Skocz do zawartości
thoth

Gotowy Przepis Na Cichy Komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Podaje gotowy przepis na wykonanie szafki w której można schować naszą hałasująca zabawkę:

 

Możemy skorzystać z już posiadanych mebli odpowiednio je przystosowując, najlepiej wykonać jednak mebel od podstaw. Robiąc wszystko samemu zaoszczędzimy sporo kasy.

Zamawiamy docięte na wymiar formatki z których skręcamy szafkę, poniżej wszystko ładnie rozrysowane, wymiary dobrane dla obudowy Chieftec Matrix Midi Tower.

 

post-131152-1146337027_thumb.jpg

 

Nie będę się wgłębiał w technologię skręcania takiej szafki, jeśli macie odrobinę zdolności manualnych i narzędzia to sobie poradzicie, jeśli nie to możecie zamówić gdzieś gotowy mebel.

Gdy korzystamy z własnej robocizny to na tym etapie ponosimy następujące koszty:

- Formatki na meble, 4 zawiasy, dwa uchwyty i śruby to ok. 100zł

- Jeśli chcemy mieć ładnie wykonany front z MDF to dodatkowo szykujmy ok. 100zł

 

Następnie zabieramy się do wygłuszania naszego dzieła:

- w sklepie lakierniczym (tam gdzie sprzedają lakiery samochodowe) nabywamy matę bitumiczną w ilości 2,5m kw. – koszt ok. 100zł

Samoprzylepną matą wyklejamy wnętrze szafki, łącznie z drzwiczkami (na drzwiczkach tak dociąć aby można je było potem zamknąć)

- w sklepie z głośnikami dostaniemy gąbkę akustyczną – 2m kw. za ok. 120 zł

Gąbkę do już przyklejonej maty bitumicznej zamocujemy najlepiej na taśmę dwustronną + dodatkowo w miejscach najbardziej narażonych na odklejania przyłapujemy ją gwoździkami lub wkrętami.

 

Następnym ważnym etapem jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza

Kupujemy 3 grille, 3 filtry siatkowe oraz 2 lub 3 wentylatory do 1000obr/min wszystko pod wymiar 80mm. Zapłacimy za to łącznie ok. 120zł . Montujemy wszystko na wkręty.

 

Wyprowadzamy na zewnątrz obudowy linie zasilającą 12V do podłączenia wentylatorów w tylnej części szafki.

 

Pozostaje już jedynie zapakować do środka nasz komputer, podłączyć okablowanie i zamknąć drzwiczki.

W moim przypadku grzmiąca do tej pory maszyna (jak w podpisie) wyposażona łącznie w 7 wentylatorów zmieniła się w ...... no właśnie musiałem wyłączyć stojącego na biurku laptopa by usłyszeć czy komputer w ogóle pracuje. J

Na całość przeznaczyć trzeba 400 – 500 zł i kilka dni pracy ale nie żałuje ani złotówki i ani minuty – uzyskany efekt jest wart tych nakładów.

Jest jeden minus, temperatura wewnątrz obudowy wzrosła o 3 stop. C.

Jeszcze zobaczę czy dodanie trzeciego wentylatora to zmieni.

 

Poniżej macie zdjęcia z których można podpatrzyć większość szczegółów konstrukcji, jeśli by było coś niejasne to proszę pytać.

 

post-131152-1146337048_thumb.jpg post-131152-1146337067_thumb.jpg post-131152-1146337106_thumb.jpg post-131152-1146337118_thumb.jpg

post-131152-1146337149_thumb.jpg post-131152-1146337184_thumb.jpg post-131152-1146337201_thumb.jpg

Edytowane przez thoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe.. no niezłe. Wchodząc tu po tym temacie oczekiwałem kogoś kto zada głupie pytanie gdzie ma postawić komputer żeby nie było go słychać.. może trochę zmień podtemat bo wprowadza w błąd :)

 

Tylko szczerze mówiąc to zbudowałeś lodówkę dla komputerów :) Może trzeba było pomyśleć o zrobieniu po prostu drewnianej cichej obudowy... Ta blacha w środku na pewno przeszkadza w wentylowaniu...

 

ale i tak wygląda ciekawie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i troche miejsca toto zajmuje...

jak z wyprowadzeniem kabli? niektóre mogą być za krótkie, szczegolnie jeśli będzie toto stało w pewnej odległości od biurka.

 

moim zdaniem lepiej przystosować do tego szafkę zintegrowanż z biurkiem na którym stoi monitor etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę - efekt świetny, temat mylący.

 

1) Temat można by zmienić na:

"Gdzie schować komputer, aby nie było go słychać?

Tutaj gotowy przepisz na cichy komputer!"

 

2) Mówisz, iż warto było wydać te 400-500 PLN. Jeśli chodzi o moda, wykonanie i efekt wizualny oraz dźwiękowy, to się zgadzam. Od strony praktycznej, to jednak myślę, że za połowę tej ceny możnaby równie skutecznie wyciszyć komputer - odpowednio duże radiatory + regulacja obrotów wiatraków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale to najglupsza rzecz jaka ostatnio widzialem...

