Skocz do zawartości
Rikki

Ati Radeon HD5850/5870

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam taki problem... kupilem radeon 5870 jakos w listopadzie, od jakiegos czasu zaczelem zauwazac na monitorze male czarne przemieszczajace sie kropki tj. arfetakty, czasem po uruchomieniu komputera na ekranie pojawialy sie czarne linie i aby sie ich pozbyc konieczny reset. monitor byl podlaczony kablem dvi aktualnie jednak przywiozlem skrzynke do domu na swieta i komp podlaczony jest kablem d-sub do mojego starego 17 calowego flatrona. na tym monitorze czarne linie co chwila pojawiaja sie i znikaja... wklejam screeny:

 

przy podlaczeniu kablem dvi:

 

http://img191.imageshack.us/img191/9781/blad1dvi.jpg

malo widoczne przemieszczajace sie czarne piksele (czasem linie)

 

przy podlaczeniu kablem d-sub:

 

http://img191.imageshack.us/img191/470/blad1dsub.jpg

 

http://img23.imageshack.us/img23/9372/blad2dsub.jpg

 

http://img191.imageshack.us/img191/511/blad3dsuby.jpg

czarne linie przemieszczajace sie wzdluz ekranu

 

robilem test programikiem od ati: ATITool_0.27b4 o dziwo program nie wykrywa zanych arfetaktow i w dodataku w trakcie testu na ekranie nie pojawiaja sie zadne bledy? w trakcje testu z grafiki wydobywa sie pisk jak domyslam sie sa to cewki.

 

tak wiec mam do was pytanie: czy to na pewno sa arfetakty? czy powodem takiego zachowania sie kompa jest niesprawny rdzen grafiki? czy moze inny podzespol zawalil?

 

pojutrze bede w miejscowosci z ktorej zakupilem sprzet i mysle o zawiezieniu grafiki na gwarancje... nie chcial bym czekac 3 tyg az odesla mi grafe i napisza ze grafika jest sprawna odsylamy ta sama ;/

 

 

moj komp:

proc: Intel Core I7 860 (podkrecony ale nie na maxa 3,6GHz chlodzenie noctua)

grafa: ATI Radeon 5870 (w ogole nie podkrecana)

ram: patriot ddr3 2x2GB 1600MHz

zasilacz: Cooler Master 600V

plyta gl: MSI P55-GD65

dysk ssd nagrywarka obudowa blablabla

 

 

prosze o pomoc

Edytowane przez moninml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Autor, taka prozaiczna sprawa = czy kable sygnalowe miedzy grafika, a monitorem masz przykrecone? Pytam o to bo mialem podobna akcje z 260. Artow w programach brak, za to w GTA4 i na pulpicie pojawialy sie miedzy innymi kropeczki - wypadal mi kabel z monitora bo nie byl przykrecony. Moze u Ciebie luzno chodzi? Jesli nie to padaja ramy badz sprawdz bios do MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzal na kilku kablach, watpie zeby wszystkie wypadaly... Do tego propozycja ze zmiana biosu walnietej karty wydaje sie wyjatkowo nie na miejscu... przeciez w ten sposobn traci gwarancje  :blink:  (a pozniej moga wystapic jakies jaja z przywroceniem starego, nie wiemy co w niej padlo). Sprawa jest prosta. Jezeli artefakty sie pojawiaja przed wejsciem do windowsa, jeszcze przed zaladowaniem jakichkolwiek sterownikow, to na 99% jest to wina karty graficznej. Z ciekawosci moglbys jeszcze sprawdzic, czy problemy wystepuja tylko w 2d, czy takze w grach i pobawic sie ati overdrive... moze czesciowo rozwiazesz problem ustawiajac na stale wyzsze taktowania ;)

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Sprawdzal na kilku kablach, watpie zeby wszystkie wypadaly...

Ja sie nie pytalem czy sprawdzal kable, a jak je podlaczyl. Jesli wciskal je i odpalal to moze miec problem taki sam jaki mialem i ja - musialem je przykrecic srubami.

 

Do tego propozycja ze zmiana biosu walnietej karty wydaje sie wyjatkowo nie na miejscu... przeciez w ten sposobn traci gwarancje  :blink:  (a pozniej moga wystapic jakies jaja z przywroceniem starego, nie wiemy co w niej padlo)

Czy mi sie zdaje, czy moze ja pisalem o biosie plyty glownej, co?

. Sprawa jest prosta. Jezeli artefakty sie pojawiaja przed wejsciem do windowsa, jeszcze przed zaladowaniem jakichkolwiek sterownikow, to na 99% jest to wina karty graficznej. Z ciekawosci moglbys jeszcze sprawdzic, czy problemy wystepuja tylko w 2d, czy takze w grach i pobawic sie ati overdrive... moze czesciowo rozwiazesz problem ustawiajac na stale wyzsze taktowania ;)

Sprawa nie jest prozaiczna bo mialem podobnie jeszcze na 4850. Musialem ja wsadzic i wysadzic ze slotu.

