Jump to content
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Recommended Posts

Panowie, juz mam K&%^%&%^%&&%%*%$&$^$$$ dosc :mur: :mur: :mur:

nie wiem co ja mam z tymi temp. Ponad 1k PLN w sumie wydałem na chlodzenie AC do budy i ch*j bombki strzelił nie bedzie choinki.

Wczoraj rozebrałem od poczatku wszystko i złozyłem raz jeszcze. Moze od poczatku, kupilem tego radka 4850 i nie moge go okiełznac. Mam obudowe Antec P182 i w srodku tyle wentylatorow "ile mozna bylo tylko pomiescic", tzn. Wymieniłem wszystkie fabryczne 12cm na Scythe S-FLEX 1600 obr./min. 2 S-flexy wyciagowe sa zamontowane (z tyłu i góry) na jednym kanale pod kontrola Scythe Kaze Master, 1 jest w zasilaczu na dole (po fan swapie) a drugi w czesci srodkowej obudowy z przodu wtłaczajacy powietrze do wewn na drugim kanale, na 3 kanale mam podlaczona Noctue NF-P12 na TR 120 Extreme (zamontowana w pionie wiejaca w kierunku tyłu budy) i na 4 kanale no wlasnie na 4 kanale mam 2 x S-Flexy zamontowane na Accelero S1 (wczoraj zamontowalem drugiego S-Flex'a). Na NB jest HR-05 SLI. No wlasnie wszystko ladnie pieknie ale temp. i zwiechy z tego powody kompa juz przyprawiaja mnie o wymioty.

Ja nie wiem skad Wy macie takie tempy. Wrzucilem raz jeszcze wczoraj BIOS ten na 720/1100, rozkrecilem wentyle na max'a zapusciłem FURMARK'a i ch*j po 3 moze 4 minutach temp. juz dochodzila do 72*C no i oczywiscie czarny ekran i za chwile powort pulpitu i info ze sterownik "ekranu cos tam odzyskal sprawnosc po czyms tam". W idlu po zamontowaniu drugiego S-Flex'a temp. spadly jeszcze o kilka stopni i teraz wiecej jak 32*C to nie widziałem, jak zapuscilem 3dmarka2006 to rowniez zaraz po wyjsciu w GPU-Z mialem ok. 41*C ale jak zapuszczam tego FURMARK'a i widze jak tempy juz po kilku minutach rosna do ponad 70*C to mi normalnie "puszczaja zwieracze" K*&^%&%* i za chwile krotka zwiecha i powrot do pulpitu z komunikatem o bledzie. Nawet na tym biosie z zegarami zjechalem do 700/1000 i dalej to samo. Normalnie az nie chce mi sie wierzyc jak niektorzy pisza ze po 15 minutach wygrzewania Furmarkiem nie mieli wiecej niz 60 pare stopni. Jak , Gdzie?, Porzadek w obudowie jest jak siema, ani jeden kabelek nie przechodzi przez srodek wnetrza. Wszystko ułozone na plecach plyty glownej i tylko same koncowki z tylu wychodza do wtyczek, takze cyrkulacja jest zachowana w jak najlepszym porzadku.

Juz stwierdzilem ze na te tempy to jedynie woda bo juz normalnie zrobilem wszystko, jak widzicie. I paste raz jeszcze na rdzen nakladalem, bardzo cienka warstwe, Accelero na maxa do PCB dokrecilem (a jak wczesniej zdejmowalem to po pascie widzialem ze idealnie wszedzie przylega), nie wiem juz po prostu nie wiem o co kaman?? :mur: :mur:

No i mam już u siebie w budzie nowe HD4850. Kupione trochę przez przypadek bo poszedłem do sklepu 300 m na rogu kupic HD3870 za 380zł (ta karta i tak jest bardzo mocna jak na moje potrzeby, rzadko gram). Nie było już 3870 ale mieli HD4850 od PowerColor za 513 zł. Sprawdziłem w sklepie w pudełko było wszystko (oprócz przejściówki zasilajacej 6pin-2xmolex.

Do tej pory uzywałem Radeona 2600Pro od Palita na Catlistach 8,6. Po włozeniu 4850 komputer uruchomił sie ale trzeba było wywalić sterowniki i zainstalować na nowo.

