Skocz do zawartości
Mardok

Core i7 - Bloomfield (LGA 1366)

Rekomendowane odpowiedzi

Nehalem – nowe szczegóły

 

Jednym z najważniejszych tematów tegorocznego IDF są nadchodzące procesory o kodowej nazwie Nehalem. Intel przed tygodniem ogłosił ich oficjalną nazwę – Core i7.

 

Nehalem to niezwykle ważny projekt dla Intela. Przedstawiciele firmy twierdzą nawet, że to najbardziej innowacyjny procesor Intela od 10 lat. Co jest w nim takiego szczególnego?

 

Dużo informacji na temat Nehalema pojawiło się w internecie już dawno temu, więc wiele z oficjalnie ujawnionych przez Intela szczegółów to po prostu potwierdzenie dotychczasowych plotek czy zebranie szczątkowych dotąd danych w jedną całość.

300-milimetrowy wafel z rdzeniami procesorów Nehalem

Dołączona grafika

 

Nehalem w całej okazałości – po wycięciu z wafla

Dołączona grafika

Nehalem to rodzina procesorów nowej generacji, która dostępna będzie dla wszystkich platform: komputerów biurkowych (desktopów), przenośnych (notebooków) i serwerów. Modularna architektura układów pozwoli je w pełni zróżnicować zależnie od segmentu rynku.

 

W dużej mierze Nehalem oparty będzie na mikroarchitekturze Intel Core, włącznie z czterorozkazowym trybem działania, który tak mocno wpłynął na bardzo wysoką wydajność rodziny Core 2. W samej architekturze wprowadzono pewne zmiany, które dodatkowo mają pozytywnie wpłynąć na wydajność poszczególnych rdzeni procesora.

 

Układy linii Core 2 wprowadziły system łączenia instrukcji macrofusion. Działał on jednak tylko w trybie 32-bitowym. W układach Nehalem macrofusion (który obsługuje dodatkowe instrukcje rozgałęzień kodu) działa zarówno w trybie 32-, jak i 64-bitowym.

Dołączona grafika

Zmiany poczyniono także w systemie przewidywania skoków i detektorze pętli.

 

Zintegrowany kontroler pamięci

 

Najważniejszą innowacją jest jednak zintegrowanie w procesorze kontrolera pamięci. Dotychczas kontroler ten znajdował się w oddzielnym układzie scalonym instalowanym na płycie głównej, zwanym mostkiem północnym (ang. north bridge). Gdy procesor musiał zapisać dane w pamięci RAM lub je z niej odczytać, musiał najpierw – za pośrednictwem powolnej magistrali FSB – komunikować się z mostkiem północnym, a dopiero ten wysyłał odpowiednie zapytania do układów RAM. Zintegrowanie kontrolera pamięci w rdzeniu procesora znacznie skróci ten proces, obniży opóźnienia i zwiększy transfer z pamięci i do pamięci. Przypomnijmy, że zintegrowany kontroler pamięci dostępny jest w procesorach AMD począwszy od modelu Athlon 64, który debiutował w 2003 roku.

Dołączona grafika

Kontroler w Nehalemie może być nawet trzykanałowy. Jak wspomnieliśmy, Intel może blokować wybrane kanały i kierować bardziej zaawansowane modele procesorów np. do serwerów, a te bardziej okrojone z funkcji – do komputerów biurowych czy notebooków. Kontroler pamięci w Nehalemie ma współpracować wyłącznie z pamięciami typu DDR3. Nie ma w planach udostępnienia obsługi pamięci DDR2, a także DDR4, gdy będą już dostępne (naturalnie obsługa takiej pamięci zostanie zapewniona przez przyszłe architektury procesorów Intela).

Dołączona grafika

Następną nowością jest interfejs typu punkt-punkt QuickPath Interconnect (QPI), który zastąpił magistralę FSB. QuickPath Interconnect umożliwia komunikację procesora z chipsetem, ale także bezpośrednią komunikację procesorów ze sobą, bez odwoływania się do mostka północnego (w przypadku wieloprocesorowych platform serwerowych). Takie rozwiązanie spotykane jest obecnie w układach AMD Opteron – rolę QuickPath Interconnect pełni tu łącze HyperTransport.

