jak to zrobić.

 

Dodam jeszcze że jest to Windows Vista.

No koniecznie trzeba je zainstalowac przed. To nie jest jakaś wiedza tajemna ;) poprostu ściągasz Intel Matrix Storage Manager i instalujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już się ucieszyłem że problem będzie rozwiązany, ale w trakcie instalacji tych sterowników pokazuje mi się okno z informacją: "Ten komputer nie spełnia minimalnych wymagań niezbędnych do zainstalowania tego oprogramowania".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm czy jesli mam teraz system na SSDku to warto wyciac partycje po 60 GB na poczatkach dwoch dyskow 640 (F1 i WD) i utworzyc z nich raid 0 pod gry/aplikacje , a reszte miejsca zmienic na simple volume na magazyn ?

 

I czy jesli zmienie mobo to ta czesc zrobiona jako simple bedzie spod niej dostepna ?

 

Calosc bedzie obslugiwana spod SB 600.

 

PS. Tak wiem lepiej by bylo robic ten raid na dwoch takich samych dyskach, ale skoro mam juz takie to nie bede sprzedawal samsunga by dokupi drugiego AAKS.

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostała część powinna być normalnie widoczna po zmianie. Problem może sie pojawić podczas próby ustawienia nowej macierzy na nowej płycie.

Nowy kontroler może po swojemy ustawić MBR i reszta stanie się nie dostepna. Ale powinno się je dac potem odzyskać odpowiednim programem który potrafi skanować dysk klaster po klastrze.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy majac raid 0 na dwoch dyskach mozna powiekszyc macierz o trzeci jednakowy dysk bez utraty danych ?

 

Bo zakladam , ze przejscie z 1 na 2 bez reinstalki jest niemozliwe bo nie bedzie driverow odpowiednich w systemie.

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tworzeniu RAID0 z 2 dysków raczej się nie obejdzie bez utraty danych, natomiast potem można dodawać kolejne dyski w Intel Matrix Storage Console (o ile oczywiście RAID budowany jest na kontrolerze intela)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tworzeniu RAID0 z 2 dysków raczej się nie obejdzie bez utraty danych, natomiast potem można dodawać kolejne dyski w Intel Matrix Storage Console (o ile oczywiście RAID budowany jest na kontrolerze intela)

Dzieki wlasnie edytowalem pytanie by skasowac pierwsza czesc :) Ale widze , ze Intelowski raid ma imponujace moznliwosci jak na cos co jest za darmo na plytach glownych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy ten wynik jest dobry jak na dyski których używam.

 

Dołączona grafika

 

I czy mogę uaktualnić firmware dysku będącego w macierzy bez straty danych? Dokładnie chodzi mi o uaktualnienie FW tych właśnie barracud z raida.

Edytowane przez ohuzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie jeszcze w tym temacie opisać mój problem o którym już wspomniałem w innym dziale.

Chodzi o to że po połączeniu dwóch dysków w RAID mam spory problem z OC , na co dzień miałem ustawione FSB na 400MHz.

i musiałem obniżyć FSB do 380MHz. aby uruchomić komputer, podnoszenie napięcia na SB i NB nic nie dało.

Jest na to jakiś sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy ten wynik jest dobry jak na dyski których używam.

...

I czy mogę uaktualnić firmware dysku będącego w macierzy bez straty danych? Dokładnie chodzi mi o uaktualnienie FW tych właśnie barracud z raida.

Włącz sobie WBC to troche poprawisz wydajność.

 

FW nawet powinienes uaktualnić. Info na temat jest w stosownym wątku o Barracudach 11. Skoro nie tracisz danych na pojedyńczym dysku to i oczywiście na dwóch też nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie jeszcze w tym temacie opisać mój problem o którym już wspomniałem w innym dziale.

Chodzi o to że po połączeniu dwóch dysków w RAID mam spory problem z OC , na co dzień miałem ustawione FSB na 400MHz.

i musiałem obniżyć FSB do 380MHz. aby uruchomić komputer, podnoszenie napięcia na SB i NB nic nie dało.

Jest na to jakiś sposób?

To wina czegoś innego musi być, zobacz mam procesor ten sam -fsb 450- płyta też na P35 i nie mam problemów z raidem tzn. z o/c po stworzeniu macierzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jaka jest tego przyczyna, może coś muszę przestawić w BIOSie?

