Skocz do zawartości
ath

Core 2 Quad - Q9300 / Q9450 / Q9550 / QX9650 / QX9770

Rekomendowane odpowiedzi

cos tam pisales ze to moze es, tego gratuluje rodzynek:P no i napiecia zachecajace moim zdaniem, no coz piszesz ze masz wersje extreme wiec c1 jest tu jak najbardziej na miejscu podobnie jak u mnie, natomiast zwykle 9650 wystepuja tylko w e0, czy sie cieszyc czy nie czy ja wiem zobacz sobie na hwbota i sam sobie odpowiesz:)

A ile towje QX9650 potrafi i przy jakim vcore? :>

 

No jednak ES to nie jest i chyba nawet dobrze, bowiem ES w przypadku QX9650 to do tytanów OC nie należały :)

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no selekta to ja nie mam:) na powierzu do markow zrobil mi 4,5 ghz przy 1,44, niczym innym go nie chlodzilem wiec ostatecznych mozliwosci jego nie znam i juz chyba nie poznam bo chce go sprzedac, potrzebuje gotowki na i7,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się chwilę QX9650 – napięcie z BIOS 1.4v, ale pod obciążeniem ~1.344v. Ustawienia 333x12 = 4 GHz ale temperatury pod obciążeniem wszystkich 4 jajek zabójcze...

 

Zrobiłem więc tak – najpierw jaja 2 i 4 Orthos 30 minut potem 1 i 3 też 30 minut Orthosem :D Nic się nie wysypało, ale dalej nie katuje bo ładnych grzejnik :/ Chyba nabędę Thermalright Ultra Extreme 120 + Antec TriCool 120mm (2000 RPM) i wtedy zobaczymy :>

 

Teraz pytanie – czy w tym Cpu jest zależność, że jak nie testuje 4 jaj naraz, to zabawa na raty nie jest wyznacznikiem stabilności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam Scythe Ninja A + Noiseblocker 1400 RPM - ogolnie do 3.6 - 3.8 GHz i 1.28v/1.3v daje rade. W stresie (2xOrthos) mam 80/74/74/76 C (1/2/3/4 rdzen), ale jak podbijam do 4 GHz to skok temperatur (V core daje z BIOS 1.4v - Stress ~1.35v) jest znaczne.

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Teraz pytanie – czy w tym Cpu jest zależność, że jak nie testuje 4 jaj naraz, to zabawa na raty nie jest wyznacznikiem stabilności?

To raczej nie tylko w tym. Ilość wydzielanego ciepła przez wszystkie rdzenie jest dużo większa. Jeden podgrzewa pozostałe i wpływa na ich stabilność.

 

Odpal Prime95 i po kłopocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, trochę się pogrzebało – tu wentyl podkręciłem, małe smarowanko pastą etc. i jakoś to śmiga. Na razie 3812 MHz (346x11) przy 1.28v pod obciążeniem. Temperatura max 81 C dla pierwszego jaja po ponad godzinie Prime 95.

 

Co ciekawe, na 380x10 na tych samych napięciach mobo i cpu nie bootuje :> Za to 333x12 luuzem wchodzi przy 1.4v – ale to już chyba zostawię sobie na inną okazję.

 

PS: Jakie vcore nie jest zalecane do przekraczania w przypadku C2Q 45nm?

4.png

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie podkręcany to troche za dużo o kilka stopni. Sprawdzałeś reakcje czujników w RealTemp?

Tak, sprawdzałem: core0=8 core1=5 core2=2 core3=5

3 rdzeń cały czas trzyma 38 stopni,dopiero przy konkretnym obciążeniu idzie w górę. Tempy na drugi dzień spadły i do tego jeszcze zmniejszyłem napięcie z 1,30 do 1,25. Aktualne tempy w idlu to: core0=36stopni core1=32stopnie core2=38stopni core3=35stopni

Uważam że i tak są trochę za wysokie,może to być wina małej ilości pasty?

 

 

A temperatura otoczenia czasem nie wzrosła? Lato to nie jest dobra pora do obiektywnej oceny temperatur, bo często codziennie jest inaczej.

