Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialem zauwazyc , ze to co pisalem ze karta na pci-express starczy do dwoch dyskow w raid 0 to tyczylo sie klasycznych twardzieli.

Do SSDkow powinienes miec cos na pci-ex x8 najlepiej z wlasnym cache (uzywany sprzet z serwerow 100+ USD na ebayu).

 

Jak pojdziesz w SSDki to musialyby isc z raidu na plycie.

 

BTW zamiast kupowac 2x core v2 po 500 pln kup jednego vertexa 60 za 1000 - bedzie szybszy od nich bez raidu.

Michaelius dziękuję za odpowiedź - ogólnie poczytałem przez chwilę o SSDkach i nie wygląda to tak różowo (nie żebym nie znał paru ich bolączek ale nigdy nie interesowałem się tym "głębiej") :) . Z tego co zrozumiałem, najlepiej na takim dysku posiadać tylko windowsa + programy (jak najmniej "random write" - przepraszam ale nei wiem jak to zręcznie przetłumaczyć na PL, chociaż doskonale zdaję sobię sprawę o co biega). Więc wychodzi na to, że koniec końców wezmę SSD+7200.12 :). I bardziej skłaniam się ku 30 - po pierwsze cena, po drugie jak mówię - nie potrzebuję aż 60 gb (nlite na XP, programy nie zajmują mi więcej niż 3-4gb). Nawet jeżeli kiedyś przejdę na viste to i tak mam circa 18gb wolnego - myślę, że starczy.

 

Prawdę mówiąc pagefile'a mogę wyłączyć w ogóle :) niestety, tempa nie wyłączę i z tego co rozumiem lepiej by siedział on na zwykłym dysku.

 

Czy moje rozumowanie jest właściwe i oczywiście czy ma sens?:].

 

Oczywiście mówimy teraz o połączeniu tych dysków bez RAIDa ( z czego bardzo się cieszę :) ).

Edytowane przez Hegelek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jako ze nie znalazlem nigdzie odpowiedzi pozwole sobie zadac pytanie odnosnie raid 0

 

w zwiazku z tym ze zaczela mnie irytowac wydajnosc pojedynczego dysku twardego postanowilem zrobic raid 0 i mam takie pytanie

 

plyta glowna to asus P5Q

ICH10R

Sillicon SIL5723 Drive Xpert to chyba moze robic raid 0 lub raid 1

Marvell88SE6111 to chyba kontroler ata

 

moje pytanie jest nastepujace czy moge miec dwa oddzielne raidy na plycie , bo podobno nie a dokladnie chodzi mi o:

 

2x HDD raid 0 - system

2x HDD raid 0 - smieci

 

i ewentualnie jak to podlaczyc czy wszystko do ICH czy moze jeden do ICH a drugi pod Silicon, ewentualnie jesli moge miec jeden raid to zdecyduje sie na smieci bo na tym dysku najwiecej operuje moze ktos wie ktory kontroler wedlug testow szybszy ICH czy Sillicon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ICH jest najszybszym tego typu rozwiązaniem. Ba, nawet jest szybszy od tanich kontrolerów zewnętrznych.

 

Bez trudu utworzysz dwie macierze a o ile mnie pamięć nie myli nawet trzy są możliwe. Silicon to crap - pojedyńczy dysk jeszcze można podłączać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz jako ze czytam od poczatku ten temat bylo tu cos o raid matrix jutro odbieram samsunga F1 500 giga i zrobie wlasnie z niego raid 0, rozumiem ze jak sie zdecyduje na matrixa to na poczatku w bios dziele dysk np. 500 giga raid 0, reszta 500 bedzie przeznaczona na raid 1, i takie moje pytanie wydajnosc matrixa to wydajnosc raida 0 + automatyczny backup danych czy dobrze rozumuje ?

Edytowane przez egefege

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz z jednego dysku zrobić macierzy!

 

Z 4 dysków mozna zrobić Raid 10 czyli połączenie szybkości i bezpieczeństwa danych. Oczywiście dostępna pojemność to połowa z tego.

Matrix to jest jak tworzysz macierz i na przestrzeni np 100GB ustawiasz Raid0 a z pozostałej części ustwiasz Raid 1.

Czyli np z dwóch dysków 500GB wychodzi 100GB szybkiej przestrzeni i 450GB bezpiecznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie zrobilem raid 0 z dwoch samsungow F1 na 3 dysku mam system i vista nie chce mi sie uruchomic lapie niebieski ekran co mam zrobic aby nie instalowac systemu na nowo

Zmieniłeś tryb pracy kontrolera z IDE na RAID i potrzebujesz nowych sterowników. Przepis jest TUTAJ - nie testowałem, ale zawsze warto spróbować.

Aha, co prawda opis mówi o włączeniu AHCI, ale instalowane pliki dotyczą trybu RAID, co zresztą nie omieszkałem zaznaczyć we wzmiankowanym wątku :)

Na pewno będziesz musiał przełączyć kontroler z powrotem na IDE żeby system mógł się z tego trzeciego dysku zabootować. Po podmianie sterownika będziesz mógł tryb zmienić ponownie na RAID.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam 4 dyski twarde. 3xWD AAKS 500 GB + 1xseagate barracuda 11 500 GB. Teraz mam pytanie, czy robiąć Raid 0 (lub inny) z 3 dysków WD bede mógł potem jako osobny dysk podłączyć tego seagate w celu skopiowania danych ?? Na tym dysku są dane, które robie przed formatem potem je przerzucam, sam dysk pójdzie do innego kompa. Bo zastanawiałem się jeszcze czy nie zrobić raida z 4 dysków ale czwartym jest seagate a nie WD AAKS.