No chyba nie jest to wina zasilacza, płyta główna też nie jest najgorsza, BIOS najnowszy.

Nie mam pojęcia co z tym zrobić.

 

Dobra już wszystko OK, nie potrzebnie narobiłem tyle hałasu, ale spanikowałem.

Aż wstyd się przyznać, wystarczyło trochę podnieść napięcie na procku.

Dzięki wszystkim za dobre chęci.

Edytowane przez 1.pepe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Jestem zainteresowany macierzą RAID0 - nie chcę używać kontrolera p5b, chcę coś kupić na PCI. Np. coś takiego http://www.allegro.pl/item572265180_kontro...pcis_50_fv.html .

Czy wydajność trzech dysków w RAID będzie niższa/wyższa/taka sama co 2ch?

 

Warto w ogóle robić raid na trzech dyskach, czy lepszym rozwiązaniem jest raid na 2ch i do tego jeden w kompie na backupy :).

 

Poza tym - czy 7200.12 500gb będzie dobrym wyborem do raidu? wiem, że niby padają ale chce spróbować :).

 

I na koniec - odczuwalna jest różnica wydajności?. Jest dużo różnych opinii na necie że tylko benche wykrywają ten "boost" :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Specem to ja nie jestem , ale 1.5Gbit / 8 = okolo 150MB/S i to teoretycznie. czytalem , ze te tanie kontrolery na pci to "tanie mieso"

 

A , cos jeszcze :

 

RAID 0+1 / RAID 10 (mirroring+stripping)

Nie wierze w to , ze kontoler za 100 zl daje mozliwosc odpalania matrixa na sobie bo to maja drogie kontrolery Intela - tylko one z tych drozszych , ale normalnych cenowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź - też zauwazyłem te 150mb... Są jakieś kontrolery które posiadają 4 SATA i mają 300mb/s?.

Firekage podaj nazwę tkaiego kontrolera jeżeli łaska (no chyba, że mówisz o zintegrowanych na płycie :) w sumie nie obchodzi mnie jaki scalak będzie na pcb - może być i intelowski, byle żeby było na PCI (też nie jestem ekspertem jeśli idzie o raidy ale wydaje mi się, że to jedyny sposób by mieć możliwość "przetransportowania" macierzy do np nowego kompa bez usuwania jej)

Edytowane przez Hegelek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hegelek

 

Mam ten kontroler do którego podałeś linka na allegro i zdecydowanie nie nadaje się on do tworzenia RAID0 no chyba że z jakiś wolnych dysków,

Mam pod niego podpięty WD 500GB i nagrywarkę, wydajność dysku spadła minimalnie (okolo 3MB/s mniej niż jak chodził na sata II)

Jeżeli chcesz cieszyć się pełnią wydajności to w grę wchodzi tylko jakiś kontroler pod pcie bo zwykłe pci jest za wolne ale takie kontrolery są stosunkowo

drogie. Mimo wszystko na twoim miejscu wolałbym stawiać raid na kontrolerze znajdującym się w płycie bo inne rozwiązania po prostu są drogie.

 

I dodatkowo link http://www.komputronik.pl/Kontrolery/Seria...alog,kat,12233/

Edytowane przez ODOO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź - też zauwazyłem te 150mb... Są jakieś kontrolery które posiadają 4 SATA i mają 300mb/s?.

Firekage podaj nazwę tkaiego kontrolera jeżeli łaska (no chyba, że mówisz o zintegrowanych na płycie :) w sumie nie obchodzi mnie jaki scalak będzie na pcb - może być i intelowski, byle żeby było na PCI (też nie jestem ekspertem jeśli idzie o raidy ale wydaje mi się, że to jedyny sposób by mieć możliwość "przetransportowania" macierzy do np nowego kompa bez usuwania jej)

To nie chodzi o szybkosc Sata - bo kazdy z dyskow jest podpiety kablem sata czyli kazdy ma te 150 dla siebie. Ale chodzi o to ,ze masz to podpiete o PCI a dwa w miare nowe dyski 7200rpm beda mialy trasfery wieksze niz mozliwosc tego zlacza.

 

Szukaj takiego na pci-express powinno byc ok na 2 dyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie patrze na ceny kontrolerów Intela - fajne, ale 1000 czy nawet 500zł nie dam za tą zabawę :).

