Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam pytanie odnośnie biosu jaki siedzi w mojej karcie (MSI z chłodzeniem na heatpipe'ach):

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Jak widać w idle karta nie obniża taktów, a obroty wentylatora cały czas idą na 60%. Czy zmiana tych wartości lub podmiana na ten bios http://www.techpowerup.com/vgabios/16357/M...512.080605.html nie spowoduje opisanych tutaj przypadłości, że karta trawi tylko stery 8.7? Nie zależy mi na podkręcaniu, chciałbym mieć natomiast tego automata i obniżone takty w idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 albo 4 dni robocze. Tak jak zwykle zresztą u nich. Zaopatruje się tam dośc regularnie gdzieś od ok 1.5 roku, szczególnie w graty do WC.

 

Softu Asusa oczywiście używam. Mimo że to jeszcze wersja beta działa poprawnie.

Nie zauwazylem wczesniej, ze masz do nich blizej :D Ja swoja sztuke powiniem otrzymac juz jutro.

Noz normalnie niecierpliwosc mnie zzera. Masz jakies wiesci odnosnie wydajnosci i decybeli w 4870?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam odnosnie decybeli - jest cichsza od 4850. Wentylatory mogą pracować wolniej a każdy z nich można ustawic niezależnie.

Oczywiście w 2D jest całkowicie bezgłośna. Reszte informacji będe mial dopiero za jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Panowie mam pytanie odnośnie biosu jaki siedzi w mojej karcie (MSI z chłodzeniem na heatpipe'ach):

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Jak widać w idle karta nie obniża taktów, a obroty wentylatora cały czas idą na 60%. Czy zmiana tych wartości lub podmiana na ten bios http://www.techpowerup.com/vgabios/16357/M...512.080605.html nie spowoduje opisanych tutaj przypadłości, że karta trawi tylko stery 8.7? Nie zależy mi na podkręcaniu, chciałbym mieć natomiast tego automata i obniżone takty w idle.

Na twoim miejscu nie podmienialbym biosa metoda silowa , a tak moze byc mimo , ze to ta sama firma , ale nie ten sam model.

 

Na twoim miejscu poprosilbym kogos o zrzut pierwszego screena z referenta 4850 - bedziesz mial tablice zegarow. W oparciu o to sprobowalbym sam to zmienic. Jesli Ci to cos pomoze to pokaze jak to wyglada u mnie na 4870.

 

Jesli chodzi o screen numer dwa - ja sam zmienialem te wertosci , ale olalem tablice , a zmienilem ta pierwsza opcje. Dzieki temu z idle 19-22% tak wyedytowalem bios , ze w idle obecnie kreci sie tak jak chcialem , to jest okolice 35% dzieki czemu nie grzeje sie zbytecznie w idlingu. Zrobilem to tylko i wylacznie dlatego , ze czesto u mnie zmieniam systemy , formatujr , a to jednak trwa wiec grafa bezsensownie grzalaby sie i ogrzewala mi mieszkanie...

 

Screeny na przykladzie mojego 4870:

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Sprobuj zmienic takty swojego wedlug tego co ja mam , przez analogie. Tam gdzie mam 750 daj 625 , tam gdzie mam 500 daj swojemu.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, podkręciłem swojego Radka HD4850 na 710/1100 i chciałem zapytać czy jest możliwość żeby ktoś z Was zmodował mi BIOS'a pod takie zegary? Szczerze mówiąc boje się tego bardziej niż bałem się vmoda ołówkiem. 3202783[/snapback]

Jesli chodzi o screen numer dwa - ja sam zmienialem te wertosci , ale olalem tablice , a zmienilem ta pierwsza opcje. Dzieki temu z idle 19-22% tak wyedytowalem bios , ze w idle obecnie kreci sie tak jak chcialem , to jest okolice 35% dzieki czemu nie grzeje sie zbytecznie w idlingu. Zrobilem to tylko i wylacznie dlatego , ze czesto u mnie zmieniam systemy , formatujr , a to jednak trwa wiec grafa bezsensownie grzalaby sie i ogrzewala mi mieszkanie...
Czyli, ze jak karta ma mniejsza temp to wydziela mniej ciepła? :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Firekage ;) Czyli edycja własnego biosu nie jest jakoś przesadnie niebezpieczna? Nie chcę uwalić jednodniowej karty :D

 

Jeszcze jedno pytanie - u siebie zmieniłeś też wartość 7 i 8. Kiedy one są załączane?

