Skocz do zawartości
Koper

Asus A8n-....- Wszystko O Tej Serii Płyt, Faq W 1 Poście

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, gdzie na Asusie A8N5X zmienić napięcie chipsetu, bo nigdzie nie mogę znaleźć, a chyba przez to nie mogę przekroczyć bariery 240 Mhz? Jeśli już było to wskażcie mniej więcej na której stronie.

 

EDIT: Właśnie zobaczyłem na necie, że ta płyta nie ma regulacji napięcia chipsetu, ale może spróbuję motyw z dyskietką :) .

Edytowane przez St.Anger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od wczoraj posiadam ta plyte (jak w podpisie) bardzo cieply chip, musialem do niebieskiego dac wiatraczek bo jaja mozna bylo smazyc ;)..

 

mam pytanie jakim programem lukacie sobie na temperatury, oprocz speed fana, wydaje mi sie, ze everest na tej mobo troche oszukuje, a w mbm nie ma jej na liscie..

Edytowane przez Bogos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos wyzej pisal ze nie ma bezposredniego czujnika temp w chipsecie, lub pod nim, dlatego programy pokazuja niskie temp. u mnie jest dajmy na to 35 stopni ale organoleptycznie jest co najmniej z 50 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mi pokazuje tak samo, ~35 a na lape czy na czujnik z obudowy wlasnie okolice 50, szkoda tez ze podstawka jest w odwrotna strone teraz ac pobiera cieplejsze powietrze wprost z grafiki na ktora zreszta wieje cieple powietrze z chipa heh, troche lipnie to poustawiali, ale coz...byle dzialalo i sie nie gotowalo hehe. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ta plyte i mam taki problem. Po wlaczeniu pceta wszystko chodzi ok. Jak wykonuje restart komputer sie zawiesza tzn nie inicjuje sie karta grafiki. musze wylaczyc kabel z zasilacza i wlozyc ponownie. I urochomic kompa jeszcze raz. Czego to moze byc problem? Mial tak ktos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ta plyte i mam taki problem. Po wlaczeniu pceta wszystko chodzi ok. Jak wykonuje restart komputer sie zawiesza tzn nie inicjuje sie karta grafiki. musze wylaczyc kabel z zasilacza i wlozyc ponownie. I urochomic kompa jeszcze raz. Czego to moze byc problem? Mial tak ktos?

Spróbuj wgrać najnowszy bios ze strony Asusa. Odpowiednie oprogramowanie do wgrywania, znajdziesz na płytce ze sterownikami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomogla wymiana biosu na nowy beta 1405. Zobaczymy co bedzie dalej.

 

Mam jeszcze taki problem: podkrecilem opterona z 2000 na 2500, napiecie ustawilem na 1.375 a pokazuje w Everescie 1.42-1.44. ktora wartosc jest prawdziwa?

 

Odczyt temperatury z Everesta:

CPU 44 °C (111 °F)

CPU #1 / Core #1 39 °C (102 °F)

CPU #1 / Core #2 46 °C (115 °F)

 

Czy roznice pomiedzy rdzeniami w temperaturze to normalne? (Mam radiator Scythe Ninja z ze smiglem 120)

Edytowane przez Uriziel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomogla wymiana biosu na nowy beta 1405. Zobaczymy co bedzie dalej

Jeśli jednak to by nie pomogło, to spróbuj odłączyć FDD, miałem kiedyś podobny problem, okazało się, że FDD robi spięcia.

