Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Do dwóch wystarczy taki http://www.komputronik.pl/Kontrolery/Adapt...pelny,id,38498/

do czterech dysków http://www.komputronik.pl/Kontrolery/Adapt...pelny,id,52235/

To sa takie sprzętowo programowe kontrolery. Prawda jest taka że nawet nawet jak wydasz i 1000zł na tego typu kontroler to on będzie się krztusił przy 3 i więcej dyskach. Dopiero takie jak niżej dają sobie rade z wieloma dyskami i wysokimi transferami!

 

Prawdziwy sprzętowy to np

http://www.komputronik.pl/Kontrolery/Kontr...pelny,id,33452/

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj postanowilem zapodac raid u siebie w kompie ponizej prezentuje wykresy z hd tach i hd tune cos strasznie poszarpane one sa jaka moze byc tego przyczyna ?? , ogolnie chyba odczyty w normie s tym bardziej ze to na nforce , ale czemu to takie poszarpane

 

aha 2 dyski to wd 640 aaks i f1 640

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDTach test long bench zawsze rób zamiast short. M.in. źle dobrany pasek jest tego przyczyną. Średni transfer słabiutki jak na tak szybkie dyski.

W raidzie masz jednocześnie WD i Samsunga - to też jest przyczyną słabych transferów i poszarpanych wykresów! Najlepsze rezultaty są z takich samych dysków.

Coś koło 180-200MB/s powinieneś mieć.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha no to bez rewelacji jest , no ale zawsze szybciej niz 2 odzielnie , aha mam ustawione teraz 32kb , a chcialbym zmienic na 128 to teraz za bardzo nie mam mozliwosci da sie to jakims programem zrobic czy cos ?? , bo w kreatorze raid teraz mam do wyboru albo usunac dyski albo zostawic nie ma mozliwosci zmiany tych kb , a zadnym programem pod windowsem zdzialac nic za bardzo nie moge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mialem dosyc dziwne problemy co jakis czas mi sie sam z siebie wlaczac chkdsk podczas bootowania winxp i szukal mi dysk w poszukiwaniu bledow i co dziwne od czasu do czasu znajdowal jakies zagubione klastry itp itd, zaciekawilo mnie to tymbardziej ze nic nie robilem co mogloby to spowodowac.

 

No moze oprocz krecenia pamieci i woltowania mch.

 

Wczoraj natomiast podczas przegladania stronek, sluchania muzyki etc czyli standardarowego nudzenia sie na kompie nagle komp jakby to nazwac, zaczal sie powoli wylaczac. Przestala reagowac klawiatura, potem myszka [chociaz w sumie dalo sie ruszac ale klikniecia nie dzialaly], potem znikl mi pasek zadan a potem bsod.

 

No to reset, i przy wykrywaniu raida zobaczylem na jednym dysku Error occurred(0) ale o dziwo zbootowal, zrobil chkdsk, cos tam znalazl ale dziala.

 

Wiec ja zrobilem weryfikacje z pod tego cudownego narzedzia od Intela ktora nie wykazala zadnego problemu, rozpialem raid, zeskanowalem mhdd z czego nie wyniklo nic dziwnego, smart tez bez dziwnych odczytow - jednym slowem wyglada na to ze dyski sa ok.

 

Teraz pytanie czemu tak sie stalo? Problem z ramem jakis czy cos? Dodam ze ostatanio zmiejszylem mu z cl4 na cl5 bo do cl4 chcial 1.41 na mch. :( A cl5 ciagnie na 1.25. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem, tylko u mnie to się objawiało po prostu nagłym zwisem, nie sprawdzał mi dysku jak u ciebie ale jak sam załączałem chkdsk to wykrywał jakieś błędy, po którymś zwisie po resecie też miałem jeden z dysków oznaczony na czerwono ERROR tak samo normalnie system się uruchomił bez problemu. Jak się okazało wszystkiemu była winna obluzowana taśma sata, spróbuj podpiąć swoje taśmy jeszcze raz jak nie pomoże to może je zamień na inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem, tylko u mnie to się objawiało po prostu nagłym zwisem, nie sprawdzał mi dysku jak u ciebie ale jak sam załączałem chkdsk to wykrywał jakieś błędy, po którymś zwisie po resecie też miałem jeden z dysków oznaczony na czerwono ERROR tak samo normalnie system się uruchomił bez problemu. Jak się okazało wszystkiemu była winna obluzowana taśma sata, spróbuj podpiąć swoje taśmy jeszcze raz jak nie pomoże to może je zamień na inne.

W smartach na pierwszym dysku byl tylko jeden blad komunikacji z kontrolerema na drugim wogole, pozatym mam wrazenie ze zaczelo sie to dziac po tym jak zmienilem 4x1gb na 2x2gb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej. Ale nie idealnie. Reszta wygląda na wine kontrolera. Używasz najnowszych sterowników i najnowszego Intel Matrix Storage Manager?

yy plyte mam na nforce 650 , tak wiec stara machina wsumie ale daje rade jeszcze, a stery najnowsze do plyty ze strony nvidi zapodalem , i po za tym nic nie instalowałem od razu w biosie wlaczylem raida ustawilem stripping , i tak o to powstal u mnie raid :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę że tutaj są sami fachowcy od RAID, właśnie też sie zastanawiam nad RAID 0.