Edytowane przez cyclooxy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzone od zniknięcia ekranu biosu czyli sam system czy z biosem? Bo to ogromna różnica...

od znikniecia biosu nie licze tego info o raid :), widze ze system dluzej sie laduje, i widze ze chwile musze poczekac jak zobacze ekran windowsa okolo 10 sekund, bez raidu bylo chwila i juz, cos mi dysk chwile po starcie miesza okolo 1 minute, po instalacji ustawilem w vista wszystko tak samo jak bez raid mialem tzn. wylaczenie defragmentacji, bit defendera i innych zeczy

 

sterowniki to intel 8.8.1009, wbc wlaczone, system jest na innym dysku a raid to smieci, wylaczylem w autostart raid event polecenie iaanotif.exe system ciut przyspieszyl przy starcie chociaz nie wiem co to za element

Edytowane przez egefege

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do raid0. Czytam i wychodzi na to, że nie jest bezpieczny. Rozumiem, że tylko ze względu na to, że jak padnie jeden z dysków to tracimy wszystkie dane. Czy tylko o to chodzi ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanko, czy ktoś miał może przyjemność (czy też jej brak) przetestować RE3 od WD ? Zmieniam wysłużone już 2x 410AS na coś od mojej ulubionej firmy (czytaj: WD) i mam dwóch kandydatów na stanowisko w mojej macierzy ;)

 

WD Caviar RE3 250 GB WD2502ABYS

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/WD_...pelny,id,59515/

 

ewentualnie jak nie ma sensu bawić się z RE3 to coś takiego:

 

WD Caviar SE16 320 GB WD3200AAKS

http://www.agito.pl/sata300/wd-caviar-se16....667.43664.html

 

Planowana ilość dysków = 3 sztuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem RE3 kilka dni ale nie zachwycił mnie niczym moim zdaniem nie warto dopłacać jak już to zamiast RE3 lepiej wersje 640GB AAKS (ze względu na czas dostępu) no chyba, że nie przeszkadza ci czas dostępu w 320AAKS to bierz je ja nie mam żadnych problemów z nimi i o dziwo po dodaniu 5tego dysku czas dostępu wskoczył z 15,5ms do 13,7ms.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem RE3 kilka dni ale nie zachwycił mnie niczym moim zdaniem nie warto dopłacać jak już to zamiast RE3 lepiej wersje 640GB AAKS (ze względu na czas dostępu) no chyba, że nie przeszkadza ci czas dostępu w 320AAKS to bierz je ja nie mam żadnych problemów z nimi i o dziwo po dodaniu 5tego dysku czas dostępu wskoczył z 15,5ms do 13,7ms.

Hym mówisz aby brać te:

 

WD Caviar SE16 WD6400AAKS (640GB, 16MB, SATA/300)

http://www.agito.pl/sata300/wd-caviar-se16...667.341556.html

 

Kurde 3x640GB na system to będzie lekka przesada :P Najwyżej kupie się dwie sztuki, "olbrzymi" odczyt liniowy nie jest mi potrzebny za to czas dostępu jak najbardziej dlatego też pytałem o RE3 które mają w tym polu rzekomo "wymiatać" nie licząc ofkorz Raptorów itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup Vertexa 60 :) Czas dostepu zmiecie kazdy dysk :D

BTW skoro chcesz brac 3x320 za prawie 900 PLN to moze jednak tego raptora 300 z Agito za 750 :D

Hym chyba ślepy jestem bo na Agito jedyny dostępny Raptor jest za 1187zł więc który rzekomo jest za 750zł ?

 

Nie głupi pomysł! (velociraptor)

Ale jak zależy ci też na pojemności to wspomniane 640 będa paluszki lizać :D

Skuszę się chyba na dwie 640-tki szkoda mi kasy tyle wydawać za 150 czy 300GB ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde 3x640GB na system to będzie lekka przesada icon_razz.gif Najwyżej kupie się dwie sztuki, "olbrzymi" odczyt liniowy nie jest mi potrzebny za to czas dostępu jak najbardziej dlatego też pytałem o RE3 które mają w tym polu rzekomo "wymiatać" nie licząc ofkorz Raptorów itp.

A może jednak te 3x640 i ograniczyć im powierzchnie powiedzmy do około 1TB czas dostępu powinien spaść do około 8ms no chyba żeby zrobić jeszcze mniejszą powierzchnie albo kupić 4x320 i tak samo pokombinować. Powinieneś uzyskać czas dostępu na poziomie raptora + bardzo ładne transfery liniowe sporo wyższe od pojedynczego raptora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BLFS to ten goły bez ramki.

 

@ODOO - to tak nie działa. Programy podają średni czas dostępu z całego dysku. Początek dysku i tak ma niski AT niezaleznie jaką wielkość partycji/dysku utworzysz. Velociraptor zawsze będzie szybszy w tym wypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...