 

Aha, u mnie na normalnych taktach w polu napięcia mam "---". To jest domyślne napięcie?

 

A moja karta to chyba jest zwykły referat, tylko z podmienionym chłodzeniem. Całkiem niezłym chyba, bo na 20% w idlu mam 45 stopni :)

 

PS. Flashowałeś spod win czy dosa (bo chyba da się przez pena)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

ilosc wydzielanego ciepła sie nie zmienia

ale widac ze ktos nie uważał na fizyce

Daruj sobie te teksty , wiem co odczuwam w domu. Kiedys mialem Celerona , wiem jak sie siedzialo przy kompie gdy ten lapal 80 w stresie w czasie grania po oc , a wiem jak sie siedzialo , gdy na procu bylo po 50 stopni i jaka temperatura byla w moim pokoju. Tak samo wiem jak Ja sie czuje grajac przy 80 stopniach i przy 48 na 4870.

 

Dzięki Firekage ;) Czyli edycja własnego biosu nie jest jakoś przesadnie niebezpieczna? Nie chcę uwalić jednodniowej karty :D

 

Jeszcze jedno pytanie - u siebie zmieniłeś też wartość 7 i 8. Kiedy one są załączane?

 

Aha, u mnie na normalnych taktach w polu napięcia mam "---". To jest domyślne napięcie?

 

A moja karta to chyba jest zwykły referat, tylko z podmienionym chłodzeniem. Całkiem niezłym chyba, bo na 20% w idlu mam 45 stopni :)

 

PS. Flashowałeś spod win czy dosa (bo chyba da się przez pena)?

Nie , edycja biosu nie jest jakas ciezka , sam sprawdzalem to kilka godzin bo to byl moj pierwszy raz. Dluzej zajelo mi poszukanie informacji o tym jak zrobic botowalnego pena by zmienic iosa w karcie niz sama edycja i zmiana juz tego biosa.

 

U mnie jedyna rzecza jaka zmienilem sa wartosci te , ktore Ci zaznaczylem na drugim linku czerwona ramka z opisem. Nie zmienialem wartosci zegarow , napiec bo nie bylo mi to potrzebne.

 

Jak mowilem , nie bawilem sie 4850 , dalem Ci moje foty jako pogladowe , popros kogos by dal Ci z 4850 i zobaczysz jak tam jest dokladnie.

 

Jesli masz referenta (nie referata) to i tak masz inny bios. Moj 4850 mial 625 i 500 MHz. Ty jak sam pisales - masz non stop to samo.

 

Flesza robilem pod dosem , nie jestem kamikadze , nie chce ryzykowac tym , ze winda sie zatnie i bede musial pilowac pciex1 by wsadzic tam mojego starego szrota i nastepnie fleszowac 4870.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika"Dwa razy więcej". Trzy proste słowa, które można połączyć prawie ze wszystkim, co tylko uda nam się wymyślić. Najciekawsze będzie to, że w zależności z czym je połączymy, efekt będzie różny. Jeśli ktoś nam powie "masz złotówkę, ja Ci dam dwa razy tyle", to będzie to niewielkie szczęście, bo za drugą złotówkę kupimy sobie co najwyżej małego batonika. Jeśli bazą będzie np. samochód, to dwa razy tyle oznaczać będzie, aż dwa samochody, co, można powiedzieć, ma już znacznie większy wymiar niż wcześniej przytoczony przykład. Dzisiaj będziemy zajmować się najnowszym dzieckiem firmy Sapphire, a mianowicie kartą Radeon HD4870 Toxic z 1GB na pokładzie. I teraz zapewne wiele osób zada sobie pytanie, co w tym przypadku da nam "dwa razy więcej" pamięci RAM. Jeśli chcesz się dowiedzieć drogi czytelniku koniecznie zajrzyj dalej.