 

A teraz parę pytań o Asusa z podpisu. Pierwsza dziwna rzecz to wersja biosu, u mnie na płycie jest to 1003 (płytę kupiłem w sierpniu 2006), podczas gdy najnowszy dostępny na stronie Asusa to 902, czyżby bonus od Asusa :) ? Mam problem z podkręcaniem na tej płytce. Otóż gdy próbuję zwiększyć taktowanie magistrali powyżej 240 Mhz, komputer jest niestabilny, tzn czasem nawet przechodzi super Pi 1M, ale prędzej czy później się zrestartuje albo wyskoczy niebieski ekran ze zrzutem pamięci. Próbowałem zwiększyć napięcie na pamięciach i to dość znacznie, ale nic to nie daje, chyba że to już absolutny koniec pamięci. Chciałem puścić pamięci asynchronicznie, ale nie da się, w Biosie w Jumpfree configuration ustawiam powiedzmy 245, potem przechodzę do DRAM configuration i ustawiam manualnie pamięci na 200, zapisuję ustawienia i wychodzę. Ale w CPU-Z widać, że mimo to pamięci chodzą na 245. Czy da się jakoś na tej płycie puścić pamięci asynchronicznie, może jakimś programem spod Windowsa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jednak to by nie pomogło, to spróbuj odłączyć FDD, miałem kiedyś podobny problem, okazało się, że FDD robi spięcia.

 

A teraz parę pytań o Asusa z podpisu. Pierwsza dziwna rzecz to wersja biosu, u mnie na płycie jest to 1003 (płytę kupiłem w sierpniu 2006), podczas gdy najnowszy dostępny na stronie Asusa to 902, czyżby bonus od Asusa :) ? Mam problem z podkręcaniem na tej płytce. Otóż gdy próbuję zwiększyć taktowanie magistrali powyżej 240 Mhz, komputer jest niestabilny, tzn czasem nawet przechodzi super Pi 1M, ale prędzej czy później się zrestartuje albo wyskoczy niebieski ekran ze zrzutem pamięci. Próbowałem zwiększyć napięcie na pamięciach i to dość znacznie, ale nic to nie daje, chyba że to już absolutny koniec pamięci. Chciałem puścić pamięci asynchronicznie, ale nie da się, w Biosie w Jumpfree configuration ustawiam powiedzmy 245, potem przechodzę do DRAM configuration i ustawiam manualnie pamięci na 200, zapisuję ustawienia i wychodzę. Ale w CPU-Z widać, że mimo to pamięci chodzą na 245. Czy da się jakoś na tej płycie puścić pamięci asynchronicznie, może jakimś programem spod Windowsa?

Spod windy możesz zmieniać dzielniki pamięci programem A64 Tweaker. A niskie HTT jest zapewne wynikiem ograniczenia pamięci, bowiem puszczasz je na dzielniku 200, który to jest dzielnikiem właśnie synchronicznym :) Spróbuj ustawić HTT 300 i dzielnik pamięci na 133, co powinno ci przy całkowitym mnożniku (nie połówkowym) dawać równe 200 MHz na pamięci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba bede reklamowal ta plyte, strasznie mi sie waha napiecie mam skoki pomiedzy 1.38-1.5. Sprawdzalem na dwoch pozadnych zasilaczach to samo. Do tego czujnik temperatury plyty pokazuje ciagle 43-45 stopni, nawet jak nie krece. Tez tak macie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam A8N-e czy tam A8N5X na socket 939 i sprawuje się świetnie. Bardzo fajna, dobrze rozplanowana płytka. Problemem jest tylko mały odkurzacz na mostku ale można go zastąpić tanim zamiennikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba bede reklamowal ta plyte, strasznie mi sie waha napiecie mam skoki pomiedzy 1.38-1.5. Sprawdzalem na dwoch pozadnych zasilaczach to samo. Do tego czujnik temperatury plyty pokazuje ciagle 43-45 stopni, nawet jak nie krece. Tez tak macie?