Dołączona grafika

W Nehalemie wrócił także Intel Hyper-Threading, czyli znana z Pentium 4 technologia współbieżnej wielowątkowości (ang. symmetric multi-threading, SMT). Chociaż Nehalemy będą układami czterordzeniowymi (początkowo), będą umiały przetwarzać nawet osiem wątków jednocześnie. System operacyjny będzie je zatem rozpoznawać jako procesory o ośmiu logicznych CPU.

 

Trzypoziomowa pamięć cache

 

Odmienne podejście w porównaniu do architektury Core 2 przedstawiono w odniesieniu do pamięci podręcznej. Nehalem został wyposażony nie w dwa, a w trzy poziomy pamięci cache. Pamięć podręczna pierwszego poziomu (L1 cache) o łącznej pojemności 64 kB (po 32 kB na instrukcje i dane) będzie podobna do tej, którą znamy z układów Core 2 Duo czy Core 2 Quad. Jednak zmiany zaszły już na etapie drugiego poziomu pamięci cache. W przypadku Core 2 pamięć ta była współdzielona przez rdzenie procesora. W Nehalemie każdy rdzeń dostanie do dyspozycji własny obszar pamięci cache L2 (256 kB na każdy rdzeń). Tym samym rdzenie będą miały do dyspozycji bardzo szybką pamięć podręczną.

Dołączona grafika

Dodatkowo Nehalem będzie miał pamięć podręczną trzeciego poziomu (L3 cache). I ta pamięć, podobnie jak L2 cache w Core 2 Duo, będzie współdzielona przez rdzenie procesora.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Nehalem ma ponadto oferować funkcję Turbo Mode. Ma ona wynikać ze zdolności procesora do przełączania nieaktywnych rdzeni w tryb uśpienia C6 o poborze mocy zbliżonym do zera. W takim wypadku pozostałym, aktywnym rdzeniom procesora podnoszona będzie nieznacznie częstotliwość taktowania. Wpłynie to na przyspieszenie komputera w aplikacjach, które nie są w stanie wykorzystać wszystkich rdzeni procesora (np. jednowątkowych).

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Nehalem oferuje ponadto nowe funkcje oszczędzania mocy, w tym „bramkowanie mocy” (ang. Power Gating), a więc niezależną regulację napięcia zasilającego czy taktowania poszczególnych modułów (w szczególności rdzeni) procesora. Za kontrolę nad funkcjami oszczędzania energii odpowiada nowa jednostka zarządzania mocą PCU (ang. Power Control Unit), zbudowana z przeszło miliona tranzystorów.

Dołączona grafika

Wspomnieliśmy o modularnej architekturze, umożliwiającej tworzenie różnych odmian procesorów Nehalem kierowanych na różne segmenty rynku. Intel w prosty sposób może wprowadzić wiele odmian nowych procesorów, które będą się różnić liczbą rdzeni, kanałów kontrolera pamięci, łączy QPI czy pojemnością pamięci podręcznej.

Dołączona grafika

źródło www.pclab.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samoczynne wlaczanie i wylaczanie rdzeni i operacje na mnoznikach pozostalych to moze byc powazny problem przy oc - bo niby co ustalisz maksymalne stabilne w orthosie a potem co odpalasz soft wykorzystujacy 1 rdzen komp ci wylacza reszte i podnosi mnozniki i zwiecha bo przekroczyl stabilne wartosci.

 

Z kolei sprawdzanie maks. oc na kazdym rdzeniu i obnizanie go do odpowiednich wartosci dla calego proca tez nie brzmi zbyt ciekawie.

 

No chyba , ze zmiana mnoznika bedzie na poziomie zadowalajacym do codziennego dziala , ale raczej obstawialbym zmiany o 1 oczko.

 

Wyglada na to , ze trzeba bedzie siedziec na 775 jak najdluzej sie da , a potem w najgorszym wypadku liczyc na udane k11.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Nie ma co spekulować, początek trzeba będzie przeczekać i zobaczyć jak się ta platforma będzie rozwijać. Z początku bardzo możliwe że do domowego użytku lepszy będzie Penryn.

