Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a co z SilentiumPC? Ma ktoś te wentylatory bo zamierzam kupić jeden na Ultre 120A ( Arcic Cooling przełożony na przód obudowy) bo pasywnie ma 72stopnie.

W Komputroniku mają Acutake za 10zł a SilentiumPC za 14zł i nie wiem co wybrać. SilentiumPC ma łożyska FDB no i 1100rpm powinien być cichutki co o nim myślicie?

Te SilentiumPC to nowa konstrukcja i nie wiele wiadomo o niej odnośnie ciszy i wydajności. Szukałem sporo w internecie opinii i nic nie znalazłem. Godne uwagi są jeszce Xilence Red, dużo lepiej wieją od Acutake (mam u siebie i z wydajnością na 7V są do niczego).

Wg znanych mi opinii te Zephyrki wypadają nieco lepiej od Acutake, szczególnie jeśli chodzi o głośność pracy po zmniejszeniu obrotów. Model 12cm ma 1100rpm, więc będzie wiał nieco słabiej od Acutake (1200rpm), bo to te same wirniki. Powinno być też nieco ciszej.

 

Niestety nie są jeszcze sprawdzone, bo dostępne są na rynku od dopiero 2-3 tygodni. Trudno zatem cokolwiek powiedzieć nt. ich trwałości. Przypadek Acutake każe być ostrożnym w tej kwestii, choć oczywiście nie ma co liczyć przecież na trwałość kulkowego łożyska w tego rodzaju i tej ceny wentylatorach. Mi się te wentylatory wydają być dobrą konkurencją dla Acutake, więc można je traktować zamiennie.

 

Jest jednak ogromna przewaga Zephyrów nad Acutake - występują modele sterowane przez PWM, z maksymalną wartością obrotów 1200. Ponad to jest jeszcze Zephyr 14cm.

Panowie co byście polecili do mnie do obudowy na wyciąg. W tej chwili jedynymi fabrykami dźwięku (nie licząc fandera który pójdzie do wymiany) są spinpoint F1 640GB w Scythe Quiet Drive na gąbkach na dnie i noctua s12-1200 podłączona przez reduktor (ten dodany do noctuy). Jeśli idzie o bude to jest to chieftec matrix wyłożony matami BQ. Poszukuje czegoś co będzie i ciche i jednocześnie nie zacznie coraz głośniej chodzić albo terkotać .

Nie wiem, który to Matrix, bo zdaję się, że część z nich miała możliwość montażu dwóch 80mm oraz jednego 120mm wentylatora w charakterze wypompowującego powietrze ze środka. Sprecyzuj może jakich rozmiarów szukasz wentylatorów i w jakim przedziale cenowym.

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120mm na tył ( nie było fanderów 80mm ;) ) a jeśli chodzi o budżet....mogę kupić nawet i jeszcze jedną noctue co w sumie chyba nie byłoby złym zakupem ;)

Chyba nie :)

 

I tyle w tym temacie.

Pozdrawiam

 

P.S. Chodzi ofkors o NF-P12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwoli uzupełnienia wypowiedzi można jeszcze zwrócić uwagę na nowe Noiseblockery Multiframe.

Nie ma jeszcze żadnych ich testów w sieci, ale wygląda na to, że zmieniono zupełnie łożysko. No i ta obudowa ^_^ Wirnik wygląda na ten sam. Trochę szkoda również, że nie pomyślano o jakichś chociaż przejściówkach lub kontrolerze. W tej cenie to już by wypadało.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jednak ogromna przewaga Zephyrów nad Acutake - występują modele sterowane przez PWM, z maksymalną wartością obrotów 1200. Ponad to jest jeszcze Zephyr 14cm.

Acutake ma również wentylator z PWM którego realne maks. obroty to 1350 rpm. (wbrew zapewnieniom producenta).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki polecacie prosty/tani a skuteczny/plynny regulator obrotow do prawd. s-flex 1600 (planowany zakup) - docelowo ma chodzic na ~800-1000 przez wiekszosc czasu. Jak jest z plynnoscia regulacji w tanich regulatorach?

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z prostych to Zalman jest dobry jest tylko na 1 wentyl ale chodził dobrze z s-flex 1200 na 500 obr. Można go precyzyjnie ustawić.

 

http://allegro.pl/item401142819_zalman.html

http://allegro.pl/item398476765_albo_taki_pentagram.html

 

Pentagram chodzi skokowo i się grzeje minimalnie. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

razor1: dzieki

 

all: a co sadzicie o zefirku 1100rpm od spc? faktycznie kreci sie te 1100rpm czy szybciej? I jak z glosnoscia: da sie wytrzymac bez regulatora obrotow* (tyl budy), czy trzeba go zwalniac (i do ilu)? Czy np. jego wydajnosc na powiedzmy ~800 bedzie w miare zadowalajaca czy bedzie za slaby?