Te skoki napięcia, to raczej błąd pomiarowy oprogramowania i nijak ma się do rzeczywistości. No chyba, że mierzyłeś miernikiem na sekcji zasilania procka, no to wtedy należy reklamować płytę. Choć wydaje mi się, że przy takich skokach napięcia, procesor powinien zachowywać się bardzo niestabilnie, a jeśli pracował bez zarzutu, no to masz kolejny argument za tym, ze oprogramowanie przekłamuje. Co do temperatur, to zapewne też oprogramowanie przekłamuje. Włącz program orthos, żeby obciążyć procesor i w tym samym czasie staraj się monitorować temperaturę. Taka temperatura może również zależeć od wielu czynników zewnętrznych, tj. temperatura otoczenia, dokładność przylegania radiatora do procesora, dokładność nałożenia pasty itp... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj ustawić HTT 300 i dzielnik pamięci na 133, co powinno ci przy całkowitym mnożniku (nie połówkowym) dawać równe 200 MHz na pamięci

Działa :) . Ale mam jedno pytanko. Teraz mam procek na 260x9 i pamięci CPU/14 (133). Próbowałem ustawić dzielnik CPU/11 (166) i wszystko było dobrze, dopuki nie przekroczyłem 200 Mhz na pamięciach, powyżej restarty i zrzuty pamięci, a przecież gdy były puszczone synchronicznie z prockiem chodziły bez problemu na 240 Mhz, zwiększanie napięcia i rozluźnianie timingów nie pomaga. Niby procek chodzi wyżej, ale gdy miałem synchronicznie 240x9 to super Pi 1M robił w 40 sekund, teraz jest 260x9, pamięci mają ok 167 Mhz i jest 41 sekund. Czyżby przy 166 nie wyrabiał kontroler pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa :) . Ale mam jedno pytanko. Teraz mam procek na 260x9 i pamięci CPU/14 (133). Próbowałem ustawić dzielnik CPU/11 (166) i wszystko było dobrze, dopuki nie przekroczyłem 200 Mhz na pamięciach, powyżej restarty i zrzuty pamięci, a przecież gdy były puszczone synchronicznie z prockiem chodziły bez problemu na 240 Mhz, zwiększanie napięcia i rozluźnianie timingów nie pomaga. Niby procek chodzi wyżej, ale gdy miałem synchronicznie 240x9 to super Pi 1M robił w 40 sekund, teraz jest 260x9, pamięci mają ok 167 Mhz i jest 41 sekund. Czyżby przy 166 nie wyrabiał kontroler pamięci?

Wynik w SPI taki, bo pamięci mają znacznie niższe taktowanie teraz (167 MHz) wtedy miały 240 MHz przy dzielniku 200 (synchronicznym) i ich przepustowość była znacznie większa, poza tym te sekundy w SPI zależą od wielu czynników, a nawet od przypadku ;)

 

A co do tych dziwnych rzeczy i restartów, to już nie będę Ci tutaj tłumaczył zawiłości kontrolera pamięci w K8, po prostu posłuż się tym prostym programikiem i wszystko sobie elegancko obliczysz :)

 

http://mardok.ovh.org/download/A64DDRMHz_v1.2.rar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle mnie zrozumiałeś, nie mówiłem o tym wyniku w super Pi, żeby ktoś mi mówił oczywistą rzecz, że jak jest asynchronicznie to jest wolniej :) , a po to, żeby zobrazować różnicę. Główne pytanie brzmi: dlaczego na dzielniku 11 pamięci osiągają tylko 200 Mhz podczas gdy przy pracy synchronicznej bez problemu osiągają 240 Mhz? Stąd wysnuwam wniosek, że może to kontroler pamięci nie wyrabia i po prostu chciałem się upewnić, czy dobrze zdiagnozowałem. Ale dzięki za chęci :) .

 

Ps. Fajny programik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle mnie zrozumiałeś, nie mówiłem o tym wyniku w super Pi, żeby ktoś mi mówił oczywistą rzecz, że jak jest asynchronicznie to jest wolniej :) , a po to, żeby zobrazować różnicę. Główne pytanie brzmi: dlaczego na dzielniku 11 pamięci osiągają tylko 200 Mhz podczas gdy przy pracy synchronicznej bez problemu osiągają 240 Mhz? Stąd wysnuwam wniosek, że może to kontroler pamięci nie wyrabia i po prostu chciałem się upewnić, czy dobrze zdiagnozowałem. Ale dzięki za chęci :) .