Pierwsze wrażenia to: karta jest bardzo cicha i mniej hałasuje niż mój wczesniej wspomniany R2600Pro. Uderzył mnie również rozmiar karty - jest dluższa niż cała szerokość mojej płyty głównej! Temperatura jak to na referencyjnym "chłodzeniu" 78C w spoczynku. Accelero S1 wraz z coolerkami juz zamówione.

Jedno przykre to fakt ze po pierwszym uruchomieniu Crysisa po ok 90 sek gry karta się zawiesiła mimo ze odgłosy z gry były słyszalne. Reset i po ponownym rozruchu mozna było zagrać bez problemu i wyciąć cały batalion Koreanczyków bez żadnych problemów.

W 3DMarku 06 rowne 11000 pkt na e2160 (2,92Ghz).

Modować karty nie mam zamiaru (szkoda mi tych ponad 5paczek wydanych wczoraj) bo defaltowa jej wydajność wystarcza mi aż nadto.

Edited by rcicho

Z tego co czytalem to da sie nawet zrobic CF z radkiem z innej rodziny niz 4xxx np z jakims 3xxx. Aczkolwiek nie jestem tego pewny.

Z tego co czytalem to da sie nawet zrobic CF z radkiem z innej rodziny niz 4xxx np z jakims 3xxx. Aczkolwiek nie jestem tego pewny.

Zdementowano to niestety.Czy 4850 i 4870 pójdą to nie wiem...niemniej 4ka i 3ka razem nie.

zrobilem sobie wczoraj fan fixa na dwoch profilach - jeden puszczony na 32% do idla(temp spadla z 81 do 70 stopni)

srugi do grania na 65% (temp spadla w idlu do 54stopni)

i teraz uwaga...

wlaczajac NFSprostret zapomnialem sie i zostawilem profil 32% obrotow wentyla..efekt

po godzinie grania sprawdzam temperature na kartcie........stress 107 stopni!

przestreaszylem sie nieco i klalem swoje zapominalstwo, ale z drugije strony na razie nieby nic sie nie stalo

i ciekawi mnie czy w ogole moglo sie cos stac i jak to sprawdzic?

ps - myslalem ze jak karta dostanie za wysokiej temperatury to ssama sie wylacza czy cos, nie jest tak?

Panowie, juz mam K&%^%&%^%&&%%*%$&$^$$$ dosc :mur: :mur: :mur:

.....

A jakie masz tempy w grach i markach, możesz to sprawdzić np monitorigiem temp w riva tunerze. Na standardowym chłodzeniu było wszystko ok ??

X2

Dołączona grafika

Dołączona grafika

:lol2:

Edited by cavarr

w markach tak jak pisalem zaraz po wyjsciu mialem ok 41*C, myslalem ze riva tuner 2.09 (bo to jest chyba ostatni) nie obsluguje radkow 48XX? ale sprawdze jak wroce z pracy do domu moze sam monitoring dziala to bede mial pelen zapis.

W grach jeszcze nie sprawdzalem bo jestem swiezo po formacie i chcialem porobic testy i po OC'owac karte zanim jeszcze mi sie system zasyfi "du*erelami". Dzisiaj bede instalowal gry.

Tak sobie mysle (kumpel) mnie uswiadomil w sumie. Ze te po 15 minutach ok 60 st. w furmarku to jest tzw. jak to on mi powiedzal "ze se ludzie pisza...." no chyba faktycznie to sie sprawdza, ....se pisza" ja tez se moge napisac ze mam 30*C a rzeczywistosc jest inna.

dobra wieczorem bede sprawdzac jeszcze jak to to w grach sie zachowuje.

BTW jak zrobilem wczoraj i zobaczylem swojego 4850 z Accelero z dwoma 12-kami to sie przerazilem ;-) Normalnie respect

na dnaiach bede mial accelero s1, nie chce sie bawic z tymi fanfixami.

i teraz pytanie:

mam 2 wiatraki AC 80mm, sa bezglosnie(8025L) i bede chcial jest zastosowac z s1. gdzies czytalem ze nawet jeden taki wystarczy(chociaz wiekszosc ludzi kupuje 120mm), ale jest jeszcze kwestia radiatorow. mianowicie czy koniecznie trzeba kupowac dodatkowe radiatory? przez to cena chlodzenia wzrastra o jakies 20 pln(a cena karty z chlodzeniem o 100, to jednak sporo)

czy da rade poradzic sobie jakos z tym co jest w zestawie accelero?