Racja, ale wydaje mi się że zarówno w dzień kiedy zakładałem chłodzenie, jak i dzień później było tak samo gorąco, jednak pewny nie jestem tylko mi się wydaję, więc biorę pod uwagę ten aspekt jako przyczynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za mało pasty, za dużo pasty, słabo przylegające chłodzenie, wklęsły IHS - różne możliwości

Słabo przylegające chłodzenie raczej można odrzucić bo skręciłem je najmocniej jak się dało :lol:

Za dużo pasty też raczej nie jest, bo jak już wcześniej pisałem nałożyłem tyle, aby pokryć całą powierzchnię procka,ale nic ponad to,czyli jest to minimalna ilość pasty,obawiam się tylko czy nie jest to za mało. No i wklęsły IHS też możliwy, choć w przypadku mugena to chyba rzadkość. Ehh...chyba znowu wszystko będę musiał rozłożyć i na nowo złożyć :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IHS to odpromiennik procesora więc nie zaleznie czy to Mugen czy cokolwiek innego może słabo przylegać. Intel niestety nie dba o jego idealne wykonanie i wiele egzemplarzy ma nie równy.

Można to łatwo sprawdzić przykładając coś równego (linijka) i łatwo wyrównać szlifując. Tylko wtedy żegnaj gwarancjo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba jakoś będę musiał wytrzymać z tymi tempami bo gwarancji tracić nie chcę(proc jest box i ma niecały miesiąc:P), a rozbierać znowu wszystko i wyjmować całą płytę dla upewnienia się to mi się nie uśmiecha, może później bo już tak ładnie poskręcałem wszystko :lol:

A temperatury myślę, że nie są tragiczne jak na to chłodzenie, może jest tak cieplej ze względu na gorszy egzemplarz proca, bo oprócz tego że dobra rewizja może być jeszcze dobra bądź zła sztuka danej rewizji. No nic, dzięki za odpowiedz i sugestie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak na Twoim miejscu poswiecił chwilke i zobaczył jak pasta "uklada" sie na procku.

 

dla przykladu mój stary procek (2160)

Dołączona grafika

 

W tym przypadku trzeba bylo polerowac radiator :wink:

 

zeby nie byl OT

 

W idlu tylko czujnik nr 2 spada do 34* reszta w spoczynku ma zawsze 36~37* :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głowy sobie uciąć nie dam, ale gdy zdejmowałem chłodzenie to proc był chyba cały pokryty pastą(bo gdy patyczkiem zbierałem pastę to cały proc był brudny,chyba że to ja tak rozmazałem tym patyczkiem po całym procu), co by wykluczało nierówności, ale pewności nie mam, zapytam braciaka jak to wyglądało, bo on zdejmował razem ze mną. Teraz pewnie będzie mnie to dręczyło żeby sprawdzić jeszcze raz jak to jest w rzeczywistości, jeśli by to była nierówna podstawka od chłodzenia to za bardzo bym nie umiał jej wypolerować, znalazłem już tutoriale na necie ale nie chciałbym pogorszyć sytuacji(mugen tak ładnie świecił jak lusterko :lol: ) Jeśli zaś przyczyną byłby krzywy proc to szlif nie wchodzi w grę z przyczyn wymienionych wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Z okazji iż niedługo do mojego nowo zakupionego Q9450 przychodzi porządne chłodzenie (na boxie z 2.6 na 2.9 i już mam 70°C :F), mógłby mi ktoś powiedzieć przedewszystkim:

- Ile wynosi bezpieczna temperatura w stresie?

- Ile wynosi napięcie (real najlepiej) którego nie powinno się przekraczać na tym Yorkfieldzie?

- (może nie ten temat, ale cóż) Czy moja płyta główna "da sobie radę" z podkręcaniem tego proca? (rekordów bić nie będe :) )

 

Z góry dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Przy katowaniu to można spokojnie 80 przekroczyć, w końcu to będzie krótki okres. W normalnym użytkowaniu takich temperatur się nie osiągnie. Obecnie tez dobra pora do ustalenia użytkowego OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, przedwczoraj wychodząc z pokoju wieczorem zostawiłem otwarty balkon na noc(było wtedy dosyć chłodno), gdy w nocy wróciłem i odpaliłem kompa stwierdziłem, że sobie sprawdzę tempy skoro jest tak chłodno w pokoju to pewnie trochę spadły. I oto wyniki: core0:36 stopni core1: 24/25 stopni core 2:38 stopni core 3:35 stopni. Wykonałem sensor test i wyszło core 0:0 core1:5 core2:0 core3:0 . Z tego wynika że tylko drugi rdzeń ma w pełni sprawny czujnik. Podczas korzystania na co dzień w idlu na core 1 mam 28/29 stopni co by odpowiadało temu na co stać moje chłodzenie(mugen 2). Teraz moje pytanie jest takie, jeśli kompa trochę obciążę, pootwieram kilka programów i włączę jakiś filmik na necie itp. temperatura na core 0 osiąga ~40 stopni(na core 1 jest wtedy ~33 stopnie), czy powinienem się sugerować tempami na tych rdzeniach co według sensor testu są niesprawne,patrzeć na nie z przymrużeniem oka, czy patrzeć tylko na core1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Mam takie pytanko, z ciekawości. Na jakie OC można liczyć na Q9550 (z uwzględnieniem rewizji) zakładając że trafi się słabą/przeciętną sztukę?