Za tyle siana mozna zlozyc zajefajny WC i miec luzik.

i jeszce jedno - jak chcesz wsadzic jakiegos plyta CD to co? Musisz otworzyc szafke, klape od Szefa, CDromana, wlozyc plyte , zamknac klapke, drzwiczki szafki, zgrac co masz do zgrania i powtorzyc procedure?

Heheheh, sorry, ale za duzo wg mnie z tym roboty w momencie kiedy mozna wydac 200 na fanderki, puscic je na 7V i miec spokoj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może i mod fajny ale trzeba sporo wiatraków tam władować, ale mimo wszystko respect całkiem fajnie to wygląda i zapewnie cichutko jest, aha a jest jakiś wzrost temepartur??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

ja jak bym miał takie cos to bym wstawiał tam kompa na noc jak cos sciąga. Inaczej stałby bez tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie wyciszenie kompa kosztowało tylko ok 90 zł, bo tyle dałem swego czasu za mojego Pentagrama. Cicho i bez bólu głowy że coś sie przegrzeje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie wyciszenie kompa kosztowało tylko ok 90 zł, bo tyle dałem swego czasu za mojego Pentagrama. Cicho i bez bólu głowy że coś sie przegrzeje :)

pozazdroscic - jesli to wystarczylo ci do wyciszenia kompa ;)

 

Co do pomyslu. Ciekawy acz niepraktyczny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie wyciszenie kompa kosztowało tylko ok 90 zł, bo tyle dałem swego czasu za mojego Pentagrama. Cicho i bez bólu głowy że coś sie przegrzeje :)

Zalecam wizyte u laryngologa... ;)

 

Skrzynka fajna, ale troche drogo wyszla, mysle ze za 1/2 tej ceny mozna bylo zrobic cos podobnego. Poza tym postawilbym ja na nogach, a otwor na wentylator zrobil z przodu na dole. Na zewnatrz wyprowadzilbym wyjscia USB/LINE OUT i wlacznik plus reset. Koniec, koncow ten chieftec sie marnuje...

 

Carl0s, woda wyciszy dysk i zasilacz? :mur:

Edytowane przez Manial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nowy, interesujący i ciekawy, a co najważniesze osiąga zamierzone zadanie, z pewnością jest bardzo, bardzo cicho... :)

Gratz za pomysł i wykonanie :]

 

Carlos -> Może kolega rzadko korzysta z CD :P

Edytowane przez KvaNfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalecam wizyte u laryngologa... ;)

HAHA :P

Jak ten Pentagramik leci na 1600 rpm to jest na tyle cichy, że mi to nie przeszkadza, na grafice jest VGA Silencer a zasilacz ma 2 ciche wiatraczki, jedyne co slychac to HDD.

Teraz jest troszke głośniej bo wiatrak na CPU leci na 2000 rpm i dodałem 2 Arctici @ 2000 rpm bo było w budzie za ciepło... Mój komp i tak jest o wiele cichszy niż maszyny moich kumpli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z poprzednikiem ;)

 

Kupować bude za pare stów i chować ją w "formatce" :lol:

 

Zamień się za moją okrutną białą obudowe, wtedy to będzie miało sens :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl oryginalny. Wykonanie - prawie idealne. Jak pisali wyzej wlot chodnego powietrza nieprzemyslany do konca. Tak samo z wyciagiem. Fandery chyba bylyby bardziej na miejscu. Ale za 500 mialbys albo kibel albo przynajmniej pol-pasywny komp. Ninja, Turbo2 Vc-rhc, sanki na dyski...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carl0s, woda wyciszy dysk i zasilacz?

No wyobraz sobie ze tak. Tzn - zasilacz to nie problem, prosty uklad rurek miedzianych z nalutowanym plaskownikiem, do tego przykrecone tranzystorki, i nie potrzebujesz wogole wiatraka. Co do HDD to jest pewien problem, mozna go w ten sposob tylko schlodzic. Ale to nam daje rozwiazanie, chlodzony woda dysk z czystym sumieniem mozna wrzucic do jakiegos HDD silencera bez obaw o przegrzanie czy inne nieprzyjemnosci.

Oczywiscie, mozna obudowe zamknac w szafce, ale rownie dobrze mozna zrobic z szafki obudowe - efekt ten sam, kasa 2 razy mniejsza. A mimo to jak dla mnie to i tak przerost formy nad trescia skoro WC mozna zlozyc ponizej 100 *...

 

 

*przypis dla ludzi ktorzy zaraz beda pieprzyc ze niemozliwe.

Mozliwe - trzeba tylko troche pomyslec i wlozyc odrobine swojej pracy.

Edytowane przez Carl0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są ludzie tutaj mówiący : eee WC można by było ... - ja WC bym do kompa za parę tys nie wsadził, nie raz już słyszałem o wycieku zabijającym kartę za ponad 2 kpln Zwykle pewnie nic się nie dzieje ... ale to jednak woda w kompie.

 

Co do wentyli .... 80mm - moim zdaniem błąd - czemu nie 120mm i mniejsze obroty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...