Skocz do zawartości
nowy57

I-ram - Acard Ans-9010b/ans-9010

Rekomendowane odpowiedzi

witam

zaciekawil mnie artukul/test Acard`a na konkurencyjnej stronie www poswieconej komputerom

otoz ciekawi mnie POMIJAJAC KOSZTY jak taka pamiec sprawuje sie jako dysk systemowy ?

czy ktos z was uzywal juz podobnego rozwiazania i JEST PRZEZADOWOLONY ?

 

koszty urzadzenia to 250$ + 1300zl pamiec (32GB)

jakby system dzialal naprawde w mgnieniu oka to mysle ze warto sprobowac zastosowac takie rozwiazanie

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytalem ten test i powiedzialbym ze start trwal grubo ponad 10s

tak na oko 15s

Zanim skonczyli odliczac Winda jeszcze sie ladowala , bajery na pasku zadan.

 

Tak czy siak sprzet wart zainteresowania ,powinni toto jeszcze troche usprawnic

i moze bedzie alternatywa dla najszybszych SSD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta technologia ma jedną niepodważalną zaletę w stosunku do SSD - trwałość .

 

Jak samo urządzenie nie padnie to ram wytrzyma ładnych kilka lat jak nie więcej .

 

Żaden SSD nie ma w tej chwili takiej żywotności .

 

 

Ale z drugiej strony SSD w znośnych rozmiarach jest tańsze np.

 

SSD 32 GB można dostać już za ~ 300 zł , lepsze wersje poniżej 1 000 zł .

 

Zaś cena samego ramu do tego urządenia to ~ 3 200 zł , 8x4GB , 4 GB w jednej kości znalazłem na skąpcu w cenie powyżej 400 zł ( ECC/ECC-R ) .

 

Taniej wyjdzie kupno modułów 2 GB , takie można już dostać za 50 zł , razem będzie ok 400-500 zł .

 

Ale będzie tylko 16 GB a nie 32 GB , ale na dysk systemowy + temp powinno starczyć ( w przypadku XP ) , w Viście może być trochę za mało .

 

I nie warto pakować w te urządenia super wydajnych pamięci 800/1066 mhz , i tak tego nie wykorzystamy .

 

SATA II to max. 300 mb/s , DDR2 800 mhz SC to 6,4 GB/s .

 

Generalnie zaletą tych rozwiązań jest cisza i na pewno mniejszy pobór mocy ,

 

SSD ma małą żywotność i cenę nie współmierną do pojemności .

 

I-ram itp . tylko cenę .

 

Ale w systemie poza paroma wyjątakami ( uruchamianie / zamykanie OS , SPI , testy pamięci ) nie zauważymy żadnej różnicy pomiędzy SSD/I-Ram a zwykłym HDD .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dysk ramowy to chybiony pomysł trochę z racji zastosowania wolnego interfejsu sata2. To jest wąskie gardło dla RAM-u. Trochę faktów: RAM DDR2 800 odczyt 6400MB/s, przepustowość SATA2: 300MB/s.... Chyba nie trzeba komentarza. Gdyby ten dysk ramowy porównać do io fusion drive (najszybszy na świecie dysk ssd o prędkości odczytu ok. 800MB/s montowany jako karta pci-e) wygrałby dysk ssd ale nie dlatego, że jest szybszy ale dlatego, że dysponuje lepszym interfejsem (pci-ie x4 dysponuje znacznie większą przepustowością niż sata2).

 

Obrazowo mówiąc, ten ramowy dysk to taki mercedes klasy s z silnikiem poloneza.

 

Ale w systemie poza paroma wyjątakami ( uruchamianie / zamykanie OS , SPI , testy pamięci ) nie zauważymy żadnej różnicy pomiędzy SSD/I-Ram a zwykłym HDD .

Absolutnie się nie zgadzam, RAM ma opóźnienie mierzone w nanosekundach więc różnica między hdd a ram-hdd będzie bardzo odczuwalna, aplikacje będą odpowiadały natychmiast po wydaniu im polecenia, nie będzie praktycznie żadnych opóźnień. Praca z systemem i aplikacjami stanie się super komfortowa.

