Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

CRC dma : wymien kabel SATA

Bad Sektor : W mhdd opcja Erase waits...

 

Dzięki za odpowiedź. Przetestowałem dysk programem SeaTools, long test - failed. Przejechałem dysk ponownie z biosu, znalazło jeden bad sector, naprawa pomogła. Aktualnie wygląda to tak:

 

Jeszcze zmienię kabel sata, tylko muszę go kupić bo już mi się skończyły.

EDIT: podłączyłem kabel sata od nagrywarki, parametr C7 bez zmian.

Edytowane przez czeku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian : w twoim przypadku jest dużo błedów zalecam Zerowanie pełne dysku ( zgraj wczesniej tylko dane )

 

Czy mozesz mi blizej wyjasnic pelne zerowanie dysku? Nie bardzo wiem o co chodzi. Ponadto jak to na laptopach bywa mam na tym dysku oryginalny system dolaczony przez producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czeku : ten parametr se nie zmniejszy ... ale i nie bedzie rósł..

Damian34 : Popatrz troche stron wstecz / popatrz po subforum a jest temat o mhdd / uzyj google./ i przeczytaj instrukcje producenta laptopa bo widac ze nie zrobiłeś tego ! i wtedy bedziesz wiedział jak zgrac system operacyjny na DVD ( zreszta laps sam o tym przypomina )

 

Na poczatek mozesz zastosowac erase waits ( tylko czuje ze dysk z laptopa musisz wyciagnać i podłaczyc pod stacjonarny-- pewnie AHCI załaczone jest i wtedy MHDD dysku nie wykryje--chyba ze jest opcja przełaczenia w tryb IDE )

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...i przeczytaj instrukcje producenta laptopa bo widac ze nie zrobiłeś tego ! i wtedy bedziesz wiedział jak zgrac system operacyjny na DVD ( zreszta laps sam o tym przypomina )...

 

Jak zrobic kopie systemu dolaczonego do laptopa to ja wiem, nie wiem jak potem wrocic z nia na ukryta partycje na ktorej sie teraz znajduje (laptop jest nowy na gwarancji). O programie poszukalem juz informacji i z tego co wyczytalem usuwa kompletnie wszystko z dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że więcej niż 242.W mhdd praktycznie pierwsze 15GB to sama sieczka była i nie pamiętam jak to wyciąć niestety a skan trwał tak długo że przerwałem.Na dniach będę instalować nowy system to zrobie to zerowanie i zdam relacje.

 

Jeszcze jedno,zerowanie to jest komenda ERASE ?

Edytowane przez Serekzolty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałeś mi pewny obraz : sieczka ...czyli możesz sobie odpuścić ...bo sektorów zapasowych nie starczy,,,,

 

A tak komenda ERASE wklepana z klawiatury to pełne zerowanie ( wszytkie dane ida hmm do nieba ? )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem u siebie (post na poprzedniej stronie pozostał bez odzewu) pełny ERASE.

 

Teraz to tak wygląda. Martwią mnie te seek error.Kwazor, co o tym myślisz?

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Havoc patrz na kolumne RAW a nie treshold ...w sumie na dysku tylko widze błędy zapisu=5 jeden bład odczytu. jedna rekalibracja głowic .

Ale to nie są wartosci niepokojące.. progs pewnie przyczepił sie do rekalibracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

proszę o pomoc w ocenie sprawności dysku Samsung F2 502HI. Niedawno dokupiłem drugi taki dysk i połączyłem je w RAID0, chodziły dobrze, aż do przedwczoraj. W czasie gry zaczęły się przycięcia, a w końcu samo uruchomienie systemu zabierało prawie półtorej godziny. Nauczony doświadczeniem sprawdziłem podzespoły bazowe (wszystko ok) i nadszedł czas na dyski. Przed testem chciałem, w miarę możliwości, zrobić kopię zapasową zgromadzonych danych. W tym celu podłączyłem dysk z laptopa na który trafiły dane. Przy ponownym uruchomieniu okazało się, że wszystko pracuje w najlepszym porządku, system ładuje się normalnie, a komputer chodzi jakby nigdy nic. Mając kopię danych dyski zostały sformatowane i pozbawione systemu plików, wszystko zostało wykonane spod poziomu systemu. Następnie korzystając z programu HD Tune przetestowałem napędy i w ich trakcie na drugim z nich (ten kupiony niedawno) w zakładce Health pojawiło się ostrzeżenie. Na zrzutach poniżej można zobaczyć jak to wygląda, dorzucam też zrzuty z zakładek Benchmark oraz Error Scan.