 

W ogole mialem "szachownice" przed wejsciem do windy, a w Windzie po instalce sterow nie mialem problemu.

 

(pomijam to, ze po 4 dniach i tak padla)

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grafika jest firmy sapphire kabel na 100% jest dobrze podlaczony probowalem dzis podlaczyc kompa do innego monitora (rownierz d-sub) i bylo to samo... przez 12h robilem test proca i ram programem prime95 wyszlo bez bledow dodatkowo max temp proca 75 stopni. robilem testy grafiki oczywiscie wyszly pozytywnie ;/ gralem dzis w gry na max detalach rozdzielczosc 1920x1080 AA 8x (albo 4 zalezy od mozliwosci gry). Testowalem grafe na grach typu : Call of Duty Modern Warfare 2; Grand Theft Auto 4; Crysis Warhead; Operation Flashpoint Dragon Rising itd. Gry dzialaja bez zazotow nie ma w nich zadnych arfetaktow a max temp rdzenia grafy to 70 stopni. czyli reasumujac nie ma bledow podczas startu systemu nie ma bledow podczas grania sa bledy podczas użytkowania systemu...

 

aktualnie przez ostanie 2h robilem test ramu programem memtest86 test nie wykryl bledow ale co dziwne po zakonczeniu tego testu gdy wlaczam system arfetaktow juz nie ma? resetowalem z 5 razy i system dziala jak nalezy ;)

 

teraz jestem w jednej wielkiej kropce poniewaz nie wiem czy grafika dziala? jesli wszystko jest sprawne to po co oddawac ja na 3 tyg do serwisu jesli odesla mi ta sama i 3 tyg bede bez kompa... z drugiej stronu jutro mam okazje jechac do miejscowosci z ktorej karta zostala zakupiona a wiec jesli mialbym oddac karte na gware to jedynie jutro

 

 

jakie testy jakich programow mam jeszcze uzyc zeby miec pewnosc czy grafika jest sprawna czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest coś nie tak ze sterami - zarządzaniem energii , jak się da wymuś tryb 3d. Te arty mogą być przyczyną niestabilnej pracy pamięci lub gpu w trybie 2d. Karta na pewno jest w pełni sprawna , skoro w 3d jest ok. Spróbuj sprawdzić karte na innymi systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest coś nie tak ze sterami - zarządzaniem energii , jak się da wymuś tryb 3d. Te arty mogą być przyczyną niestabilnej pracy pamięci lub gpu w trybie 2d. Karta na pewno jest w pełni sprawna , skoro w 3d jest ok. Spróbuj sprawdzić karte na innymi systemie.

a może być tak że pada regulator ,może mieć spadki i zapodaje za niskie V w 2D,jak problem występuje na każdych sterach a raczej to sprawdzał to chyba wiadomo co trzeba robić.

PS.napisał od jakiegoś czasu więc wcześniej było OK.

Edytowane przez Maxforce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moj szafirek VaporX stracil nagle polowe wydajnosci :/ podczas gry w crysisa komp sie zawiesil i po ponownym uruchomieniu wypowiedzial slynne "biiiiiii bi bi bi" co oznacza blad z grafika... po wyjeciu grafy i wlozeniu z powrotem komp wstal ale wydajnosc we wszystkich testach jakie robilem spadla prawie rowno o polowe, np. crysis high z 65fps na 33fps.. w wolnej chwili cos pokombinuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może być tak że pada regulator ,może mieć spadki i zapodaje za niskie V w 2D

Zgadzam sie z tym stwierdzeniem, miałem to samo na 4850 przyczyną było zbyt małe napięcie w trybie 2D, obraz wyglądał identycznie jak na przedstawionych screenach, spróbuj podbić napięcie w trybie 2D i sprawdź czy się coś zmieniło :wink: Edytowane przez Tom6666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moj szafirek VaporX stracil nagle polowe wydajnosci :/ podczas gry w crysisa komp sie zawiesil i po ponownym uruchomieniu wypowiedzial slynne "biiiiiii bi bi bi" co oznacza blad z grafika... po wyjeciu grafy i wlozeniu z powrotem komp wstal ale wydajnosc we wszystkich testach jakie robilem spadla prawie rowno o polowe, np. crysis high z 65fps na 33fps.. w wolnej chwili cos pokombinuje

włacz gre i sprawdź w GPU-Z czy masz magiczne obciążenie karty na poziomie ~60% a nie ~100 miałem to samo ;) jeśli dzieje się tak nawet w fullscreenie to musisz czekać na nowe driverki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe ostrzeżenie ;) W najnowszych catalistach powraca problem wywalania sterownika ekranu. Coprawda cholerstwo objawiło się dopiero po kilku dniach, ale przy zwyczajnej pracy w windzie zawiesza kompa... jeżeli ktoś ma z tym problemy zalecam downgrade do 9.11...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem, że zawiesza mi kompa po paru sekundach od wejścia do windy. Wcześniej trwało to trochę dłużej, podczas przeglądania stron lub grania po jakiś 15min...teraz po paru sekundach. Po restarcie słychać bardzo szybkie piszczenie "pi pi pi pi pi". Nie jestem pewien czy to grafika czy płyta. Stawiam na płytę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najnowszych catalistach powraca problem wywalania sterownika ekranu. Coprawda cholerstwo objawiło się dopiero po kilku dniach, ale przy zwyczajnej pracy w windzie zawiesza kompa... jeżeli ktoś ma z tym problemy zalecam downgrade do 9.11...

