Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio miałem fajnego kompa do zabawy z i7-4960X (6-jaj, socket 2011) i 2x GTX770. Sprzęt dla architekta oczywiście do OC.
Trafiła mi się fajna sztuka CPU bo przy napięciu 1.3V- wartość ustawiona w BIOSie(odczyt z CPU-Z 1.328V), robił spokojnie 4.5GHz, co podobno dla tego procka to bardzo dobry wynik. Temperatury też były zacne bo po 20 minutach grzania Orthosem dochodziły do max 71*C (chłodzenie corsair H110)-rewelacja. Procek pracował stabilnie nawet przy częstotliwości 4.8Ghz, ale niestety sprawdzałem tylko na napięciu domyślnym 1.4V, przez co temperatury były zbyt wysokie i procek automatycznie obniżał mnożnik.

Obecnie procek ustawiony jest na 4.5GHz i z tą częstotliwością pracuje na co dzień.
Kilka fotek:
Dołączona grafika
temp po 10 min stersu:
Dołączona grafika
temp po 20 min stersu:
Dołączona grafika
sroki że zdjęcia a nie screeny ale po prostu było mało czasu.

Największym rozczarowaniem dla mnie okazały się karty graficzne ASUS GTX 770 DirectCU II które po krótkim teście w furmarku przekraczały 90*C...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie dla OC w maszynie do pracy?

Ja pracuję (jako programista) od zawsze z OC. Wcześniej przez parę lat na i7-870@4.0, teraz 4770k@4.5.

Nigdy, nie miałem z tego powodu żadnych problemów, mimo, że czasem mocno jadę po wszystkich rdzeniach Dołączona grafika

Trzeba kręcić z głową i wiedzieć kiedy odpuścić, a można zachować tę 99,99999% stabilność Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie te same pytania mam, co radiergummi.

Patrząc na ilość ramu wsadzonego w płytę, dochodzę do wniosku, że chodziło o stacje do grania i pracy - w takiej właśnie kolejności.

Nie dla ilości masz wstawione 4 kości tylko dla quad channel , który daje dużego kopa np. renderingu. Pytanie skąd wiesz ile pamięci siedzi? Równie dobrze może siedzieć 4x2gb.

 

Człowiek , który składał tego kompa ma niewielkie pojęcie albo komp na pokaz. Jeżeli gpu są do liczenia to nie zawsze da się liczyć na obydwu gpu , taniej i lepiej wyszło by kupno 780gtx.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze tam siedza 4 kosci dla quad channel, jednakze w dobrych stacjach po prostu pakuje sie ram na maksa we wszystkie sloty (i to ECC jesli proc/plyta obsluguje ale to juz inna bajka i cena), a nie kupuje sie druga karte graficzna. 

 

A nawet jesli, to jak sam slusznie wspomniales - lepiej kupic GTX 780.

 

@ Dziobak, oczywiscie mozna krecic maszyne do pracy - wszystko zalezy od priorytetow: czy bardziej zalezy nam na stabilnosci czy chcemy wycisnac więcej soku.

Wiadomo, ze w pewnych warunkach mozna podkrecic troche sprzet, ale ile daje to wydajnosci, 15%?

Podejrzewam, ze za cene tego calego zestawu mozna by kupic dwa slabsze komputery, ktore w renderze lepiej by sobie radzily (ew kupic plyte na 2 procki). Oczywiście pytanie, czy dane zadanie da sie przetwarzac rownolegle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że ma się płytę główną pozwalającą obejść blokadę i wtedy można osiągnąć max mnożnik niezależnie od ilości obciążonych rdzeni.

 

Czy mógłbyś przybliżyć temat?

Mam w tej chwili i7-4770 na płycie MSI Z87 G43.

Czy jest jakaś możliwośc uzyskania 4x3900 na 4 rdzeniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na Googlach to u MSI ta funkcja nazywa się "Enhanced Turbo", dobrze widoczna np na tym obrazku: http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/opson/Plyty_Z87/MSI_Z87-G43/UEFI/2.jpg

Włączenie tej opcji powinno wymusić max mnożnik przy obciążeniu wszystkich 4 rdzeni.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nakombinowałem się jak koń pod górę, niby wszystko ustawione jak powinno i nic...4 rdzenie max 3700MHz. 

 

W końcu włączyłem w biosie OC Genie i mam w stresie 4 x 3900MHz.Dołączona grafika

 

Prawdę mówiąc  nie widzę na razie co się zmieniło w ustawieniach ale ważny jest efekt końcowy. W idle mam 800MHZ a w stresie to co chciałem.

 

Jedna rzecz mnie bardzo zawiodła w tej płycie (MSI Z87 G43). Kupiłej ją m.in. ze względu na rewelacyjne podkręcanie BCLK w testach PurePC.