 

Osobiście używam obecnie trzech dysków jak w sygnaturce - na każdym trochę składników systemu (na jednym win, drugim programy, na trzecim temp i swap - documents and setting też osobno:) ). Ogólnie nie chdzoi to żle. P5b (ale chyba nie DLX, nie chce mi się patrzeć do manuala) miały z raidem pewien problem - jeden z portów do niego był na panelu I/O :)).

 

Właśnie uświadomiłem sobie, że niebezpieczeństwo utraty daynch na raidzie 0 to nie tylko padnięcie jednego dysku ale także padnięcie mobo! No chyba, że póżniej będziemy chodzić i szukać mobo z takim samym kotnrolerem ale to też nie daje pewności, że taka macierz ruszy.

 

Reasumując - przyrost wydajności (czytałem opinię na różnych serwisach, że nie jest do końca tak różowo jak pokazują benche) okupiony dość dużym ryzykiem utraty danych (wow... big shocker, wiem :) ale lubię czasem głośno pomyśleć)

 

Pozostaje więc albo jechać na SATA z trochę gorszą wydajnością, albo na 2ch dyskach w raid + jeden na bckupy.

 

Michaelius - chyba, że tak ;). Są jakieś kontrolerki na PCIE w znośnej cenie (90zł), oczywiście tylko na 2a HDD. Jeszcze się zastanowię ;).

 

W każdym bądź razie, dziękuję wszystkim za szybkie odpowiedzi :).

Edytowane przez Hegelek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co sądzicie o 2x OCZ SSD w RAID 0 (wersja 32gb - razem 64 - więcej nie potrzebuję na system, dokumenty, swap oraz temp). Takie coś dużo bardziej do mnie przemawia bo reszta dysków siedzi normalnie podpięta i jest bezpieczna, w chwili gdy SSDki pracują nad wydajnością systemu (oczywiście dostęp do plików na baracudach będzie ograniczony do ich prędkości - jednak sam system powinien chodzić szybciej). Poza tym w raidzie 0 dysku rzędu 500gb nie byłyby (w moim rpzypadku) wykorzystane - 1tb może w każdej chwili ulec uszkodzeniu - wystarczy, że jeden HDD zrobi papa :).

Mówię o OCZ vertex albo core series v2 - chyba jedyne SSD w normalnej cenie (o ile 400zł za 30gb można nazwać czymś normalnym :) ).

----------

Rafa: http://allegro.pl/item581831842_delock_kon...nowy_f_vat.html

Edytowane przez Hegelek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hegelek

gdzie Ty widziales Vertexa 30gb za 400zl?

Nie mówiłem w tym wypadku o Vertexie a o core series - pisałem to na zasadzie "400zł + parę "groszy" :) te groszę to 97zł, więc dysk kosztuje 500zł (CS V2) Vertex circa 650 - jeżeli kogoś wprowadziłem w błąd, bądź uznał, że autor posta nie wie co mówi to przepraszam :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co sądzicie o 2x OCZ SSD w RAID 0 (wersja 32gb - razem 64 - więcej nie potrzebuję na system, dokumenty, swap oraz temp). Takie coś dużo bardziej do mnie przemawia bo reszta dysków siedzi normalnie podpięta i jest bezpieczna, w chwili gdy SSDki pracują nad wydajnością systemu (oczywiście dostęp do plików na baracudach będzie ograniczony do ich prędkości - jednak sam system powinien chodzić szybciej). Poza tym w raidzie 0 dysku rzędu 500gb nie byłyby (w moim rpzypadku) wykorzystane - 1tb może w każdej chwili ulec uszkodzeniu - wystarczy, że jeden HDD zrobi papa :).

Mówię o OCZ vertex albo core series v2 - chyba jedyne SSD w normalnej cenie (o ile 400zł za 30gb można nazwać czymś normalnym :) ).

----------

Rafa: http://allegro.pl/item581831842_delock_kon...nowy_f_vat.html

Chcialem zauwazyc , ze to co pisalem ze karta na pci-express starczy do dwoch dyskow w raid 0 to tyczylo sie klasycznych twardzieli.

Do SSDkow powinienes miec cos na pci-ex x8 najlepiej z wlasnym cache (uzywany sprzet z serwerow 100+ USD na ebayu).

 

Jak pojdziesz w SSDki to musialyby isc z raidu na plycie.

 

BTW zamiast kupowac 2x core v2 po 500 pln kup jednego vertexa 60 za 1000 - bedzie szybszy od nich bez raidu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...