Skocz do zawartości
SGJ

[artykuł]Freon Cooling

Rekomendowane odpowiedzi

Zima za pasem, overclockerzy posiadający chłodzenie AC i WC zacierają ręce na myśl o wystawieniu komputera czy chłodnicy od WC na parapet, założeniu ciepłej kurtki, rękawiczek i ulubionej czapki na uszy i wyciśnięciu ze sprzętu ostatnich 8 i 9 potów. Zimę mamy tylko przez parę miesięcy, potem robi się za ciepło na takie „hardcor`owe” podkręcanie i znów z utęsknieniem zrywamy kolejne kartki z kalendarza zbliżając się powoli do listopada czy grudnia. Rozwiązaniem dla tego typu problemów jest bez dwóch zdań Freon Cooling, wcale nie nowa metoda chłodzenia, która pozwala nam zaznać zimy w mieszkaniu przez 12 miesięcy w roku, a niektóre układy pozwolą poczuć się procesorowi jakby był na wakacjach na Jowiszu.

 

Autor: Łukasz „LukeXE” Warszawa

Dołączona grafika

 

Pełna treść artykułu pod tym linkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ten dział ! :>

 

Bardzo przystępnoe napisane, chyba najlepszy z poradników jaki widziałem w sieci (w języku Polskim ofc). Chyba każdy zrozumie podstawy FC po przeczytaniu tego

 

Jedna literówka:

między innymi POE chłodnie wilgoć jak gąbka

Edytowane przez GDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego artykułu brakowalo od dawna w polsce. Bardzo by mi pomogl jak zaczynalem z fc, ale teraz to tak przejrzalem, bardzo dobrze sie czyta nawet.

 

No i powinno byc w subforum "chlodzenie freonem"

Ale tutaj wiecej osob zaglada niz do tego subforum :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej nie powstrzymałem sie żeby skomentować. może artykuł nakreśla głowną idee działania uładu ale

w/g mnie warto spojrzec do fachowej literatury i sie troche zagłębić a nie opierać sie na takich ogolnikowych artykułach a tym bardziej nie budawać na ich podstawie jakiegoś układu

 

a poza tym

1 czynnik chłodniczy wcale nie rozpręża sie w parowniku tylko z zaworze rożprężnym lub ewentualnie w kapilarze

w parowniku czynnik chłodniczy odparowuje pobierając przy tym ciepło ( a że ciepło parowania jest dużo wyższe niż ciepło właściwe to jest to bardzo korzystne)

2 czynnik chłodniczy nie jest freonem, gdyż freonami zwykliśmy nazywać tylko pewną grupę czynników pochodnych węglowodorów (z atomami fluoru lub chloru lub innych) czynnikiem chłodniczym może być amoniak ale także woda wszystko zależy od oczekiwanych parametrów

3 przyjęcie długośi kapilary równej 3m nie jest niczym uzasadnione. chodzi o spadek ciśnienie który jest przede wszsystkim zależny od długości pola przekroju poprzecznego rozaju płynu itd

4 co robu w układzie" desupeheater"? jeśli ma to byś tylko chłodnica czynnika na tłoczeniu to nie wiem czemu ma służyć. warto to ciepło odać podczas skraplania w skraplaczu i dopiero wtedy warto zastosowac dochłodzenie wykorzystując pary czynnika za parownikiem

 

ogolnie pozdrawiam.

wypiłem kilka piw wic pitole to co mi do głowy niesie

 

w każdym rzie polecam wgłębic sie w istote najprostszych systemow z fachowej literatury a nie z internetowych chodzących encyklopenii.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 co robu w układzie" desupeheater"? jeśli ma to byś tylko chłodnica czynnika na tłoczeniu to nie wiem czemu ma służyć. warto to ciepło odać podczas skraplania w skraplaczu i dopiero wtedy warto zastosowac dochłodzenie wykorzystując pary czynnika za parownikiem

 

myslisz desup z wymiennikiem. Desup to kawalek rury udajacy skraplacz, ktory ma oddac'pierwsze cieplo' - tak z grubsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe IsoButan tylko IZOBUTAN

 

( moze ma on jakas norme ISO :P )

 

Szuwaros

 

1 czynnik chłodniczy wcale nie rozpręża sie w parowniku tylko z zaworze rożprężnym lub ewentualnie w kapilarze

To by ci zawór zamarzał albo kapilara a nie parownik.....

 

jedynie jak dasz za mało gazu to ma szanse freon sie rozprezyc w kapilarze ( bedzie sie szronic ) ale tu akurat zapobiegamy temu zjawisku owijajac kapilare wokół linni ssacej..no i dajac wiecej gazu..

