Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

Zabawa z z OC ciag dalszy:

 

Tym razem działający OFFSET zamiast stałego napięcia +0.10625 czyli jakies 1.304 - 1.312V stress według CPUZ z włączonym Load Line calib. Reszta ustawień:

 

A1 Overclock Tuner Mode......:[Manual]CPU Ratio Setting............:19Intel® SpeedStep(tm) Tech..: [Enabled]Intel® TurboMode Tech......: [N/A]Xtreme Phase Full Power Mode.: [Auto]BCLK Frequency...............:210PCIE Frequency...............:100DRAM Frequency...............: 1600<strong class='bbc'>[u]DRAM Timing Control Sub Menu[/u]</strong>[u][/u][u]1st Information[/u]CAS#  Latency (tCL )...............:8RAS# to CAS# Delay (tRCD ).........:8RAS# PRE Tine (tRP)................:8RAS# ACT Tine (tRAS)...............:22Timing Mode (CMDR).................:1N<strong class='bbc'>[u]A1 Overclock Tuner Continued[/u]</strong>CPU Differential Amplitude.........:800mvCPU Clock Skew.....................: 700psCPU Voltage Mode...................: [Offset]Offset..............................: +1.0625IMC Voltage........................:1.275vDRAM Voltage.......................: 1.65vCPU PLL Voltage....................: 1.90vPCH Uoltaqe........................: 1.05vLoad Line Calibration..............: [Enabled]CPU Spread Spectrum................: [Disabled]PCIE Spread Spectrum...............:[Disabled]<strong class='bbc'>[u]CPU Settings[/u]</strong>CPU Ratio Setting..................: 20 C1E Support........................:  [Enabled]Hardware Prefetcher................:  [Enabled]Adjacent Cache Line Prefetch.......:  [Enabled]Max CPUID Value Limit..............: [Disabled]Intel ® Virtualization Tech......:  [Disabled]CPU TM Function....................:  [Enabled]Execute-Disable Bit Capability.....:[Enabled]Intel ® HT Technology(I7 only)...: [N/A]Active Processor Cores.............:  [All]A2OM...............................:  [Disabled]Intel® SpeedStep(TI1) Tech.......:  [Enabled]InteI ® TurboMode  Tech..........:  [Disabled]Intel® C-Start Tech +..............: [Enabled]CState package limit Setting......:[C1]

post-9223-1255193533_thumb.jpg

 

 

 

testowane Primem95 ponad 1h30min:

Edytowane przez Shamtu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porownywalem Core I5 z E8500(@3.8GHz). Core I5 zeby "dogonic" C2D musi miec jakies 3.3Ghz. Czyli roznica jest gdzies 400-500Mhz na korzysc I5.

Nie wciskaj ludziom takich bzdur! Jak powiedział meeron chyba w superPI!

Relacja jest podobna jak do Q9550 z minimalną tylko przewagą i5 nad Q9550. Przejrzyj testy, jest ich dużo w sieci.

Skoro gra nie wykorzystuje więcej niż dwa rdzenie to nie może być szybciej. A samo i5 nie jest dużo wydajniejsze od Q9550 zegar w zegar więc o co najwyżej o tyle może być lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wciskaj ludziom takich bzdur! Jak powiedział meeron chyba w superPI!

Relacja jest podobna jak do Q9550 z minimalną tylko przewagą i5 nad Q9550. Przejrzyj testy, jest ich dużo w sieci.

Skoro gra nie wykorzystuje więcej niż dwa rdzenie to nie może być szybciej. A samo i5 nie jest dużo wydajniejsze od Q9550 zegar w zegar więc o co najwyżej o tyle może być lepiej.

W cywilizowanym swiecie jak sie o cos oskarza to wypada to udowodnic, poki co rzucasz tylko blotem :lol:A mnie to ani ziebi ani grzeje.. :lol:

Edytowane przez neo2006a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już pisałem miesiąc temu napoczątku powiedział że zrobi a po 3 tygodniach napisał że niewie kiedy bo niema płyty. Pozatym ja mam bloczek Apogee GT jak widać w mojej galerii to zapinka lga775 daje radę śrubki nie są jakoś strasznie wykrzywione i bez backplate tylko duże podkładki zrobione ze spienionego PCV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ponad 93st po 2 rundach mam i z przyczyn bezpieczeństwa Linxowi muszę podziękować. Moje chłodzenie jest za słabe do takiej zabawy.