Czy zefirki moga pracowac w poziomie? A moze acutake lepsze (czy to to samo)?

 

*) dodatkowy koszt

 

zastanawiam sie, czy brac s-flexa (1600 lub 1200) czy po prostu szkoda kasy i lepiej kupic cos taniego (do 20 zl). Co mi wlasciwie da s-flex za pare razy wyzsza cene?

 

 

w ogole ktory wentyl najlepszy do 15-20 zl? i 2-ga opcja: ktory naj do 40-50zl?

 

 

sorki za tyle pytan, ale jestem zielony w temacie (czytam co prawda, ale mam metlik,a nie chce zwlekac za dlugo z kupnem w sumie takiego drobiazgu), a chce dac cos niezlego na tyl budy (szef midi tower). I raczej na tym sie skonczy (tylko 1 wiatrak na tyl budy, i to wszystko).

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

S-Flex jest super przy niskich obrotach, bo łożyska wcale nie słychać, jeśli chcesz wersje 1200 czy jeszcze szybszą to myślę że wystarczy jakiś tani wentyl, no chyba że go chcesz zwalniać regulatorem. Mój 800 RPM jest praktycznie niesłyszalny, a wcześniejsze wentyle za poniżej 20 zł mają słyszalne łożysko (cykające, buczące). Różnica słyszalna głównie w nocy, jeśli ktoś zostawia włączonego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te Noiseblocker'y Multiframe'y zapowiadaja sie bardzo ciekawa konkurencja dla P12'stki. Parametry wrecz takie same, i ciut inne wykonanie ;) Moze magiczne zjawisko konkurencji da o sobie znac i producenci Noctuy jak i Noiseblockera zaczna walczyc o klienta schodzac z cenami w dol. Oby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

S-Flex 800 wieje mniej wiecej tak jak Zalman ZM-F3 @ 1000 RPM, przy czym Zalman był słyszalny (plus cykanie na 5 V). Przepływ powietrza jest na prawdę bardzo dobry (wyraźnie czuć powietrze wychodzące z radiatora). Na procu temperatury mam niższe o jakies 15 stopni względem Freezera 7 Pro @ 1000 RPM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość spiegelmann

S-Flex 800 wieje mniej wiecej tak jak Zalman ZM-F3 @ 1000 RPM, przy czym Zalman był słyszalny (plus cykanie na 5 V). Przepływ powietrza jest na prawdę bardzo dobry (wyraźnie czuć powietrze wychodzące z radiatora). Na procu temperatury mam niższe o jakies 15 stopni względem Freezera 7 Pro @ 1000 RPM.

nie wszystkie zm-f3 cykaja na 5V. u mnie na 3 wentylatory 1 nie cykal ;))

reszcie pomoglo przesmarowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwoli uzupełnienia wypowiedzi można jeszcze zwrócić uwagę na nowe Noiseblockery Multiframe.

Nie ma jeszcze żadnych ich testów w sieci, ale wygląda na to, że zmieniono zupełnie łożysko. No i ta obudowa ^_^ Wirnik wygląda na ten sam. Trochę szkoda również, że nie pomyślano o jakichś chociaż przejściówkach lub kontrolerze. W tej cenie to już by wypadało.

Pozdrawiam :)
Test

 

Mam ochote sie na niego skusic jesli kupie TRUE Black :D w sam raz do projektu :D

 

Pojawiły się właśnie w Zenfiscie :)

Edytowane przez -=YoGi=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xthermal 120mm albo S-Flex 1200 , Xthermal jest cichszy.

Ale ma być opcja tanie max do 17 pln za sztukę, to akurat nie do mnie a do budżetowego kompa do netu i worda, ale coś trzeba tam wsadzić aby wiało lekko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ma być opcja tanie max do 17 pln za sztukę, to akurat nie do mnie a do budżetowego kompa do netu i worda, ale coś trzeba tam wsadzić aby wiało lekko.

Jeśli chcesz ciszy to coś do okolic 1000 RPM ... Arctic Cooling 12 L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak się ma:

3058740[/snapback]

Ponoć numer 1 lepszy,na tym samym v lepiej wieje.
Bynajmniej. Oba wentylatory mają ten sam wirnik, więc Zephyr przy 1100rpm nie może wiać mocniej od Acutake przy 1200rpm. Zephyr będzie zatem nieco mniej wydajny, ale i nieco cichszy. Przy ograniczeniu obrotów jakimś kontrolerem czy rezystorem podobno Zephyrki wykazują się cichszą pracą.

 

Jedyna niewiadoma w przypadku Zephyrów jest ich trwałość. Na rynku są dopiero od niecałego miesiąca. Przypadek Acutake skłania do ostrożności i nie nastawiania się na hipertrwałość.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwoli uzupełnienia wypowiedzi można jeszcze zwrócić uwagę na nowe Noiseblockery Multiframe.