A nie za dużo wentyli masz w budzie? Ja bym używał tylko wentyli z przodu z tyłu i tego na górze :wink: Napisz może jeszcze jakie tempy masz na procku i jak chodzi :) pzdr

A nie za dużo wentyli masz w budzie? Ja bym używał tylko wentyli z przodu z tyłu i tego na górze :wink: Napisz może jeszcze jakie tempy masz na procku i jak chodzi :) pzdr

post-108832-1215692161_thumb.png

w zalaczeniu tak po amatorsku zaznaczylem zeby zobrazowac dokladnie jak mam ulozone, wszystko podpiete pod panel Scythe Kaze Master:

Kanał 1 - Wentyle 1 i 2 Scythe S-Flex 1600obr/min wyciagajce na zewn.

Kanał 2 - Wentyl 3 Noctua NF-P12 na TR 120 Extreme

Kanał 3 - wentyle 4 i 5 S-Flex'y 1600 obr/min zalozone na Accelero S1

Kanał 4 - Wentyle 6 i 7 S-Flexy 1600 obr/min jeden w zasilaczu drugi wtłacza zimne powietrze z przodu

Wydaje mi sie ze rozklad idealny.

Na procku jest pasta IC 7 Diamond Carat ustawiony 9x445Mhz (4.0Ghz) przy 1.29V w Orthosie prio 9 max co widzialem to 52*C

Na Accelero S1 jest pasta Arctic Silver 5 i teraz po zalozenie 2x120mm w idle max 31-32*C po 3dmarku2006 42*C a FURMARK to mnie do KUR&%^&%^&% doprowadza po 2-3 minutach ponad 70*C, zwiecha, powrot do pulpitu z informacja o bledzie ze sterownik ekranu odzyskal sprawnosc itd....'

Na NB z pasta AS5 jest TR HR-05 SLI z finami od radiatora bardzo blisko PCB radeona ale niestety inaczej nie da sie go zalozyc bo TRUE nie wejdzie na proca.

No to chyba wszystko

@ disaster3

Powiem ci tak : olej tego furmarka. Nie wiem o co chodzi z tym testem ale ja go mam daleko w 4 literach... Na moim 88gt @ s1+scythe 120

crysis po 2 godzinach wygrzal do max 62 stopni teraz w upalne dni. Ten durnowaty bench z kolei juz po kilku minutach

pokazywal ponad 90 z tendencja rosnaca :rolleyes: Wiem, ze u niektorych tempy w furmarku sa ok i nie mam pojecia od czego to zalezy...

W kazdym razie moja karta jest stabilna jak skała, zero artow zwiech i takich wiec fur polecial szybciutko to kosza i tyle

FurMarkiem robicie testy na full screen czy w oknie?.

Z ciekawości sobie zapuszcze.

wczesniej robilem w full screenie a teraz robilem w oknie zeby miec stale podglad na GPU-Z na zkladke sensors i kontrolowac tempy.

Ja robilem fullscreen i w tle zapuszczony hardware monitor z rivy. Temperatury szly do nieba prawie w postepie geometrycznym :wink:

Jakby powiedzial moj kumpel " koło pały " z fur-em

U mnie tak wyglada.

Na grafie Duorb skrecony na 7V.

W obudowie reszta wiatraków na minimum.

Niestety w Duorbie nawiew nie sięga do końca sekcji zasilania.

