Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No ja mialem swap na sztywno 1GB a i tak swoje nabil :P a gralem tylko w morrowinda z modami ktory ma wycieki pamieci i swap caly czas pracuje. Dopiero po tygodniu sie zorientowalem ze tak mocno go uzywa

 

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja znowu zmienię temat....na kwestię cache przeglądarek. O ile w FF jest odpowiedni parametr, który przerzuca nam cache do RAM, o tyle jak nie raz pisano, w IE i Chrome trzeba przenieść foldery z tymczasowymi plikami internetowymi na RAMdysk. Ale.....co jeśli ja nie chcę w ogóle cache? Jak to zrobić w Chrome i IE?

 

Teoretycznie Chrome ma opcję "Disable cache" (w panelu developer). Tylko że ta opcje nie działa, do folderu cache nadal zrzucane są pliki.

 

W IE nie da się ustawić braku Temporary Internet Files, można jedynie przydzielić minimalny obszar = 8MB. Teoretycznie można przenieść folder do lokalizacji, którą następnie usuniemy, ale czy to działa permanentnie i nie powoduje skutków ubocznych?

 

Może ktoś zna jednak prostą i skuteczną metodę zapobiegającą zrzucaniu setek tymczasowych plików przez przeglądarki Chrome i IE ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Improvements since version 1.03.1:

- Fixed a corner case issue with firmware corruption after unexpected sudden power loss scenarios, which caused drives to no longer be recognized.

- Improved SATA timings, which addresses intermittent detection issues on some platforms.

- Improved compatibility with USB 3.0 enclosures.

- Improved additional interoperability improvements for mobile platforms.

 

 

Do aktualizacji zaleca się sterownik Microsoft AHCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Ale.....co jeśli ja nie chcę w ogóle cache?

A jak sobie wyobrażasz przeglądanie jakiejkolwiek strony internetowej jeśli przeglądarka nie będzie miała gdzie wrzucić tymczasowo pewnej zawartości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sobie wyobrażasz przeglądanie jakiejkolwiek strony internetowej jeśli przeglądarka nie będzie miała gdzie wrzucić tymczasowo pewnej zawartości?

 

Mogę się mylić, ale właśnie po to jest RAM.

Cache dyskowy przeglądarkom potrzebny jest w zasadzie tylko do ładowania zawartości off-line, gdy odkryją że zawartość strony na serwerze nie zmieniła się od ostatniej wizyty, co przy dzisiejszych prędkościach netu kablowego i braku limitów jest bez większego sensu. Inaczej z netem mobilnym, gdzie może jakiś zysk z tego jest z powodu sporych pingów i limitów GB, ale jeśli mamy kabel lub wifi pow. 4Mbit/s z pingiem poniżej 20ms, to ja sensu cache dyskowego nie widzę. Ale może ktoś wyprowadzi mnie z błędu.

 

nie ma sensu kombinować z cache, swapem bo jak juz nie raz było pisane nie trzeba tego juz robić, ssd pewno i tak wytrzyma z 100TB więc jak ktos ma nawet te 2-3 przez pół roku to krzywdy nie ma

 

Trzeba jednak pamiętać, że pierwotnie żywotność dysku zależy nie od ilości zapisanych TB, ale od liczby zapisów poszczególnych komórek. Podawane żywotności w TB są tylko szacowane, przy jakichś tam założeniach . Inna będzie żywotność w TB dysku na który zrzucamy co jakiś czas jeden duży plik (np. jakiś backup dużej bazy), a inna jeśli zapisujemy ciągle pliki po 1 - 4 kB. W pierwszym przypadku ten sam dysk wytrzyma 500TB, w drugim zacznie się sypać po 50TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla komórek wielkość pliku nie ma znaczenia. Dane zawsze są zapisywane w blokach po 4kB. Kiedy zapisujesz 500MB danych to czy to jest w jednym pliku czy w bardzo wielu małych dane i tak zostaną zapisane w blokach 4kB.

Co prowadzi do do cyklu zapisu w takiej samej ilości dla komórek w to zaangażowanych. Mechanizmy dysku dbają by zużycie było równomierne.