Nie ma jeszcze żadnych ich testów w sieci, ale wygląda na to, że zmieniono zupełnie łożysko. No i ta obudowa ^_^ Wirnik wygląda na ten sam. Trochę szkoda również, że nie pomyślano o jakichś chociaż przejściówkach lub kontrolerze. W tej cenie to już by wypadało.

Pozdrawiam :)

 

dobra Panowie, chwalic sie :wink: kto juz to ma? Bo sie szczerze nad nimi zastanawiam. Powiem ze troche S-Flexy 1600 obr./min. ktore mam na tyle obudowy P182 (tyl i gora), przy podobnych obrotach jak np. ten z przodu badz na grafice najbardziej halasuja i sie zastanawiam czy nie zamienic na cos cichszego i takiego ze bedzie moglo pracowac w poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra Panowie, chwalic sie :wink: kto juz to ma? Bo sie szczerze nad nimi zastanawiam. Powiem ze troche S-Flexy 1600 obr./min. ktore mam na tyle obudowy P182 (tyl i gora), przy podobnych obrotach jak np. ten z przodu badz na grafice najbardziej halasuja i sie zastanawiam czy nie zamienic na cos cichszego i takiego ze bedzie moglo pracowac w poziomie.

pewnie w przeciagu tygodnia trafia do mnie, to dam znac jak dzialaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e do tego czasu to chyba nie wytrzymam i sam kupie (bom w goracej wodzie kąpany) :) a ze tak sie sklada ze bede w cooling.pl (bo skladam kolejnego kompa) to chyba raczej nie wyjde dla siebie z pustymi rekami :wink:

Puma moglby go dostac w swoje rece i solidnie przetestowac, bylby jakis w miare dobry pkt widzenia a tak to troche ryzyk fizyk.

Edytowane przez disaster3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e do tego czasu to chyba nie wytrzymam i sam kupie (bom w goracej wodzie kąpany) :) a ze tak sie sklada ze bede w cooling.pl (bo skladam kolejnego kompa) to chyba raczej nie wyjde dla siebie z pustymi rekami :wink:

Puma moglby go dostac w swoje rece i solidnie przetestowac, bylby jakis w miare dobry pkt widzenia a tak to troche ryzyk fizyk.

to widze ze nie bede kupowal w ciemno :D hehe pewnie i tak je wezme, bo beda pasowac mi do obudowy :D wszystko w czerni :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak szczerze mowiac powiem ze sam dalem ciala z tym sprawdzaniem. Niektorzy podaja dane w CFM'ach a niektorzy w m3/h (gdzie liczba jest wyzsza) i moze to omamiac troche. Tzw. magia cyfr, ponizej wyszczegolnienie najchetniej kupowanym i jednoczesnie najlepszych wentyli 12cm z zaznaczeniem najlepszych i najgorszych wyników:

 

NoiseBlocker Multiframe MF12-S2

Poziom hałasu: 19 dBA

Obroty: ok. 1250 obr./min.

Przepływ powietrza: 87m3/h (51,18 CFM)

 

Noctua 120x120x25 NF-P12

Poziom hałasu: 19,8 dBA

Prędkość obrotowa: 1300 RPM

Przepływ powietrza: 92 m3/h (54,12 CFM)

 

Scythe S-FLEX 1600 rpm

Poziom hałasu: 28 dBA

Prędkość obrotowa: 1600 obr./min.

Przepływ powietrza: 108,28 m3/h (63,7 CFM)

 

Fander FX120-B 120mm

Poziom hałasu: 14.9 do 23.7 dB(A)

Prędkość obrotowa: 700 do 1400 obr/min

Przepływ powietrza: 52.6 do 114.1 m3/h (31 to 67 CFM)

 

Enermax Warp UC-12AEBS 120mm

Poziom hałasu: 16 - 37dBA

Prędkość obrotowa: 1000 - 2400 obr/min

Przepływ powietrza: 45,72 do 141,92 m3/h (26,90 - 83,49 CFM)

 

XTHERMAL BTF 120 PRO

Poziom hałasu: 9 dB/A do 13 dB/A

Prędkość obrotowa: 1200 obr./min.

Przepływ powietrza: do 64,59 m3/h (do 38 CFM)

 

 

wiec jesli chodzi o mnie to Noiseblocker odpada. Jesli mialby tyle kasy wylozyc to juz wolalbym koljena Noctua'e NF-P12. No i niestety po wyliczeniu wszystkich CFM i m3/h tam gdzie tego nie bylo przynajmniej wg. specyfikacji producenta nie wyglada juz to tak rozowo i niestety biedny Xthermal BTF, ktory jest najcichszy i to nie podlego dysksji ale jego zalosne max 38 CFM nie nadaja sie na wentyl wyciagowy czy wtlaczajacy bo jest poprostu za slaby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...