Ale nie moge mieć zadnego chłodzenia w stylu s1 bo nie zamkne budy z powodu smigła z boku.(zdjęcie niżej)

Ps.ale jesli w grach jest ok,to moze nie ma co sie tym sugerowac?.

post-152161-1215695210_thumb.jpg

post-152161-1215695521_thumb.jpg

Edited by Ogi

Podawałem niedawno linka do biosa z podwyższonym napięciem w 3D oraz zwiększoną prędkością wentylatora. Zegary standardowe. Wczytaj go i po problemie.

http://rapidshare.de/files/39945064/rv770mod.rom.html

Jest to bios z seri 03.0000.0000.xxxxx

NIE WGRYWAJCIE tego biosa -- chyba ze chcecie aby wam Karta juz nie wstala ;-)

- bios niesprawny -

Po wgraniu BLACK SCREEN

Witam,

Chcę kupić Radka 4870 - ale mam pewne wątpliwości, rzućcie okiem na te testy :

http://enthusiast.hardocp.com/article.html...W50aHVzaWFzdA==

Skoro cena Geforce'a 260 ma spaść do poziomu 800 złotych, ty czy nie byłby to lepszy wybór? Jeśli nie, to jaki model tego Radka polecacie? (Powercolor, MSI, Sapphire, Gigabyte? Podkręcony czy nie?).

Pozdrawiam.

wczesniej robilem w full screenie a teraz robilem w oknie zeby miec stale podglad na GPU-Z na zkladke sensors i kontrolowac tempy.

mozliwe ze masz zle poustawiane wentyle i powietrze zamiast obiegac po budzie to kotluje sie wsrodku podnoszac tempy,dlatego dla pewnosci zostaw 2 wentyle ,jeden wciagajacy i drugi wylotowy,zmierz tempy w budzie i pusc marka

acha..powodzenia ;)

Jest program, który pokazuje aktualne napięcia na GPU i mem? Bo podniosłem napięcie w biosie, zrobiłem pencil moda i dalej podkręca się tyle samo co przed modami. :|

Edited by kojak_ct

Skoro cena Geforce'a 260 ma spaść do poziomu 800 złotych, ty czy nie byłby to lepszy wybór? Jeśli nie, to jaki model tego Radka polecacie? (Powercolor, MSI, Sapphire, Gigabyte? Podkręcony czy nie?).

Pozdrawiam.

Cena po drugiej obniżce ma wynosić 222$ , teoretycznie ceny w Polsce powinny być na poziomie 650zł. Ale troche poczekamy zanim te obniżki wejdą , bo z tego co widać to dopiero pierwsze obniżki 260 weszły , a cena 9800gtx do tej pory nie spadłą pomimo , że aktualna cena to 199$ i po drugiej obniżce 165$.

Kupuj najtańszą , wszystkie to referenty :wink:

Cena po drugiej obniżce ma wynosić 222$ , teoretycznie ceny w Polsce powinny być na poziomie 650zł. Ale troche poczekamy zanim te obniżki wejdą , bo z tego co widać to dopiero pierwsze obniżki 260 weszły , a cena 9800gtx do tej pory nie spadłą pomimo , że aktualna cena to 199$ i po drugiej obniżce 165$.

Kupuj najtańszą , wszystkie to referenty :wink:

No tak, ale jak to jest z tą wydajnością? W większości testów 4870 jest co najmniej tak samo dobre, ale bywa, że lepsze.

A ostrzę sobie zęby na : http://www.allegro.pl/item396990415_powerc..._box_nowa_.html

NIE WGRYWAJCIE tego biosa -- chyba ze chcecie aby wam Karta juz nie wstala ;-)

- bios niesprawny -

Po wgraniu BLACK SCREEN

Dziwne bo ja cały czas na nim jadę i ZERO PROBLEMÓW.

Pewnie użyłeś ATIWinFlash??

Edited by RBEJ

Szkoda tylko że niedostępne. Ale spoko, jest jeszcze gdzieś w tych cenach:

http://everon.pl/index.php?p768

Edited by NeoMagNeT

Mozna robic pencil moda 4850 od razu bez wczesniejszego bios moda?

Zamierzam kupic jak wiekszosc accelero s1 rev.2. Dodatkowo radiatory na sekcje zasilania,

tylko ktore nie beda zbyt wysokie dla accelero:

http://www.allegro.pl/item393271286__therm...u_8_sztuk_.html

http://www.allegro.pl/item393271291__therm...e_8_sztuk_.html

http://www.allegro.pl/item393271298__zalma...adiatorow_.html