 

post-157347-0-30105400-1329892022_thumb.jpgpost-157347-0-73646700-1329892028_thumb.jpgpost-157347-0-78840500-1329892015_thumb.jpg

 

Dla porównania zamieszczam zrzuty dla dysku pierwszego:

 

post-157347-0-88736100-1329892204_thumb.jpgpost-157347-0-78719600-1329892212_thumb.jpgpost-157347-0-48715000-1329892218_thumb.jpg

 

Czy dysk 2 nadaje się do wykorzystania w macierzy RAID0 (najbardziej mi zależy na odpowiedzi na to pytanie)? Czy istnieje możliwość, że błędy które wyświetla HD Tune są wynikiem uszkodzonego/nieprawidłowo podłączonego kabla SATA? Jeżeli powolna praca komputera nie jest skutkiem wadliwego podłączenia co może być powodem takiego zachowania? Czy program mHDD może pomóc w moim przypadku?

 

Przepraszam za tak rozwlekły post, ale chciałem opisać dokładnie co robiłem w celu najlepszego opisu sytuacji, z góry dziękuję za wszelką pomoc,

 

pozdrawiam

Kamil Zborowski

Edytowane przez zborek1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób temu dyskowi Pełne zerowanie w programie MHDD .

Troche sektorów niestabilnych nałapał ( ale co się dziwić 10 tysiecy godzin pracy to nie 100 ;) )

Po zerowaniu pokaż smart dysku lub wynik skanowania w MHDD ( 2xF4)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, bo przez chwile sie martwiłem, że mam zanizone wartości patrząc na osiągi innych dysków, nie wziąłem jednak pod uwagę, ze są to nowocześniejsze konstrukcje często jednotalerzowe. Np taki Samsung F3 500 GB osiąga średnio ok. 115 MB/s.

 

Co do SMARTA, to jestem mile zaskoczony, bo dysk nie jest już pierwszej nowości i liczyłem się z tym, że mogą wystąpić jakieś błędy.

Jeszcze tylko pytanie, czy to normalne, że dysk pracuje na UDMA mode 5, mimo że wspiera 6 ? Czy można to jakoś zmienić na wyższą wartość i czy wiąże sie z tym wzrost wydajności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zobaczysz zadnej róznicy bo nawet starego interface Uata133 nie przekraczasz a gdzie dopiero Sata chocby 150 ... jedynie co rośnie to Burs rate ( odczyt bufora dysku ) ale to nie ma wcale nic do wydajnosci mechaniczej dysku..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, chciałem zapytać, czy jest szansa wysłać tego Samsunga na gwarancję? (smart w załączniku). Generalnie już chyba 3 razy robiłem formata i za każdym razem podobny scenariusz - błędy logiczne, często uruchamiający się chkdsk przy starcie systemu, aż w końcu pada... Ma ponad 50 sektorów <500ms, brak badów. Czy podlega to gwarancji? Czy można sobie z tym poradzić np przez zerowanie?

post-142621-0-56665200-1331931377_thumb.jpg

Edytowane przez seba_999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W załączniku zrzut SMART dla 5-letniego HDD Hitachi DeskStar 320 GB. Do tej pory służył bez zarzutów, raczej się nie przegrzewał (leży na dnie obudowy, za wentylatorem 80mm; temp. max 42* C), ale kilka dni temu podczas pracy komputer wydał jakiś świst i nagle się wyłączył (tak relacjonował mi to mój brat; zakładam, że to z dysku twardego). Od tego czasu pojawiły się dwa blue screeny, a skan MHDD wykazał, że na dysku są sektory (?) z czasem dostępu wyższym niż 500ms.