 

Mój egzemplarz wywala się po przekroczeniu 102MHZ. Sporo brakuje do testowych 110 . Może to kwestia innego biosu...ale jakiś niesmak pozostał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafił mi się przypadkiem QEH6 ES który jak znalazłem w internecie jest próbką inżynieryjną 4770k?kupiłem go przypadkiem skuszony niskim batch L301.sprzedający podał co prawda w aukcji że jest to QEH6(bez es) ale myślałem że jest to oznaczenie procesora.Jak wygląda na nim podkręcanie i czy jest gorszy od normalnych?mam się czegoś obawiać typu: nie zadziała z każdą płytą,szybko padnie?

Edytowane przez areczek1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat z innego tematu odnośnie mojego i5-4670k:

 

"jeżeli ci się go w ogóle udać podkręcić na 4,5 to będzie sukces. podkręcanie na 4ghz to jakbyś go w ogóle nie podkręcił."

 

4 GHz to nic, 4,5GHz to bardzo dużo i wielki(?) sukces. W takim razie jakie OC jest "normalne"? Coś w granicach 4,2GHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie normalne oc to takie że wyciskasz wszystko co się z procka da przy użyciu dostępnych metod (np poprzez ściągnięcie ihs) przy czym założenie jest jedno ustawienia mają gwarantować stabilną pracę procka 24/7. dlatego dla mnie podkręcanie na 4,2 to jest żadne  podkręcanie no chyba że trafisz na tak kiepską sztukę która na więcej nie pozwala. w przypadku haswella nie jest to wcale wykluczone. pewnie się tutaj może ze mnie będą śmiać ale już nie raz doświadczyłem takiej historii że jeżeli procek od nowości nie jest podkręcony na maxa tylko lata przez rok lub dwa na jakiś tam luźnych ustawieniach to potem z niego już więcej nie wyciśniesz. krzem się wygrzeje i jest po zawodach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem na 4 GHz cpu ratio, 3,9GHz cache ratio

Napięcie cpu vcore 1,075V, adaptive mode

Napięcie cpu cache 1,050V, adaptive mode

 

Przy obciążeniu prime95 proc dochodzi do ~70C (na chwilę było 73, ale potem spadło), ale cpu-z pokazuje napięcie 1,195V lub 1,118V (skacze ciągle pomiędzy tymi dwiema liczbami).

Ktoś wie jak to interpretować? Dołączona grafika

Czy mój procek rzeczywiście potrzebuje takiego napięcia (do 1,195V) jakie pokazuje cpu-z, czy sobie po prostu tyle bierze bo może (dzięki adaptive mode)?

 

Jestem zielony w świecie oc więc wybaczcie mi te pytania Dołączona grafika Moja wiedza pochodzi tylko z poradników na yt i artykułów na necie.

Edytowane przez Tompior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O adaptive czytałem (i sprawdza się to w praniu), że w przypadku poważnego obciążenia softem typu prime95 to procek i tak dostaje takie napięcie jakiego zażąda, nawet jeżeli jest to poza limitem ustawionym w BIOSie. Przy normalnym użytkowaniu, konwersji video czy grzaniem procka BOINCem taka sytuacja nie zachodzi, ale przy katowaniu benchmarkami - jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, kupiłem właśnie core i5-4670 ze standardowym chłodzeniem i płytę MSI Z87-G43. Nie podkręcam niczego. Mam krótkie pytanka:

 

1. Czy to dobre temperatury?

iddle http://zapodaj.net/c...6ff99f.png.html

natomiast po 3 minutach Prime 95 temperatura jednego rdzeni dochodziła do 91 stopni! i stabilizowała się w tym zakresie (mierzyłem wtedy programem real temp).

 

2. Z tego co czytałem temperatura rdzeni to co innego niż temperatura IHS? Czy jeśli widzę w biosie np. 50 st. to temperatura rdzeni jest wyższa? Jakim programem mogę zobaczyć temp. IHS a nie rdzeni?

 

3. Z tego co czytałem procesor powinien chyba uruchomić throtling i spowalnianie przy przekroczeniu 70 st.

http://ark.intel.com..._80-GHz?q=4670k

Ale czy tyczy się to temperatury blaszki IHS? Bo mi podczas testów Prime95 real temp pokazywał np. 90 i odliczanie za ile jeszcze stopni włączy spowalnianie i proc wcale nie zaniżył zegarów.

 

4. Pytanie co do chłodzenia. Wiem że piny od chłodzenia muszą "kliknąć" podczas zakładania - mi kliknęły wszystkie, jednak 2 przeciwstawne czarne kołki po drugiej stronie płyty są jakby niedopchnięte, pomimo że kilkakrotnie je zakładałem żeby wskoczyły i używałem raczej dużej siły. Czy to wygląda dobrze?

http://zapodaj.net/e...4db446.jpg.html
http://zapodaj.net/d...993a55.jpg.html
http://zapodaj.net/1...392961.jpg.html
http://zapodaj.net/2...5b424e.jpg.html

 

5. Czy tubka pasty Arctic Ceramique z 2010 roku nadaje się po 3 latach do użytku? Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odp.1

Intelowskie chłodzenie nadaje się jedynie do wsadzenia do szuflady/piwnicy i zapomnienia o nim

 

Odp.2

Temp. ihs nie sprawdzisz bo to jest jedynie kawałek miedzi przykrywający rdzenie. No chyba ze podłączysz zewnętrzną sondę do niego. Temp w biosie dotyczy się rdzeni

 

Odp.3

Throtling włączy się jak temp rdzeni/a przekroczy 100*C

 

Odp.4

Osobiście nienawidzę tego intelowskiego sposobu montażu bo zawsze nie wiem czy na 100% wszystkie zatrzaski zaskoczyły. Patrząc na twoje fotki wygląda wszystko na ok.