 

Noo tym to można chwilowo potestować, ale po co na dłuższą metę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno działa, ale pewnie ciężko będzie żeby działa w 100% czyli z 24x lub 26x w zależności co kręcisz czy 750 czy 860. Jednak wydajność takiego czegoś będzie gorsza niż to co sam ustawisz na stałe. Tu jest artykuł 3383788[/snapback]

...bo jak przetrwa linxa to oznacza, iż jest w pełni stabilny?

 

Nie mówię że to co napisałem jest w pełni stabilne w LinX bo ten program jest bardzo bardzo wymagający. Pewnie do osiągnięcia stabilności przydałoby się Cepa nieco dovoltować w stosunku do napięcia z prima, niestety bez WC albo lepszego chłodzenia nie mam jak tego przetestować.

Edytowane przez Shamtu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...bo jak przetrwa linxa to oznacza, iż jest w pełni stabilny?

No jasne - można przez chwile. Ale powiedz mi jaki jest sens katowania proca takimi temperaturami? Ja np. licze BOINC i mój CPU jest obciążony 365 dni w roku w 100% 24/7. Jest w pełni stabilny. Ale nawet w największe upały nie osiągał takich temperatur jakie daje linx. Więc pytam po co ?

Edytowane przez majkel84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jasne - można przez chwile. Ale powiedz mi jaki jest sens katowania proca takimi temperaturami? Ja np. licze BOINC i mój CPU jest obciążony 365 dni w roku w 100% 24/7. Jest w pełni stabilny. Ale nawet w największe upały nie osiągał takich temperatur jakie daje linx. Więc pytam po co ?

Bo dla niektórych 100% pewności to podstawa ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie stwierdzenia to OLDSCHOOL ... ale z dumą powiem ze sie do tego oldschoola zaliczam :D

Chaos to zarzuć nam jakiegoś Linxa z 4Ghz na swoim i5:) Jestem ciekawy jakie tempy masz.

 

@Zigi Ty też chyba 4Ghz masz, czym testujesz, jak linxem to zarzuć screena.

Edytowane przez Shamtu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie tylko ja mam problemy z temperaturami w LinX-ie :)

Nie tylko.

 

Przy napięciu zasilania procka na poziomie 1.4 z groszami t-max to około 94 stopnie. Do 98 max dla procka jeszcze daleko ;). Pewnie mógłbym jeszcze zbić kilka stopni puszczając wentylatory coolerka na maksymalne obroty ale trzeba by wywlekać rezystory (wpięte w obwody wentyli) a dostęp mam stosunkowo mało wygodny i lenistwo bierze górę :).

Po części bierze się to z tego, iż dla mnie OC ma wymiar praktyczny. I5 kupowane było pod kontem 4GHz. Stan osiągnięty teraz pora na maksymalna stabilizację, przy możliwie najniższej głośności całości. Przy okazji okazuje się, iż za dużo więcej to z tego procka (do normalnej pracy a nie bicia rekordów) to już się nie wydusi. A że nie mam własnej elektrowni a i grzać atmosferę dodatkowo niezdrowo potrzebne mi wszelkiej maści speed stepy, C1, epu 6 itp.

 

@Shamtu zrzucę ekraniki jak wrócę z roboty.

Edytowane przez Zigi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy tryb Turbo Boost działa tylko bez o/c? Czy jest mozliwość ustawienia np po o/c 3.4ghz z trybem turbo co by dawało ok 4ghz?

Oczywiscie liczby są tylko przykładem.

Działa coś takiego bez żadnego problemu, sprawdzałem z ustawieniami 190x20 + turbo co dawało w porywach 4,56GHz (190x24) oczywiście mnożnik 24 działał tylko w momentach gdy wykorzystywany był 1 rdzeń (SuperPi)

Ale działało to bez zarzutu.

 

 

@stabilność, ustawione mam 205x20 na co dzień i 1,29V w stresie miernikiem. Przeszło 4h prime i ponad godzine linxa, gdzie w linxie temperatura była 12-15'C wyższa niż prime. Przeszło wszystkie marki i gry się nie sypią wiec dla mnie tyle wystarczy. Nie uważam żeby długotrwałe męczenie proca Linxem miało jakiś sens.

 

 

@Zigi - jak się kręcą na Twoim sprzęcie Ripjawsy? Rozumiem, że masz ustawione 2:10 dla ramu, ale czy próbowałeś coś zejść z timinagmi z 9tek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....