 

Rozumiem, że wymiana jest niezbędna i powinienem się pospieszyć?

post-113576-0-50351400-1332684134_thumb.jpg

Edytowane przez Phantom_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dysk jest juz wymęczony i jego kondycja jest słaba ale nie tragiczna ( tzn nie zje ci nagle wszystkich danych).

Ma juz ponad 50% wykorzystanych sektorów zapasowych i powoli rozglądaj się za nowym dyskiem.

Ile tych 500-tek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk w lapku coś kombinuje? Moją uwagę zwrócił niski zapis po sieci ( 1.8 MB/s ). Na dodatkowy dysk podłączony pod lapka za pomocą usb jest ok.

DMA sprawdzone, "Error Scan" właśnie skanuje, ale to jeszcze trochę potrwa.

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza wydajność. Głównie to widać przy kopiowaniu dużych plików i startu systemu (chociaż może to być zasługa zawalonego kompa ostatni format 3 lata temu). Może czas na zerowanie dysku...

Edytowane przez BinoKomputer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalowałem ostatnio Linuksa na starym komputerze (robiłem partycje - Ext4 itd), niestety po restarcie system nie chciał się uruchomić (sypał błędami http://wyslijplik.pl...hp?sid=RpmzbtQt). Przed rozwaleniem się systemu dysk mi zniknął (co już wcześniej mi się zdarzało), tzn. bios go nie wykrywał. Poruszenie taśmą pomogło, ale będę musiał ponownie zainstalować system (nawet nie mogłem przeglądać zawartości dysku przez Live CD). Podłączyłem drugi dysk, zainstalowałem na nim Windows 7 i porobiłem testy, HD Tune wykrył bad sectora. Chyba mam tez coś z taśmą, programy mogą to wykazać?

 

Dołączona grafika

 

Reszta:

1 HDTune_Info_ST360021A.png - Rozmiar oryginalny - Fotosik.pl

3 HDTune_Benchmark_ST360021A.jpg - Rozmiar oryginalny - Fotosik.pl

5 HDTune_Error_Scan_ST360021A.jpg - Rozmiar oryginalny - Fotosik.pl

 

Przy okazji sprawdziłem drugi dysk:

Dołączona grafika

 

Reszta:

1 HDTune_Info_SAMSUNG_SV4012H.jpg - Rozmiar oryginalny - Fotosik.pl

3. HDTune_Benchmark_SAMSUNG_SV4012H.jpg - Rozmiar oryginalny - Fotosik.pl

4 HDTune_Error_Scan_SAMSUNG_SV4012H.jpg - Rozmiar oryginalny - Fotosik.pl

 

Screeny z CrystalDiskInfo:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Mam jeszcze zainstalowany program Victoria, ale tu nie wiem co i jak.

Edytowane przez Martines82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana taśmy nic nie dała, a nawet mam rażenie, że jest gorzej, system działa wolniej, ciągle mieli dyskiem. Ale z drugiej strony siedzie na WIndows 7 na starym kompie (Athlon XP 2000+, Shuttle AK32 V2.1, 1GB DDR1, GF4 MX440 64MB, HDD 40GB/60GB, SB Live 1024, Fortron 350W).

Podpinałem taśmę pod IDE 1 i 2, ale i tak dyski znikały, raz był tylko jeden widoczny, potem oba znikły, potem oba były widoczne, innym razem jeden z nich był wyświetlany z błędną nazwą (znaczki jakieś), poruszanie taśmą czasem pomagało, molexami też raz poruszyłem (miałem wrażenie, że dyski przestały chodzić - nie słyszałem jak pracują, i akurat nie były wykryte przez bios). Trudno powiedzieć co jest nie tak, bo różnie reaują.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/421ce991c5d70ea0.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/a0892eb90e4bfb4f.html

Edytowane przez Martines82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...