Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wszystkim za informacje. To laptop mojej mamy emerytki, do neta w zupełności jej wystarczy. I tak dostał sporego kopa w porównaniu do HDD.

Edytowane przez Artsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć, kupiłem pierwsze SSD (crucial m500), z ciekawości puściłem benchmarka żeby porównać czy otrzymam te same wartości co w teście (http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_dyskow_ssd_crucial_m500_konkurencja_dla_kingston_v300?page=0,3). 

 

Otóż są troche niższe, czasem 5, czasem 15%. Chyba jedną wartość miałem wyższą troche niż u Was.

 

Dysk ma nowy firmware, podłączony pod SATA 3, świeży system. Dysk nic innego nie zapisuje. Platforma jest raczej słaba, tańsza płyta (b75ma-e33), nowy pentium, ale to chyba nie powinno mieć wpływo na wynik. Bios najnowszy, AHCI włączone. Win7 64bit, nie zmieniane wartości w rejestrze ani inne takie.

 

Jeszcze musze zrobić aktualizacje windows, ale nie spodziewam się różnicy.

 

W czym problem? Czy to jest tak jak w przypadku cpu chociażby, że trafiają się różne sztuki? Potrzebuje zainstalować jakiś sterownik może? Dzięki.

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2280 to jest 22mm szerokość i 80mm długość

2242 analogicznie czyli tutaj szerokość jest stała...

Czyli ty szukasz mało spotykanej 4280 lub coś takiego albo masz mSata a nie M.2?

 

 

M5S jest trochę wydajniejszy ale oba to dobre dyski. Kupiłbym jednak Plextora. Był tu wałkowany mase razy, wystarczy poczytać wątek. Marka i model sprawdzone. Dziś już jest nowszy i szybszy M6S.

Bardziej ekonomicznie wypada też Crucial MX100.

Rafa, czy te parametry długości dotyczą tylko M.2 na SATA, czy M.2 na PCIe będzie miało też różne wersje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego miałoby by być oczywiste. to ta sama część - co innego ma mieć wpływ na prędkości, jeśli nie ona właśnie.

 

tym bardziej dziwi że jeden wynik na prawde dużo odstaje, za to odczyt 4k bodajże szybszy niż wszystkie ssd z zestawienia (sic!).

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz postawiony OS na tym SSD?

W jakim stopniu masz zapełniony ssd?

W testach system stał na testowanym ssd czy innym nośniku?

Czytałeś opis procedury testowej?

 

W testach użyto najpewniej płyty z najwyższym modelem chipsetu, ty masz chipset budżetowy, ma prawo mieć mniejszą wydajność. 

 

Warto zwrócić uwagę też na użyty system operacyjny i wersję sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją procedurę testową znasz, pytałem czy czytałeś procedurę testową testów, do których porównujesz swoje wyniki.

W testach na 99% system był postawiony na osobnym dysku, ty masz system na testowanym dysku, to też ma znaczenie.

 

Wyniki masz w normie, jeśli różnice są w granicach 10%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego miałoby by być oczywiste. to ta sama część - co innego ma mieć wpływ na prędkości, jeśli nie ona właśnie.

 

tym bardziej dziwi że jeden wynik na prawde dużo odstaje, za to odczyt 4k bodajże szybszy niż wszystkie ssd z zestawienia (sic!).

Ale wiesz, dane nie wędrują z Twojego SSD bezpośrednio na ekran tylko po drodze jest wiele czynników. Różnice są między płytami na tym samym chipsecie a co dopiero przy zupełnie różnych konfiguracjach.

A wystarczy rzucić okiem na jeden z testów naszej redakcji http://www.purepc.pl/plyty_glowne/jaka_plyta_glowna_lga_1150_do_core_i3_i_pentium_test_intel_b85?page=0,27

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie walnąłem głupote.

 

Ogólny wynik to 490 read 133 write, gdyby było coś nie tak to pewnie to byłoby przede wszystkim niższe, to że w innych testach troche gorzej to cóż, nie sądziłem że reszta sprzętu gra taką role. W jednym teście za to b. dobrze, więcej niż powinno być ;) a tak wychodzi ciągle.

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafa, czy te parametry długości dotyczą tylko M.2 na SATA, czy M.2 na PCIe będzie miało też różne wersje?

Odpowiem, bo akurat orientowałem się w temacie - tak, też będzie miało różne wersje, w zasadzie ma różne wersje, bo są dyski PCIE m.2 2280 i widziałem też już karty WLAN 2242

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca obaj rozumiecie. M.2 to M.2  - w sensie fizycznym.

Rodzaj wyprowadzenia linii (pochodzące z pcie lub Sata) to już wybór producenta płyty głównej i ma jedynie wpływ na maksymalną przepustowość łącza. Np M.2 z połączenia z Sata będzie limitowało do ok 550MB/s tak samo jak Sata. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że moja odpowiedź była wyczerpującą. Złącze M.2 SATA to jedno a M.2 PCIE to drugie, na złączach PCI-E nadrukowują nawet na laminacie PCB "Do not insert PCIe devices". Mazex pytał o to czy urządzenia M.2 PCIe będa miały różne wielkości tak jak to jest w przypadku M.2 SATA gdzie mamy 2242,2262 i 2280. Nadmienie jednak, że dla urzadzeń PCIe, to szperając po sieci najwięcej widuje ich 2280.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem już- podsumowując- mamy dyski M.2 SATA i M.2 PCIe. M.2 SATA występują w bardzo różnych wielkościach- od 42 do 80 mm. M.2 PCIe również występują w różnych, ale najpopularniejszym jest 80mm. Ciekawe po co komu zatem M.2 SATA, nie można już od razu zrobić magistrali PCIe? Może to do laptopów dedykowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca obaj rozumiecie. M.2 to M.2  - w sensie fizycznym.

Rodzaj wyprowadzenia linii (pochodzące z pcie lub Sata) to już wybór producenta płyty głównej i ma jedynie wpływ na maksymalną przepustowość łącza. Np M.2 z połączenia z Sata będzie limitowało do ok 550MB/s tak samo jak Sata. 

m.2 pcie1x chyba tez będzie limitowało do ok. 500MB/s, dopiero m.2 pcie 2x daje 1GB/s

 

mam nadzieję że pojawią się jakieś szybkie m.2 w rozmiarze 42mm bo zawaliłem i nie zwróciłem uwagi że do z97e-itx/ac nie wsadze 80mm :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

m.2 pcie1x chyba tez będzie limitowało do ok. 500MB/s, dopiero m.2 pcie 2x daje 1GB/s

 

mam nadzieję że pojawią się jakieś szybkie m.2 w rozmiarze 42mm bo zawaliłem i nie zwróciłem uwagi że do z97e-itx/ac nie wsadze 80mm :(

Maksymalnie x4 ma być. Chyba jak już zaimplementują wariant pcie to miejmy nadzieje bez ograniczeń.

 

Powiem Wam że mnie najbardziej onbecnie podoba się seria Intela P3500/P3600/P3700. Nie dość że pcie 3.0 to x4 i najważniejsze ten kontroler. 18 kanałów to jest prawdziwy postęp!

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Hm.. szybkie pytanko - dysk 250 GB do lapa na i5 z serii ivy (wymieniam ze względu na chipset).

MX100 czy EVO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...