Autor: torque - Łukasz Gabryś

Pełna treść artykułu pod tym linkiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

 

Wlasnie dotarl do mnie matrix. Pudelko jest gigantyczne :) Nie spodziewalem sie takich rozmiarow :D

Ale nie to jest przedmiotem pytania.

 

Powiedz mi prosze, czy sterowniki, ktore instalowales to byly CCC? Czy moze same, czyste drivery? Bo z tego, jaki ma opis dolaczona plyta, to sterowniki sa w wersji 8.5... Jak to sie ma do catalystow?

 

Z gory dzieki za odpowiedz.

Edytowane przez Burdoror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

macie cos takiego ze jak np ATi Tool'em 0.27b wezmiecie "show 3dview" to karta wydaje cos dziwny dziek jak by "syrena alarmowa" stale powtarzajacy sie? Po wylaczeniu tego testu ten dziek odrazu ustaje dodam ze w 3dmarku nie zaobserwowalem tego dzieku.

Edytowane przez venat0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze, mam problem. Chciałem zainstalować Ati tray Tools. Najpierw odinstalowałem CCC, zrobiłem restart, zainstalowałem ATT w wersji 1.6.9.1374, zrobiłem restart. Teraz nie uruchamiają mi się żadne gry i 3dmarki. Wygląda to mniej więcej tak, że klikam na ikonkę 3dmarka 06, na chwilę pojawia się to okienko startowe, potem znika i tyle. Odinstalowanie ATT nic nie daje. Domyśla się ktoś o co tu może chodzić? Będę wdzięczny za pomoc. System to Win XP Pro SP2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam chyba troche nietypowe pytanie ;)

jak było to sorry, ale 247 stron topicu jest nie do przejścia ;)

 

mam hd4850 powercolora, i w 2D ma to 160MHz na rdzeniu i 250MHz na pamięciach...

czy ktoś próbował obniżać te wartości? bo teoretycznie wystarczyłoby po kilkanaście MHz na pulpicie, tylko nie wiem jakie są minimalne częstotliwości pracy dla pamieci i rdzenia?

 

czy ktoś posiada takowe informacje? bo nie chce karty uwalić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@OCM4n14k

Sterowników nie ruszałem, odinstalowałem tylko CCC i potem zainstalowałem ATT. Czy najpierw powinienem usunąć sterowniki+CCC, a potem zainstalować same stery i dopiero ATT?

 

Edit:

Tak też zrobiłem, odinstalowałem sterowniki, wyczyściłem elegancko Driver Cleanerem. Potem zainstalowałem już same sterowniki i do tego momentu wszystko jeszcze działa. Po zainstalowaniu ATT już nie.

Edytowane przez ReaspowN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja usuwałem sterowniki i CCC tak na wszelki wypadek, a później zainstalowałem same sterki. Usuń lepiej sterowniki i zrób reinstal, a później zainstaluj ATT.

 

Edit:

Ściągnij może starszego ATT bo ten co go instalujesz to chyba beta jest. Znaczy u mnie na Viście 64 ta beta działa, a z XP nie sprawdzałem.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobilem przy Szafirku. Ale Matrix ma swoje wlasne oprogramowanie do OC (itracker). Dlatego zastanawiam sie nad sama procedura instalacji. Pytam Rafy, bo on juz sie bawil ta karta :)

Mam zainstalowane jedno i drugie. One sobie nie przeszkadzają a iTracker jest tylko do OC i monitoringu. Bez CCC nie masz całej masy funkcji.

Oczywiście mam zainstalowane najnowsze stery ze strony ATi. Nigdy nie instaluje tego co dołączają na płytkach bo prawie zawsze jest to przestarzałe.

 

 

Daruj sobie te teksty , wiem co odczuwam w domu. Kiedys mialem Celerona , wiem jak sie siedzialo przy kompie gdy ten lapal 80 w stresie w czasie grania po oc , a wiem jak sie siedzialo , gdy na procu bylo po 50 stopni i jaka temperatura byla w moim pokoju. Tak samo wiem jak Ja sie czuje grajac przy 80 stopniach i przy 48 na 4870...