Proszę o odpowiedzi bazowane na własnych doświadczeniach, oraz tym co się widziało w necie (głównie na forach).

Chciał bym taki jakby zbiór jak to średnio wypada u ludzi. Dodam że nie interesuje mnie info o procesorach z 6 MiB cache.

 

Gdzie mniej więcej można by uplasować 400x8.5 (3400) @ 1.2 V (BIOS)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ja trafiłem na taką sztukę, która mi uszkodziła płytę główną i samą siebie przy pierwszym odpaleniu. :P

Generalnie ponoć się dobrze kręcą z tego co widziałem na różnych forach zagranicznych (szansa na przekroczenie 4ghz). Myślę, że jak ktoś nie ma czasu, to nie ma sensu polować na jakieś konkretne serie.

Edytowane przez lyzkov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zrobiłem u sibie niedawno wymianę z E2160 na Q9550.. zarąbisty proc. mega wydajnośc krótko mówiąc. Podkręciłem go na 3.65Ghz na Gigabyte EP35-DS3R , "łatwość" z jaką to przyszło zrobiła na mnie wrażenie :) . Obyło sie praktycznie bez ruszania napięcia .. Ale Wiadomo jak to na tych płytach(i pewnie nie tylo na nich) procesory zwłaszcza po podkreceniu i obciążeniu czymś w systemie (np. grą , orthosem) w programach monitorujących n. Everest/Cpu-Z widać jak napiecie na procu spada z np. standardowego 1.225V na 1.8 prz Orthosie -Small FFTs.. Więc z Biosie musiałem podbić do 1.275V by w Windowsie po obciązeniu było to 1.22 :) W Spoczynku jest w zaokrągleniu 1.25V. Do Tego sie nie grzeje aż tak mocno. Na Arctic Freezer PRO 7 mam w spoczynku 39-43C do 66-68C pod bardzo mocnym obciązeniem.

 

A więc można powiedzieć ze ten proc świetnie stabilnie chodzi na ok 3.7Ghz na swoim standardowym napieciu :D . TO się ceni...

 

Po tej wymianie z E2160 na ten model, wzrozła też ogólna wydajność podsystemu pamięci. Wyższe transfery od i z (mimo ze juz miałem je wyżyłowane przy W2160) oraz mniejsze czasy dostępu.

 

Poniżej zrzut z Everesta z paru testów Sandry i WinRara.. Jeśli to możliwe chciałbym je porównać z Waszymi rezultatami z tego lub podobnego modelu Quada.. :)

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko, z ciekawości. Na jakie OC można liczyć na Q9550 (z uwzględnieniem rewizji) zakładając że trafi się słabą/przeciętną sztukę?

Zgłębiałem temat, więc mogę Ci odpowiedzieć. Wg tego, co widziałem, średnie OC to 3.8-4GHz. Poniżej tego mamy słabe sztuki i padaki, a powyżej - dobre i świetne sztuki, które zrobią 4.2-4.3GHz. Rewizja E0.

 

Rewizje C0 i C1 - dokładnie nie wiem, bo zwracałem uwagę na E0, ale kręciły się trochę gorzej i potrzebowały większych napięć.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg tego, co widziałem, średnie OC to 3.8-4GHz. Poniżej tego mamy słabe sztuki i padaki, a powyżej - dobre i świetne sztuki, które zrobią 4.2-4.3GHz. Rewizja E0.

Moja sztuka Q9550 E0 robi 4.3Ghz na napięciu 1.392v więc mam chyba dobrą sztukę co?

 

 

 

Co do rewizji C1 to na HWBot.org to nie które sztuki na tej rewizji są wysoko a pierwsze miejsce ma chyba waśnie C1 no ale wiadomo że E0 lepsza rewizja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...