Edytowane przez olafo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

RAM ma opóźnienie mierzone w nanosekundach więc różnica między hdd a ram-hdd będzie bardzo odczuwalna, aplikacje będą odpowiadały natychmiast po wydaniu im polecenia, nie będzie praktycznie żadnych opóźnień. Praca z systemem i aplikacjami stanie się super komfortowa.

Dżizas, co to za mitologia? Masz prawo nie wiedzieć, więc wyjaśniam: nie będzie szybciej niż na SSD, ponieważ żaden kontroler SATA<->DDR nie jest w stanie uzyskać opóźnień na poziomie nanosekund - w najlepszym przypadku będą to dziesiątki us. To jednak nie wszystko, dochodzi overhead związany protokołem SATA, czas odpowiedzi kontrolera SATA na mobo, czas reakcji i opóżnienia kanałów DMA.

No i najśmieszniejsze: powyższe opóżnienia to pikuś, w porównaniu z kaszaną jaką odwalają softwareowe sterowniki systemu plików pod windowsem :lol2:

 

Po co taka pamięć? Przede wszystkim cache. Dlaczego nie RAMDisk? - że by nie zabierać pamięci dla programów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w systemie poza paroma wyjątakami ( uruchamianie / zamykanie OS , SPI , testy pamięci ) nie zauważymy żadnej różnicy pomiędzy SSD/I-Ram a zwykłym HDD .

No na benchmark.pl przy okazji testowania pierwszego tego typu urządzenia ( I-Ram od Gigabyte ) pisali, że praca na tym w porównaniu do SSD jest bardziej płynna, sprawniejsza. Nie wiem czy faktycznie tak jest, ale z racji że nie miałem do czynienia ani z jednym ani z drugim wierzę im na słowo. :wink:

 

PS.

Moim zdaniem, takie urządzonko, na sam system to najlepsze rozwiązanie jakie może być. Najszybszy możliwy dostęp do danych, olbrzymia ilość operacji IO w jednym czasie. Dla systemu=marzenie. :rolleyes:

 

Jakby to było dostępne w Polsce ( może jest a nie wiem, to proszę o informację :razz: ) to spróbowałbym tego rozwiązania. Pamiętam jak się śliniłem na testy I-Ram na tomshardware.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dżizas, co to za mitologia? Masz prawo nie wiedzieć, więc wyjaśniam: nie będzie szybciej niż na SSD, ponieważ żaden kontroler SATA<->DDR nie jest w stanie uzyskać opóźnień na poziomie nanosekund - w najlepszym przypadku będą to dziesiątki us. To jednak nie wszystko, dochodzi overhead związany protokołem SATA, czas odpowiedzi kontrolera SATA na mobo, czas reakcji i opóżnienia kanałów DMA.

No i najśmieszniejsze: powyższe opóżnienia to pikuś, w porównaniu z kaszaną jaką odwalają softwareowe sterowniki systemu plików pod windowsem :lol2:

 

Po co taka pamięć? Przede wszystkim cache. Dlaczego nie RAMDisk? - że by nie zabierać pamięci dla programów.

Przede wszystkim, pisałem o różnicy między hdd a ram-dyskiem a nie między ssd a ram-dyskiem.

 

Skoro tak narzekasz na sata2 no to nie dziwota, że io fusion drive będzie na pci-e x4.

 

Chyba, że coś źle rozkminiam :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod haslem "widmo" rozumiem masz pretensje ze produkt niedostepny na polskim rynku?

dla chcacego nic trodnego.Ja swojego i-ram-a mam od ponad 3lat.

 

I dopiero ostatnie pol roku to koszmar - ale tylko dlatego ze i-ram ma 4gb

a wymagania xp-ka ciagle rosna. Podobnie programy. i juz nie wyrabiam z uszczuplaniem systemu

ale do tego czasu to istna bajka. Wszystko dziala po prostu od razu.zadnego oczekiwania na to by dane wczytaly sie z klasycznego dysku

 

Na cale szczescie juz leci do mnie ans-9010 - wersja z 8ma portami ddr2

Na poczatek zamowilem 4x4gb goodrama. bez ecc.