 

Odp.5

Wszystko zależy od warunków w jakich była przechowywana, ale jeśli się nie zbryliła to na 99% powinno być z nią wszystko ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gkar dzięki:)

 

Testowałem właśnie programem Intel Extreme Tuning Utility i max to 68 st. Wychodzi na to że tylko Prime jest dla i5 rzeźnikiem. Nawet w nowych grach przy ekstremalnych akcjach mam max 60 parę stopni.

A w ogóle czy dojechanie do wysokich temperatur (90 st) przy użyciu Prime na dajmy na to 2 minuty jest bezpieczne?

Edytowane przez Pawelek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj dawno nie pisalem w tym  threadzie wiec napisze dzis ,a dokladniej zapytam  o rade

Jako posiadacz sedziwego sprzeta  na bazie  i7 2600K  nosze sie z zamiarem zlozenia kompa pod  2 radeony prawdopodobnie  R9 290  ewentualnie  3x 280X jeszcze sam nie wiem :/

 

Moje pytanie brzmi , jak z kreceniem boxowych 4770K ?? na ile moge liczyc  na plycie:

Gigabyte GA-Z87X-OC, Intel Z87, S 1150, DDR3, SATA III - 6Gb/s, SATA RAID, PCIe 3.0 (x16)z Ram'em  8GB (2x4GB) Corsair DDR3 Vengeance Pro Series Blue, PC3-14900 (1866), CAS 9-10-9-27, XMP, 1.5V

 

ewentualnie jak ktos  by doradzil  dobry blok  na cpu  , rozwazam :

WaterCool HeatKiller  Rev 3.0

EK Supremacy

  Edytowane przez Mario2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro możesz swojego procka podkręcić na 4,8 to z nim pozostań do czasu wypuszczenia nowych procków od intela obsługujących DDR4. zmiana na hansacwella nie ma najmniejszego sensu => kasa wywalona w błoto. ja się wstrzymuję z modernizacją do czasu nowych ramów.

 

z obserwacji wątku o haswellu tutaj na overclockers i pclabie wnioskuję że procki kręcą się średnio na 4,2 - 4,5 przy zasadniczo wysokich napięciach. wszystko powyżej trzeba mieć selekta lub nie lada szczęście. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaodrze244

 

Dzieki za rade

 

a tak przy okazji  to  owe  4,8GHz  moj  proc  robi tylko  do testow , ja potrzebuje  kompa  ktory chodzi  minimum 12h dziennie  dosc czesto  2-3 dni  go nie wylanczam i  przy tych  4,8GHz  robil dziwne jaja

max stabilne na codzien jest  4,4GHz  .

wiem , wiem ze to nie najlepszy czas na zmiane podstawki

ale bede potrzebowal  kolejnego kompa  do  liczenia

i rozwazam  cos na bazie  4770K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.2 Ghz powinieneś wyciągnąć przy znośnym napięciu i równie znośnych temperaturach (przykład mojej paści: 4.2 Ghz, 1.25V, temperatury przy 8 wątkach BOINC ok 70 st. C, czyli sporo poniżej progu bezpieczeństwa), przy takim taktowaniu wydajnościowo wychodzi podobnie do 2600K taktowanego na jakieś 4,6 Ghz. Czy skórka warta wyprawki - oceń sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro możesz swojego procka podkręcić na 4,8 to z nim pozostań do czasu wypuszczenia nowych procków od intela obsługujących DDR4. zmiana na hansacwella nie ma najmniejszego sensu => kasa wywalona w błoto. ja się wstrzymuję z modernizacją do czasu nowych ramów.

 

z obserwacji wątku o haswellu tutaj na overclockers i pclabie wnioskuję że procki kręcą się średnio na 4,2 - 4,5 przy zasadniczo wysokich napięciach. wszystko powyżej trzeba mieć selekta lub nie lada szczęście. 

 

Weź nie przesadzaj ja mam 4670k który robi 4,5GHz na 1,21V, tylko temp. mnie dobijają. Jak nowa buda przyjdzie i będę musiał rozebrać kompa to zobaczę jak z tym zdejmowaniem ihs jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzam wiem co czytalem. skoro nawet w dniu premiery serwisy dostaly sztuki ktore tylko to potwierdzaja. jest loteria z tym ze tym razem masz mniejsze szanse na wygrana.Wysyłane z mojego GT-S6500 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...