 

Ja już na pewno poczekam na 32 nm, a póki co trochę rozbuduję to co mam.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nehalem overclocks to 4GHz+

 

On air

 

We’ve learned that the 3.2GHz Nehalem can easily overclock all the way to 4GHz or more, on air. If you use water or LN2 you are in for much higher speeds but the initial 4GHz+ gives you a clear idea that Nehalem will be as overclockable as the Yorkfield generation of Core 2 Quad CPUs.

 

This is a good news for all Intel fans as good overclocking is slowly becoming a trademark of Intel’s high end generation.

 

We are not sure that slower clocked Nehalem’s will overclock so good but at least 3.2GHz will. There are still some issues with overclocking but since Intel won’t really launch probably before November, there is still time to polish them out.

 

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=9074&Itemid=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o date premiery - moze chodzic o 4 kwartal ale fiskalny, czyli chyba grudzien 2008 - luty 2009.

no chyba ze to potwierdzona informacja ze chodzi o kalendarzowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NVIDIA zdecydowała się na udostępnienie sterowników, które uaktywnią tryb SLI na wszystkich płytach głównych z chipsetem Intel X58, bez konieczności instalowania jakichkolwiek dodatkowych układów. No, prawie na wszystkich, bo wcześniej muszą one przejść proces certyfikacji, a producent płyty musi uiścić stosowną opłatę licencyjną.

 

Dotychczas NVIDIA zapewniała, że włączenie obsługi SLI na płytach głównych z jakimkolwiek innym chipsetem poza nForce jest technicznie niemożliwe. Potwierdzeniem tego miała być platforma Skulltrail, na której zainstalowano specjalne mostki nForce 100, których jedynym celem miało być uaktywnienie trybu SLI.

 

Od kilku tygodni w Sieci pojawiały się informacje, jakoby tryby SLI miały zostać udostępnione dla płyt głównych z chipsetem Intel X58 (czyli płyt pod procesory Intel Nehalem/Bloomfield). Wymagany był jednak mostek NVIDIA nForce 200.

 

NVIDIA zdecydowała się jednak na zaskakujący ruch. Jak powiedział nam przedstawiciel firmy podczas zamkniętego spotkania na konferencji NVISION 08, firma zdecydowała się na udostępnienie SLI wszystkim płytom głównym z chipsetem Intel X58, nawet jeśli ich producenci nie zdecydują się na instalacje mostka nForce 200. Jedynym warunkiem jest udostępnienie inżynierom NVIDII płyty w celu jej certyfikacji, czyli sprawdzenia, czy SLI na pewno na niej działa poprawnie. Producent płyty musi następnie uiścić opłatę licencyjną (nie podano nam jej wysokości ani tego, czy producenci odprowadzać będą haracz od każdej sprzedanej płyty czy będą musieli zapłacić jednorazową opłatę - ponoć jest to kwestia do ustalenia między NVIDIĄ a producentem płyty). Wówczas NVIDIA udostępni specjalny klucz, który producent musi dołączyć do BIOS-u płyty. Sterowniki dla kart GeForce wykryją, czy BIOS zawiera stosowny klucz i jeśli tak, tryb SLI zostanie uaktywniony.

NVIDIA udostępni kompletny wachlarz trybów SLI, od tandemu kart, poprzez 3-way SLI aż po 4-way SLI (cztery karty w komputerze).

 

Standardowo płyty z chipsetem Intel X58 udostępniać będą tryby pracy 2x PCI Express x16 (dwa sloty PCI-E o pełnej przepustowości). Modele z trzema złączami PCI-E pracować będą w trybie 1x PCI Express x16 plus 2x PCI Express x8. Płyty z czterema slotami PCI-E, po instalacji czterech kart, pracować będą w trybie 4x PCI Express x8.