 

dla wariatow polecam rozwiazania ssd bazujace na pamieciach ram.

Dla normalnych ludzikow to zbedny wydatek.Moze dajacy duzo ale wyciagajacy sporo z portwela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod haslem "widmo" rozumiem masz pretensje ze produkt niedostepny na polskim rynku?

dla chcacego nic trodnego.Ja swojego i-ram-a mam od ponad 3lat.

No dokładnie chodzi mi o polski rynek. Wiem że na e-bay wszystko dostępne, ale nie mam paypal, nie wiem czy paka z usa bez problemów przyjdzie i ile ja za to zapłacę, jak mi policzą cło czy co tam jeszcze innego. A może za drobną opłatą byś mi też zamówił? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założenie konta paypall nie jest super nieosiągalnym wyzwaniem ;) Paczki dochodzą z każdego końca świata bez problemów (przerabiałem nawet chiny. hong kong i koree) a ile zapłacisz za przesyłke jest podawane w konkretnej aukcji tak jak na allegro.

Cło to kwestia przypadku bo przesyłki są weryfikowane wyrywkowo. Możesz go wogóle nie zapłacić. Ważne aby przesyłka była opisana jako podarunek niskiej wartośc co wielu ebay'ers robi.

 

Co do tego typu urządzeń to widziałem testy gdzie w praktyce wychodzi że są niemal identyczne wydajnościowo z SSD na SLC głównie przez mase opóźnień o których wspominał tomazzi.

 

 

EDIT

Sie robi szefie błąd poprawiony ;)

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego typu użądzeń to widziałem testy gdzie w praktyce wychodzi że są niemal identyczne wydajnościowo z SSD na SLC głównie przez mase opóźnień o których wspominał tomazzi.

Przy cenie 1300-1400 za intela 32gb na SLC czyni cala zabawe mocno nieoplacalna. Zanim go zajedziemy na smierc to bedziemy w tej cenie kupowac SSD po 250 gb :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiscie zalozenie konta paypall nie jest problemem.

i-ram-a 3 lata temu jak zciagalem z usa z newegg.com to niestety musialem doplacic polski vat, co ciekawe doliczono mi go takze do uslugi transportu

 

teraz zamowilem acarda prosto ze strony acarda

wysylka jest z tajwanu

oni nie mogli mi wystawic gift certificate

a czy zaplace podatek/clo jeszcze nie wiem

 

niestety nie jestem tez w stanie pomoc w posredniczeniu w zamowieniu = szczegolnie ze od 2 lat mieszkam w francji

 

pozdrawiam

Proch

 

porownywanie dyskow ssd na bacie slc czy mlc do dyskow typu ssd na bazie ram to nieporozumienie.

oczywiscie jest sprawa przeliczanie pojemnosci do ceny - tutaj mlc i slc maja przewage

 

jednak po doswiadczeniach z i-ramem uwazam to rozwiazanie za najlepsze

po nim klasyfikowalbym ioextreme ktory "niby" mial pokazac sie w 1kwartale 2009

 

a co do wspomnianych opoznien to nie ma zadnych.

i przede wszystkim nie ma efektu "czkawki" jak w ssd mlc, (slc nie testowalem)

Edytowane przez Proch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w systemie poza paroma wyjątakami ( uruchamianie / zamykanie OS , SPI , testy pamięci ) nie zauważymy żadnej różnicy pomiędzy SSD/I-Ram a zwykłym HDD .

Akurat wydajnosci w spi nie zwiekszymi stosujac urzadzenia Iram-o podobne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

a co do wspomnianych opoznien to nie ma zadnych.

i przede wszystkim nie ma efektu "czkawki" jak w ssd mlc, (slc nie testowalem)

Poprostu ich nie widzisz. Gdyby nie to, sprzęt działałby jeszcze szybciej i zdecydowanie pokonywał SSD.

 

Co do czkawki to jest podobno tylko w niezoptymalizowanych systemach. Podobno bo niedługo sam to sprawdze ale niemam powodu nie wierzyć tym co tak twierdzą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...