Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

A jak sterowniki do tego podasz? W biosie mobasa masz :

-raid

-ahci

 

Wybierajac raid w czasie instalacji oesa podajesz stery pod raid , wybierajac AHCI dajesz AHCI. Nie mozna wlaczyc kontrolera w tryb AHCI i zrobic Raid. Moglbys , gdyby to byl R zewnetrzny np. na pcie.

No tak myślałem, bo zawsze miałem albo AHCI albo RAID, ale zastanawiałem się czy jest jakiś magiczny tactics, który by na to pozwolił :) Dzięki za szybką odpowiedź... to od razu powtórze pytanko jeszcze - czy w mojej konfiguracji dyskowej, mając dysk backup'owy, na którym mam też SWAP, najlepszy rozwiązaniem jest R0? Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie, ale czyli między bajki można wsadzić wszystkie teorie, ze R0 z kontrolera typ ICH9R jest wolne.

Powiem tak, że jeśli chodzi o stosunek cena/wydajność to wypada on bardzo fajnie na intelowskich kontrolerach, moim zdaniem jedyne czego im brakuje to własna pamięć podręczna. A co do tego czy jest wolne czy nie to cała sprawa rozbija się o to do czego używasz tego R0. Osobiście często kopiuje, przenoszę, rozpakowuje bardzo duże pliki i R0 robi mi ogromną różnice, i jak przychodzi mi do robienia podobnych rzeczy na sprzęcie bez R0 to wtedy zaczynam go doceniać ;)

 

Myślałem też, że dysk 7200 z NCQ da rade trochę więcej niż jakieś 100-120MB/s.

Zrób mu test zapisu w jakimś programie i zobacz ile średnio wyciąga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie jeszcze pytanie - czy jeśli chodzą mi dwa dyski w RAID, to mogę puścić trzeci w AHCI ?

Możesz go podłączyć i będzie przez kontroler widziany jako "non-member disk". Co prawda nie miałem dotąd takiej sytuacji ale obstawiam że będzie normalnie widziany jako osobny dysk w menedżerze urządzeń, będzie go można spartycjonować i sformatować.

Z tego co wiem to mając kontroler działający w trybie RAID masz automatycznie włączone AHCI ze wszystkimi dobrodziejstwami.

 

powtórze pytanko jeszcze - czy w mojej konfiguracji dyskowej, mając dysk backup'owy, na którym mam też SWAP, najlepszy rozwiązaniem jest R0?

Jest to dobre rozwiązanie, ale mimo wszystko preferowałbym zrobienie Intel Matrix RAID (o ile sprzęt na który przechodzisz będzie ze stajni Intela) i trzymanie ważnych danych na macierzy RAID1. Chyba że backupy robisz codziennie, ale niech podniesie palec ten, kto tak robi w warunkach domowych? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to dobre rozwiązanie, ale mimo wszystko preferowałbym zrobienie Intel Matrix RAID (o ile sprzęt na który przechodzisz będzie ze stajni Intela) i trzymanie ważnych danych na macierzy RAID1. Chyba że backupy robisz codziennie, ale niech podniesie palec ten, kto tak robi w warunkach domowych? ;)

Nie robię tak oczywiście ;) ale R1 nie będę stawiać ze względu na koszt zakupu 2 dysków (bo chciałbym mieć R1+0)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Możesz go podłączyć i będzie przez kontroler widziany jako "non-member disk". Co prawda nie miałem dotąd takiej sytuacji ale obstawiam że będzie normalnie widziany jako osobny dysk w menedżerze urządzeń, będzie go można spartycjonować i sformatować.

Z tego co wiem to mając kontroler działający w trybie RAID masz automatycznie włączone AHCI ze wszystkimi dobrodziejstwami.

Masz rację co do non-member disk - można z niego korzystać "normalnie", poza tym niektóre biosy pozwalają określać który kanał należy do Raid, a który nie. Natomiast co do AHCI & Raid: tylko "prawdziwe" kontrolery Raid oferują NCQ i to najczęściej na poziomie interfejsu systemu, a nie dysków (wyłączając SAS/SCSI - to co innego). Szczerze mówiąc nigdy nie sprawdzałm, czy non-member będzie miał aktywne AHCI - choć podejrzewam, że nie.