Nie złość sie tak na niego bo ma racje. To jak u Ciebie jest w domu zależy od wielu różnych czynników ale karta wydziela tyle samo ciepła niezależnie jakie chłodzenie na nią założysz. To że nie parzy już w paluszek to znaczy tylko że ciepło rozproszone jest bardziej na dużej powierzni lepszego radiatora ale sumaryczna ilość wydzielanego ciepła jest stała. Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Nie złość sie tak na niego bo ma racje. To jak u Ciebie jest w domu zależy od wielu różnych czynników ale karta wydziela tyle samo ciepła niezależnie jakie chłodzenie na nią założysz. To że nie parzy już w paluszek to znaczy tylko że ciepło rozproszone jest bardziej na dużej powierzni lepszego radiatora ale sumaryczna ilość wydzielanego ciepła jest stała.

Jak mowilem , to mnie niestety nie interesuje bo wiem jaka mam temperature w pokoju. Przy 50 moge grac i pol dnia , przy 80 juz po 30 minutach zabawy mam dosc. Czynniki zewnetrzne warunkujace temperature w pokoju pominmy bo te warunki sa stale. Zamkniete okno , otwarty grzejnik w zime i otwarte okno w lato , zamkniety grzejnik.

 

Nikt mi nie wmowi , ze roznica 30 stopni na karcie nie spowoduje , ze w pokoju bede mial cieplej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

"Nas nie przekonaja, ze białe jest białe, a czarne jest czarne" :lol2:

Graj w pokoju przy grzejnikach ustawionych na maxa , graj przy wylaczonych. Odczujesz jakas roznice? :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mowilem , to mnie niestety nie interesuje bo wiem jaka mam temperature w pokoju. Przy 50 moge grac i pol dnia , przy 80 juz po 30 minutach zabawy mam dosc. Czynniki zewnetrzne warunkujace temperature w pokoju pominmy bo te warunki sa stale. Zamkniete okno , otwarty grzejnik w zime i otwarte okno w lato , zamkniety grzejnik.

 

Nikt mi nie wmowi , ze roznica 30 stopni na karcie nie spowoduje , ze w pokoju bede mial cieplej.

On sie raczej odnosił do kwesti zmiany chłodzenia. Masz fabryczną karte referencyjną która ma powiedzmy 80st w 3D i zmieniasz na niej chłodzenie i rdzeń ma wtedy np 50st - ilość emitowanego ciepła do pokoju jest taka sama bo to ta sama karta o tych samych parametrach zużywająca tą samą ilość prądu.

 

Przykręcanie grzejnika to jak przejście karty z trybu 3D w 2D. Wtedy oczywiście emituje mniej ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Graj w pokoju przy grzejnikach ustawionych na maxa , graj przy wylaczonych. Odczujesz jakas roznice? :|

Jezeli blokuje dopływ energii cielnej do pokoju to trudno, zeby temp w pomieszczeniu sie nie zmieniła. :| Ten przykład ma sie nijak do problemu o którym toczy sie dyskusja. Gdyby chodziło o napiecie GPU(0,2V vs. 1,2V) to byłby jak najbardziej na miejscu. Edytowane przez new332

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty chyba ich nie rozumiesz. Lopatologicznie.

 

Jak karta chodzi normalnie na idle i ma temperature 50 stopni to wydziela X ciepla.

Jak ja chlodzisz w tym samym stanie i ma temperature juz 30 stopni to wydziela tyle samo ciepla co wydzielala tylko sama jest chlodniejsza.

 

O to chyba chodzi im wyzej ale czy tak jest to sam juz nie wiem ;-) Ale chyba tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam ubaw czytając wasze posty :lol2:

Firekage ma racje tylko imo źle się trochę wyraził bo powinien napisać coś w rodzaju, że poprzez większe obroty wentyla ciepło jest znacznie szybciej rozpraszane dzięki czemu na radiatorze nie zdąży się ów "gorączka" zakumulować...

Skręćcie sobie wentyle na 10% potem dajcie na 100% i zobaczycie jak diametralnie zmniejsza się wydzielanie ciepła do otoczenia.

Oczywiście chipset nadal wydziela tyle samo energii cieplnej, więc po co filozofujecie??

To każdy wie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...