 

Przy prostej kalkulacji dla 128GB dysku (119GB) na kościach MLC 3000 cykli zapisu jest to grubo ponad 300TB. Kto by się przejmował cache przeglądarki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SWAP na sztywno to nie jest takie dobry pomysł na SSD... SWAP ma to do siebie, z definicji, że mieli non stop. jak sie ustawia na stałe wielkość, to jedzie cały czas po tych samych komórkach, tak przynajmniej mi się wydawało... chyba że się mylę i taki TRIM odpowiednio przerzuca to na różne obszary dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od tego są odpowiednie technologie w najnowszych SSD, żeby zapisywało równomiernie na wszystkich komórkach... Tak więc teoria średnio udana ci wyszła.

 

A jak już się zapisami prześcigamy.

 

830tka 128GB kupiona 1 listopada 2012, czyli ma niespełna 5 miesięcy. Przepracowane 2936h, zapisane 2.2TB. Swapa mam na innym dysku, chociaż przez pierwszy miesiąc miałem go na SSD i nabiło wtedy 1.8TB (swap 8GB). Do tego na SSD jest Team Fortress 2, który strasznie dużo zapisuje na hdd plików tymczasowych podczas gry. Ale na HDD tej gry nie wrzucę, bo na SSD jest gigantyczny boost ładowania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...SWAP ma to do siebie, z definicji, że mieli non stop. jak sie ustawia na stałe wielkość, to jedzie cały czas po tych samych komórkach, tak przynajmniej mi się wydawało... chyba że się mylę i taki TRIM odpowiednio przerzuca to na różne obszary dysku.

O tym która komórka w danym momencie ma być zapisana decyduje wyłącznie kontroler i jest to kompletnie poza możliwościami kontroli przez użytkownika. To nie jest HDD. Tu nawet jeśli utworzysz sobie specjalną partycje na np SWAP kompletnie nie znaczy że zarezerwowałeś sobie jakiś obszar komórek a wyłącznie przestrzeń pamięci. Tyle że ta przestrzeń o ile stała ma ciągle zmieniające się komórki. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zresztą rafa nie raz tłumaczył, jest to też w FAQ na początku, że nie ma sensu kombinować i nie spać po nocach z tego powodu, były testy wytrzymałościowe SSD i nawet najsłabsze jakościowo konstrukcje wytrzymywały bardzo wiele TB

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą wszyscy się martwią o te ilości zapisów SSD i że to niby talerzowce są wytrzymalsze. A patrząc na ostatnie posty w temacie o SMART tutaj oraz na innych forach to przynajmniej raz na tydzień pojawia się ktoś z nowym dyskiem (poniżej miesiąca), który już ma paręnaście bad sectorów i dysk się nadaje na gwarancję. Ewentualnie posty osób, które mają HDD od 7-8 miesięcy i po 100 bad sectorów. Czemu o tym nikt nie pisze? SSD są coraz tańsze, są coraz większą konkurencją dla HDD i mają naprawdę dużą wytrzymałość to trzeba zacząć narzekać, że SSD padnie jak zapisze ileśset TB. Ale o tym, że nowe HDD nie wytrzymują nawet roku (albo i mają rok gwarancji - Seagate O_O) to już nikt nie mówi.

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, równie dobrze HDD może paść po gwarancji, tym bardziej że wystarczy jakies przypadkowe uderzenie podczas pracy i juz może być problem, SSD trzeba używac normalnie, jest gwarancje 3 lata i nie ma sensu "oszczędzać" po to jest ta technologia aby delektować się prędkością i komfortem użytkowania, zresztą za 3 lata te dyski i tak pewno będa w cenie złomu, jak teraz np. jakieś kingston SSD 32GB czy inne wcześniejsze konstrukcje ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zbyt późno trafiłem na ten temat na forum i kupiłem okazyjnie 3 dyski Kingstona V200 128GB. 2 z dysków pracowały poprawnie przez 6 miesięcy.

Jeden "posypał się" w laptopie tak że nie można było odczytać danych - ale po sformatowaniu i zainstalowaniu W7 "ruszył" - pytanie czy znowu się nie wysypie?

2 dysk pracowął w domowym komputerze stacionarnym (non stop włączony) i zaczoł się "wieszać" (dysk mieli przy odczycie, gubi pliki --> found.000, twardy zwis kompa). W ostatnim przypadku podmieniłem dysk na "talerzowy" i wydaje się że jest OK.

I pytanie zasadnicze - dyski są na gwarancji - w jaki sposób mogę je reklamować ? W jaki sposób mogę sprawdzić czy dyski "walneły" i jak udowodnić to serwisowi?