Chciałem zapytać, czy można podłączyć drugi dysk do już istniejącego i zrobić RAID ale nie tracąc danych na tym pierwszym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się zmusisz do przeczytania chociarz pierwszego posta w tym temacie to będziesz wiedział co można a co nie...

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problema , chce zbudowac pierwszego w moim zyciu Raid0

2 dyski 500GB maja chodzic w Raidzie0 trzeci jako tymczasowy z systemem.

Ustawilem w biosie Raid0 utworzylem maciez ,

uruchamiam windowse z trzeciego dysku BlueScreen :/

 

Gdzie zrobilem blad ?? czyzby ustawienie w biosie SATA w tryb Raid0

uniemozliwialo mi uruchomienie windy z dysku z poza maciezy Raid ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do XP podczas instalacji nie wgrałeś sterowników do RAIDA (metoda F6) to po przestawieniu trybu pracy dysków w BIOSie (z IDE na RAID) Windows się nie uruchomi. Nie ma znaczenia tutaj, że trzeci dysk jest poza macierzą, jest obsługiwany w tym momencie przez kontroler macierzy i Windows nie jest wstanie się do niego odwołać. Gdzieś tu był temat co zrobić w takiej sytuacji jeśli nie chcemy instalować Windowsa na nowo.

Edytowane przez Matthaios84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matthaios84

 

Wlasnie siedze kombinuje ,chyba juz mam wyjscie awaryjne

podlanczylem dysk z Windowsem pod kontroler Sata Jamicrona

Raida robie na ICHR9 , widnows sie uruchomil i poprosil o zainstalowanie sterownikow Raida

 

 

dzieki

 

 

UPDATE

 

Rozumie ze partycje i formatowanie normalnei jak z zwyklym dyskiem

z poziomu Disk Managment ?

Edytowane przez Mario2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumie ze partycje i formatowanie normalnei jak z zwyklym dyskiem

z poziomu Disk Managment ?

Zasadniczo tak, chociaż u mnie, nie wiem czemu, kiedy robię pełny format partycji w macierzy (nie ważne której) to wyskakuje mi podczas POSTu kontrolera RAID obok dysku: "Error Occured" (raz obok jednego, raz drugiego, a nawet czasami na obydwóch (S.M.A.R.T.y Ok)). Wystarczy wtedy z poziomu konsoli Intela w Windowsie oznaczyć dysk(i) jako normalny(e) i wszystko gra do czasu następnego formatu. Taka sytuacja dzieje się tylko podczas pełnego formatu, jak robię szybkie formatowanie to macierz nie zgłasza obiekcji. Edytowane przez Matthaios84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy test :

Dołączona grafika

Write-Back-Cache=ON

 

Drugi test:

Dołączona grafika

Write-Back-Cache=OFF

 

Jedyne co mnie dziwi to za wysoki CPU Usage 53% moze jakis blad ??

 

a tak wyglada info z Intel Matrix

Dołączona grafika

Edytowane przez Mario2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam dwa systemy na macierzy, skopiowane ghostem z 3 dysku. Wczesniej to własnie na tym 3 robilem ahci, a że wina była biosu,toteż najpierw nawgrywałem się kilku sterowników do raid/ahci do obu systemow (xp64,vista64). Po przeniesieniu na macierz, xp wstaje z niej bez problemu, vista niestety nie :( (choć o ile się nie myle są na niej te same sterowniki).

Pytanie jak wgrać (czy w ogóle się da) będąc na xp, sterowniki do raid do visty,która jest na innej partycji oczywiście (próbowałem skopiować sterowniki do folderu drivers, ale samo to przecież nie wystarczy).

 

pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej pytanie do działu o systemie Vista bo z raidem to ma niewiele wspólnego tak na prawde...

Próbuj trybu awaryjnego i opcji naprawy instalatorem.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z zewnętrznym przyzwoitym kontrolerem mógłby ci to odczytać bez uszkadzania danych.

Albo odpalenie systemu z innego dysku z wyłączoną opcją raid (może cos na linuxie odpalonym z płytki) i podłaczenie tych z raid pojedyńczo - nie mam pewności czy to zadziała. Więcej pomysłów ne przychodzi mi do głowy.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mario2k - ja robię to tak że zmieniam w bios-ie tryb na IDE i bootuje z cd z programem MHDD - sprawdzam SMARTA (m.in.) poszczególnych dysków, na koniec powrót do biosu i zmiana na tryb RAID i gotowe...nic się z danymi macierzy nie stało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, to jeszcze raz ja.

Miałem system na jednym dysku, zrobiłem obraz tego dysku programem "ghost", dołożyłem drugi dysk i zrobiłem macierz RAID 0.

Po wgraniu tego obrazu niestety system nie staruje, pojawia się komunikat o błędzie 0x0000007B.

Czy jest możliwe w ogóle wgranie obrazu z pojedynczego dysku na macierz RAID 0?

Może trzeba jakoś zainstalować sterowniki od RAID na tym pojedynczym dysku przed zrobieniem obrazu?

Tylko nie wiem jak to zrobić.

 

Dodam jeszcze że jest to Windows Vista.

Edytowane przez 1.pepe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...