 

Ps. Fajny programik :)

To nie wynika z niewydolności kontrolera pamięci, a z jego architektury :) Więcej znajdziesz tutaj:

 

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=199232

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanko.

Płyta taka jak w podpisie.

Planuję przesiąść się na vindowsa vistę 32bit

Jak sie sprawuje płyta pod tym systemem, czy nie ma problemów ze sterownikami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanko.

Płyta taka jak w podpisie.

Planuję przesiąść się na vindowsa vistę 32bit

Jak sie sprawuje płyta pod tym systemem, czy nie ma problemów ze sterownikami?

 

Wszystko niby chodzi.... zwisów nie miałem!!! Płyta sama w sobie bardzo dobra do większości OS'ów, (gdyby nie mały Volt dla proca i mało dzielników pamięci, jak na mój skromny gust.) Wszystkie stery ze strony ASUS'a i NVIDIA działają na "Wiście" dobrze o ile nie bardzo dobrze. Ale i tak do codziennej pracy XP'ek chyba lepszy...?!! (no chyba że ktoś lubi ładną 'wiochę' na ekranie typu AERO i rekompensuje ona mu milion niepotrzebnie wyskakujących okien, nie działające peryferia starszego typu, wolniej działające gierki, itp......... :damage_wall:

Ale sama MOBO działa bez problemów nawet z ULTIMATE x64...

 

Miłych bojów....

 

aha... motto za miejscowością całkiem nie złe he, he!!!

Edytowane przez Brutalus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

www.nvidia.pl .........

ot, właśnie.....

...bajdołej: ASUS'owi chyba ludzi brakuje, bo nic do A8N-Premium nowego nie dają (o bios'ach w wersji beta do tych płyt to już chyba dowcipy będą opowiadać....), o przepraszam upgrade do pdf'ów ostatnio były... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ot, właśnie.....

...bajdołej: ASUS'owi chyba ludzi brakuje, bo nic do A8N-Premium nowego nie dają (o bios'ach w wersji beta do tych płyt to już chyba dowcipy będą opowiadać....), o przepraszam upgrade do pdf'ów ostatnio były... :lol:

Ale o czym ty piszesz - ostatni bios:

2007/03/20 update

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do ST.Anger i innych posiadaczy Asus A8N5X , pokazuja wam programy typu cpu-z czy everest faktyczna predkosc procesora czy ramu?

Mi pokazuja caly czas 200mhz, nawet jak ustawie w biosie 225przykladowo dla procesora to w biosie pokazuje ok predkosc procesora i reszte ale w everescie itp programach nic sie nie zmienia?. Probowalem chyba juz wszystkich programow<hmmm>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku CPU-Z pokazuje mi normalnie, czyli takie częstotliwości jak ustawię w BIOSie. Jaką masz wersję BIOSu? Policz super Pi na standardowych ustawieniach a potem na podkręconych i zobacz czy będzie różnica. Może po prostu nie pokazuje z jakichś powodów prawidłowych częstotliwości. A sterowniki do płyty głównej masz zainstalowane?

Edytowane przez St.Anger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do ST.Anger i innych posiadaczy Asus A8N5X , pokazuja wam programy typu cpu-z czy everest faktyczna predkosc procesora czy ramu?

Mi pokazuja caly czas 200mhz, nawet jak ustawie w biosie 225przykladowo dla procesora to w biosie pokazuje ok predkosc procesora i reszte ale w everescie itp programach nic sie nie zmienia?. Probowalem chyba juz wszystkich programow<hmmm>

A naped dyskietek masz podlaczony? ;)

 

@St. Anger - tez mam bios 1003 i sie zdziwilem lekko, jak zobaczylem 0920 na stronie Aususa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nowego cpu-z , sterowniki oczywiscie tez, dyskietki nie mam w ogole, a wersje biosu mam 0902 wiec chyba bedzie trzeba uaktualnic, hmm na www jest tylko beta 1003, ladowac sie w bete? ;)

 

..edit..

z aktualizowalem do 1003 ,ale nic to nie zmienilo :huh:

Edytowane przez Bogos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...