A czy jest "normalne" że dysk SSD po podłączeniu do zew. kieszeni 2,5 się nie działa? Sprawdzałem w 2 różnych kieszeniach USB2 i USB3 (różnych producntów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, równie dobrze HDD może paść po gwarancji, tym bardziej że wystarczy jakies przypadkowe uderzenie podczas pracy i juz może być problem, SSD trzeba używac normalnie, jest gwarancje 3 lata i nie ma sensu "oszczędzać" po to jest ta technologia aby delektować się prędkością i komfortem użytkowania, zresztą za 3 lata te dyski i tak pewno będa w cenie złomu, jak teraz np. jakieś kingston SSD 32GB czy inne wcześniejsze konstrukcje ...

 

No właśnie...

Strasznie mnie to dziwi, że tyle miejsca we wszystkich dyskusjach o SSD jest poświęcone na pełne trwogi teksty o tym, ile to dyski wytrzymają, ile zapisują i co zrobić, żeby zapisywały mniej... :)

Najlepiej chyba je po prostu odłączyć :)

Nie wiem... może robię źle, ale moich SSD (M4, V300) używam tak jak przez wiele lat używałem HDD, nie kombinując nic z żadnymi ustawieniami swapa, cache'u itd. Ba, w zestawie NAS-owym SSD służy również jako tymczasowy magazyn na rzeczy ściągane z internetu.

Pożałuję tego? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Jeden "posypał się" w laptopie tak że nie można było odczytać danych - ale po sformatowaniu i zainstalowaniu W7 "ruszył" - pytanie czy znowu się nie wysypie?

2 dysk pracowął w domowym komputerze stacionarnym (non stop włączony) i zaczoł się "wieszać" (dysk mieli przy odczycie, gubi pliki --> found.000, twardy zwis kompa). W ostatnim przypadku podmieniłem dysk na "talerzowy" i wydaje się że jest OK.

I pytanie zasadnicze - dyski są na gwarancji - w jaki sposób mogę je reklamować ? W jaki sposób mogę sprawdzić czy dyski "walneły" i jak udowodnić to serwisowi?

A czy jest "normalne" że dysk SSD po podłączeniu do zew. kieszeni 2,5 się nie działa? Sprawdzałem w 2 różnych kieszeniach USB2 i USB3 (różnych producntów).

 

Pierwsza i podstawowa rzecz - czy masz wgrane najnowsze firmware do wszystkich SSD? Pokaż screen z każdego z nich z Cristal Disk Info.

Stronę producenta oczywiście odwiedziłeś? Tu masz wszystko co potrzebne do najnowszego firmware http://www.kingston.com/us/support/technical/downloads?product=SV200S3&filename=SV200S3_64G_128G_e120506a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moll47u daj najlepiej screena z smart

Dziobak czego tu żałować, lepiej jak ma paść to na gwarancji po normalnym użytkowaniu niż miesiąc po terminie bo był "oszczędzany" :)

równie dobrze za chwile może paść mój seagate za 250zł, czyli w cenie SSD bo ma 6tys. godzin ... i co, tez będe stratny, co nie oznacza że go oszczędzam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza i podstawowa rzecz - czy masz wgrane najnowsze firmware do wszystkich SSD? Pokaż screen z każdego z nich z Cristal Disk Info.

Stronę producenta oczywiście odwiedziłeś? Tu masz wszystko co potrzebne do najnowszego firmware http://www.kingston....G_128G_e120506a

 

Wszystkie dyski miały fabrycznie wgrany najnowszy FW.

Stronę producenta oczywiście odwiedzałem.

W tej chwili w kompie mam podłączony dysk zastępczy a tak jak napisałem dysk SSD nie chce mi działać w kieszeni 2,5 USB2/3 ;-(

 

Zaraz wypnę go i podłącze Kingstona ... i odpale Cristal Disk Info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz: be quiet! Dark Power Pro 1000W

Płyta: ASRock Fatal1ty P67 Performance (nowa rewizja chipsetu)

Dodatkowo 2 dyski 2TB 7200 oraz nagrywarka BR

Grafika AMD HD 79xx

 

Cristal Disk Info nie pokazał błędów.

Mam załączyć obrazek czy tekst ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko do właścicieli Plextor M5 pro 128GB. W zestawie znajduje sie

CD z oprogramowaniem Acronis True Image, pozwalającym na łatwe przeniesienie systemu operacyjnego ze starego dysku na nowy

Czy to oprogramowanie można używać z innymi dyskami np klonując dysk wd-> seagate czy tylko xxx-> Plextor??

 

I czy załączony kabelek usb->sata to usb2.0 czy 3.0??

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...