 

Poza tym: jakie to "dobrodziejstwa" AHCI oferuje? bo ja widzę np. problemy z dostępem do SMART, problemy z wydajnością na niektórych dyskach i zero zysku wydajności w pozostałych przypadkach :rolleyes: NCQ to żart na obecnym etapie - działa ze śladową skutecznością tylko na poważnych macierzach. Żart, który jednak zadecydował w pewnych przypadkach o wyborze dysku przy zakupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robię tak oczywiście ;) ale R1 nie będę stawiać ze względu na koszt zakupu 2 dysków (bo chciałbym mieć R1+0)

RAID1 w Intel Matrix Raid stawiasz na tych samych dwóch dyskach, na których masz RAID0. Po prostu część powierzchni dwóch dysków przeznaczasz na RAID1 a na pozostałej części zakładasz RAID1. Dwa w jednym, do zastosowań domowych idealne, szybkość ładowania systemu i gier z RAID0 plus podwójne bezpieczeństwo ważnych danych na RAID1 :)

 

Masz rację co do non-member disk - można z niego korzystać "normalnie", poza tym niektóre biosy pozwalają określać który kanał należy do Raid, a który nie. Natomiast co do AHCI & Raid: tylko "prawdziwe" kontrolery Raid oferują NCQ i to najczęściej na poziomie interfejsu systemu, a nie dysków (wyłączając SAS/SCSI - to co innego). Szczerze mówiąc nigdy nie sprawdzałm, czy non-member będzie miał aktywne AHCI - choć podejrzewam, że nie.

Aż wezmę i wepnę laptokowego Momentusa 7200.2, bo sam jestem ciekawy :)

Poza tym: jakie to "dobrodziejstwa" AHCI oferuje? bo ja widzę np. problemy z dostępem do SMART, problemy z wydajnością na niektórych dyskach i zero zysku wydajności w pozostałych przypadkach :rolleyes: NCQ to żart na obecnym etapie - działa ze śladową skutecznością tylko na poważnych macierzach. Żart, który jednak zadecydował w pewnych przypadkach o wyborze dysku przy zakupie.

Cóż, kolega się pytał, to mu powiedziałem. Można do tego jeszcze dodać ewentualnie hotplug.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Aż wezmę i wepnę laptokowego Momentusa 7200.2, bo sam jestem ciekawy :)

 

Cóż, kolega się pytał, to mu powiedziałem. Można do tego jeszcze dodać ewentualnie hotplug.

No sprawdź, zobaczymy ;)

Hotpluga nie wymieniłem, bo AHCI nie jest konieczne do uzyskania tej funkcjonalności - zresztą i tak bardzo rzadko wykorzystywanej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Panowie , mam pewne pytanko , a odpowiedz dla mnie jest szalenie wazna.

 

sprawa ma sie tak. Mam obecnie instalniety system z wszelkimi [ciach!]lami na jednym dysku. Czy po wykonaniu kopii/backupu Ghostem/Bootitem na osobny dysk i dolozeniu drugiego takiego samego dysku do tego juz "istniejacego" by stworzyc raid mozna wgrac pozniej backup z tych programow i system na R0 wstanie (of koz stery do raidu juz sa w oesie) czy nie uda sie takie cos?

 

Pytam o to bo nie mam jak tego sprawdzic , a przed ewentualna zabawa musze wiedziec czy strace czas na instlki oesa + przegrywanie wszystkiego " z i na",

 

Dziekowac.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Nie wstanie - trzeba będzie jeszcze pobawić się klawiszem r, boot.ini, bcdedit

Prosta opcja

 

bcd \fixboot

 

nie pomoze? Oes bedzie nadal na partycji C na dysku z CD.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nie wiem, viśte i W7 stawiałem na virtualu (który co prawda miał kawałek VMFS na Raid, ale to co innego)

W XP to mogę powiedzieć jak to wygląda: Po pierwsze trzeba się upewnić, że driver Raid jest ładowany w trybie boot (MU/ukryte urządzenia/<raid_driver>.sys. Po drugie, żeby po odpaleniu konsoli można było pogadać z systemem, trzeba załadować raid_driver przez F6, tak jak podczas instalacji. Póżniej już standardowo fixboot. Toeretycznie można włączyć driver także z konsoli - poprzez Enable <driver name> <tryb> (czyli SERVICE_BOOT_START w tym przypadku). Teoretycznie - praktycznie bywają z tym problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam małe emerdżensy....

 

Wczoraj zdechła mi płyta głowna, załatwiłęm sobie jakiegos uzywanego złoma zeby tylko komp dzialal, tyle ze ten zlom oczywiscie kontrolera raid nie posiada...

 

Tu jest pytanie: Czy istnieje mozliwosci 'postawienia' programowego raida? Albo cos w stylu wirtualnego kontrolera raid(cos w stylu loopback adapter), zebym mogl dostac sie do danych?

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Można odpalić raid na linuxie (dmraid) aczkolwiek nie wszystkie macirze zadziałają. Nadaje się to do zgrania danych ale nie do odpalenia OS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chcę się podzielić z wami informacją o postawionym RAID0 mimo wyników uzyskanych wykres poniżej nie jest to takie super przyspieszenie w ogólnym działaniu aplikacji przy kopiowaniu między partycjami jest różnica ale do dysku z poza RAID już jest normalnie.