Jakoś mnie to nie nęka. Używam 9.12 odkąd są dostępne i żadnego problemu nie stwierdziłem. Zresztą to samo było na 9.9, 9.10, 9.11 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty też nie masz.

no i tu pies pogrzebany, najwięcej wypowiedzi osób które serie 58xx znają z recenzji, portali i grup dyskusyjnych, mało posiadaczy owych kart, cześć atakujących z obozu nvidi w łapie karty nie miało naczytali się o różnych problemach sami posiadają nędznego 8800gt i prawią w temacie jakie to ati złe i jakie problemy z sterownikami i tak dalej a w sumie to im żal dupę ściska nie maja kasy na zakup karty za 1500zł co wy chccie mi koniecznie udowodnić że źle pieniądze wydałem albo zamiast 5870 miałem kupić starego bez przyszłościowego gtx285 , druga grupa to użytkownicy poprzednich generacji poprzedniej ati którzy starają się bronić dobrego imienia ich ukochanej firmy, też dajcie se siana, to ze nie masz problemów czy artefaktów na hd4xxx nie znaczy że na 5xxx też wszystko jest ok bo nie zawsze tak jest (poprzednia moja karta 4890), najmniej udzielają się sami posiadacze, pewnie grają :lol2:

wracając do tematu pojawiło się ATI Stream SDK v2.0 w wersji oficjalnej, używać z 9.12 hotfix, poniżej linki:

 

ati-stream-sdk-v2.0-vista-win7-32.exe

http://www.megaupload.com/?d=JO08VPJ8

 

ati-stream-sdk-v2.0-vista-win7-64.exe

http://www.megaupload.com/?d=WKSBI3BG

 

ati-stream-sdk-v2.0-xp32.exe

http://www.megaupload.com/?d=VE06H8BY

 

ati-stream-sdk-v2.0-xp64.exe

http://www.megaupload.com/?d=EIBQQSRK

 

ati-stream-sdk-v2.0-lnx32.tgz.gz

http://www.megaupload.com/?d=AI2DI26O

 

ati-stream-sdk-v2.0-lnx64.tgz.gz

http://www.megaupload.com/?d=TN5ONFBY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem, że zawiesza mi kompa po paru sekundach od wejścia do windy. Wcześniej trwało to trochę dłużej, podczas przeglądania stron lub grania po jakiś 15min...teraz po paru sekundach. Po restarcie słychać bardzo szybkie piszczenie "pi pi pi pi pi". Nie jestem pewien czy to grafika czy płyta. Stawiam na płytę...

Twoim najwiekszym problemem jest nieumiejetnosc czytania ze zrozumieniem ;p Wywal 9.12, zainstaluj 9.11.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoim najwiekszym problemem jest nieumiejetnosc czytania ze zrozumieniem ;p Wywal 9.12, zainstaluj 9.11.

Tyle, że to wina płyty ....bo po restarcie często komp nawet nie wstawał!! niezależnie od sterowników...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem, że zawiesza mi kompa po paru sekundach od wejścia do windy. Wcześniej trwało to trochę dłużej, podczas przeglądania stron lub grania po jakiś 15min...teraz po paru sekundach. Po restarcie słychać bardzo szybkie piszczenie "pi pi pi pi pi". Nie jestem pewien czy to grafika czy płyta. Stawiam na płytę...

Twoim najwiekszym problemem jest nieumiejetnosc czytania ze zrozumieniem ;p Wywal 9.12, zainstaluj 9.11.

To co prawda nie do mnie, ale od kiedy kkNd! sterowniki karty graf. ładują się podczas ekranu POST? :blink: Edytowane przez trymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale u mnie tez czesto nie startuje po takim zwisie. Zauwaz, ze sytuacja ta dotyczy tylko resetu. Z tydzien po kupnie nowego radka bylem przekonany, ze problem dotyczy plyty albo grafy :blink: DO tego wydawalo mi sie Michael, ze z pojawieniem sie sterownikow 9.11 problem ustapil... dziwnym trafem z 9.12 znowu mamy z tym jaja

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety, po odkręceniu też są jaja (niebieski/biały/czarny{random} ekran przy przejściu w 3D). Karta poczeka sobie w pudełku na inne sterowniki, nie ważne czy płyta asus, dfi, czy gigabyte :>

Edytowane przez Zenfist

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...