Dołączona grafika

Nie oznacza to jednak, że mostek nForce 200 nie będzie w ogóle potrzebny. Zainstalowany na płycie X58 udostępni tryb 3x PCI Express x16 (trzy sloty o pełnej przepustowości). Dwa takie układy pozwolą nawet na pracę czterech slotów PCI-E z pełną przepustowością. Rozwiązanie z mostkiem nForce zapewnić ma więc najwyższą wydajność. Gdy zapytaliśmy przedstawicieli NVIDII o różnice wydajności między systemem z płytą X58 bez mostka nForce i taką, na której mostek zainstalowano, odpowiedzieli, że w obecnych grach obie platformy działać będą praktycznie tak samo wydajnie (z bardzo niewielką przewagą drugiego rozwiązania), natomiast największe różnice zaobserwujemy w aplikacjach wykorzystujących CUDA. Jest ich obecnie bardzo niewiele (dostępne publicznie można policzyć na palcach jednej ręki), ale już powstają kolejne.

Dołączona grafika

Udostępnienie SLI dla płyt z chipsetem Intela to dość zaskakujący ruch ze strony NVIDII. Do tej pory producent mocno promował własne chipsety z serii nForce. Ostatni model nForce 790i Ultra okazał się być jednak sporą klapą marketingową. Technicznie niezwykle zaawansowany, nie wzbudził większego zainteresowania wśród konsumentów, którzy pod procesory Intela preferują płyty z chipsetami Intela. Chipset nForce dla Bloomfielda (Core i7) stoi więc pod dużym znakiem zapytania. Zwłaszcza teraz, gdy SLI dostępne będzie praktycznie dla każdego posiadacza płyty z chipsetem X58, a już na pewno płyt z wyższej półki.

 

Pojawia się także pytanie o możliwość "hakowania" sterowników albo samego BIOS-u płyty, tak by uaktywnić tryb SLI na niecertyfikowanych płytach X58, a może nawet na płytach z chipsetami innych producentów (na przykład Intel X48 czy... AMD 790FX!). Teoretycznie wszystko jest możliwe i przedstawiciele NVIDII zapowiedzieli już, że liczą się z możliwością opublikowania w internecie zhakowanych sterowników. Potwierdzili, że przygotowanie takich sterowników nie będzie dla dobrego hakera trudne. Odnieśliśmy wręcz wrażenie, że NVIDIA specjalnie uprościla cały mechanizm, tak by hakerzy w dość prosty sposób mogli zcrackować sterowniki, względnie klucz w BIOS-ie. Klucz ponoć jest bardzo prosty i przedstawiciele NVIDII określali go nawet mianem czegoś w rodzaju "internetowego ciasteczka" ("cookie").

 

Płyty główne pod Core i7 z chipsetem Intel X58 będą zatem wspierać zarówno technologię NVIDIA SLI, jak i ATI CrossFireX.

 

źródło Pclab.pl życzę miłego komentowania

Edytowane przez nukens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę ale to dopiero po premierze mobasów na X58 bo wtedy będzie można wyciągnąć ten klucz i wpisać go w bios na X48. A sterownik sam go znajdzie B-)

Nvidi coś się stało w głowę czy co :blink:

Edytowane przez nukens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze wlasnie Nvidia w koncu poszla po rozum do glowy :idea: W obliczu skutecznego ataku ATI/AMD w zakresie GPU, to umozliwienie SLI juz "dzis" buduje u przyszlych kupcow plany zakupowe juz nie jednej a dwoch kart z logiem NV, skoro SLI bedzie dostepne i dziala (chyba) lepiej niz CF...

Na pewno bedzie ciekawie :)

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Bo raz kolejny co ma TDP do czegokolwiek? Z poborem prądu to nie ma nic wspólnego. Wolniejsze Penryny zjadają poniżej połowy przypisanego im TDP, a i po mocnym OC ciężko to TDP przekroczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Intel Core i7 Extreme Edition i7-965(3.2GHz,8MB L2, LGA1366, Product Code BX80601965 & QPI 6.4GT/sec) Estimated Price in EU : ~1000€

 

2. Intel Core i7-940(2.93GHz,8MB L2, LGA1366, Product Code BX80601940 & QPI 4.8GT/sec) Estimated Price in EU : ~510€

 

3. Intel Core i7-920 (2.66GHz,8MB L2, LGA1366, Product Code BX80601940 & QPI 4.8GT/sec) Estimated Price in EU : ~260€

 

LINK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...