Komputera używam w większości do przeglądania i obrabiania Foto PS CS3, RAW Therape, Hugin, i jakieś katalogowanie. Może coś źle zrobiłem??

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...95b9a6d6bd.html

Edytowane przez maj0nez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam małe emerdżensy....

 

Wczoraj zdechła mi płyta głowna, załatwiłęm sobie jakiegos uzywanego złoma zeby tylko komp dzialal, tyle ze ten zlom oczywiscie kontrolera raid nie posiada...

 

Tu jest pytanie: Czy istnieje mozliwosci 'postawienia' programowego raida? Albo cos w stylu wirtualnego kontrolera raid(cos w stylu loopback adapter), zebym mogl dostac sie do danych?

 

Można odpalić raid na linuxie (dmraid) aczkolwiek nie wszystkie macirze zadziałają. Nadaje się to do zgrania danych ale nie do odpalenia OS.

Poswiecilem troche czasu na googlowanie i w koncu znalazlem to czego szukalem:

 

http://www.raid2raid.com/

 

Problem rozwiazany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Odswiezam , pisalem o tym tez w temacie o 11. Po prostu genialnie.

 

Mam dosc gowien Sigejta :

http://forums.seagate.com/stx/board/messag...message.id=8999

 

Wiedzialem , ze cos jest nie tak bo od dluzszego czasu mam te same bledy. Wczesniej jednak nie bylo to az tak dokuczliwe , ale teraz przez Raid nie da sie tego zniesc. Najlepsze , ze watek moderator zamknal , a link do otwartego prowadzi do "kosza". Zabawne jak ten problem zbiega sie z jeszcze jednym , a mianowicie z zacieciem przy stronicowaniu. No jak w morde strzelil dziekujemy firmie na S.

 

Po prostu mam ochote kogos pie...

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę się podzielić z wami informacją o postawionym RAID0 mimo wyników uzyskanych wykres poniżej nie jest to takie super przyspieszenie w ogólnym działaniu aplikacji przy kopiowaniu między partycjami jest różnica ale do dysku z poza RAID już jest normalnie.

...

W ogólnym działaniu aplikacji więcej daje niski czas dostępu niż transfer liniowy. Ale ten tez pokazuje pazury z tym że tylko tam gdzie ma znaczenie.

Poza raid nic się nie zmieniło więc nie można liczyć na żadne przyspieszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Tomazzi - ratuj. Krew mnie zalewa z tymi 11. To juz 3 albo 4 raz jak same z siebie wypadaja z Raidu. Pisali o tym i na f. Sigeja.

 

Rebotujac kompa dostalem "missing member" na tym sigejtowskim szajsie. Czy w opcjach SA1220 jest cos by "wybudzic" dysk? Nie instalowalem nic na nim , nie kopiowalem nic z nich , ani nie zapisywalem na nie. Widze tam "rebuild array/veryfi array" , ale pisze mi , ze nie jest to w tym kontrolerze dostepne :|

 

Masz jakas rade? Szczescie w nieszczesciu , ze to raid non oesowy. Jestem na XP , odpalilem kontroelr Adapteca-menager. Widze dyski ze statusem failed. Czytalem , ze w przypadku Intela wystarczy pod winda zmienic w konsoli status na normal i raid zaczyna dzialac bez problemow. Da sie tak tutaj?

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Rebotujac kompa dostalem "missing member" na tym sigejtowskim szajsie. Czy w opcjach SA1220 jest cos by "wybudzic" dysk? Nie instalowalem nic na nim , nie kopiowalem nic z nich , ani nie zapisywalem na nie. Widze tam "rebuild array/veryfi array" , ale pisze mi , ze nie jest to w tym kontrolerze dostepne :|

 

Masz jakas rade? Szczescie w nieszczesciu , ze to raid non oesowy. Jestem na XP , odpalilem kontroelr Adapteca-menager. Widze dyski ze statusem failed. Czytalem , ze w przypadku Intela wystarczy pod winda zmienic w konsoli status na normal i raid zaczyna dzialac bez problemow. Da sie tak tutaj?