@stabilność, ustawione mam 205x20 na co dzień i 1,29V w stresie miernikiem. Przeszło 4h prime i ponad godzine linxa, gdzie w linxie temperatura była 12-15'C wyższa niż prime. Przeszło wszystkie marki i gry się nie sypią wiec dla mnie tyle wystarczy. Nie uważam żeby długotrwałe męczenie proca Linxem miało jakiś sens.

 

 

@Zigi - jak się kręcą na Twoim sprzęcie Ripjawsy? Rozumiem, że masz ustawione 2:10 dla ramu, ale czy próbowałeś coś zejść z timinagmi z 9tek?

Czyli jakie w praktyce napięcie ustawiasz na płycie? U mnie nawet prime po kilku minutach wywala się dla napięcia niższego niż 1.3 przy 200x20.

 

Z Ripjawsami na razie zbyt wiele nie wojowałem. Tak na szybko 8.8.8.24 wstaje dopiero przy 1,7V ale po załadowaniu winda zalicza nieco archaiczny dosowy wystrój niebiesko biały. Rusza poprawnie dla 8,9,8,24. acz testów stabilności jeszcze nie robiłem. Przyznam się, iż czuję się minimalnie rozczarowany takim obrotem sprawy bo liczyłem na łatwe 8,8,8,24.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakie w praktyce napięcie ustawiasz na płycie? U mnie nawet prime po kilku minutach wywala się dla napięcia niższego niż 1.3 przy 200x20.

 

Z Ripjawsami na razie zbyt wiele nie wojowałem. Tak na szybko 8.8.8.24 wstaje dopiero przy 1,7V ale po załadowaniu winda zalicza nieco archaiczny dosowy wystrój niebiesko biały. Rusza poprawnie dla 8,9,8,24. acz testów stabilności jeszcze nie robiłem. Przyznam się, iż czuję się minimalnie rozczarowany takim obrotem sprawy bo liczyłem na łatwe 8,8,8,24.

No nie dziwie się, też czułbym się rozczarowany... a szukam czegoś co zrobi 2050 8-8-8-X.

Też jestem rozczarowany bo moje Patrioty Sector 5 1600 cl7 nie potrawią 1600 cl7 stabilnie nawet na 1,8V, wejdą do windowsa i bsod. na cl8 nie całe 1800 stabilnie, ale tych 2050 przy 20x205 i 2:10 nie potrafią nawet na 9-10-10-x :(

 

Matiz chyba masz najlepszy proc na forum ponad 4ghz przy takim napięciu rewelacją. Zarzuc jakiegoś screena. Btw jakie masz napięcie według cpuz w stresie na tych 4.1ghz i temp.

Nie umiem znaleźć screena z dłuższym czasem prime, więc wrzucam tylko 90min z ustawieniami 4100MHz 20x205 1,288v w cpu-z 1,253 w biosie + load line calibration włączone, 1,29V miernikiem.

post-153772-1255432179_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Matiz rzeczywiście proc żyleta! Pogratulować. Mój 4,5GHz robi tylko na DI/LN2 :-/

Jak chcesz takie pamięci to coś na elpidach hyper - np. GoodRAMy pro - wszystkie robią ponad 1000 @ CL7 ;-) Jak coś to sie zgłoś :-P

 

Turbo oczywiście działa w każdym przypadku, ale nalezy pamiętać, że może powodować niestabilność przy wyższych taktowaniach. Np. włączy ci sie skaner antywirusowy - procek podskoczy @24 a napięcie do takich taktów będzie za małe i cyk.. nawet nie zauważysz.

Edytowane przez majkel84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena jak za te rapijawsy ktore maja 2000mhz to az sie wydaje zbyt mala. Czy to czasem nie jest pomylka? Az sie zastanawiam czy ich nie zamowic i zmniejszyc szyne i timingi obniza sie wtedy. Napiecie tez jest dobre a wrecz bardzo dobre jak dla core i5. Tylko pytanie czy beda normalnie dzialac z core i5?

Panowie pytanie odnośnie pamięci do i5/MSI GD65, do wyboru mam w tej samej cenie:

- 4GB G.Skill DDR3 PC3-16000 2000MHz Ripjaw Series (9-9-9-27) F3-16000CL9D-4GBRH

- 4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (7-8-7-24) F3-12800CL9D-4GBNQ

 

Które powinienem kupić ??

Edytowane przez lockin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...