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej nie powstrzymałem sie żeby skomentować. może artykuł nakreśla głowną idee działania uładu ale

w/g mnie warto spojrzec do fachowej literatury i sie troche zagłębić a nie opierać sie na takich ogolnikowych artykułach a tym bardziej nie budawać na ich podstawie jakiegoś układu

 

a poza tym

1 czynnik chłodniczy wcale nie rozpręża sie w parowniku tylko z zaworze rożprężnym lub ewentualnie w kapilarze

w parowniku czynnik chłodniczy odparowuje pobierając przy tym ciepło ( a że ciepło parowania jest dużo wyższe niż ciepło właściwe to jest to bardzo korzystne)

2 czynnik chłodniczy nie jest freonem, gdyż freonami zwykliśmy nazywać tylko pewną grupę czynników pochodnych węglowodorów (z atomami fluoru lub chloru lub innych) czynnikiem chłodniczym może być amoniak ale także woda wszystko zależy od oczekiwanych parametrów

3 przyjęcie długośi kapilary równej 3m nie jest niczym uzasadnione. chodzi o spadek ciśnienie który jest przede wszsystkim zależny od długości pola przekroju poprzecznego rozaju płynu itd

4 co robu w układzie" desupeheater"? jeśli ma to byś tylko chłodnica czynnika na tłoczeniu to nie wiem czemu ma służyć. warto to ciepło odać podczas skraplania w skraplaczu i dopiero wtedy warto zastosowac dochłodzenie wykorzystując pary czynnika za parownikiem

 

ogolnie pozdrawiam.

wypiłem kilka piw wic pitole to co mi do głowy niesie

 

w każdym rzie polecam wgłębic sie w istote najprostszych systemow z fachowej literatury a nie z internetowych chodzących encyklopenii.

 

pozdrawiam

To widze ze pomyliłeś fora.

 

Ten artykuł nie jest dla fachowców, on ma nakreślić ogólnikową idee działania dla tych, którzy dopiero muskają temat. A na tych moich wypocinach można zbudować układ, ba...nie trzeba nic z tąd wiedziec, zeby cokolwiek zbudowac (bo wystarczy wiedziec co do czego spawać i tyle). Chcesz fachowego artykułu, kup sobie książke i poczytaj, ja mam parę. Ten artykuł jest dla początkujących.

 

 

 

1. Rozpręża sie tam, gdzie jest spadek ciśnienia, w tym wypadku w głownej mierze w kapilarze (a dokładniej zaczyna sie rozprężać w ostatnich jej 20 czy 30cm). W innym zaworze wrze po przejściu przez dysze, a zwykle zaraz za zaworem jest parownik, wiec tam wrze. Kompletnie nie wiem do czego sie przyczepiasz.

2. Czynnik chłodniczy, freon = wszystkiego a artykule używam zamiennie, bo tak jest określany w szerszym kręgu (juz nie bede wspominał, bo wiesz, ze nazwa "freon" jest zastrzeżoną marką firmy DuPont.) i tak standardowo znany. Powtarzam, ten artykuł jest dla AMATORÓW i ludzi dopiero muskających tematyke. Chce wiedziec więcej = kupić odpowiednią książke.

3. Widać, że twoja wiedza praktyczna na temat agregatów do chłodzenia kompa jest zerowa. 3m kapilary już od dawna, doświadczalnie było przyjete na długosc, która pozwala utrzymać około 150W obciążenia.

4. Tutaj kompletnie potwierdzasz brak znajomości tematu. Koledzy wyjaśnili, służy do amortyzacji zrywu kompresora podczas włączania i pracy, a także ma za zadanie ODCIĄŻYC skraplacz w jak najwiekszym stopniu ( na wejściu desuperheatera gaz ma dla przykładu 100*C, na jego końcu 70*C, to jest chyba róznica, nie?).

 

Jak potrzeba ci dłuższej dyskusji, zapraszam na priv po środzie, porozmawiamy

 

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez eMJotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry artukul, zadziwiajaco latwo "wchodzi" do glowy. Przegladajac topici w dziale "Chłodzenie freonem / DI / LN" 90% rzeczy bylo dla mnie nie zrozumialych. Pomimo tego znalazly sie osoby, ktore wprowadzily mnie do tematu i dzielnie znosily kazde pytanie noob'a :>. Co do artu szkoda tylko ze tak pozno, ktos postanowil podzielic swoim stanem wiedzy i doswiadczeniem na lamach forum - ale mimo wszystko respect. Teraz bedzie latwiej :D

 

greetz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Just4Fun

Zima za pasem, overclockerzy posiadający chłodzenie AC i WC zacierają ręce na myśl o wystawieniu komputera czy chłodnicy od WC na parapet, założeniu ciepłej kurtki, rękawiczek i ulubionej czapki na uszy i wyciśnięciu ze sprzętu ostatnich 8 i 9 potów. Zimę mamy tylko przez parę miesięcy, potem robi się za ciepło na takie „hardcor`owe” podkręcanie i znów z utęsknieniem zrywamy kolejne kartki z kalendarza zbliżając się powoli do listopada czy grudnia.

Taaa a gdzie ta zima;)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W chłodzeniu freonem raczej już nie stosuję się freonów jako takich, tylko innych gazów,które już nie są freonami ;] Więc warstwie ozonowej raczej to nie szkodzi :P

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...