Da się, ale najpierw (zakładam że nr kontrolera masz 0):

>arcconf GETCONFIG 0 AD

 

wypadałoby też spojrzeć na logi kontrolera -> albo w menadżerze albo:

>arcconf GETLOGS 0 DEVICE

jeśli logi nie są czyste:

>arcconf GETLOGS 0 DEVICE CLEAR (ale powiedz co tam było)

 

>hrconf RESCAN 0 - pokazuje jak widzi temat sam kontroler

 

>hrconf SETSTATE 0 LOGICALDRIVE (tu numer z L.drive z M.M. lub getconfig, pewnie 0) OPTIMAL

opcjonalnie:

>hrconf SETSTATE 0 DEVICE <nr kanału> <ID dysku> RBL (rebuild metedata)

...pewnie to samo jest w M.M. ale dawno nie odpalałem tego wynalazku - więc nie pamiętam w które obrazki klikać ;)

Wraz ze sterami masz w paczce enclosure.reg (highperf.reg i timeout.reg już powinieneś znać) ;) - trzeba spróbować.

 

>arcconf DATASCRUB 0 off wyłącza okresowe sprawdzanie macierzy w tle - może mieć wpływ jeśli koliduje z operacjami wykonywanymi przez OS (i/lub w połączeniu z wadliwym FW hdd)

 

Problem pod windą może też wpływać na (re)boot - np. z powodu problemów z WBC - można spróbować wyłączyć.

Czy oba dyski mają taki sam spin-up time w SMART?

 

Jeśli problemem jest proces inicjalizacji dysku przez kontroler to pomóc może tylko zmiana konfigu HDD (o ile sigejt nie poblokował wszystkiego w nowym FW)

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Dzieki za pomoc. To sie przyda. Jednak zdecydowalem sie postawic od nowa. Balem sie , ze czesc z danych nie bedzie do konca poprawna. Chyba po prostu przejde w ich przypadku na R1. Jak ktoregos trafi , to drugi bedzie.

 

Jeszcze raz dzieki za komendy. Zapisze...moze jak mnei trafi to celowo je rozlacze i pobawie sie w ustawienie tego na przyszlosc. Eh , nie dosc , ze i firmware do tylka byl wczesniej , tak nowy wywala je z raidu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Jednak zdecydowalem sie postawic od nowa. Balem sie , ze czesc z danych nie bedzie do konca poprawna. Chyba po prostu przejde w ich przypadku na R1.

Jeśli macierz wysypała się podczas bootowania to ryzyko uszkodzenia danych jest śladowe (o ile wcześniej nie wystąpił problem z WBC). Poza tym czasami nie ma innego wyjścia jak uruchomić macierz i zgrać co się da...

R1 - dobry pomysł, aczkolwiek jeśli dyski robią focha przy reboocie to będziesz miał inny problem: niekończący się rebuild <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Jeśli macierz wysypała się podczas bootowania to ryzyko uszkodzenia danych jest śladowe (o ile wcześniej nie wystąpił problem z WBC). Poza tym czasami nie ma innego wyjścia jak uruchomić macierz i zgrać co się da...

R1 - dobry pomysł, aczkolwiek jeśli dyski robią focha przy reboocie to będziesz miał inny problem: niekończący się rebuild <_<

Innymi slowy : "jak zostalem wyr...przez Sigejta". Pozytek z tych dyskow jest po prostu ogromny.

 

WBC? Heh , tutaj jest kolejna smieszna rzecz. Jesli to wylacze to transfer na Raid wynosi kolo 3-4MB. Jesli pamietasz moje ostatnie posty , gdze pisalem o tym zgrywaniu i instalowaniu nowych sterow to wlasnie WB byl powodem. Wylaczenie - slamazara. Wlaczenie - leci normalnie , ale jak sam widzisz , czasem dzieja sie cuda.

 

 

Swoja droga , jesli ten rebuild jest tak smerfastycznie dlugi jak "veryfy media" z biosu adapteca to w akcie desperacji chyba po prostu oleje R na 11. Zreszta, wypadanie z Raidu w przypadku 11 to fakt , o ktorym sam sie niedawno dowiedzialem - niby S1DA...W ciagu moze niecalych 2 miesiecy wypadal mi z 5x.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie i liczę też na waszą radę. Obecnie posiadam Barracudę 250 GB. Transfery na tym dysku wg załączonego obrazka.

Na jaką orientacyjną wydajność mogę liczyć po dołożeniu drugiego takiego dysku i puszczeniu ich w RAID 0 ?

Czy może lepiej kupić np. Samsunga F3 500 GB i otrzymam zbliżoną wydajność do tych 2x250 w RAID-zie ?

 

post-146270-1254659056_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem ale chciałem uzyskać potwierdzenie mojego rozumowania.

Drugą rzeczą jest to że koszt zakupu drugiej Barracudy 250 GB to ok. 120 zł a zakup Samsunga F3 500 GB to ok. 170 zł tak więc dokładając 50 zł zyskuję dodatkowe 250 GB, ponadto otrzymuję dysk w najnowszej technologi 500 GB na jednym talerzu co nie jest bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...